2024. május 16. csütörtök
Ma Mózes, Botond, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A republikánusok a saját fejeiket vágják le

A republikánusok a saját fejeiket vágják le

A Wall Street Journal vezércikke úgy értékeli, hogy az amerikai ellenzék a saját fejét vágja le, miután egy 8-tagú bagázs elérte a republikánus házelnök menesztését, csak éppen gőze nincs arról, hogy mit kellene csinálni az új helyzetben. Utódról pedig végképp nincs szó. A nyolcak most alighanem boldogok, mert sikerült zűrzavart előidézniük, bár az nem világos, hogy igazából mit is szerettek volna elérni. A szerkesztőség megemeli a kalapját a leváltott McCarthy előtt, miután az az ország érdekeit fontosabbnak tekintette, mint saját pártja szándékait, és megakadályozta a kormányzati leállást. De most a republikánusok 4 %-a – a demokratákkal szövetkezve – keresztülvitte akaratát saját frakciója túlnyomó többségével szemben. Az eljárást alighanem rosszindulat, személyes és politikai szándék vezérelte, de az eredmény káosz lesz a párton belül. Az biztos, hogy a kormánypárt élvezi a felfordulást. Ám hiányozni fog nekik McCarthy, ha sokáig tart a fejetlenség és mégis kényszerfinanszírozásra tér át az államapparátus, illetve nem sikerül elfogadni az új ukrán segélyprogramot. Jelenleg az őrültek éljeneznek a jobb- és baloldalon, ám rajtuk kívül senki más. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

Sok milliárd eurónyi uniós támogatás nyílhat meg Magyarország számára, mivel az EU minden kormányt szeretne felsorakoztatni Ukrajna mellett. Névtelenséget kérő magas rangú brüsszeli illetékesek azt mondták, hogy Orbán megnyerésére a Bizottság várhatóan felülvizsgálja az alapok visszatartását. Egy nyilatkozó kifejtette: nem tudja elképzelni, hogy a magyar fél áldását adná az ukránok támogatására, ha előbb nem rendeződik a források sorsa.

Egy kollégája megerősítette, hogy összefügg a pénzek folyósítása, illetve a bővítés, valamint a költségvetés kiegészítésének terve. Ám az is kiderült, hogy a játszma még nem lefutott, és sok múlik a magyar miniszterelnökön, aki gazdasági stagnálással és egyre nagyobb költségvetési hiánnyal kénytelen szembenézni.

Egy uniós diplomata úgy fogalmazott, hogy a Fidesznek sürgősen kell a segítség, ez pedig a reformok irányába tereli. Brüsszelnek viszont az kell, hogy a magyar fél adja fel a vétót egy sor kérdésben. Ám az nem valószínű, hogy EU lépni tudna, ha Budapest nem változtat érdemben a politikáján.

Kiszivárgott az Unióban, hogy a bírósági függetlenség megerősítésére kidolgozott magyar jogszabály nyomán közelebb került a befagyasztott keretek folyósítása. A szervezet azonban két tűz közé szorult, mert egyrészt meg akarja védeni a demokratikus normákat, másrészt viszont támogatni kívánja Ukrajnát.

 

Daily Telegraph

 

A cikk disztopikusnak nevezi a magyar könyvesboltok számára kötelezővé tett kormányzati utasítást, tehát hogy be kell fóliázni azokat a köteteket, amelyek gender és nemi témákkal foglalkoznak, nehogy a fiatalok hozzáférjenek. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy az intézkedés csak felszítja a gyerekek elszántságát. Pont olyan, mint amikor elérhető távolságban letesznek eléjük egy doboz csokis kekszet.

A brit olvasók közül aligha tudja bárki is elképzelni, mi történik Magyarországon, ahol a hatalom igyekszik rákényszeríteni a drákói LMBT-ellenes jogszabályt a könyvkereskedőkre. Így utóbbiak példátlan lépésre kényszerültek, hogy elzárják a fiatalkorúakat a nem kívánatosnak nyilvánított tartalmaktól.

Az akciónak a Harry Potter-regények és mitológiai összeállítások is áldozatul esnek. A gyerekek most nem mehetnek a boltok kijelölt részeibe, olyan, mintha egy disztopikus mű lidércnyomása elevenedne meg. Csak az a jó, hogy az ifjúság aligha fogadja el a korlátozást. Arról nem beszélve, hogy az internetet még nem burkolták zsugorfóliába Magyarországon.

 

Politico

 

Nyomás nehezedik az európai szocialisták szövetségére, hogy rakják ki Fico pártját. A sort Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke nyitotta meg, aki a szlovák politikust Orbánhoz hasonlította. Mint emlékezetes, a Fidesz két éve kivált az EPP-ből, mivel komolyan felmerült, hogy kizárják.

A bajor politikus kijelentette, hogy amikor Fico beszél, az olyan, mintha a magyar kormányfő szólna. Legyen szó Oroszországról vagy a nemzeti kisebbségekről. Ezek után jó lenne – tette hozzá -, ha a szocialisták egyértelművé tennék, mit akarnak csinálni a Smerrel. A választás előtt a szocialista pártcsalád vezetője kizárással fenyegette meg Ficóékat. Utóbbi úgy reagált, hogy gratulációt várt volna, ehhez képest zsarolják. Szerinte Lövfen szemében aki békét akar, az háborús uszító, aki viszont a háborút pártolja, az békeaktivista.

A szocialisták egyik vezető képviselője ezzel szemben azt mondta, hogy ha az új szlovák kormány valóra váltja azt, amit a kampány során hangoztatott, akkor annak szankció lehet az eredménye, ideértve a kizárást. A portugál Marques kijelentette: hogy adott esetben nem fognak habozni, ami fricska volt a Néppártnak, miután annak 10 év kellett, hogy megszabaduljon a Fidesztől.

 

Guardian

 

A vezércikk úgy véli, hogy a szlovák választás kimenetelen baljós üzenet Közép-Európa számára. Egy Putyin-barát populista nyert, így Orbán Viktornak szövetségese lesz, a kontinens többi része ellenben problémával szembesül. Nem szokványos időket élünk, ezért fordulhat elő, hogy Szlovákia bekerül a szalaghírekbe. Félő ugyanis, hogy egyre jobban megrepedezik a nyugati egység a háború ügyében, és pont ebből a megközelítésből vészjósló a Smer sikere. A Kreml viszont annál elégedettebb lehet.

A magyar kormányfő, aki idáig el volt szigetelve a szankciók, illetve Ukrajna megsegítése ügyében, most társra talált a közvetlen szomszédságban. De Fico visszatérése az EU bővítését is megnehezítheti. Az eredmény Brüsszel számára azt jelenti, hogy megerősödött az ellenzéki mag a földrész közepén, amit csak tetéz, ha a lengyeleknél a jövő vasárnap a PiS lesz a befutó.

Budapest és Varsó, valamint most már alighanem Pozsony is rutinszerűen leszólja a közös normákat és értékeket, és ez nyerő formula lett a konzervatív, nacionalista pártok számára, amelyek a fegyverként használt politikai kereszténységből igyekeznek erőt meríteni. Fico Orbán forgatókönyvéből vett át, amikor a kampány során amerikai bábnak nevezte Caputová elnök asszonyt. Egyben azzal vádolta, hogy Soros érdekeit jeleníti meg.

Ám Fico nem mehet el addig, ameddig akar, győzelmét azonban szem előtt kell tartaniuk az európai haladó köröknek. Feltűnő, hogy a régióban, de azon kívül is mennyire nem képesek a nagy baloldali pártok megszólítani az idősebb, kevésbé tehetős, illetve iskolázott rétegeket. A Smer hatásosan ötvözte az illiberalizmust a nagyvonalú jóléti ajánlatokkal.

 

Libération

 

A szlovák választás után az EU a populista, oroszbarát erők támadása alá kerül. Az uniós külügyminiszterek ugyan most első ízben elmentek Kijevbe, ám ha jobban szemügyre vesszük a valóságot, az nem ígér semmi jót a földrész egysége szempontjából, noha idáig varázslatosan ellenállt az orosz invázió sokkjának.

A kis Szlovákia sokat nem számít a 450 milliós kontinensen. De képes blokkolni a döntéseket, amikor egyhangúan kell megszavazni a határozatokat. Idáig csupán Orbán Viktor ellenezte Ukrajna megsegítését, valamint a szankciókat, tudván tudva persze, hogy egy elszigetelt ország esetében igen magas e  politikának az ára. Annál is inkább, mivel Magyarország kicsi és nagyban függ a brüsszeli apanázstól.

Fico visszatérése nyomán újraalakulhat a Budapest-Pozsony-tengely. Ez pedig felvillanyozhat más kormányokat is a térségben, miután ott jócskán vannak Kreml-barát erők. Lásd Bulgáriát. De a populizmus nyugaton is veszélyezteti az összefogást. A közvélemény vonzódik a demagógokhoz, ami rávilágít az EU alapvető gyenge pontjára: nem igazi szövetség, csupán államok egyszerű gyülekezete, ahol a kormányokat alapvetően helyi megfontolások alapján választják meg.

Putyin ezt pontosan tudja, mint ahogy azt is, hogy legfőbb szövetségese az idő. Minél tovább tart a háború, Európa, de Amerika is annál inkább sodródik a semlegesség felé, ami az ukrán állam végét jelentené.

 

FT

 

Politikai pingpong játékszere lesz Ukrajna támogatása az USA-ban és másutt is – emeli ki a vezércikk. Hogy elhárítsa a kormányzati leállást, a hét végén az amerikai törvényhozás jegelt 6 milliárd dollárnyi segélycsomagot. Szlovákiában a Smer nyert az urnáknál – Kijev-ellenes platformmal, a lengyel elnök pedig megfenyegette az ukránokat, hogy leállítja nekik a fegyverszállításokat.

Egyértelmű ezek után, hogy a nyugati szövetségeseknek meg kell találniuk a módját, mármint hogy felgyorsítsák a küldemény célba juttatását, illetve bebiztosítsák a segítségnyújtást a jövőre nézve. A nyugati politikában tapasztalható ukránellenes irányzatokat persze nem szabad eltúlozni. Kisebbségben lévő keményvonalasok azonban képesek túszul ejteni a többieket. Szlovákia csatlakozhat Magyarországhoz, a közép-európai fura osztaghoz.

A legnagyobb felelősség a továbbiakat illetően a nagy tagállamokra hárul, ami nem könnyű, amikor fontos ellenzéki pártok Oroszországgal rokonszenveznek náluk. A populisták könnyű szerrel mondhatják, hogy hazai célokra kell fordítani az anyagi eszközöket. Kijev partnereinek azonban van egy erős üzenetük: Az Ukrajnának adott összeg bagatell ahhoz képest, amit az jelentene, ha engedik Putyint győzni.

 

Daily Telegraph

 

A brit hadsereg egyik volt ezredes úgy ítéli meg, hogy Biden stratégiai ostobasága folytán nélkülözni kénytelen az ukrán hadsereg, azaz bejön Putyin számítása, mert azt látni, hogy az Egyesült Államok valóban gyengekezű. Richard Kemp, aki harcolt Afganisztánban, igen rossz jelnek tartja, hogy egyes tengerentúli republikánusok hajlandóak voltak feláldozni Ukrajna támogatását a kormányzati vihar elhárítására.

Hiszen ezek a körök jövőre valószínűleg átveszik a Szenátus irányítását. És már az amerikai lakosságnak csupán 45 %-a ért egyet azzal, hogy Washington további segítséget küldjön Kijevnek. De a felelősség az elnököt terheli, mivel folyamatosan vonakodott kulcsfontosságú hadfelszereléseket adni. Vagy éppen azok mennyisége nem volt elegendő.

Attól félt, hogy megharagítja Putyint, ezért még mindig nem érkeztek meg a nagyobb hatótávolságú rakétavetők és egyhamar F-16-osok sem bukkannak fel az ukrán légtérben. Úgyhogy a Kongresszus annál nagyobb ajándékot nem is adhatott volna az orosz elnöknek, mint azt, hogy egyelőre leállt az új segélycsomag jóváhagyása. A bátor és kiváló harci szellemet tanúsító ukrán hadsereg és nép azonban nem tud nyerni, ha szövetségesei ingadoznak a támogatás ügyében.

 

Der Standard

 

A kommentár arra figyelmeztet, hogy nem lehet befejezni a háborút, ha a Nyugat csupán tessék-lássék módon karolja fel Ukrajnát. Márpedig pont ebbe az irányba mutatnak a fejlemények Európában és a tengerentúlon. Repedezik az egységfront és ez elhúzza a viszályt. Putyin pont arra törekszik, hogy összeomoljon a nyugati támogatás és Zelenszkij kénytelen legyen békéért könyörögni. Ehhez a céljához a hét végén egy lépéssel közelebb került a Kreml.

Két dolog magyarázza a szolidaritás megrendülését: egyre többen vannak azok, akik nem hiszik, hogy az ukránok nyerni tudnak. Másfelől sokak számára fontosabbak a belpolitikai, illetve hazai gazdasági ügyek, ily módon előtérbe kerül a támogatás anyagi oldala. Kijev ugyanakkor ördögi körben mozog, mivel minél kevesebb hadfelszerelést kap, annál inkább csökken az áttörés esélye. Emiatt pedig még jobban fenyeget, hogy a szövetségesek leépítik a támogatást.

Putyin azt akarja, hogy megtartsa a négy elfoglalt tartományt, és függő helyzetben tartsa az ukrán államot, különben nem beszélhet sikerről. Vagyis csak meghosszabbítja a konfliktust, ha kevesebb hadianyag érkezik nyugatról. Nem valószínű persze, hogy az USA teljesen ejti Kijevet, ha Trump újból beköltözik a Fehér Házba, mert az a gyengeség jele volna részéről.

 

Guardian

 

Nathalie Tocci szerint ami ma Hegyi Karabahban történik, az a kontinens sötét múltját idézi fel, de a megoldást is csak Európa hozhatja el. Az Olasz Külügyi Intézet igazgatónője emlékeztet arra, hogy több mint 100 ezren menekülnek az Azerbajdzsán által visszafoglalt területről, a cél Örményország.

Miközben zajlik az ukrajnai háború, az örmény kisebbség megpróbáltatásai egyaránt felidézik a törökök által az 1. világháború során elkövetett mészárlást, de azt is, ami a 90-es években a Balkánon történt. Az nem kérdés, hogy a terület Bakuhoz tartozik és a tömegek nem azért kerekedtek fel, mert Alijev fegyvert tartott a homlokukhoz. Csak éppen hatalmas a gyűlölet az azeriek és az örmények között.

Jereván annak idején elfoglalta Hegyi Karabahot, de elkövette azt a hibát, hogy azt hitte: nem változnak az erőviszonyok, így nem biztosította be a győztes békéjét. Tanácsos volna, ha az izraeliek tanulnának az esetből. De hát Örményország azt gondolta: Oroszország soha nem adja fel a keresztény örményeket a muzulmán Azerbajdzsán kedvéért.

Putyin azonban megtette, mert lekötötte Ukrajna, illetve nem bocsátotta meg, hogy az örmények vezetője Európa és a Nyugat felé igyekezett vinni országát. Az űrt most Washington és Brüsszel próbálja meg betölteni. Az EU részéről az volna a leghatásosabb eszköz, ha felajánlaná a távlati tagságot az örmény államnak, már persze ha azt érdekli a lehetőség.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk úgy értékeli, hogy az amerikai ellenzék a saját fejét vágja le, miután egy 8-tagú bagázs elérte a republikánus házelnök menesztését, csak éppen gőze nincs arról, hogy mit kellene csinálni az új helyzetben. Utódról pedig végképp nincs szó. A nyolcak most alighanem boldogok, mert sikerült zűrzavart előidézniük, bár az nem világos, hogy igazából mit is szerettek volna elérni.

A szerkesztőség megemeli a kalapját a leváltott McCarthy előtt, miután az az ország érdekeit fontosabbnak tekintette, mint saját pártja szándékait, és megakadályozta a kormányzati leállást. De most a republikánusok 4 %-a – a demokratákkal szövetkezve – keresztülvitte akaratát saját frakciója túlnyomó többségével szemben. Az eljárást alighanem rosszindulat, személyes és politikai szándék vezérelte, de az eredmény káosz lesz a párton belül.

Az biztos, hogy a kormánypárt élvezi a felfordulást. Ám hiányozni fog nekik McCarthy, ha sokáig tart a fejetlenség és mégis kényszerfinanszírozásra tér át az államapparátus, illetve nem sikerül elfogadni az új ukrán segélyprogramot. Jelenleg az őrültek éljeneznek a jobb- és baloldalon, ám rajtuk kívül senki más.

 

2023. október 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább