2024. május 18. szombat
Ma Erik, Alexandra, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Európa számára 2023 nagy kérdése az, mihez folyamodik a megtört Oroszország?

Európa számára 2023 nagy kérdése az, mihez folyamodik a megtört Oroszország?

A háború szinte rácáfolt minden számításra, így most a földrész azon töpreng, mi az, amivel biztosan kalkulálhat az idén, mire készüljön. A legváratlanabb fejlemény az volt, hogy mennyire egységesnek bizonyult a Nyugat. Teljesen egy hangon beszél, bár Washington időnként azonban jobban aggódik a többieknél, ugyanakkor akadnak autokrata államok, amelyek kilógnak a sorból, lásd Magyarországot. De egyértelmű, hogy az irány az összefogás, nem pedig a széthúzás... 70 éven át a béke a kölcsönös megsemmisítés képességére épült. Ám mostanában lassan már enyhül a félelem Moszkvával szemben. Sőt, felvetődik, hogy Oroszország is arra a sorsra jut, mint előtte annyi autokrácia: bedől, mert uralma a belső terroron alapszik. A földrésznek egy olyan ellenféllel kell megbirkóznia, amely a zűrzavaros tagadás állapotában van. Csak remélni lehet, hogy a hanyatlás civilizált keretek között megy végbe. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

CNN

 

Európa számára 2023 nagy kérdése az, mihez folyamodik a megtört Oroszország? A háború szinte rácáfolt minden számításra, így most a földrész azon töpreng, mi az, amivel biztosan kalkulálhat az idén, mire készüljön. A legváratlanabb fejlemény az volt, hogy mennyire egységesnek bizonyult a Nyugat. Teljesen egy hangon beszél, bár Washington időnként azonban jobban aggódik a többieknél, ugyanakkor akadnak autokrata államok, amelyek kilógnak a sorból, lásd Magyarországot. De egyértelmű, hogy az irány az összefogás, nem pedig a széthúzás.

A CNN kommentárja korainak tartja kihirdetni, hogy az oroszok vesztettek. Vannak olyan tényezők, amelyek akár még meg is fordíthatják a hadiszerencsét. A NATO elveszítheti türelmét vagy az idegeit a katonai szállítmányok ügyében, vagy gazdasági célszerűségből felülvizsgálhatja eddigi álláspontját és így háttérbe szorul a hosszú távú biztonság. Ily módon azután előnytelen béke megkötése felé terelheti Kijevet. Ám mindez valószínűtlennek látszik.

Az orosz hadsereg beássa magát a Dnyeper keleti partján, de gondjai továbbra is óriásiak: a fronton állomásozó erőkből 77 ezer katona rosszul kiképzett, erőnek erejével sorozták be. Nincs elég lőszer, rendszeresen hangzanak el nyílt bírálatok, mert csapnivaló az utánpótlás. Ezzel szemben az ukránok erkölcse töretlen és jönnek a nyugati fegyverek. 

Az orosz egységek papírtigrisnek bizonyultak, évtizedekbe telhet, amíg visszaszerzik korábbi tekintélyüket. A sorozatos, rossz parancsok folytán fél év alatt odalett Moszkva megítélése hagyományos katonai hatalomként. Viszont továbbra is a levegőben lóg, hogy odavág-e nukleáris erővel, bár ennek azért csökkent a veszélye. Először is, mert a NATO sorra üzen, hogy ez súlyos hiba volna. Másodszor pedig India és Kína is elítélte Moszkva idevágó retorikáját. Végül pedig a Kreml számára félő, hogy akár még az is kiderülhet: a legveszedelmesebb fegyverei sem működnek.

A sok ezer ukrán civil áldozat mutatja, mennyire katasztrofális a tekintélyelvűség, amely ellen szükségessé válhat a megelőző háború. Jó hír viszont, hogy Európa tudja: azonnal csökkentenie kell függőségét az orosz gáztól, mert ha diktátorok szállítják neki a szénhidrogént, az nem szavatolja a hosszú távú stabilitást.

70 éven át a béke a kölcsönös megsemmisítés képességére épült. Ám mostanában lassan már enyhül a félelem Moszkvával szemben. Sőt, felvetődik, hogy Oroszország is arra a sorsra jut, mint előtte annyi autokrácia: bedől, mert uralma a belső terroron alapszik. A földrésznek egy olyan ellenféllel kell megbirkóznia, amely a zűrzavaros tagadás állapotában van. Csak remélni lehet, hogy a hanyatlás civilizált keretek között megy végbe.

 

Washington Post

 

A demokrácia nyert 2022-ben, de folytatódik-e idén a jó sorozat? – kérdezi a lap rendszeres szemleírója, E. J. Dionne, aki a közpolitika professzora a Georgetown Egyetemen, emellett pedig a jó 100 éves washingtoni agytröszt, a Brookings Intézet vezető munkatársa. Mint megállapítja, annyira hozzászoktunk már a rossz hírekhez, a válságokhoz, fontos intézmények működési zavaraihoz, hogy nehéz felfogni: az elmúlt esztendő meglepően kedvező volt a demokrácia szemszögéből.

Hogy azonban építhessünk-e a tavalyi eredményekre, ahhoz nagy fokú kreativitás szükséges, mert az amerikai törvényhozásban rövidesen elhatalmasodik a két párt ádáz csatája, és mivel a jogállam globális ellenfelei hamarosan megkísérlik, hogy feledtessék kudarcaikat.

Hogy az utóbbi idők borúlátása csillapodjon, ahhoz kellő alapot nyújt az orosz invázió fiaskója és a demokráciák összefogása az agresszorral szemben. Továbbá, hogy utóbbi országok sokkal eredményesebbek voltak a járvánnyal szemben, mint Kína, ahol a rendszert kezdi ki a melléfogás. Emellett az is elfojtotta a tekintélyelvű rezsimek hatékonyságát szajkózó szirénhangokat, hogy Putyin katasztrofálisan szerepelt az ukrajnai kalandban.

Washingtonban a republikánusok megpróbálják majd úgy beállítani, hogy teljesen magatehetetlen a hatalom. Ezzel olyan törvényalkotási programot kell szembeállítani, amely a legégetőbb kérdéseket érinti, és emiatt az ellenfél sem tagadhatja meg tőle az együttműködést. Vagy ha igen, azt bizonyítja, hogy a másik fél leginkább az alkotó munka megtorpedózásában jeleskedik. 

Ám nem szabad engedni a demokráciáért folyó küzdelemben. Az amerikai választók derékhada egyértelműen jelezte, hogy nem szabad korlátozni a szavazati jogot, így rá kell szorítani az ellenzéket, hogy döntsön: a trumpizmust akarja, vagy a jogállamot?

A világ demokráciáinak pedig szem előtt kell tartaniuk, hogy meg lehet fordítani a múlt évi eredményeket. Ki kell tartani Ukrajna mellett, egyidejűleg odahaza meg kell érteni, hogy a demokratikusan megválasztott kormányok folyton vizsgáznak. Csak akkor tudják fenntartani a rendszert, ha szakadatlanul bizonyítanak a közjó érdekében.

2023. január 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább