2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Felzárkózunk

Felzárkózunk

Népünk jelentős része a kilencvenes évek derekán még nem jutott el a reményvesztettség, a rémület és a depresszió azon fokára, amely az ő helyzetében indokoltnak lett volna tekinthető. Magyarok vagyunk, reflexünk fontolva haladó, mint a brontoszauruszé, kissé ráérősen alarmíroz. A kilencvenes évek derekán Ausztriát még a vesetranszplantációk számában is le akartuk körözni, a repcetermesztés frontján pedig kiváltképp, nem értvén, mért van az, hogy a repce termésátlaga Burgenlandban duplája az itthoninak… Orbán a mostanival együtt maximum öt cikluson át marad kormányon, addig folyamatosan vészhelyzet lesz, hol ezért, hol azért. A következő kabinet részint romeltakarítást végez, részint pedig deklarálja, mikorra érjük utol Ausztriát. A céldátum 2075 lesz, ami persze a későbbiekben még módosulni fog. Váncsa István (Élet és Irodalom):

2030-ra utolérjük Ausztriát, mondta Lázár János a miniszterjelölti meghallgatásán, a jelenlevők pedig bizonyára feketén bólingattak, mint az eperfa lombja, nem is igen tehettek volna másképp. Orbán a sógorokhoz való felzárkózást öt esztendeje megjósolta, mi magunk pedig már látni is véljük, ahogy a gyorsnaszádunk elhúz az ő ócska bárkájuk mellett, amely a nyomdokvizünkben hánykolódik és a szétesés réme fenyegeti. Tegyük azonban hozzá, hogy Ausztriát nem öt vagy ötven éve akarjuk utolérni, hanem legalábbis a kiegyezés óta, sőt talán a tizenötödik század vége óta folyamatosan. Előtte csak azért nem akartuk, mert Bécsnek büszke vára Mátyás bús hadát nyögte, vagyis az osztrák örökös tartományok nem voltak abban a helyzetben, hogy méltó versenytársaink lehessenek.

Aztán telt-múlt az idő, országunk primátusa menet közben valahogy elkúratkozott, mi azonban ehhez a körülményhez is a magyar ember természet adta derűjével közelítettünk. „Úgy látszik nemsokára utolérjük Ausztriát a czivilizáczióban” – ezt az örvendetes tényt a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzet című „politikai, társadalmi és közgazdászati lap” adta hírül 1891. júliusában, holott az előzmények ismeretében az lett volna magától értetődő, ha a sógorok akarnak utolérni minket.

Másképpen alakult, mindamellett a Székely Nemzet szerkesztőségének sikerült az ő optimizmussal átitatott jövőképét kellő alapossággal aládúcolnia. „Kilátásban van ugyanis, hogy Budapesten is fognak nemsokára lóhust is mérni. Ez egyébként fontossággal bír úgy nemzetgazdasági mint ipari és a szegényebb néposztálynak élelemmel való ellátása tekintetéből” – írta az újság, vagyis az olvasónak már csak annyi dolga maradt, hogy bizalommal tekintsen a közeljövőbe, amikor majd a szegényebb néposztály ízletes és egészséges lóhúsnak fog örvendeni.

Persze ez is másképp alakult.

„Olyan volt ez a bizakodás, mint mikor a gyermek azt mondja az ifjúnak: »Pár év alatt utolérlek« — abban a hiszemben, hogy ezalatt a pár év alatt csak ő fog nőni, de az ifjú az marad, aki volt. A magyar iparnak ilyen volt a végzetes illuziója, minthogy némileg és elvétve ő is nőtt, nem gondoltunk arra, hogy mekkorát haladt ez idő alatt félelmetes versenytársunk a közös vámterületen: az osztrák ipar” – állapította meg kerek tíz esztendővel később a Közgazdasági Szemle, evvel együtt Ausztria napszállta előtt való utolérésének és túlszárnyalásának ténye bevett gazdaságpolitikai toposz maradt.

Közben viszont teltek-múltak az évek, Ausztria pedig valami okból továbbra is előttünk kocogott.

„Az iparunk már isten tudja, mióta kecsegtet bennünket azzal a gigászi lendülettel, amivel egyszerre utolérjük legalább is Ausztriát. Ámde a nagyszerű igézet nem akar valóra válni” – mutatott rá a Szeged és Vidéke bő egy évvel azelőtt, hogy nemzetünk reményekkel teljes jövőképét a be nem tervezett első világháború hosszabb időre szögre akasztotta. A sógorok utolérésének vágyálma tudomásom szerint egy ötven éve kiadott Távlataink című kötetben bukkant fel újólag, ám azt senki beszámítható ember nem vette komolyan. Aztán egyszer csak vége lett a nagy Szovjetuniónak és vele együtt a szocialista világrendszernek is, immár elő lehetett venni ükapánk kissé porlepte határidőnaplóját és kikeresni benne aktuális tennivalónkat, amely különféle történelmi malőrök következtében számottevő késedelmet szenvedett.

Utol kell érnünk Ausztriát, 2015-re abszolválva lesz. Ezt Kádár Béla jelentette be 91 végén, el is hittük neki, ő komoly ember, 2015 pedig messze van, addig bármi megtörténhet. Egyebek közt az is, hogy akkor már nem az Akácfa sörözőben oltjuk a szomjunkat, hanem a Burggassén működő Adlerhofban, ugyanis az lesz az olcsóbb. Nem pontosan így történt, de majdnem. 92 májusára az ólommentes 95-ös benzin ára 65 forintra, vagyis az akkori osztrák árral azonos szintre emelkedett, más szóval Ausztria utol lett érve. Nem pontosan úgy, ahogy szerettük volna, de hát annak örüljünk, ami van.

A Horn-kormány hivatalba lépését követően az Új Magyarország megkérdezte az utca népét, nem is eredménytelenül. „A magyar ember szorgalma világhírű. Most, hogy végre demokrácia van, ha ügyesen szervezik odafönn, nem adok öt évet, és utolérjük Ausztriát. Egy második Svájc lehetnénk, ha nem marakodnánk egymással. Mindig a vita, az egymásra mutogatás, a munka meg áll.” A kép teljességéhez tartozik, hogy ezt olyan ember mondta, aki a rendszerváltozás előtt hosszabb ideig élt Ausztriában, és a tespedt osztrák életforma hatására az agya kissé megpudvásodott. Bár ez se biztos, tekintve, hogy népünk jelentős része a kilencvenes évek derekán még nem jutott el a reményvesztettség, a rémület és a depresszió azon fokára, amely az ő helyzetében indokoltnak lett volna tekinthető. Magyarok vagyunk, reflexünk fontolva haladó, mint a brontoszauruszé, kissé ráérősen alarmíroz. A kilencvenes évek derekán Ausztriát még a vesetranszplantációk számában is le akartuk körözni, a repcetermesztés frontján pedig kiváltképp, nem értvén, mért van az, hogy a repce termésátlaga Burgenlandban duplája az itthoninak.

Azért, mert az Ausztria, ez meg Magyarország, nem túl bonyolult képlet, mindazonáltal akkoriban ezt a sógorok se voltak képesek átlátni. Az osztrák gazdaságkutató intézet a kilencvenes évek végén közzétett becslése szerint huszonnégy év kellett volna ahhoz, hogy utolérjük Ausztriát, viszont az a huszonnégy év mostanra letelt, nyugati szomszédaink messze előttünk, már a hátsó lámpáik fényét se látjuk, a pénz pedig sehol. Illetve dehogyis, megvan az a pénz, mármint a felzárkóztatásunkra szánt támogatások összege, csak éppen magánvagyonokban van elrejtve, jachtokban, palotákban, offshore cégekben és más, hasonlóképp tuti helyeken, hogy az ellenség a szőrös mancsát rá ne tehesse. Hogy ez a bizonyos ellenség kicsoda, az nem kérdés, akitől a pénzt kaptuk, ki más.

„Biztos vagyok benne, hogy 10-15 év múlva utolérjük Ausztriát. Magyarország sikerország! Ez nagyban az oktatás rendkívül magas színvonalának köszönhető” – vélekedett Demján Sándor 2000-ben, jóslata a Lázár által mondottak fényében utólagos kiigazításra szorul. Nem tizenöt év, hanem harminc, de arra akár mérget is vehetünk, köszönhetően Pintér Sándornak, aki az ellomposodott pedagógusgárdát fegyelemre és alakias mozgásra fogja tanítani, ettől pedig az oktatás eleve roppant magas színvonala még magasabbra szökik.

Orbán a mostanival együtt maximum öt cikluson át marad kormányon, addig folyamatosan vészhelyzet lesz, hol ezért, hol azért. A következő kabinet részint romeltakarítást végez, részint pedig deklarálja, mikorra érjük utol Ausztriát. A céldátum 2075 lesz, ami persze a későbbiekben még módosulni fog.

 

 

 

2022. május 31.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább