2024. május 16. csütörtök
Ma Mózes, Botond, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Európa két háború között

Európa két háború között

A német kancellár ragaszkodik ahhoz, hogy az Uniónak továbbra is keményen támogatnia kell Ukrajnát, Orbán Viktor azonban keresztbe fekszik. Egy dolgot viszont nem sikerült tisztázni Brüsszelben: honnan vegyék a pótlólagos milliárdokat? Az idő szorít, az év végéig véglegesíteni kell a segítséget. Kijev az EU nélkül már rég csődbe ment volna. A konszenzus meg is volna, ha Magyarország nem ellenkezne. Orbán – legalábbis szóban – mindenféle újabb segélyakciót elvet, és most az új szlovák miniszterelnök is betársult hozzá. Őt most gyanakodva figyelik a többiek. A magyar politikus láthatóan élvezte a rá irányuló figyelmet, amit az váltott ki, hogy Pekingben Putyin tenyerébe csapott. Ennek kapcsán felmerült, hogy nem árulta-e el Ukrajna ügyét? Ő azonban büszke a kézfogásra, mert szerinte amíg ő békét akar, addig a többi kormány háborús stratégiát folytat. Általános a nézet, hogy Orbán és Fico is beadja a derekát decemberben. Scholz nem kívánt nyilatkozni arról, amit magyar kollégája csinál. De bizakodik, hogy az év végén meglesz a megoldás. A magyar politikus alighanem azon spekulál, hogy cserében megkapja a befagyasztott pénzeket. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

Orbán Viktor ugyan elvetette az EU kétnapos, legfelső szintű tanácskozásán, hogy az EU 50 milliárd eurót adjon Ukrajnának, de nem csapta be végleg az ajtót. Azzal érvelt, hogy a szervezet stratégiája kudarcot vallott, mert az ukránok nem tudnak győzni a fronton. A képek tanúsága szerint amikor erről beszélt, egyedül maradt, miközben a többiek az érkezéskor melegen üdvözölték egymást.

Ebből az következik, hogy most valószínűleg megkezdődik a piaci alkudozás. Magyarország ugyanis szeretne hozzájutni a Bizottság által visszatartott apanázshoz. Fico ugyanakkor arra hivatkozott, hogy nem szabad feltételek nélkül újabb pénzeket pumpálni Ukrajnába, mert ott járványos a korrupció.

A bolgár miniszterelnök szerint azonban mindkét politikus nyitva hagyta a lehetőséget, hogy Kijev akár hosszú távon is támogatást kapjon. A kérdés csak az, hogy milyen formában és miként használják fel, de úgy, hogy emiatt az Uniónak ne lehessenek aggályai.  

 

Euronews

 

Az észt kormányfő elárulta, hogy igen kemény kérdéseket tettek fel zárt ajtók mögött Orbánnak és Ficonak. Többen is azt tudakolták a 26-ok vezetői közül, miként látják a jövőt? Mert ha az EU nem segít Ukrajnának, akkor mi az alternatíva? Már ha Oroszország győz.

Szóval akkor most hogyan legyen? Miért gondolják, hogy országuk biztonságban van, ha a szervezet elfordul Ukrajnától. Kallas szerint a két politikus nem válaszolt érdemben, ezért tovább kell tárgyalni velük. Ugyanakkor a jelentés arról számol be, hogy a részvevők némi megkönnyebbüléssel fogadták, amikor kiderült, hogy a szlovák vezető nem megy frontálisan szembe a többiekkel. Orbán azonban kerek-perec ellenzi az 50 milliárdos programot.

 

Guardian

 

A Bizottság elnöke úgy nyilatkozott Orbán Viktor pekingi útjáról, hogy minden vezető maga dönti el, hová utazik és kivel tárgyal. Ám az Unióban ezt összehangoltan és átlátható módon kell csinálni. A litván államfő pedig több mint furának minősítette, hogy egy olyan rezsimmel kezdődik flörtölés, amely igen durva kegyetlenségeket követ el. Nauseda szerint ennek igen rossz az üzenete bárki számára. 

 

FAZ

 

Nem szabad engedni Orbánnak. Neki és új szlovák szövetségesének, Ficonak is meg kell magyarázni, hogy semmit sem nyerhetnek, ha gátolják az Ukrajnának előirányzott segítséget – foglal állást a konzervatív német lap kommentárja. A magyar vezető azzal érvel, hogy nincs miért közvetett úton Kijevnek eljuttatni a magyar adófizetők pénzét.

Csakhogy a kijelentés pimasz, mivel Magyarország az egyik legnagyobb nettó kedvezményezett a tagok sorában. Vagyis más államok befizetéseiből jut neki, és alapos a gyanú hogy a támogatások egy része Orbán kegyenceinél köt ki.

A szolidaritás megtagadása nem maradhat következmények nélkül. Persze az átutalásokat nem lehet egykönnyen leállítani, és ez jól is van így, hiszen az alapok járnak az országnak. Tartja magát ugyanis a szerződésekhez az EU, amelyet a kormányfő legutóbb a „szovjet tömb félresikeredett paródiájának” nevezett.

De semmiképpen nem volna jó megtenni neki azt a szívességet, hogy Brüsszel feloldja a forrásokat, amelyet azért zároltak, mert a magyar vezetés – Orbán hibájából – megsérti a jogállamiságot. Ez annál is fontosabb, mert Szlovákiában olyasvalaki vette át az irányítást, aki nagyon hasonlít magyar kollégájára. Fico is hajlik a tekintélyelvűségre és a korrupcióra. Azon kívül ugyanazt a putyini nótát fújja, mint magyar partnere.

 

Bloomberg

 

A bolgár miniszterelnök kijelentette, hogy Magyarország és Szerbia az orosz hadigépezetet finanszírozza, amikor továbbra is Moszkvától vesz gázt. Denkov szerint lett volna éppen elég idő, hogy a két ország más beszerzési forrásokat találjon, ám Szófia most már nem tud tovább várni. Bulgária éles vitába keveredett Budapesttel, illetve Belgráddal, mert jelentősen meg akarja emelni a tranzitdíjat a területén áthaladó vezeték után. Arra hivatkozik, hogy igazából a Gazprom ellen irányul a lépés, miután az állami cég vastagon finanszírozza a háborút.

Magyarország ellenséges lépésnek nevezte a bolgár elhatározást, Denkov viszont úgy látja, hogy az összhangban van az uniós szabályokkal. Hozzátette, hogy nyílt tárgyalásokat folytatnak a két érintett kormánnyal, ám megjegyezte, hogy azok alaptalan félelmeket keltenek az esetleges áremelkedés ügyében, ahelyett, hogy a párbeszédre összpontosítanának. 

Kitért arra, hogy igen aggódik, mert Oroszország agresszióra vetemedhet Kelet-Európa ellen is. Hiszen a Kreml a Szovjetunió, illetve az Orosz Birodalom hatalmát igyekszik visszaállítani, és Bulgária mindkettő számára kulcsterületet jelentett.

 

FT

 

Hogy Lengyelország visszatér a politika fő sodrába, az ajándék az EU-nak, értéke hatalmas – írja szokásos kommentárjában Sylvie Kaufmann, a Le Monde volt főszerkesztője. Hiszen véget ér a jogállami vita Varsóval, így a lengyel kormány ismét kulcsszereplő lehet a földrészen, amelyet mélyen megrázott a háború.

Azonnali előnyt jelent, hogy javul a német-lengyel viszony. Újjáéledhet a Weimari háromszög, Berlin, Párizs és Varsó együttműködési fóruma, ami új lendületet ad a jól alakuló kelet-nyugati dinamikának az Unióban.

A lengyel vezetés mindig is arra törekedett, hogy a kontinens középső részének vezetője legyen. Most ezt úgy csinálhatja, hogy függetlenítheti magát Orbán Viktor vagy Fico hisztérikus kitöréseitől. Mind a kettő elszigetelődött, és nem képes ugródeszkaként használni a Visegrádi Csoportot. Ily módon a többieknek már nem kell annyira félniük a jövő év 2. felében esedékes soros magyar elnökségtől.

De a PiS bukásával Meloni sem számíthat Brüsszelben potenciális szövetségesére, ezért lehet, hogy barátságosabb lesz az EU-val. A varsói fordulat legfőbb vetülete azonban az, hogy közeledik a szervezet újabb bővítése, ami hatalmas vállalkozás lesz. Ebből a szempontból szinte felmérhetetlen annak a jelentősége, hogy olyan lengyel kormány alakul, amely nem azzal van elfoglalva, hogy múltbeli számlákat egyenlítsen ki. Ha a 8-9 jelölt belép, akkor az már teljesen más szervezet lesz, ezért annyira fontos, hogy Lengyelország részéről ezután nyílt szemléletmódra lehet számítani.

2023. október 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább