2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Vlagyimir Putyin nem az amerikai imperializmus ügynöke?

Vlagyimir Putyin nem az amerikai imperializmus ügynöke?

Lvivben szerzett tapasztalatai alapján Timothy Garton Ash úgy látja, hogy Ukrajnában nem a Nyugat, hanem Putyin fenyegeti leginkább a saját maga által meghirdetett orosz világ gondolatát. Az Oxfordi Egyetem professzora, az európai ügyek kiváló ismerője szerint a birodalmi háború eredményeként az egész volt szovjet birodalmon belül ellenség lett az orosz kultúra és nyelv. Ezért nyugodtan fel lehet tenni a kérdést, vajon Vlagyimir Putyin nem az amerikai imperializmus ügynöke-e? Hiszen Washington fele akkora károkat nem okozott az orosz stratégiai törekvéseknek, mint az államfő. Az elemző Ukrajnában mindenütt azt látta, hogy az emberek nem egyszerűen a diktátort utasítják el, vagy az Orosz Föderációt, hanem mindent és jóformán mindenkit, ami és aki orosz. Egy felmérés azt tanúsítja, hogy az ukránok 80 %-a 9 éve még kedvezően vélekedett Oroszországról. Ez az arány mára 2 %-ra zuhant vissza. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Presse

 

Karl Schwarzenberg azt gondolja, hogy a háború még sokáig elhúzódik ukrán földön, ám az oroszok vereségébe torkollik és Oroszország szétesését hozza magával. A volt cseh külügyminiszter, akit nyugodtan lehet az egyik utolsó igazi közép-európainak nevezni, már 8 éve, a Krím lerohanása után szólt, hogy ez csak a kezdet, a fő célpont egész Ukrajna.

Azon a véleményen van, hogy a harcok egészen addig tartanak, amíg a két fél közül az egyik rá nem jön: már nem bírja tovább. Az ukránok bátorsága azonban óriási, a legnagyobb tisztelet jár érte. Két olyan elnök van, aki színészként kezdte, ám virtigli politikus lett belőle. Az egyik Ronald Reagan, a másik Volodimir Zelenszkij.

Utóbbi az egész történelmet megváltoztatta, mert folytatódik a gyarmatosítás felszámolása az Orosz Föderációban. Nagy részek fognak kiszakadni belőle, amint csak tehetik. A 85 éves politikus ugyanakkor azzal nem ért egyet, hogy a béke érdekében Kijevnek területekről kellene lemondania, mert az nem kompromisszum volna, hanem feltétel nélküli megadás.

Az orosz normalizálódáshoz viszont előreláthatólag jókora idő kell, de még az is elképzelhető, hogy a Nyugat megmenti az országot, mivel szüksége van rá szövetségesként Kínával szemben. Ugyanakkor nem hiszi, hogy Ukrajna a NATO tagja lehet, de a következő években mindenképpen szoros kapcsolatokat kell kiépíteni a katonai szervezet és az ukránok között, akik az EU-ba viszont simán beléphetnek. Az sem megy majd gyorsan, hiszen az ukrán gazdaság még messze nem érett meg rá, és nagy gondot okoz a korrupció is.

Schwarzenberg hatalmas ostobaságnak tartja, hogy Ausztria meghiúsította Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, hiszen mesterségesen ellenségeket szerzett magának – kizárólag belpolitikai okokból.

A bukott kancellárról, Kurzról azt mondja: mindig is tudta róla, hogy hamis figura, aki kétségtelenül roppant tehetséges, de teljesen túlértékelte magát, politikája kíméletlenül egomán volt. Ez vezetett a kudarcához, de magával ránthatja az egész Néppártot. Ennélfogva az most akár meg is szűnhet. Attól ugyanakkor nem kell tartani, hogy valamilyen erős ember jelenik meg a színen, mert hiába lenne rá igény, hála isten, ilyen szereplő nincs Ausztriában.

 

Guardian

 

Lvivben szerzett tapasztalatai alapján Timothy Garton Ash úgy látja, hogy Ukrajnában nem a Nyugat, hanem Putyin fenyegeti leginkább a saját maga által meghirdetett orosz világ gondolatát. Az Oxfordi Egyetem professzora, az európai ügyek kiváló ismerője szerint a birodalmi háború eredményeként az egész volt szovjet birodalmon belül ellenség lett az orosz kultúra és nyelv. Ezért nyugodtan fel lehet tenni a kérdést, vajon Vlagyimir Putyin nem az amerikai imperializmus ügynöke-e? Hiszen Washington fele akkora károkat nem okozott az orosz stratégiai törekvéseknek, mint az államfő.

Az elemző Ukrajnában mindenütt azt látta, hogy az emberek nem egyszerűen a diktátort utasítják el, vagy az Orosz Föderációt, hanem mindent és jóformán mindenkit, ami és aki orosz. Egy felmérés azt tanúsítja, hogy az ukránok 80 %-a 9 éve még kedvezően vélekedett Oroszországról. Ez az arány mára 2 %-ra zuhant vissza.

De ugyanezt érzékelni a korábbi szovjet birodalom nagy részében, pedig Moszkva arra találta ki, hogy ott majd visszaállítja az orosz világot. Vonatkozik ez a többi közt Grúziára, valamint a közép-ázsiai köztársaságokra is. Amúgy ugyanezt hozta fel az orosz vezetés Ukrajna újragyarmatosítására is. Az eredmény az lett, amit bőven meg lehetett jövendölni: az utódállamok nem kérnek az orosz nyelvű politikából, illetve már a kultúrából sem.

Az említett ideológia persze kezdettől fogva szorosan kapcsolódott az imperialista gondolathoz, az orosz Ortodox Egyházhoz, valamint a tekintélyuralomhoz. A kultúra csak járulékos veszteség lett. Közben azonban nem szabad szem elől téveszteni, hogy Putyin brutális erővel és terrorral próbálja visszaállítani az egykor volt nagyorosz uralmat.

Következésképpen már 14 millió ukrán, a lakosság egynegyede vált földönfutóvá. Ám az elnök nem csupán úgy vonul be a történelembe, mint aki hasztalan akarta újraéleszteni az orosz birodalmat, hanem aki szétverte az orosz világot.

 

New York Times

 

A vezércikk arra figyelmeztet, hogy Izraelben a demokrácia eszményét veszélyezteti az új, szélsőjobbos kormány, amelyben helyet kap két radikális párt is. Merthogy az ország 75 éves történetében most először a miniszterelnök kénytelen jelentős engedményeket tenni ultravallásos, illetve ultranacionalista köröknek, mivel nélkülük csak halovány lenne a többsége. A szavazás eredményét ugyanakkor nem lehet úgy tekinteni, hogy az széles körű felhatalmazást jelentene számára a megalkuváshoz.

A Benjamin Netanjahu vezette testület ugyanakkor nagyban fenyegeti Izrael jövőjét, a biztonságát, de még az zsidó haza gondolatát is. Katonai és politikai értelemben egyaránt lehetetlenné teszi, hogy a kétállami megoldással kiutat találjanak a sok évtizedes válságból.

A miniszterelnök mindent elkövet, hogy hatalmon maradhasson, ezért kiszolgálja még a legszélsőségesebb igényeket is. Részben az vezérli, hogy megússza a börtönt a korrupciós vádak miatt. Így viszont ismét jó esély van rá, hogy kiújuljon az erőszak az arabokkal. Emellett aláássa a Legfelsőbb Bíróság jogkörét, így a törvényhozás azt csinálhatja, amit csak akar. A fejlemények aggasztóak, és ezt Amerikának ki kell mondania. 

De emellett Washingtonnak továbbra is együtt kell működnie Izraellel hiszen pl. jóformán teljesen összeomlott az Iránnal kötött atomalku. Továbbá a kapcsolatok alapja változatlanul az, hogy egy nap létrejön az arabok és a zsidók állama, habár e pillanatban szinte semmi kilátása sincs. Bidennek és Netanjahunak azonban mindent meg kell tennie, hogy megerősítse: elkötelezett a demokrácia iránt.

2022. december 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább