2024. május 20. hétfő
Ma Bernát, Bernardin, Felícia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Betiltott történetek

Betiltott történetek

Német ifjúsági könyvkiadók kollektíven tiltakoznak, mert Magyarországon az ifjúságvédelminek elkeresztelt törvény alapján cenzúráznak bizonyos könyveket. Az egyesülés több mint 100 céget képvisel német nyelvterületen. Mint a közlemény hangsúlyozza, nem szabad megengedni, hogy ilyen módon tegyék indexre a melegséget, miközben az EU egyik tagállamáról van szó, márpedig az Unió értékközösség. Az állásfoglalás arra is utal, hogy a szóban forgó mű, amely miatt átszámítva 32 ezer eurós büntetéssel sújtották a Lírát, nem véletlenül nyerte el a német könyvszakma egyik legfontosabb díját.  A német fiataloknak 14 éves kortól ajánlják a művet, éspedig azzal, hogy egy fiú találkozik egy fiúval - az év egyik legszebb szerelmes történetében. Magyarországon viszont az érintett korosztálynak nem szabad elolvasnia ezt a bestsellert. A Bizottság és 15 kormány panaszt emelt a jogszabály miatt, a Fidesz viszont egyre radikálisabban érvényt szerez a szabályozásnak. A Mathias Corvinus Collegium, amely „hazafias nemzedék kinevelését” tűzte ki céljául, beszállt a Libribe. Azóta fokozódott a nyomás az LMBT-törvény betartatására. Fóliába kell csomagolni, és elkülönítve kell kirakni a pultra minden olyan könyvet, amely előfordul homoszexualitás. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Német ifjúsági könyvkiadók kollektíven tiltakoznak, mert Magyarországon az ifjúságvédelminek elkeresztelt törvény alapján cenzúráznak bizonyos könyveket. Az egyesülés több mint 100 céget képvisel német nyelvterületen. Mint a közlemény hangsúlyozza, nem szabad megengedni, hogy ilyen módon tegyék indexre a melegséget, miközben az EU egyik tagállamáról van szó, márpedig az Unió értékközösség.

Az állásfoglalás arra is utal, hogy a szóban forgó mű, amely miatt átszámítva 32 ezer eurós büntetéssel sújtották a Lírát, nem véletlenül nyerte el a német könyvszakma egyik legfontosabb díját.  A német fiataloknak 14 éves kortól ajánlják a művet, éspedig azzal, hogy egy fiú találkozik egy fiúval - az év egyik legszebb szerelmes történetében. Magyarországon viszont az érintett korosztálynak nem szabad elolvasnia ezt a bestsellert.

A Bizottság és 15 kormány panaszt emelt a jogszabály miatt, a Fidesz viszont egyre radikálisabban érvényt szerez a szabályozásnak. A Mathias Corvinus Collegium, amely „hazafias nemzedék kinevelését” tűzte ki céljául, beszállt a Libribe. Azóta fokozódott a nyomás az LMBT-törvény betartatására. Fóliába kell csomagolni, és elkülönítve kell kirakni a pultra minden olyan könyvet, amely előfordul homoszexualitás.

 

FT

 

A brit légi közlekedési felügyelet elmarasztalta a Wizzairt, mert úgy ítéli meg, hogy az elfogadhatatlan módon kezeli a panaszokat. A magyar cég, amely a késések alapján tavaly kiérdemelte az egyik fogyasztóvédelmi csoporttól az év legrosszabb légi társasága címet, most felszólítást kapott, hogy vizsgálja felül az egész rendszert, mert nemigen akaródzik kifizetni neki a tartozásait a kárvallott utasoknak a járattörlések, illetve  a jelentős csúszások után.

A döntés vonatkozik az összes ügyre, tavaly március óta. De minden ügyfél jogosult újra jelentkezni, akinek bármiféle vitája volt a Wizzairrel az utóbbi hat évben. A hatóság ilyen intézkedést még soha nem hozott. De a vállalat tekintélye már így is alaposan megingott, ráadásul most kiderült, hogy egy sor bírósági ítéletnek sem tett eleget. Mindenesetre azt ígéri, hogy felülvizsgálja gyakorlatát.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Az AfD messze nem olyan sikeres, mint egy-két szélsőjobbos párt a térség más országaiban, de megvan a módszer, hogy miként lehet feltartóztatni a jobbratolódást. Ezt fejti ki Natascha Strobl osztrák politológus, a jobboldali szélsőség kutatója. Hangsúlyozza, hogy Németország különleges, mert ott a radikálisok még helyi szinten sem jutottak semmiféle hatalomhoz, miközben a hasonszőrű szerveződések a szomszédságban cseppet sem visszafogottabbak, sőt ellenkezőleg. Ezzel együtt több helyen kormányra kerültek.

A németeknél viszont még működik a tűzfal. Hogy ez így is maradjon, ahhoz 3 fontos szabályt be kell tartani: nem szabad a szélsőség témáit átvenni, nem szabad beengedni ezeket a köröket a politikai fő áramlatba és nem szabad megengedni, hogy igényt tartsanak az elégedetlenek kizárólagos képviseletére.

A szélsőjobb nem a kormányon nőtte ki magát, nagyon is tudatosan helyezkedett a kívülálló szerepkörébe. Az ellenséget azonban mindig csupán homályosan körvonalazta és kulturálisan értelmezte. A belső ellenség szerinte a nemzetre, a népre tör, míg kívülről az „idegen” vagy az iszlám fenyeget. Ez a klasszikus völkisch nacionalizmus, amit a jobboldali populizmus technikáival tesznek jól fogyaszthatóvá. Magyarországon azonban már túl is lépték vele a demokrácia határait.

Az irányzat reális megoldást azonban nem kínál a gondokra, a cél az érzelmi mozgósítás. Visszaszorítására érdemes megkérdezni magyar, osztrák, francia vagy szlovén politikusokat, civileket, újságírókat, aktivistákat, mert nekik bőven van tapasztalatuk, hogy mit lehet tenni az egyre erősödő szélsőséges pártok ellen. Ezekben az országokban azonban azt is látni, hogy merrefelé mennek a dolgok, ha nem sikerül a próbálkozás. 

 

Die Zeit

 

Keményen fel kell lépni a szélsőjobb ellen – a demokrácia ellenségeivel szemben az a leghatékonyabb, ha a konzervatívok öntudatosak és okosak – mutat rá kommentárjában Heinrich Wefing a liberális lap politikai rovatának helyettes vezetője.  Hangsúlyozza, hogy ami a földrészen végbemegy, az már régen több jobbratolódásnál, az ideológiai talapzatok mozdultak el.

Lásd Izraelt, az USÁ-t, Franciaországot, Svédországot, Finnországot és nem sok múlott, hogy Spanyolország is ugyanerre a sorsra jusson. A populisták, tekintélyelvűek és nacionalisták. Felemelkedésük korunk jellemzője. De uralják a vitákat, megszabják a témákat, defenzívába kényszerítik a liberálisokat.

Sok eltérés van köztük, viszont az ideológiai mag közös bennük: elutasítják a migrációt és az „idegenek túlsúlyát”. Védelmet ígérnek a nemzeti identitás vélt elvesztése ellen, haladásellenesek, szemben állnak az LMBT-jogokkal, a liberális abortusz rendelkezésekkel. Az elit ellen ágálnak és szerintük a baloldaliak, illetve a környezetvédők uralják a sajtót, valamint a felsőoktatást.

Először nagyjából 30 éve kerültek be itt-ott a parlamentbe, azóta megy a vita, hogy miként lehet védekezni ellenük. A siker váltakozó, de pl. az olaszoknál Meloni viszonylag mérsékelnek bizonyult. A lengyeleknél és a magyaroknál a jobboldali nacionalisták ellenben folyamatosan dolgoznak a demokrácia lebontásán.

A németeknél a CDU idáig sehol sem fékezte le az autoriter erők megerősödését. Híveit jobban érdekli az infláció letörése, a bevándorlás szabályozása, a külső biztonság és a belső rend. A párt így győzte le a berlini baloldali koalíciót. Ám a többi erőnek fel kell tennie a kérdést, hogy ki akar legyűrni: a kereszténydemokratákat, avagy az AfD-t. Ha előbbit, annak tragikus következményei lehetnek hosszú távon.

 

Economist

 

A szerkesztőségi vélemény úgy ítéli meg, hogy Izrael még közelebb került az alkotmányos káoszhoz, de még van mód arra, hogy visszalépjen a szakadék széléről. Olyan reformot kell keresni, amely mögé széles körű támogatást lehet felsorakoztatni. Netanjahu a héten hiába próbálta meg rábeszélni szélsőséges, illetve ultravallásos szövetségeseit, hogy halasszák el újra a szavazást a Legfelsőbb Bíróság jogkörének átalakításáról.

A többiek lemondással fenyegetőztek, így viszont a miniszterelnök beadta a derekát, ám ezzel egyértelművé tette, hogy a saját politikai túlélését fontosabbnak tartja minden másnál. Vagyis adut adott a radikálisok kezébe. Azt persze még a hatalom legádázabb ellenfelei sem vonják kétségbe, hogy az igazságszolgáltatás átépítésre szorul.

Csakhogy a mód, ahogyan a kabinet átnyomta a törvényt, táplálja a félelmeket, hogy a cél minden akadály elhárítása Izrael átalakításának útjából. Így félő, hogy a vége a többségi uralom lesz, amit a világi zsidók és a kisebbségek nagyon nem akarnak, beleértve az arabokat is.

A Knesszet most nyári szünetre készül, de ha Netanjahu nem úgy kíván bevonulni a történelembe, mint aki meggyengítette a demokráciát, akkor konszenzust kell teremtenie. Ha nem megy a pártokkal, akkor alkotmányozó gyűlést kell egybehívnia. Ha az sem sikerül, akkor a Legfelsőbb Bíróságnak kell lépnie. A testület borzasztó helyzetben van, mert ha elutasítja az alaptörvény bizonyos részeit, akkor azokat igazolja, akik azt mondják, hogy kicsúszott az ellenőrzés alól. Ha viszont nem teszi meg, akkor veszélybe sodorja az összes demokratikus intézményt.

Ha az előbbi mellett dönt, az kiélezi az alkotmányos válságot. Utóbbi esetben viszont az ország vezetői kénytelenek volnának kifejezetten azzal foglalkozni, miként lehet megvédeni a demokráciát.

 

Washington Post/Bloomberg

 

A vezércikk szerint a Nyugatnak meg kell akadályoznia, hogy Putyin megint sikeresen vesse be a gabonafegyvert. Kiszállt a szállítási egyezményből és a tárolókat bombázza, amivel igyekszik ártani Ukrajnának, engedményeket próbál kicsikarni Kijev szövetségeseiből,  tesztelve egyben azok elszántságát.

Az elnök azt sürgeti, hogy a fő agrárbankját vegyék be újra a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerbe, és fel akarja újítani az orosz ammónia kivitelt is. A fenyegetése, hogy katonai járműveknek tekinti a szállítóhajókat a Fekete-tengeren, arra szolgál, hogy elriasszon mindenkit a blokád kijátszásától.

Hogy az USA haditengerészeti kíséretet adjon a tankerek mellé, az azért nem megy, mert Törökország nem hajlandó közreműködni benne. Viszont ha Washington rakétákat küld, azzal segít megvédeni az ukrán ipart. Továbbá növelni kell a szárazföldi határokon az áteresztő kapacitást. Ellent kell állni több kelet-európai állam követelésének, hogy az ukrán gabona csak áthaladhasson területükön, de ott ne lehessen se tárolni, se értékesíteni.

A nyugati hatalmaknak igénybe kell venniük Peking és Ankara közreműködését, mert mindkettő fontos partner Moszkva számára, viszont egyik sem nyer semmit az elaknásított és zárlat alá vett Fekete-tenger révén. A Kreml a szankciók enyhítését szorgalmazza, de ezt el kell utasítani, amíg támadja Ukrajnát. Mert ha túszul ejti a gabonát, az az egész világon szenvedést okoz millióknak. Nagy hiba volna megjutalmazni ezt a fajta hozzáállást.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Kiábrándító, hogy milyen lassan halad az ukrán ellentámadás, ám mégsem lehet mondani, hogy az kudarcot vallott, mert a háttérben sok minden mozog. Az elemzés szerint a hadművelet tapasztalatait 8 pontban lehet összefoglalni:

1. Az ukránoknak nem sikerült jelentős területeket visszahódítaniuk, miközben jelentős anyagi veszteségeket szenvedtek, és valószínűleg az emberáldozat sem csekély.

2. Lebecsülték az ellenfelet, mert az jól megszervezte az ellenállást, egyes helyeken 20-30 kilométeres mélységben. Ráadásul védekezni könnyebb, mint támadni.

3. Orosz részről jól együtt tudnak működni a különféle fegyvernemek, a felderítő drónok, a páncélelhárító és tüzérségi egységek. Ez pedig ellensúlyozza a Leopardok és a Bradleyk technológiai fölényét.

4. Az ukránok hibákat követtel és hiányzik náluk a tapasztalat. Nem tudják összehangolni a jelentős hadmozdulatokat

5. Több dandár jelentős veszteségeket szenvedett. 11 Leopardot és 47 Bradleyt kellett leírniuk – mondta el a fronton szerzett tapasztalatai alapján egy lengyel szakértő.

6. Ukrajna új taktikára tért át: csak kis gyalogsági egységekkel próbálkozik, ami persze lelassítja a támadást, de megkíméli a páncélozott alakulatokat. Állóháború alakult ki, Kijev inkább harcálláspontokat, lőszerraktárakat, ellátási vonalakat, tüzérségi állásokat vesz célba, hogy utána nagyobb eséllyel kezdődhessen meg a szárazföldi offenzíva.

7. Messziről sikeresen mér csapásokat, már két orosz tábornok is meghalt. A déli részén az orosz veszteségek nagyobbak, mint az ukránok, különösen a tüzérségnél. De az előrenyomulás így is lassú, és ez várhatóan így is marad egészen az őszig. Az olyan nagyobb műveletekkel, mint amilyen két napja indult, tesztelik az ellenséget.

8. A NATO a türelemre, a Kreml a dezinformációra alapoz. Az USA újabb katonai segítséget küldött, így kazettás bombákat. Azok igen hatékonyak lehetnek a beásott csapatok ellen. Putyin viszont arra játszik, hogy elfogyjon a nyugati partnerek türelme. Ám orosz katonai szakemberek között egyértelmű a félelem az állandó ukrán nyomás láttán. Ugyanakkor nem érzékelni a Kreml részéről, hogy milyen stratégiával akarná megtartani hosszabb távon a megszerzett területeket.

 

Washington Post

 

A vezércikk azt kérdezi az amerikai-kínai viszony kapcsán: az rendben van, hogy a tangóhoz ketten kellenek, de akar-e Peking egyáltalán táncolni? Kívülről az látszik, hogy Hszi visszatér a politikában a maói stílushoz. Megint nagyon igaz, amit Orwell írt az 1984-ben: aki ellenőrzi a múltat, az ellenőrzi a jövőt.

A jelenlegi washingtoni kormányzat az elején nem jól állt hozzá a kétoldalú kapcsolatokhoz, de azóta már korrigált. Így most a labda a kínai térfélen pattog. Sajnos, úgy néz ki, hogy azon az oldalon az ellentmondást nem tűrő hang és a harciasság uralkodott el. Peking igényt jelentett be a Dél-Kínai-tengeren, fokozta a katonai tevékenységet Tajvan körül, összecsapott Indiával a Himalájában, korlátlan támogatást ígért Moszkvának és egyre jobban bírálja az USA-t.

Csak éppen az látszik, hogy ez a politika egyáltalán nem működik. Így bizonytalan, hogy egy mind inkább tekintélyelvű és zárt döntéshozatali rendszer képes-e tanulni és igazodni a körülményekhez. A külügyminiszter rejtélyes elmozdítása nem arra utal, hogy kedvező a válasz.

 

Die Welt

 

Jacques Schuster, a konzervatív lap fő elemzője nem gondolja, hogy Ukrajna képes legyőzni Oroszországot, de rá tudja venni, hogy kivonuljon, mert erőit ugyanúgy fel lehet morzsolni, ahogyan az Afganisztánban történt. Az persze meglepő, mennyire pancser az orosz hadvezetés, de már kiküszöbölte a kezdeti a szarvashibákat.

Ennek megfelelően nehéz súlyos csapást bevinni az orosz félnek, ám Putyinnál látni, hogy mind inkább totálisnak tekinti a háborút, hiszen szétrombolja a gazdaságot és az ukrán kereskedelmi útvonalakat. De azért Oroszország is gyengül, csak éppen ezt jól el lehet titkolni egy autoriter rendszerben. Sokáig tart, amíg a közvélemény eljut a felismerésig.

Ráadásul a Kreml a diplomáciában nem szigetelődött el. Az Afrika-csúcs még akkor is siker, ha az érintett államfők egyharmada nem ment el. A háború viszont még évekig tombolhat. Gyorsabban véget érhet persze, ha a Nyugat több, nagyobb hatótávolságú fegyvert ad és anyagilag is a víz felett tartja az ukrán államot. . A viszály akkor ér véget, ha Oroszország már anyagilag képtelen állni a költségeket. Lásd Afganisztánt, de akár a franciákat Algériában vagy éppen az amerikaiakat Vietnamban.

 

2023. július 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Meg kell tanulni az 1939-es leckét Putyin megfékezésében

Az észt kormányfő a The Timesban arra szólította fel a NATO-szövetségeseket, hogy vállalják: a következő három >

Tovább

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább