2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Legális bevándorlás bővítése hathatósabb határellenőrzéssel

Legális bevándorlás bővítése hathatósabb határellenőrzéssel

Az Economist vezércikke azt emeli ki, hogy az EU kettős feladat előtt áll a migráció ügyében: egyfelől bővítenie kell a bevándorlás legális csatornáit, másrészt viszont a határellenőrzés szigorításával távol kell tartania a nem kívánatos jelentkezőket. Azaz fontos, hogy rendezett legyen a folyamat. Merthogy a fejlett államokban öregszik a munkaerőpiac, az utánpótláshoz máshonnan kell embereket importálni. És azt látni, hogy a migránsok csaknem háromnegyede dolgozik. Azt sürgetik, hogy a kormányok ellenőrizzék, kiket engednek be. Az EU-ban a 2021-et megelőző évtizedben 5 millióval csökkent a munkaképes korú népesség száma. A hiány pótlására jól jönne a külföldi munkáskéz, ám ehhez bejáratott, átlátható utak szükségesek. Először is legalább valamennyire rendet kellene tenni a menedékrendszerben. Gyorsan fel kellene dolgozni a kérelmeket – nincs rá észszerű ok, hogy ezt miért ne lehetne európai határain kívül elvégezni. Ugyanakkor gyorsabban vissza kellene küldeni azokat, akik nem maradhatnak. A migrációt soha nem lehet tökéletesen kezelni, de jobban igen. Ha az országok bizonyítják, hogy odafigyelnek a határokra, akkor lehetőséget teremtenek, hogy kicsit szélesebbre tárják a kapukat. És nem veszítsék el a választást olyanokkal szemben, akik teljesen felhúznák a függőhidat. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Euractiv

 

Szijjártó Péter arról beszélt a Bukarestben tartott gázkonferencián, hogy Magyarország elutasít minden politikai vagy ideológiai megközelítést az energiaellátás ügyében. A külügyminiszter kifejtette: a magyar gázstratégiát kizárólag az infrastruktúra határozza meg, vagyis, hogy hol van vezeték és hol nincsen. Mint mondta, földgázt nem lehet hátizsákban célba juttatni.

Szerinte Európának részben azért vannak gondjai ezen a területen, mivel ideológiát gyártott a kérdésből. Magyarország pedig beleütközik Brüsszel és más tagállamok akaratába, mivel azok nem hajlandóak kiépíteni a hálózatot, noha közben azt hangoztatják, hogy sok helyről kell beszerezni a gázt.

A magyarok vennének pl. Törökországtól, Azerbajdzsántól vagy Katartól, ám nem lehetséges, mert szűk keresztmetszetet jelentenek a meglévő csőrendszerek. Szijjártó kifogásolta, hogy a Bizottság nem finanszíroz új vezetékeket, mert azt mondja, hogy a földgáz előbb-utóbb úgyis kikerül energiaforrásként a kínálatból, ám ezzel ár a magyar és a román érdekeknek.

A román energiaügyi tárca vezetője sürgette, hogy a kelet-európai tagok tárgyaljanak határozottabban az EU-val, de elismerte, hogy a háború megteremtette a feltételeket az orosz gázfüggés megszüntetéséhez.

 

Economist

 

A vezércikk azt emeli ki, hogy az EU kettős feladat előtt áll a migráció ügyében: egyfelől bővítenie kell a bevándorlás legális csatornáit, másrészt viszont a határellenőrzés szigorításával távol kell tartania a nem kívánatos jelentkezőket. Azaz fontos, hogy rendezett legyen a folyamat.

Merthogy a fejlett államokban öregszik a munkaerőpiac, az utánpótláshoz máshonnan kell embereket importálni. És azt látni, hogy a migránsok csaknem háromnegyede dolgozik. Csak éppen némi pánikot tapasztalni az Atlanti-óceán mindkét oldalán. A közvélemény zúgolódik az egyre több illegális határátlépő miatt, politikusok pedig az ígérik, hogy bekeményítenek.

A gazdag államok vonzóak, mert békések, rendezettek és tehetősek. Csak éppen nagyon nehéz megszerezni náluk a tartózkodási engedélyt, ezért sokan inkább menekültnek adják ki magukat. Csakhogy a rendszert nem erre találták ki, és a kérdés idővel politikailag mérgező lett. A szavazópolgároknak elegük van a határokon tapasztalható felfordulásból. Azt sürgetik, hogy a kormányok ellenőrizzék, kiket engednek be.

Az EU-ban a 2021-et megelőző évtizedben 5 millióval csökkent a munkaképes korú népesség száma. A hiány pótlására jól jönne a külföldi munkáskéz, ám ehhez bejáratott, átlátható utak szükségesek. Először is legalább valamennyire rendet kellene tenni a menedékrendszerben.

Gyorsan fel kellene dolgozni a kérelmeket – nincs rá észszerű ok, hogy ezt miért ne lehetne európai határain kívül elvégezni. Ugyanakkor gyorsabban vissza kellene küldeni azokat, akik nem maradhatnak. A migrációt soha nem lehet tökéletesen kezelni, de jobban igen. Ha az országok bizonyítják, hogy odafigyelnek a határokra, akkor lehetőséget teremtenek, hogy kicsit szélesebbre tárják a kapukat. És nem veszítsék el a választást olyanokkal szemben, akik teljesen felhúznák a függőhidat.

 

Guardian

 

A szerkesztőség úgy értékeli a Bizottság ajánlását, miszerint meg kell kezdeni a csatlakozási párbeszédet Ukrajnával, hogy időbe telik, amíg létrejön az új Európa. Az helyes, hogy Brüsszel kezdeményezi a nyitást, hiszen az a szolidaritást tükrözi, éppen akkor, amikor a figyelmet elvonja Gáza. Ám az út hosszúnak és göröngyösnek ígérkezik.

Kijev hatalmas árat fizet, amiért 10 éve kinyilvánította a Majdanon, hogy Európához óhajt tartozni. Ezért a hamarosan megnyíló tárgyalások fontos jelképes pillanatot jelentenek, miközben ennyire lesújtó a valóság. Csakhogy az indítvány elfogadását nem lehet kész ténynek venni, mivel ott van Orbán Viktor, aki az invázió után következetesen aláásta az EU egységét. A kárpátaljai magyarokkal szembeni állítólagos diszkriminációra hivatkozva azzal fenyegetőzik, hogy megakasztja a folyamatot.

De ha mégis meglesz a ratifikálás, akkor is kemény dió lesz a tagság elnyerése. Az Uniónak nincs különösen elképzelése, miként lehetne megoldani a feladatot, pedig az akadályok jelentősek. Nem tudni pl. miként működhet 35-36 taggal hatékonyan a szervezet, ha kulcskérésekben marad a jelenlegi, egyhangú döntéshozatali mechanizmus.

Aztán ott van a pénz: egy sor sokkal szegényebb ország belépését nehéz lesz elfogadtatni a nettó kedvezményezett államokban. A hatalmas ukrán mezőgazdaság pedig próbára teszi a közös agrárpolitikát. Az sem világos, miként lehet jóváhagyatni a messzire ható változásokat.

Ezek közül a legfőbb, hogy milyen biztonsági garanciákat lehet adni Ukrajnának, hiszen az valószínűleg nem kerül be a NATO-ba. A dilemmát nem lehet sokáig kerülgetni, főként mert bejöhet a fenyegetés, mármint, hogy Trump újra elnök lesz. Putyin brutális agressziója folytán elkerülhetetlen az új Európa megteremtése, de még nincs meg hozzá az új geopolitikai stratégia.

 

Economist

 

A lap szakértői a nyílt forrásból rendelkezésre álló műholdas felvételek alapján arra jutottak, hogy lassan véget ér az ukrán ellentámadás. A fronton patthelyzet állt be, egyik fél sem tudott jelentős területeket elfoglalni, de nem is vesztett sok embert.

Nagy harcok vannak délen Robotine és Tokmak környékén, a város visszahódítását az ukrán tábornokok minimális célként jelölték meg. Kijevi források szerint mivel kisebb gyalogsági egységek hajtják végre az akciókat, azaz nem vetnek be jelentős páncélos erőt, ezek a hadműveletek a téli, csapadékos időben, felázott talajon is mehetnek tovább. Viszont gátat szab, hogy nincs elég lőszer.

A másik jelentős arcvonal Avgyijivkánál, Donyeck közelében folyik, ahol az oroszok hiába próbálják meg elfoglalni a megerősített várost, noha három oldalról is körbeveszik. A harmadik fő harci övezet a keleti Herszon. Ott az ukránoknak sikerült hídfőállást létesíteniük a Dnyipro déli oldalán, így át tudtak juttatni nehézfegyverzetet a folyó túlsó partjára.

Ukrajna javára legyen mondva, hogy lassan haladnak, ezért nem áldoztak sok embert, nem úgy, mint az oroszok a háború elején. Kijev megmutatja, hogy nyugati segítséggel képes kemény küzdelemre. Az adatok azonban azt tanúsítják, hogy hosszú háborúskodásra kell felkészülni.

 

FAZ

 

A török elnök saját magát fokozza le mellékszereplővé a közel-keleti válságban, mert a Hamász mellé állt, noha szeretne az iszlám világ vezetője lenni. Friderike Böge, a konzervatív újság ankarai tudósítója rámutat, hogy Brüsszel és Törökország között már a Hamász rajtaütése előtt sem volt valami fényes a viszony. De legalább óvatos jelek utaltak a közeledésre.

Ám ennek vége, mivel az elnök felszabadítási szervezetnek nevezte a terrorcsoportot. Ezzel azonban nem csupán Európa felé szigetelte el magát. Jellemző, hogy nem volt hajlandó találkozni a térségben ingázó amerikai külügyminiszterrel. Arra hivatkozott, hogy annak nem Erdogan a rangbéli partnere, ám ez nem akadályozta meg az államfőt abban, hogy nem sokkal korábban tárgyaljon az iráni diplomácia első emberével. Aki halálra dicsérte, amiért támogatja a Hamászt.

Izrael megítélése ügyében azonban ritka egységet tapasztalni a parlamentben, mint ahogy a közvéleményben is. Általános a vélemény, hogy a zsidó állam háborús bűnöket követ el, népirtást folytat Gázában. De nem jobb az USA megítélése sem, amiért az segíti Netanjahut. A török intézmények sorra hívnak fel bojkottra Izrael ellen.

Ám Erdogan nem szeretne minden hidat felégetni, mert változatlanul szerepet szán magának a nemzetközi színtéren. Irán viszont elszántan dolgozik azon, hogy senki se higgye: a politikus őszintén pártolja a Hamászt.

 

2023. november 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább