2024. május 20. hétfő
Ma Bernát, Bernardin, Felícia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A közömbös Herr Schmidt

A közömbös Herr Schmidt

Beintett a boszniai szerbek vezérének a nemzetközi főmegbízott, miután az országrész elszakadásán ügyködő Dodik azzal fenyegette meg, hogy letartóztatja és kitoloncoltatja a Republika Srspkából a német politikust, ha az be meri tenni oda a lábát. Schmidt azonban közölte, hogy ő az ENSZ-től kapta a megbízatást és továbbra is oda megy, ahová jónak látja. Beleértve Banja Lukát, a szerb egység fővárosát. Továbbá, hogy a szerb vezető egyre inkább tekintélyuralmat épít ki, amelyben nem számít a jogállamiság. Éppen ezért azt ajánlja ellenlábasának, hogy adja fel ezeket az egocentrikus őrültségeket. A német külügyi tárca szóvivője teljes mértékben elfogadhatatlannak minősítette a Dodik eljárását, kiemelve, hogy az sérti a Daytoni békemegállapodást. Az USA és Nagy-Britannia már hozott szankciókat a politikus ellen. Az EU-ban viszont az az akadálya, hogy Magyarország megakadályozza, mert a szerb elnököt támogatja, akárcsak Vučić és Putyin. Orbán nyíltan Dodik mellett kampányolt és annak közlése szerint legutóbb 118 millió eurós támogatást ígért neki, amikor a budapesti Atlétikai VB alkalmából találkoztak. A pénzt állítólag azokra az infrastrukturális fejlesztésekre fordítják, amelyek elakadtak, mivel Németország kiszállt azokból – éppen a szerb vezető szeparatista törekvései miatt.  Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Spiegel

 

Egy német elemző szerint az AfD illiberális demokráciát akar, és nagy példaképe Orbán Viktor. Magyarországon lépésről lépésre gyengítették meg a fékeket és ellensúlyokat, semlegesítették a sajtót, politikai ellenőrzés alá vonták a bíróságokat.

Peter Naumann, a londoni King s College tanára a radikalizálódás szakértőjeként úgy nyilatkozott a lapnak, hogy az emberek félelmei táplálják a szélsőjobbot. Ám a jobboldali populisták sorra bizonyították, miután hatalomra kerültek, hogy képtelenek megoldani a gondokat, válaszaik semmire sem jók.

A szakértő azt gondolja, hogy politikai eszközökkel kell felvenni a küzdelmet az AfD ellen. Meg kell mutatni a németeknek, hogy lehetetlen az etnikailag tiszta nemzet, nem lehet visszatérni az 50 évvel ezelőtti állapotokhoz, mert az ország immár multikulturális. De meg kell hallgatni az emberek gondjait, meg kell győzni őket, hogy a rendszer őket képviseli.  

Sorra jönnek létre az illiberális demokráciák, ezt a folyamatot csak úgy lehet lefékezni, ha a migráció ügyében megnyugtatják a társadalmakat. Merthogy az összeesküvés elméletek azt sugallják: itt a nemzeti identitás került veszélybe, mivel az elit idegenekkel igyekszik kiszorítani a hazai lakosokat. Ez az elmélet már eddig is jó néhány erőszakcselekményhez szolgált alapul, szóval életveszélyes.

Neumann az olasz miniszterelnök asszonyt tartja a legveszedelmesebb populistának a földrészen. Hiszen pártja a fasizmusban gyökerezik, ám a vezér teljesen normális pártként tünteti fel. Ukrajna támogatásával politikai tőkéhez és időhöz jut. De közben átalakítja országát. Elnöki demokráciát akar, a parlament meggyengítésével. Európában pedig meg kívánja változtatni az erőviszonyokat a jobboldal javára. A Néppárt vezetőjének le kellene tennie arról, hogy összefogjon vele. 

 

New York Times

 

A két neves harvardi politológia professzor, Levitsky és Ziblatt arra emlékeztet tanulmányában, hogy a demokrácia orgyilkosainak mindig vannak tettestársai. Éspedig a politikai fő áramlatában. Ennélfogva napjainkban a demokráciát nem az olyan demagógok fenyegetik leginkább, mint Trump vagy követői, akik megostromolták a törvényhozást, hanem az olyan politikusok, akik közül nem egy az amerikai törvényhozás tagjaként védi a volt elnököt és teszi lehetővé annak ügyködését.

A republikánus vezetők számára az a gond manapság, hogy saját táborukban fejlődik ki a tekintélyelvű veszély, ám ebben nincs semmi új. A történelem azonban azt tanítja, hogy a demokrácia igaz hívei szembeszállnak az autokratákkal, még akkor is, ha azok az ő ideológiai szövetségeseik. Ily módon politikai tűzfal jön létre és az segít túlélni a demokráciának még súlyos megosztottság és válság esetén is.

Mások viszont nem állnak ki határozottan, és pont ezzel egyengetik az utat a tekintélyuralom képviselői előtt. Úgyhogy a végén a demokrácia meghal, de az ujjlenyomatuk nincs rajta a gyilkos fegyveren. Ám becsukják a szemüket, tagadják, lekicsinylik, vagy éppen igazolják a másik oldal tetteit. A tekintélyük folytán annyira veszélyesek.

A republikánusok vezetői a 2020-as választás óta 4 döntő pillanatban is a rossz oldalra álltak. Először is nem ismerték el az eredményt, vagy csendben maradtak. Másodszor, Trumpot mentesítették a Szenátusban az ellene indított alkotmányos vádemelési eljárás alól. Így a politikus folytathatta pályafutását. Harmadszor, együttműködhettek volna a demokratákkal január 6. kivizsgálásában, mert akkor a roham úgy vonult volna be a történelembe, mint bűncselekmény, amely soha nem ismétlődhet meg.

Végül pedig még mindig akkor is támogatni kívánják Trumpot, ha azt elítélik, mert meg akarta változtatni a választás kimenetelét. Sokat segítene az amerikai demokrácia megvédésében, ha a politikust sikerülne távol tartani a Fehér Háztól.

 

Der Standard

 

A szélsőjobb sikere nem törvényszerű, csakis attól függ, csődöt mond-e a többi párt. Ezt fejti kommentárjában a kiváló osztrák elemző, Hans Rauscher, aki elképzelhetőnek nevezi, mégsem tartja valószínűnek, hogy a Szabadságpárt vezére lesz jövőre a kancellár, bármennyire is jól áll jelenleg a közvélemény kutatásokban.

Hívei között ugyanis sokan vannak olyanok, akik elégedetlenek, ám az urnánál visszariadnak attól, hogy egy radikális pártra voksoljanak. Az látnivaló persze hogy a középosztályt elbizonytalanítják a válságok, a háborúk és a járványok. Ez pedig a demokrácia ellenségeihez tereli őket.

Csakhogy Larry Bartels amerikai politológus bebizonyította, hogy az utóbbi 20 évben az európai jobboldal több helyen is kormányra került, lásd a magyarokat, lengyeleket és olaszokat, de nem azért, mert akkora a táboruk, hanem mert a liberális tábor képtelen volt megszervezni magát, létrehozni a szükséges koalíciókat. Ivan Krasztev pedig arra hívta fel a figyelmet a minap, hogy az emberek gyakran eltűrik a tekintélyuralmat, de nem rá szavaznak, ha van alternatíva.

Az FPÖ 30 %-a nem elegendő a többség megszerzéséhez. Így Kickl csak akkor lehet a befutó, ha a többiek, így elsősorban a Néppárt ostobán ravasznak, túl rövidlátónak és túlságosan megosztottnak bizonyulnak.

 

Bloomberg

 

Veszélyes terepre viszi Lengyelországot az ottani jegybank elnöke, mivel 0,75 %-os alapkamatcsökkentéssel döbbentette meg a befektetőket, majd amikor megindokolta a lépését, azzal csak azt érte el, hogy még több államkötvénytől szabadultak meg a tulajdonosok. A Glapinski az erős ember Kaczynski bizalmasaként azt mondta, hogy a közgazdászok csupán saját bankjuk érdekeit nézik, ám az egyszerű lengyelek nagy többsége üdvözli döntését.

A kereskedők sem kellett több, bemondták a blöfföt, így a zloty a háború kezdete óta két nap alatt a legnagyobb értékvesztését élte át. Pont akkor, amikor a jövő hónap végén sorsdöntő választás következik, ezért szakértők felelőtlennek tekintik, amit a Nemzeti Bank főnöke művel. Amögött azt látják, hogy a PiS-nek igyekszik segíteni a kampányban. 

Csak éppen zavart kelt vele, ahelyett, hogy lendületet adna a gazdaságnak. Pedig okulhatna abból, hogy a briteknél Liz Trusst a befektetők küldték le a pályáról. Egy londoni elemző szerint Glapinski valósággal felhív a shortolásra, és a leértékelődés kedvezőtlen hatást válthat ki. A kormánypárt most nyakra-főre ígérget, mivel a megélhetési válság miatt nem biztos a győzelme.

 

Washington Post

 

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben, hogy az ukránok nem Oroszországtól tartanak, hanem attól, hogy a Nyugat bedobja a törülközőt és meg is van az okuk az aggodalomra. A kommentátor a Jalta Európa Stratégia nevű konferencián vett részt, amelyet csaknem két évtizede, minden évben megrendeznek. Az látta, hogy az emberek kimerültek és megfontoltak. A veszteségek rettenetesek, mind a halottak számát, mind a pusztítás mértékét tekintve.

De a fáradtság nem egyenlő a megadással. A fő aggályt az jelenti, hogy látják: inog a támogatás több európai országban is. Ha Szlovákiában Fico nyer a hónap végén, akkor oroszbarát, populista miniszterelnök kerül hatalomra, aki hasznos szövetséges lenne Orbán Viktor számára, miután utóbbi meg akarja változtatni az uniós politikát.

De csökken a lelkesedés az USA-ban is. Ha Trump győz és faképnél hagyná az ukránokat, az katasztrófa volna, mert törvényesítené a leplezetlen agressziót és felbátorítaná az olyan diktátorokat, mint Putyin és Hszi. Noha mindketten át akarnak lépni a normákon és újraírnák a nemzetközi rend szabályait. Az ukránok ugyanakkor teljes mértékben elszántak. Kitartanak, és csak azért nyugtalanok, hogy a szövetségeseik viszont feladhatják a küzdelmet.

 

Guardian

 

A leváltott ukrán védelmi miniszter kommentárban szólítja fel a szövetséges hatalmakat, hogy tartsanak ki országa mellett, mert a cél csakis a győzelem lehet. Reznyikov köszönetet mond a több mint 50 államnak az eddigi támogatásért, egyben pedig emlékeztet arra, hogy

1.      változatlanul meg kell állítani Oroszországot. Hiszen az úgy jutott el a háborúig, hogy előtte megúszta a Grúzia elleni inváziót, a Krím elfoglalását, a Donyec-medence megszállását és a szíriai beavatkozást. Ám itt az emberiség jövője a tét, tehát hogy el lehet-e hárítani a 3. világháborút. Ehhez határozott választ kell adni Moszkvának, és cseppet sem mindegy, miként végződik a viszály.

2.      Az semmire sem jó, ha befagy a konfliktus, illetve tűzszünetet kötnek, netán engedményeket tesznek a Kremlnek. Az oroszok azt akarják, hogy a világ ismerje el az ukrán területek bekebelezését. Ám a tervük az, hogy megsemmisítsék az ukrán államot, annak lakóit pedig beolvasszák. De nem állnának meg itt, abból azonban új háború lenne Kelet-Európában és a NATO sem maradhatna ki belőle.

3.      A nyugati elszántságon múlhat, hogy kudarcot valljon az orosz atomfenyegetés. Azon felül mielőbb fel kell állítani a nemzetközi törvényszéket a háborús bűnösök felelősségre vonására, mert ez felgyorsítja a harcok befejezését.

4.      Az ukrán győzelem nem álom, hanem valóság. Helyre kell állítani hozzá az ország területi egységét, ki kell vonni az orosz egységeket, kártérítést kell fizetni, módosítani kell a nemzetközi jogot a hasonló agressziók megakadályozására. Végül be kell vonni Kijevet a nemzetközi biztonsági rendszerbe.

A miniszter azzal zárja felhívását, hogy a szövetségesek adjanak meg minden segítséget az utódjának, mert együtt gyorsabban kivívhatják a sikert.

 

Der Standard

 

Az osztrák külügy diplomáciai botránnyá fújta fel, amit a Bizottság bécsi képviselője az osztrákok orosz gázvásárlásáról fejtett ki, pedig Selmayr csak kimondta az igazságot. Így értékeli az elemzés politikai vihart, amelyet az váltott ki, hogy a nagykövet egy nyilvános vitán kijelentette: Ausztria továbbra is a gázszükséglet 55 %-át szerzi be Oroszországtól, ezért a számla fejében küldött pénz nap mint nap vérdíjjal ér fel a háború finanszírozására.

Az EU ellenségei a tenyerüket dörzsölik. Nem véletlen, hogy elsőként a Szabadságpárt főtitkára szólalt meg és azt követelte, hogy a kancellár szólítsa fel Brüsszelt a diplomata visszarendelésére.

Amit Selmayr hangsúlyozott, az nem volt bölcs dolog, figyelembe véve, hogy a diplomáciában nem ilyen a nyelvezet. Ám ettől még fején találta a szöget, mert a tragikus igazság az, hogy a gáz fejében fizetett összeget bekerülnek az orosz költségvetésbe és így a véres hadjárat fedezetéül is szolgálnak. Ezért azután amíg az ország az orosz gázra támaszkodik, a másik oldalon pedig Putyin ül a gázcsapnál, addig Ausztria politikai mozgástere korlátozott. Akár humanitárius közvetítőként, amire annyit hivatkozik.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Beintett a boszniai szerbek vezérének a nemzetközi főmegbízott, miután az országrész elszakadásán ügyködő Dodik azzal fenyegette meg, hogy letartóztatja és kitoloncoltatja a Republika Srspkából a német politikust, ha az be meri tenni oda a lábát. Schmidt azonban közölte, hogy ő az ENSZ-től kapta a megbízatást és továbbra is oda megy, ahová jónak látja. Beleértve Banja Lukát, a szerb egység fővárosát.

Továbbá, hogy a szerb vezető egyre inkább tekintélyuralmat épít ki, amelyben nem számít a jogállamiság. Éppen ezért azt ajánlja ellenlábasának, hogy adja fel ezeket az egocentrikus őrültségeket.

A német külügyi tárca szóvivője teljes mértékben elfogadhatatlannak minősítette a Dodik eljárását, kiemelve, hogy az sérti a Daytoni békemegállapodást. Az USA és Nagy-Britannia már hozott szankciókat a politikus ellen. Az EU-ban viszont az az akadálya, hogy Magyarország megakadályozza, mert a szerb elnököt támogatja, akárcsak Vučić és Putyin.

Orbán nyíltan Dodik mellett kampányolt és annak közlése szerint legutóbb 118 millió eurós támogatást ígért neki, amikor a budapesti Atlétikai VB alkalmából találkoztak. A pénzt állítólag azokra az infrastrukturális fejlesztésekre fordítják, amelyek elakadtak, mivel Németország kiszállt azokból – éppen a szerb vezető szeparatista törekvései miatt. 

 

2023. szeptember 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Meg kell tanulni az 1939-es leckét Putyin megfékezésében

Az észt kormányfő a The Timesban arra szólította fel a NATO-szövetségeseket, hogy vállalják: a következő három >

Tovább

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább