2024. május 20. hétfő
Ma Bernát, Bernardin, Felícia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Trumpot csak a politika tudja megállítani, a jog nem

Trumpot csak a politika tudja megállítani, a jog nem

Az Economist szerint a politikusnak jelen állás szerint egyre jobbak az esélyei, hogy visszatérjen a Fehér Házba, éspedig pontosan azért, mivel annak idején megpróbálta megfordítani a választás eredményét. Ragaszkodott a hazugságaihoz, kihasználva azt az adottságát, hogy rá tud játszani mások alantas ösztöneire. A politikai és a jogi stratégiája egybeesik. Mind a kettő arra épül, hogy összeesküvők áldozata lett, ellenfelei csak a saját kiváltságait próbálják megőrizni. Idáig összesen 78 esetben indult eljárás ellene hamis vád miatt, de ez nem a végleges szám. A demokraták azonban tévednek, ha azt hiszik, hogy a perek elvonják a figyelmét a választási kampányról, mert nála éppen  a tárgyalások jelentik a főcsapás irányát. Úgy lehetne ártalmatlanná tenni, ha más republikánus vezetők megmondanák a világnak az igazságot. Ahogy azt Pence volt alelnök csinálta, amikor kijelentette, hogy aki túlteszi magát az alkotmányon, annak soha nem szabad elnöknek lennie az Egyesült Államokban. Közben a demokratáknak alapos vizsgálatot kell sürgetniük az elnök fia ügyében, habár nem lehet egy lapon említeni azt, amit Hunter Biden, illetve Trump csinált. Máskülönben aláássák az igazságszolgáltatás pártatlanságába vetett hitet. A jogállam forog kockán és a politikusoknak kell a megmentésére sietniük. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Csehország a V4-ek soros elnökeként el tudja képzelni, hogy Németország részt vegyen a Visegrádi Csoport valamelyik tanácskozásán. Ily módon támogatást kapna a nyugati állásponttal egybevágó nézet a szervezeten belül - a magyar és a lengyel felfogással szemben. A lap bécsi tudósítója annak kapcsán ír erről, hogy a jelek szerint az ukrán háború folyományaként teljesen átalakult a német-cseh viszony.

Korábban ha valamelyik cseh párt fokozni akarta a népszerűségét odahaza, akkor nekiment Berlinnek. Ám most már a német védelmi miniszter arról beszél, hogy partnerek lettek az orosz agresszió megítélésében. Egyben utalt arra, hogy ez nem mindenkivel lehetséges. Alighanem Magyarországra célzott ily módon.

Az együttműködés alapját az igen szoros gazdasági kapcsolatok jelentik. Sokáig tartott azonban, amíg túl tudtak lépni a múlt sérelmein. Pl. hogy a Benes-dekrétumok alapján elűzték a szudétanémeteket (és a magyar kisebbséget – a szerk. megj). A kérdést azonban a jelenlegi prágai kormány sem kívánja rendezni, annyira kényesnek számít. Ezzel együtt a német kártyával Csehországban ma már nem lehet választást nyerni.

 

FAZ

 

A varsói tudósító úgy értékeli, hogy a lengyel vezetés a félelemre játszik, amikor népszavazást írt ki az október közepére meghirdetett választással egy időben (a módszert a Fidesztől vette át – a szerk. megj.) A hatalom a szavazási kedvet igyekszik ily módon fellendíteni. A polgároknak összesen 4 kérdésre kell válaszolniuk a referendum során.

Ebből kettő meglehetősen populista, sugallja a választ. Az egyik arra kíváncsi, hogy támogatják-e a lengyelek több ezer illegális migráns befogadását, ahogy azt „az európai bürokrácia által kitalált kényszerű elosztási mechanizmus előírja”? Azaz a PiS a Bizottság tervét igyekszik megtorpedózni, jóllehet azt a tagállamok már elfogadták.

A kezdeményezést kísérő propagandafilm nyilvánvalóan a franciaországi zavargások során készült felvételeket mutat, égő autókkal. A szöveg pedig így hangzik: Mindannyian látjuk, mi megy a nyugat-európai utcákon – nemi erőszak, gyilkosság, gyújtogatás, rombolás.

Mellesleg feltűnik az összeállításban Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke, miután a nagy rivális Tusk pártja az EPP tagja. A bajor politikus lassan első számú közellenség lesz a lengyel kormánypárt számára, miután közölte, hogy az olyan erőkkel, mint a Jog és Igazságosság, továbbá Le Penék és az AfD, nem lehetséges az összefogás. Velük szemben tűzfalat emelnek.

 

FT

 

Európában egyre több a különadó és ez betesz a jól alakuló gazdaságnak. Az extra teher eredetileg a bankokra és az energiatermelő vállalatokra összpontosult, de már terjed tovább, más ágazatokra is. Az érintett kormányok így akarták egyenesbe hozni a pénzügyeiket, illetve csillapítani a közfelháborodást, miután egyes cégek orbitális bevételekre tettek szert az utóbbi évtizedek legsúlyosabb megélhetési válsága közepette.

Az orosz invázió nyomán megugrottak az áram- és a gázárak, emiatt hatalmas összegek csapódtak le a szolgáltatóknál. Ezt csapolták meg több országban is, hogy betömködjék a költségvetésben a magasabb kamatok és jelentős állami kiadások folytán keletkezett lyukakat.

Már több mint 30 ilyen adó létezik, 24 ország vetette ki, illetve jelezte, hogy bevezetni készül. Magyarországon a bankokat és biztosítékokat érintette először, de ma már sújtja a gyógyszergyárakat is.

Egy amerikai szakértő szerint a lépés a politika kudarcának beismerését jelenti, viszont azzal fenyeget, hogy elriasztja a potenciális befektetőket. Bár eredetileg arról volt szó, hogy csupán ez év végéig maradna hatályban, Magyarország, Szlovákia, Csehország és Spanyolország már azt tervezi, hogy meghosszabbítja jövőre is, sőt egyes esetekben szó van 2025-ról is.

 

The Times

 

Elakadt a kínai felemelkedés, a gazdaság a stagnálás jeleit mutatja, az ország veszít nemzetközi befolyásából, ám lehetséges, hogy emiatt csak még veszélyesebb lesz a Nyugat szemszögéből. Erre figyelmeztet George Magnus, az Oxfordi Egyetem, illetve a University of London kutatója.

A gazdasági gondok súlyosak és szerkezeti jellegűek. A hatalom nem szeretné, ha a lakosság körében ez téma volna, de pont ez mutatja, milyen lényegesek a problémák. A lakosság elöregszik és nincs terv a munkaerőhiány megoldására. A kormány – derék leninista módjára – a kínálatot és a termelést erőlteti, ezért hatalmas többlet kapacitás jött létre pl. a szén- és acéliparban, de megújuló energia és az elektromos járművek gyártásában is.

Rengeteg helyi önkormányzat, állami vállalat, illetve ingatlanfejlesztő keményen eladósodott. A lakásépítésre tartós visszaesés vár, de nem lesz könnyű betölteni a szerepét, mivel idáig a GDP egynegyedét állította elő.

Háttérbe szorultak a magáncégek, jóllehet ők voltak a fejlődés motorjai. A biztonság jelszavával a párt fokozza az elnyomást és a lakosság ellenőrzését. Egyben harciasabb külpolitikára tért rá. Bár a gazdaság nem fog összeomlani egy-két éven belül és a KKP hatalmát sem fenyegeti semmi, de az ország gazdasági befolyása megingott és ez hatalmas kihatással lehet a világban az erőviszonyokra.

Pl. kevesebb pénz jut a hadseregre és fejlett technológiára. Csökken az import, viszont erősödik az exportverseny. Ez pedig visszafoghatja a külfölddel kapcsolatos terveket. Viszont a hanyatló Kína még inkább érdekelt lehet a nemzetközi zűrzavarban. Tajvan elfoglalásának szándéka feladja a leckét Amerikának, zűrzavart kelt a világpolitikában. Ébernek kell lenni, pert Peking hanyatlása egy sor kockázattal jár, viszont egyben soha nem látott lehetőségeket kínál.

 

Economist

 

A lap úgy véli, hogy Trumpot csak a politika tudja megállítani, a jog nem. A politikusnak jelen állás szerint egyre jobbak az esélyei, hogy visszatérjen a Fehér Házba, éspedig pontosan azért, mivel annak idején megpróbálta megfordítani a választás eredményét. Ragaszkodott a hazugságaihoz, kihasználva azt az adottságát, hogy rá tud játszani mások alantas ösztöneire.

A politikai és a jogi stratégiája egybeesik. Mind a kettő arra épül, hogy összeesküvők áldozata lett, ellenfelei csak a saját kiváltságait próbálják megőrizni. Idáig összesen 78 esetben indult eljárás ellene hamis vád miatt, de ez nem a végleges szám. A demokraták azonban tévednek, ha azt hiszik, hogy a perek elvonják a figyelmét a választási kampányról, mert nála éppen  a tárgyalások jelentik a főcsapás irányát.

Úgy lehetne ártalmatlanná tenni, ha más republikánus vezetők megmondanák a világnak az igazságot. Ahogy azt Pence volt alelnök csinálta, amikor kijelentette, hogy aki túlteszi magát az alkotmányon, annak soha nem szabad elnöknek lennie az Egyesült Államokban.

Közben a demokratáknak alapos vizsgálatot kell sürgetniük az elnök fia ügyében, habár nem lehet egy lapon említeni azt, amit Hunter Biden, illetve Trump csinált. Máskülönben aláássák az igazságszolgáltatás pártatlanságába vetett hitet.

A jogállam forog kockán és a politikusoknak kell a megmentésére sietniük.

 

Washington Post

 

A vezércikk megállapítja, hogy Ecuadorban a demokráciát veszélyezteti az egyik elnökjelölt meggyilkolása. A viszonylagos jólét és biztonság korábbi latin-amerikai oázisa a fényes nappal végrehajtott terrorakció miatt a káosz szélére jutott. Washington FBI-embereket küld a vizsgálat elősegítésére.

Az áldozat, Villavicencio a fennálló korrupt hatalom és a mögötte álló erőszakos kábítószercsempész maffia bátor kritikusa volt. A bűnbandák belháborúja folytán az országban megötszöröződött az emberölések száma az utóbbi öt évben.

A pártok vitája vezetett oda, hogy az elnök most vasárnapra választást írt ki, ám nagy bajban van a demokrácia, mert vagy a bűnbandák miatt kormányozhatatlanná válik Ecuador, vagy a következő kormány rendőrállamot honosít meg, hogy véget vessen az alvilág törvénytelenségeinek.

Az USÁ-nak segítenie kell, mivel a börtönök gyakorlatilag a bűnözők uralma alá kerültek, a prominens foglyok belülről irányítják a bandák működését. Emellett a titkosszolgálatnak fokozottan nyomon kell követnie az albán eredetű nemzetközi bűnöző hálózatot, amely a mexikói kartelekkel verseng az ecuadori kokainkivitel ellenőrzéséért. 

 

2023. augusztus 14.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Meg kell tanulni az 1939-es leckét Putyin megfékezésében

Az észt kormányfő a The Timesban arra szólította fel a NATO-szövetségeseket, hogy vállalják: a következő három >

Tovább

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább