2024. május 18. szombat
Ma Erik, Alexandra, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin színtiszta imperializmusa

Putyin színtiszta imperializmusa

Putyin hamis sérelmekre és ősrégi mítoszokra hivatkozik, amikor próbálja megmagyarázni, hogy miért készül Ukrajna lerohanására. Ezt hangoztatja Timothy Snyder, a neves amerikai történész, aki fél tucat könyvet írt Oroszországról és Ukrajnáról. Mint rámutat, amit az elnök csinál, az színtiszta imperializmus, mert szerinte az ukránoknak vissza kell térniük az orosz anyaállamhoz, azaz megtagadja tőlük a nemzeti szuverenitás jogát. Kis testvérként beszél a szomszéd államról, de valójában Nagy Testvér akar ily módon lenni... Az pedig több mint gyanús, amikor azzal indokolják egy szomszéd megtámadását, hogy egy etnikai csoportot kívánnak ott megvédeni. Ezt már Hitler is bevetette Ausztria és Csehszlovákia kapcsán, Sztálin pedig ugyanerre hivatkozva szállta meg 39-ben Lengyelországot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Az európai jobboldali populisták hétvégi tanácskozása azt mutatta, hogy Putyin és az ukrán válság megosztja ezeket a pártokat. Mély árkok húzódnak a földrész „hazafiai” között az ügyben, milyen viszonyt alakítsanak ki az orosz elnökkel noha az eseménynek azt kellett volna demonstrálnia, hogy teljes az egység. Ám arra csupán egyetlen mondat utal a zárónyilatkozatban: Oroszország hadmozdulatai a háború szélére sodorták a földrészt a keleti határon.

Úgy tudni, hogy a Vox elnöke a zárt ajtók mögött elhangzott megnyitóbeszédben még csak szóba sem hozta az ukrán viszályt. Inkább az illegális migrációról beszélt volna, ám nem tudta megakadályozni, hogy ne kerüljön középpontba az egyre súlyosbodó orosz-ukrán ellentét. Egyértelművé vált, hogy a szélsőjobb ugyan egy éve próbál összefogni, ám igen széles a belső törésvonal.

Hárman vonták magukra a figyelmet: Orbán, Morawiecki és Le Pen. A lengyel vezető leverte a cölöpöt, még Putyin barátai számára is, amikor az El Mundonak kijelentette, hogy vagy megállítják a Kreml birodalmi terveit, vagy rémálom jön az EU számára. A magyar politikus visszafogottan csupán annyit közölt, hogy a helyzet igen bonyolult. Le Pen pedig kinyilvánította, hogy nem támogatja a záróközleményben az orosz-ukrán részt, mert nem szeretne olyasmit tenni, ami kedvezőtlenül hathat Macron és Putyin tervezet tárgyalására.

A szöveg francia változatából ki is maradt az Oroszországot bíráló passzus. Sok minden ugyanakkor továbbra is meglehetősen bizonytalan. Így Madridban nem jutottak előbbre a nagy jobboldali EP-frakció megteremtése kapcsán. Változatlanul igen messze vannak a közös fronttól. Hiszen Salvini és Meloni el sem mentek a fórumra, mint ahogy hiányzott az AfD is.

Le Pen azzal próbálkozott, hogy igazolja: minden a legnagyobb rendben van a sorokon belül,  nem szerette volna feldühíteni a potenciális orosz hitelezőket. Pártja ugyanis súlyosan eladósodott, vissza kell fizetnie a korábbi kölcsönt, amelyet Moszkva révén kapott. Emellett újabb orosz anyagi támogatásban reménykedik. Egyben igyekszik megakadályozni, hogy további hívek álljanak át tőle Zemmourhoz. Ezért szorgalmazta annyira, hogy Orbán úgy ünnepelje, mint aki a legjobb alternatívát jelenti Franciaország számára.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A Madridban rendezett jobboldali csúcs szembeszállt Putyinnal: az elfogadott közlemény meglepően egyértelműen ítéli el az orosz katonai előkészületeket. Ugyanakkor a részvevők most azon vitáznak, hogy tényleg egységesek-e. A két fő vendég, a magyar és a lengyel miniszterelnök szereplése azt mutatja, hogy nem sikerült közös álláspontot kialakítani az ügyben, miként lehetne megvédeni Európát és főként: ki ellen.

A találkozó elvileg arra szolgált, hogy jól odapörköljenek az EU-nak, hiszen a részvevők szerint az unió nem más mind egy bürokratikus gépezet, amely önállósította magát a nemzetekkel szemben és ideológiai célokat követ. Ebben nem is volt nézetkülönbség. Ám a világpolitika kikényszerítette, hogy határozottan üzenjenek Moszkvában, még ha a záródokumentum nem is említi Putyin nevét. A dokumentum elítéli az orosz katonai akciókat Európa keleti határán, kiemelte, hogy a csapatmozgások a háború szélére taszították a kontinenst.

Az állásfoglalás javarészt a lengyel felfogást tükrözi. Morawiecki az egyik spanyol lapban óvta Putyint a birodalmi álmoktól és megismételte, hogy Németország rosszul áll hozzá a kérdéshez. Szerinte az Északi Áramlat 2 fokozza az orosz függőséget. Jelezte továbbá, hogy rá akarja venni Orbánt: rendezze vitáját Ukrajnával. Közölte ezt közvetlenül a magyar vezető moszkvai látogatása előtt.

Nem valószínű, hogy a magyar politikus magával vinné az útra a találkozó üzenetét. Annál is kevésbé, mert hiába részesült megkülönböztetett fogadtatásban a házigazda Vox részéről, utána nem mutatkozott, még sajtótájékoztató sem tartott.

 

Die Presse

 

Az Európai Parlament első alelnöke úgy ítéli meg, hogy Oroszország nem enged beleszólást az EU-nak az ukrán kérdésbe, mi több Magyarországon, Lengyelországban és Szerbiában is destabilizálni igyekszik a földrészt. Az osztrák néppárti Karas, aki következetesen a Fidesz kizárása mellett volt az EPP-ben, hangsúlyozta: meg kell akadályozni, hogy az orosz hadsereg bevonuljon Ukrajnába.

Közölte: ő már 8 éve, a Krím annektálása óta attól fél, hogy Moszkva próbálja visszaforgatni az idő kerekét, ám ha megindul az invázió, akkor minden lehetséges szankciót fontolóra kell venni. Beleértve, hogy ne kezdhesse meg működését az Északi Áramlat 2 gázvezeték. Nem szabad azonban tétlenül nézni az orosz fenyegetőzést. A Kreml ugyanis agresszor, amely átgázol jogon és szerződéseken. Ám meg kell fizetnie, ha behatol a szomszédos államba.

A lehetséges megtorló intézkedések között említette, hogy Moszkvát kizárják a SWIFT bankközi fizetési rendszerből, beutazási tilalmat rendelnek el a rezsim magas rangú képviselői ellen, de szóba jöhetnek más intézkedések is a pénzügyi szektor, vállalatok és oligarchák ellen. Jelezte ugyanakkor, hogy Európa tárgyalásokat akar és nem híve a szemet szemért elméletnek, a jog és az értékek vezérlik.

 

Washington Post

 

Putyin hamis sérelmekre és ősrégi mítoszokra hivatkozik, amikor próbálja megmagyarázni, hogy miért készül Ukrajna lerohanására. Ezt hangoztatja Timothy Snyder, a neves amerikai történész, aki fél tucat könyvet írt Oroszországról és Ukrajnáról. Mint rámutat, amit az elnök csinál, az színtiszta imperializmus, mert szerinte az ukránoknak vissza kell térniük az orosz anyaállamhoz, azaz megtagadja tőlük a nemzeti szuverenitás jogát. Kis testvérként beszél a szomszéd államról, de valójában Nagy Testvér akar ily módon lenni.

A Nyugatot okolja, amiért Kijev nem úgy válaszol az orosz felszólításra, ahogyan azt a Kreml szeretné, miután az ukrán fél nem kér a „történelmi egységből”. Az államfő az Orosz Birodalomról álmodik, holott az soha nem volt orosz nemzetállam. A cári család, az elit külföldről származott, a lakosság nagy részének nem az orosz volt az anyanyelve. A Szovjetunió úgy jött létre, hogy szövetségre lépett Ukrajna, Oroszország, Belarusz és a kaukázusi köztársaságok.

Csakhogy erőszakos haragba torkollik az a politika, amely az ártatlanság mítoszával nyit. A moszkvai propaganda azt hirdeti, hogy az országot igazságtalan veszteség érte. Ily módon kívánja igazolni a tézis, hogy az oroszok egyfolytában a történelem áldozatai. Tényleg sokat szenvedtek, Sztálintól, a német megszállástól, de Putyin ilyen alapon vindikálja magának a jogot, hogy ítélkezzen más nemzetek felett, ideértve, hogy akár meg is támadja őket.

A Varsói Szerződés azért bomlott fel, mert a többi tagállam NATO-tagságért folyamodott a szocializmus összeomlása után. De ma már Moszkva számára nem számítanak az egyezmények, amelyeket akkoriban írt alá részben a katonai szervezettel, részben az ukrán féllel. De hogy az addigi szövetségesek menekültek tőle, az a szovjet, illetve az orosz politika következménye volt.

A NATO-belépés csak a Krím elfoglalása után lett népszerű Ukrajnában. És ha egy ország azt állítja, hogy a másik nem létezik, akkor birodalomként viselkedik. Miközben Kijev 1994-ben, a Budapesti Memorandum keretében nemzetközi biztonsági garanciákat kapott, amiért megvált atomfegyvereitől.

Az pedig több mint gyanús, amikor azzal indokolják egy szomszéd megtámadását, hogy egy etnikai csoportot kívánnak ott megvédeni. Ezt már Hitler is bevetette Ausztria és Csehszlovákia kapcsán, Sztálin pedig ugyanerre hivatkozva szállta meg 39-ben Lengyelországot. Csakhogy a biztonságot nem lehet elérni mítoszok révén, miközben ebben a gondolatkörben az oroszok mindig ártatlanok, az ukránok nem léteznek és az egészért az amerikaiak felelősek. Ha az oroszok ilyen hozzáállással megkapják, amit akarnak, akkor a következő években ugyanez jön majd részükről – csőstül.

 

Project Syndicate

 

Joschka Fischer szerint amikor Putyin Ukrajnát fenyegeti, akkor birodalmi ösztöneit elégíti ki és azt reméli, hogy semmissé teheti a megaláztatást, amit Oroszország történelmi hanyatlása jelent. Törekvése befolyásolja Európa helyét a világban. A jelek ugyanis arra utalnak, hogy lesz háború, az pedig megkérdőjelezi az egész 1945 utáni rendet a földrészen, ideértve a meghatározó elveket.

Az agresszió nyomán a kontinens ismét kettészakadna: Keleten lenne az orosz Európa, a másik oldalon, ideértve a középső részt is, pedig az EU és a NATO. A birodalmi érdekek újból ütköznének a jogállam alapján együttműködő demokráciák törekvéseivel. De még ennél is rosszabb, hogy megint beindulna a fegyverkezés, és főként az energiaiparban át kellene szervezni gazdasági kapcsolatokat, mert a földrész nem hagyhatja magát zsarolni, ha válság üt be. Az elveit azonban semmiképpen sem adhatja fel.

A mostani baj oka, hogy Oroszország Putyin alatt revizionista lett. Nem érdeke a status quo fenntartása, annak megváltoztatására még katonai erőt is kész bevetni. Itt igazából nem az a tét, hogy a NATO állítólag be akarja keríteni az oroszokat. Az elnök szándéka az, hogy helyreállítsa az orosz birodalmat. Ugyanakkor fél attól, hogy gyökeret ver és terjedni kezd a demokrácia. Az ukrán válság központi eleme az önrendelkezés, hogy Kijev eldönthesse, milyen szövetségi rendszerhez szeretne tartozni.

Ahogy most Ukrajna függetlensége van vágódeszkán, úgy holnap sorra kerülhet akármelyik másik szovjet utódállam, a vége pedig az uralom Európa fölött.  A kontinens ezt már ismeri, csak az a kérdés, hogy akkor mire vár? Meg kell erősítenie a helyét a kiújult nagyhatalmi politizálás, illetve geopolitikai versengés közepette. Ehhez elsősorban Németországnak kell újragondolnia a saját szerepét. Ehhez mindenek előtt ki kell nyilvánítania, hogy támogatja Ukrajnát és az európai elveket. Olyan üzenet volna, amit értene a Kreml. Ám egyre kevesebb a hátralévő idő.

 

FT

 

A szlovén parlament ma szavaz a devizahitelesek megmentéséről, de tiltakoznak az érintett bankok, köztük az OTP, az Erste, az UniCredit és az orosz Szberbank, mert úgy látják, hogy a Jansa-kabinet velük fizettetné meg a cechet, ez pedig súlyos következményekkel járna az egész pénzügyi szektor számára. Merthogy a tervezet szerint visszamenőleg vissza kellene utalniuk az ügyfeleknek az elejétől kezdve felmerült költségeket, a kuncsaftokra csupán 10 % hárulna az árfolyamromlás okozta veszteségekből.

Ily módon hozzávetőleg 300 millió eurót kényszerülnének leírni a pénzintézetek és ez szerintük egész további működésüket fenyegeti. A nyilatkozat sürgeti, hogy a szabályozást hozzák összhangba az uniós elvekkel, a törvényhozás ne avatkozzon bele érvényes szerződésekbe. Jelzik, hogy ellenkező esetben készek szlovén, illetve uniós bírósághoz fordulni. De jelenleg úgy áll, hogy büntetést szabnak ki rájuk, sőt még a működési engedélyüket is visszavonhatják, ha nem engedelmeskednek. A bankok ugyanakkor hivatkoznak arra is, hogy az EKB állásfoglalása nekik ad igazat, bár az nem kötelező érvényű.

Viszont a Bizottság dönthet úgy, hogy beperli a szlovén államot. Ugyanakkor a károsultak egyik szervezete rámutat, hogy a hitelezők folyamatosan próbálnak kibújni a felelősség alól, miközben tisztességtelenül jártak el a kliensekkel szemben, megállapodásra viszont nem hajlandóak. Az új jogszabály ugyanakkor kedvezően hatna a gazdaságra, amint azt a horvát példa is igazolja – mutat rá a nyilatkozat.

 

 

 

2022. január 31.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább