2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Miért nem fog az Európa Erőd működni

Miért nem fog az Európa Erőd működni

A határok lezárása csak afelé tereli az érintetteket, hogy még veszélyesebb utakra vállalkozzanak, így nő az esélye, hogy az igencsak drága embercsempészekhez forduljanak, és kockára tegyék az életüket. Ám erről a politika és az államigazgatás szántszándékkal nem vesz tudomást. Inkább sok pénzből a határvédelmet erőlteti, noha az csak a bűnözők üzletét lendíti fel. A megoldási próbálkozások megmaradnak a felszínen, ennek pedig javarészt az az oka, hogy a válság érzetének fenntartásával le lehet aratni a babérokat a belpolitikában, választásokat lehet vele nyerni. Fel kellene tárni ezt a paradox helyzetet, ez lenne az első lépés, hogy a kormányok ne csupán papoljanak a felelősségről, hanem vállalják is azt, mind politikai, mind erkölcsi értelemben. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post

 

A lap egyik legtekintélyesebb külpolitikai szemleírója szerint az, hogy a republikánusok felsültek az időközi választásokon, vereség Putyin, Netanjahu, valamint az újságíró gyilkossággal vádolt szaúdi koronaherceg számára is. Max Boot, aki a biztonsági kérdések elismert szakértője, a Külkapcsolati Tanács kutatója, azt emeli ki, hogy a tengerentúli eredmény külföldön is nagy hullámokat ver, mert bizonyosan kiábrándultak mindazok a diktátorok és jobboldali populisták, akik Trump visszatértében reménykedtek, viszont az USA demokratikus szövetségesei némiképp fellélegezhetnek.

Tekintve, hogy milyen lesújtó teljesítményt nyújt a fronton az orosz hadsereg, Moszkva számára akkor nyílik a legnagyobb lehetőség a háborús győzelemre, ha az USA leállítja a segítségek Ukrajnának. A Kreml ezért mozgósította a trollhadat az amerikai választás előtt Trump mozgalmának érdekében.

De Kína is nyert volna, ha alulmaradnak a demokraták. Nem mintha a tengerentúli ellenzék nagyon támogatná Pekinget. De Hszinek az a jó, ha Biden gyenge, az Egyesült Államok pedig megosztott. Jobb pozícióból tudott volna fellépni egy napja Balin, amerikai kollégájával szemben. Ám az nem tette meg neki azt a szívességet, hogy béna kacsa legyen a következő két évben. Ily módon azután több erőt tudott felmutatni az egyeztetés során.

Hogy mit hoznak a törvényhozási választások, azt a Közel-Keleten is árgus szemekkel figyelték, miután arrafelé az USA jó néhány illiberális szövetségese visszasírja, hogy Trump becsukta a szemét gyalázatos jogsértéseik láttán. De a régi-új izraeli kormányfő is volt elnököt pártolta, ám most jobban oda fog figyelni, amikor Biden azt tanácsolja neki, hogy ne szállja meg a Nyugati Partvidék további részeit.

Nem szabad eltúlozni persze a választás jelentőségét, mivel Amerika továbbra is megosztott marad és a republikánusok még elhódíthatják a Képviselőházat. De Biden jobb helyzetbe került külföldön is. Az amerikai demokrácia jobb egészségi állapotban van, mint egy hete, a demokráciák örömére és a diktatúrák nagy bánatára.

 

Bloomberg

 

Erdogan egotripje aláássa a NATO-t, pedig nem szabadna akadályoznia a svéd és finn NATO-tagságot, valamint háborúval fenyegetnie Görögországot, ha a Nyugat szeretné elrettenteni Oroszországot – állapítja meg a kommentár. Egy szövetség számára alapvető, hogy meghatározza, ki az ellenség, mert ha nem, akkor nincs szükség rá. Csakhogy ezt könnyebb mondani, mint megcsinálni, amikor az egyik partner olyan önös politikát folytat, hogy az még egy török szultánnak is becsületére válna.

Törökország első embere kizárólag önmagával foglalkozik. Hogy odahaza erősnek látszódjon a jövő júniusi választás előtt, egyaránt szórakozik barát és ellenfél fejével. Az sem érdekli, hogy húzásai aláássák a nyugati egységet, illetve az európai biztonságot.

Rajta kívül csak Orbán Viktor nem ért egyet azzal, hogy a putyini birodalom az Észak-Atlanti Szövetség első számú riválisa. Merthogy a magyar vezető nem hajlandó egyértelműen odaállni a többiek, illetve Ukrajna mellé. Török kollégája szintén több vasat tart tűzben. Ez időnként jó eredményt hoz, pl, amikor Moszkva megengedte az ukrán gabonaexport felújítását, máskor viszont csak fejcsóválást vált ki.

De még felelőtlenebb az, amit Erdogan Svédországgal és Finnországgal csinál.  Ankara és Budapest nem kívánja törvénybe iktatni NATO-csatlakozásukat. A török vezető a jelek szerint célt ér, amikor kurd pártok ellen igyekszik hangolni a svéd kormányt, mert Stockholm számára fontosabb a belépés, illetve a biztonság, mint a kurd politika.

 

Viszont ahol Ankara tökéletesen kilóg a sorból, az az Égei-tenger: a görögök és törökök hosszú ideje ellenségnek tekintik a másikat. Magyarországgal ellentétben azonban Törökország stratégiailag nélkülözhetetlen a katonai szervezet számára. Ám olyan időket élünk, amikor veszélyesek az ilyen külön utak. Ezért zárni kell a sorokat. Egyik cél fontosabb, mint a másik: meg kell állítani Putyint, nehogy még súlyosabb legyen a háború. A törököknek pedig emlékeztetniük kell a helyzetre az elnöküket.

 

Die Zeit

 

Egy osztrák migrációkutató óva inti az EU-t a bezárkózástól, azt hangsúlyozza, hogy az Európa-erőd nem fog működni. És a külső határok még szigorúbb ellenőrzése nem okvetlenül veti vissza az embercsempészetet, sőt inkább az ellenkezője az igaz: egyre többen kényszerülnek igénybe venni az illegális szolgáltatásokat.

Judith Kohlenberger, a bécsi Közgazdasági Egyetem szakértője emlékeztet arra, hogy az ukrán menekülteken kívül ismét egyre többen érkeznek a Nyugat-Balkánon át, főleg Szíriából és Afganisztánból, a polgárháború, illetve az elnyomó rezsim miatt. Szerbiába könnyen eljutnak, mert az ottani kormány nacionalista vízumpolitikát folytat. Az út a zöld határon át Magyarországra, illetve Horvátországba vezet, majd következik Szlovákia, és a végén Ausztria, vagy Németország. Ott azután feltartóztatják őket, így menedékkérelmet nyújtanak be, mert különben azonnal kitoloncolják őket. Ám nemigen van esélyük, hogy megkapják a státuszt.

Ausztriában a döntésre váró emberek jó része még az eljárás lezárulta előtt tovább áll, általában Spanyolországba, Olaszországba vagy Németországba. Ott azután vagy a mezőgazdaságban vállalnak munkát, vagy kerékpáros futárok lesznek, többnyire feketén. Vagyis igazából nem menedékre, hanem munkára vágynak. Ám jóformán nincsenek legális csatornák, hogy ilyen célból bejuthassanak a földrészre.

Viszont a határok lezárása csak afelé tereli az érintetteket, hogy még veszélyesebb utakra vállalkozzanak, így nő az esélye, hogy az igencsak drága embercsempészekhez forduljanak, és kockára tegyék az életüket. Ám erről a politika és az államigazgatás szántszándékkal nem vesz tudomást. Inkább sok pénzből a határvédelmet erőlteti, noha az csak a bűnözők üzletét lendíti fel.

A megoldási próbálkozások megmaradnak a felszínen, ennek pedig javarészt az az oka, hogy a válság érzetének fenntartásával le lehet aratni a babérokat a belpolitikában, választásokat lehet vele nyerni. Fel kellene tárni ezt a paradox helyzetet, ez lenne az első lépés, hogy a kormányok ne csupán papoljanak a felelősségről, hanem vállalják is azt, mind politikai, mind erkölcsi értelemben.

 

2022. november 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább