2024. május 20. hétfő
Ma Bernát, Bernardin, Felícia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A fronttól távol zűrzavar uralkodik Moszkvában a legfelső katonai vezetés háza táján

A fronttól távol zűrzavar uralkodik Moszkvában a legfelső katonai vezetés háza táján

Sokakat őrizetbe vettek, illetve eltávolítottak, a belharcok és az elégedetlenség miatt alaposan meggyengült a hadsereg. Mark Galeotti, aki már jó 20 könyvet írt orosz témákban, nem tartja kizártnak, hogy összeomlik az egész irányítás, miután egyre nagyobb törésvonalak mutatkoznak a biztonsági elitben és újra lecsapnak a háború nacionalista ellenzőire. Lásd a militáns bloggert, Girkint, akit szélsőséges tevékenységgel vádoltak meg. Bírálta ugyan a védelmi minisztert, valamint a vezérkari főnököt is, de a fő bűne láthatólag az volt, hogy nekiment a Prigozsin-féle zendülőknek, akik kiváltották az egész viszályt. Putyin azt szerette volna, ha a 15 ezer zsoldos java Ukrajnában marad, csak új vezér fennhatósága alatt. Ám amerikai hírszerzési értesülések szerint a katonai vezetés emiatt igencsak felháborodott, hiszen a lázadók 13 pilótát öltek meg. Így viszont nem csoda, hogy a parancsnokok közül több mint egy tucatnyian eltűntek, illetve a jelek szerint kihallgatják őket. Ám nagyon úgy néz ki, hogy a tábornokok közül többen már Sojgu és Geraszimov utódlásán mesterkednek. Személycserék készülődnek a biztonsági szolgálatok élén is, márpedig itt Putyin fő hatalmi bázisáról van szó. Nagy változást jelent, hogy most már a háború hívei is egyre nyíltabban feszegetik az államfő felelősségét a kudarcokért. Nem valószínű azonban, hogy ebből puccs, vagy a frakciók között harc lesz. Sokkal inkább arra lehet számítani, hogy a biztonsági apparátus legközelebb nem fogja megvédeni a politikust, ahogy az a Wagner-csoport akciója alatt is történt. Azaz egyre kevésbé működik a rendszer, és ennek még bőven lehet következménye a harctéren – vagy akár a Kremlben. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Der Standard

 

A román koalíció kisebbik pártja azt közölte, hogy Orbán Viktor nem úgy beszélt Tusványoson, mint egy államférfi, hanem mint egy szélsőséges vezér. A szóvivő nehezményezte, hogy a miniszterelnök a román államon poénkodott. Hangsúlyozta, hogy Románia ugyan jó kétoldalú kapcsolatokat szeretne, ám semmi szüksége olyan agitátorra, aki minden évben előadja őrült gondolatait a nyári egyetemen.

A román Külügyminisztérium, illetve kormány még nem foglalt állást, de alighanem most újabb mélypont jön a bilaterális viszonyban, bár Orbán támogatást ígért, hogy Románia beléphessen a schengeni övezetbe, miután egy év múlva Magyarország lesz az EU soros elnöke.

A kormányfő váratlanul élcelődött a román politikai rendszeren. A magyar hallgatóság nagy örömére azon szórakozott, hogy előzőleg találkozott román kollégájával, aki már a 20. ebben a tisztségben, amióta a Fidesz először nyerte meg a választásokat. Hozzátette: lehet, hogy a románok huszadszorra végre megtalálják az igazit.

Bírálta a román diplomáciát is, mert az jegyzékben ajánlotta, hogy ne foglalkozzon az előadásban a nemzeti jelképekkel, a kisebbségi jogokkal, valamint Székelyfölddel. Kijelentette: sohasem állította, hogy Erdély és Székelyföld román terület volna.

A beszéd középpontjában az „EU gyengesége, Kína megerősödése és a sarkaiból kifordult világ” állt. Nem győzte méltatni, hogy Peking új vezető hatalom lett, amely szerinte már le is hagyta az USA-t. Érintette továbbá, hogy éles vita van az Unió és Magyarország között a migráció formájában zajló nagy lakosságcsere, valamint az LMBT-lobbi miatt.

 

Bloomberg

 

Orbán Románián gúnyolódott Tusványoson, illetve a nyugati értékeket ostorozta. Irányadó beszédében megjegyzést tett a szomszéd ország területi egységére, így alighanem kiéleződik a kétoldalú viszony Erdély, illetve az ottani magyarok kapcsán. A román kormány szóvivője azt közölte, hogy most készítik elő a választ.

A hírügynökség magyarázatként hozzáteszi, hogy Magyarországnak hosszú ideje vitája van Bukaresttel a jó egy milliós erdélyi magyarság miatt. A kisebbség tagjainak jó része szavazhat a magyarországi választásokon és többnyire Orbánt támogatja. A politikus ugyanakkor módszeresen elidegenített magától több NATO-szövetségest, mivel Putyin mellett állt ki az invázió után. Továbbá gyakran élvezi, hogy szembemehet a szomszédjaival, illetve uniós partnereivel.

 

The Times

 

Az egyik legnevesebb orosz-szakértő úgy látja, hogy a fronttól távol zűrzavar uralkodik Moszkvában a legfelső katonai vezetés háza táján. Sokakat őrizetbe vettek, illetve eltávolítottak, a belharcok és az elégedetlenség miatt alaposan meggyengült a hadsereg.

Mark Galeotti, aki már jó 20 könyvet írt orosz témákban, nem tartja kizártnak, hogy összeomlik az egész irányítás, miután egyre nagyobb törésvonalak mutatkoznak a biztonsági elitben és újra lecsapnak a háború nacionalista ellenzőire. Lásd a militáns bloggert, Girkint, akit szélsőséges tevékenységgel vádoltak meg. Bírálta ugyan a védelmi minisztert, valamint a vezérkari főnököt is, de a fő bűne láthatólag az volt, hogy nekiment a Prigozsin-féle zendülőknek, akik kiváltották az egész viszályt.

Putyin azt szerette volna, ha a 15 ezer zsoldos java Ukrajnában marad, csak új vezér fennhatósága alatt. Ám amerikai hírszerzési értesülések szerint a katonai vezetés emiatt igencsak felháborodott, hiszen a lázadók 13 pilótát öltek meg. Így viszont nem csoda, hogy a parancsnokok közül több mint egy tucatnyian eltűntek, illetve a jelek szerint kihallgatják őket.

Ám nagyon úgy néz ki, hogy a tábornokok közül többen már Sojgu és Geraszimov utódlásán mesterkednek. Személycserék készülődnek a biztonsági szolgálatok élén is, márpedig itt Putyin fő hatalmi bázisáról van szó. Nagy változást jelent, hogy most már a háború hívei is egyre nyíltabban feszegetik az államfő felelősségét a kudarcokért.

Nem valószínű azonban, hogy ebből puccs, vagy a frakciók között harc lesz. Sokkal inkább arra lehet számítani, hogy a biztonsági apparátus legközelebb nem fogja megvédeni a politikust, ahogy az a Wagner-csoport akciója alatt is történt. Azaz egyre kevésbé működik a rendszer, és ennek még bőven lehet következménye a harctéren – vagy akár a Kremlben.

 

Bloomberg

 

Richard Nixon már csaknem 20 éve, egy hónappal a halála előtt megjósolta, hogy mi várható Oroszországban, ideértve, hogy nagy bajok lehetnek az Ukrajnához fűződő kapcsolatban. Ezt derült ki abból a 7 oldalas levélből, amelyet a volt elnök 1994-ben utódjának, Clintonnak küldött, miután kéthetes körutat tett orosz, illetve ukrán földön.

A próféciának bizonyult figyelmeztetést most hozta nyilvánosságra a Clinton-könyvtár. Előrejelzi, hogy hatalomra kerülhet olyasvalaki, mint Putyin. Merthogy felszínre hozhatja a nacionalista és populista hullám. A politikus a Watergate-botrány miatt ugyan lemondani kényszerült, ám örökségének része, hogy nagy szerepe volt a hidegháború idején az enyhülés beindításában. 

Úgy vélte az üzenetben, hogy Oroszországban a 20. század legfőbb kérdése az, fenn tud-e maradni a politikai és gazdasági szabadság. Mert azt tapasztalta, hogy Jelcin alatt veszélybe került a kibontakozó demokrácia. Ukrajnában ugyanakkor robbanásveszélyesnek találta a helyzetet.

 

FT

 

Egy orosz oligarcha elérte, hogy bírósági ítélettel vegyék le a nyugati feketelistáról. Oleg Tyinkov, aki Putyin nagy ellenfele - olyannyira, hogy nyíltan szokta bírálni az elnököt és ezért el is vesztette vagyona jelentős részét, pedig azt maga szerezte - egyáltalán nem volt bekötve a Kremlbe. A brit döntést Londonban támadta meg.

Arra hivatkozott, hogy kezdettől fogva ellenezte az „őrült háborút”, valamint sajnálatát fejezte ki, hogy országa a fasizmusba süllyed, és tiltakozásul lemondott orosz állampolgárságáról. Egyébként pedig Svájcban él és már 2019, vagyis azóta nem látogatott haza, hogy leukémiát állapítottak meg nála. Viszont saját közlése szerint a rezsim arra kényszerítette, hogy potom áron adja el az egyik bankban meglévő érdekeltségét, miután felszólalt az agresszió ellen.

Most arra hívta fel a „gyáva moszkvai elitet”, hogy kövesse a példáját. Vagyis utasítsa el az inváziót, mert ez esetben láthatólag van út a civilizált nyugatra. Elismerte, hogy miután szembefordult a rendszerrel, megszűnt a barátsága egy sor oligarchával, mivel azok összecsinálták magukat. De ő sem beszél velük, mert nyúlszívűek. 

 

2023. július 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább