2024. május 12. vasárnap
Ma Pongrác névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Két Ken a Barbie filmből

Két Ken a Barbie filmből


A Politico azon élcelődik, hogy Orbán és Erdogan pont olyan volt, mint két Ken a Barbie-ból, a közelmúlt kasszasiker mozifilmjéből. Először a vendég ajándékozott egy török gyártmányú elektromos autót a házigazdának, majd cserében, az erős emberek kölcsönös imádatának jeleként egy lovat kapott.

Orbán közölte, hogy ez volt élete legjobb üzlete, hiszen egyetlen lóerőért cserében 435 ps-szel lett gazdagabb. A már említett hollywoodi műremekben a ló a férfiasság megtestesítője. A politikus beásta magát az EU-val szemben Ukrajna ügyében és nagyrészt ellenállt, amikor a többiek meg akarták zabolázni a múlt héten Brüsszelben. Erdogannal, az istállótárssal közösen lassítják a svéd NATO-tagságot, ami miatt a katonai szövetség vezetője már elővették az ösztökét Ankara meggyőzésére. A Politico megjegyzi: a lovat nem tudta elérni, hogy nyilatkozzon. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Euractiv

 

A cseh Európa-ügyi miniszter kijelentette, hogy Orbán Viktor Putyin falovának szerepét tölti be a földrészen. Martin Dvorzsák ezen egészen pontosan azt érti, hogy a miniszterelnök megbontja az EU egységét és az orosz érdekeket védi, ahogy az a múlt héten Brüsszelben is kiderült. Zsarolja az uniót és visszaél a vétójoggal.

Vagyis szó sincs arról, hogy Magyarország érdekeit képviselné, igazából az orosz szándékokat segíti. Azt sugallja a többieknek, hogy a szervezet hanyagolja Ukrajnát.    

 

Die Welt

 

Ergodan és Orbán egyetlen szót sem vesztegetett a svédek NATO-csatlakozására. A török elnök most éppen modern amerikai vadászgépeket kíván kapni cserében. A magyar vezető sokáig azt hozta fel elutasító álláspontja indokaként, hogy svéd politikusok, illetve sajtóorgánumok leszólták az országot a demokrácia hiányos állapotára hivatkozva. De azt is közölte, hogy a kormány nem szeretné utolsónak törvénybe iktatni a svéd tagságot.

Oroszbarát álláspontjával a miniszterelnök mind a katonai szervezetben, mind az EU-ban a margóra manőverezte országát. Ezzel egyidejűleg olyan autokraták közelségét keresi, mint amilyen Erdogan. De a jobboldali-populista Fidesz is részben autoriter módon irányít. Bírálók szemére vetik a sajtószabadság, illetve az igazságszolgáltatás függetlenségének korlátozását.

 

FAZ

 

Orbán és Erdogan az összetartozást demonstrálták Budapesten, most éppen az egyesíti őket, hogy késleltetik Svédország NATO-belépését, illetve hogy erősíteni kívánják a gazdasági együttműködést. Ankara legújabban amerikai F-16-osokat akar Stockholm belépésének támogatása fejében és a magyar házigazda nyilvánvalóan nem szeretné magára hagyni Ankarát ebben a kérdésben, miután szoros nemzetközi partneréről van szó.  

Másfelől viszont jól jöhet neki a jelzés, hogy nem szigetelődött el teljesen. Egyébiránt a két vezető az évek során immár 21. alkalommal találkozik.

 

Politico

 

A portál azon élcelődik, hogy Orbán és Erdogan pont olyan volt, mint két Ken a Barbie-ból, a közelmúlt kasszasiker mozifilmjéből. Először a vendég ajándékozott egy török gyártmányú elektromos autót a házigazdának, majd cserében, az erős emberek kölcsönös imádatának jeleként egy lovat kapott.

Orbán közölte, hogy ez volt élete legjobb üzlete, hiszen egyetlen lóerőért cserében 435 ps-szel lett gazdagabb. A már említett hollywoodi műremekben a ló a férfiasság megtestesítője. A politikus beásta magát az EU-val szemben Ukrajna ügyében és nagyrészt ellenállt, amikor a többiek meg akarták zabolázni a múlt héten Brüsszelben.

Erdogannal, az istállótárssal közösen lassítják a svéd NATO-tagságot, ami miatt a katonai szövetség vezetője már elővették az ösztökét Ankara meggyőzésére. A Politico megjegyzi: a lovat nem tudta elérni, hogy nyilatkozzon.

 

FT

 

Az EU azon van, hogy rávezesse Orbán, milyen sokba kerül neki az elszigetelődés az ukrán segítség megvétózása után. Hogy megfúrta a háború finanszírozását, azzal csúcsra járatta ellenséges politikáját, ellenben hajthatatlanságával mélypontra juttatta Magyarország és Brüsszel viszonyát. Így most több kormány is azon töri a fejét, miként lehet jobb belátásra bírni a miniszterelnököt.

Amit előadott a csúcson, az még az ő mércéjével mérve is kétélű volt és nagyon rosszul érintette a partnereket. Hegedűs Dániel a Német Marshall Alapítványtól úgy értékeli: azzal, hogy nem volt hajlandó kompromisszumot kötni egy ilyen alapvető biztonsági kérdésben, megfektette az Uniót, ugyanakkor tetézte konfrontációs politikáját.

Egy nyugati diplomata szerint még hozzá kell szokni, hogy Orbán új taktikát alkalmaz. De az egyetlen ellenszert a pénz jelenti vele szemben. Az illiberális demokrácia euroszkeptikus bajnoka több csúcstalálkozón is kemény focit mutatott be már korábban is, de bennfentesek szerint nem az ideológia vezérelte. Azt nézte, mit tud kicsikarni a többiekből. Emellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy imád a középpontban lenni.

A többiek már a múlt heti tanácskozás előtt igyekeztek kideríteni, hogy mit is akar: Putyin szekerét tolja, vagy a pénz kell neki? Aztán az ülésen közölte: igényt tart a még függőben lévő 20 milliárdra. Csakhogy a folyósítás alighanem kemény ellenállásba ütközik. Daniel Freund úgy véli, hogy ez nyílt színi zsarolás.

Illetékesek arra figyelmeztetnek, hogy a Bizottság a saját tekintélyének árt, méghozzá súlyosan, ha enged. Mások a 7-es paragrafus alapján folyó eljárást élesítenék be újra, ám akadnak, akik ódzkodnak attól, mivel a szavazati jog esetleges felfüggesztése a „nukleáris opciót” jelentené.

Inkább azt szorgalmazzák, hogy értessék meg Orbánnak, milyen drága lesz neki, ha egyedül megy szembe a többiekkel. Merthogy a csomagot mindenképpen sínre teszik.

 

FAZ

 

A tagállamok a brüsszeli csúcs után már tető alá hozták a módosított költségvetést, az egyetlen bizonytalansági tényező, hogy mit szól hozzá a magyar kormány, ám pont Budapest miatt az EU-nak érdemes volna lassan elgondolkodnia azon, nem volna-e jobb neki Magyarország nélkül.

Nem tudni, mi vezérli Orbánt, amiért fenntartásait hangoztatja az előirányzat ügyében, bár a német kancellár szerint a magyar politikus a jövő hónapban rábólint a tervezetre. Azt azonban Scholz sem tudta megmondani, hogy miért lenne ehhez némi idő elegendő. Hiszen nem derült ki, hogy csupán a még függőben lévő 20 milliárdot igyekszik kizsarolni, vagy pedig Ukrajnának és/vagy az Uniónak próbál kárt okozni. Ily módon azonban Brüsszelnek tanácsos felkészülnie arra, hogy az ukránok támogatását ne a közös büdzséből, viszont a magyarok nélkül finanszírozza.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai a képmutatás fesztiváljának nevezi azt, ami a múlt heti uniós csúcsértekezleten történt. Úgy látja, hogy Orbán sikert zsebelhet be, ugyanakkor hiába áradoztak az uniós vezetők, mármint hogy a tárgyalások megkezdése Ukrajnával történelmi nap Európa számára, mert ami történt, az csak fokozza a politikai csömört az emberekben.

A minden hájjal megkent magyar vezető joggal elégedett. Hiszen már a tanácskozás előtt megígérte neki a Bizottság, hogy hozzájut 10 milliárd euróhoz a visszatartott alapokból. Azon felül a vétóval megakadályozta, hogy Kijev megkapja a létfontosságú 50 milliárdot. A csatlakozási folyamatot ugyanakkor még legalább 70-szer meg lehet akasztani.

A magyar demokrácia pilléreinek lerombolása után az egyeduralkodó, akit az előremenekülés és önmaga nevetséges túlértékelése vezérel, most azért is próbálja aláásni az EU-t, mert hátha az elvbarátai sikerét hozzák a jövő évi EP-választások. Az elégedettséget színlelő brüsszeli nagyságok valóban megkaphatják a számlát az urnáknál a tömegektől. Vagy úgy, hogy sokan tartózkodnak, vagy úgy, hogy tényleg feljön a szélsőjobb.

 

Deutsche Welle

 

Igaz is, meg nem is, hogy az új szlovák kormány Magyarország oldalára áll – állítja elemzésében Lubos Palata cseh újságíró. Merthogy a belpolitikában Fico hasonló irányvonalat visz, mint a szomszédban Orbán. Igyekszik megtorpedózni a korrupcióellenes harcot, nagyarányú tisztogatásokat hajt végre a rendőrségnél, a különleges ügyészségnél, illetve bíróságnál.

Az EU igazságügyi biztosa meg is fenyegette, hogy a Bizottság leállítja a támogatásokat, ha Pozsony megsérti az uniós jogot, amire a Fico-kabinet behúzta fülét-farkát – legalábbis hivatalosan. A politikust azonban dühíti a figyelmeztetés. Szerinte az ellenzék kelti a hangulatot Brüsszelben, pedig „ilyet még a patkányok sem csinálnak”.

Ugyanakkor a külpolitikában eddig nem közösködött Orbánnal. A múlt héten Ukrajna kapcsán mindkét kérdésben a többiekkel szavazott. A választás előtt igen többször is igen keményen kirohant Kijev ellen, ám ezekből a kijelentésekből nem sok maradt. Inkább a jó viszony szükségességét hangoztatja.

 

FAZ

 

Jól hoz az idén a budapesti tőzsde, függetlenül attól, hogy a Fidesz nem éppen liberális gazdaságpolitikát folytat. Aki értékpapírokkal foglalkozik, az általában fontosnak tartja a szabad piacokat, ám a jobboldali-populista magyar vezetés inkább az illiberális kártyát játssza ki. Ám a magyar papírok iránt mégis nagy a kereslet, ezt nem befolyásolja a Brüsszellel zajló vita. A BUX felülmúl még nyugati börzeindexeket is.

Az igaz, hogy a befektetők időnként pótlólagos kockázati felárat követelnek, ami a jogállami vitával és a korrupció elleni küzdelemmel függ össze, de a többletköltségek átláthatóak és elhanyagolhatóak. A nagy hitelminősítők és megfigyelők is abból indultak ki, hogy még ebben az évben megindul a brüsszeli pénzek egy része.

Visszament az infláció, ugyanakkor kedvezőtlenül hat, hogy nem egy irányban húz a magyar pénzpolitika, illetve a költségvetés, valamint a gazdaság irányítása. Továbbá az utóbbi 13 évben a forint elvesztette értékének kerek egyharmadát az euróval szemben. És középtávon fennáll a kockázat, hogy maginfláció meghaladja a lengyel, illetve cseh szintet. Valamint előreláthatólag gyengül az euró. Egyik sem kedvező fejlemény a magyar fizetőeszköz számára.

 

The Times

 

William Hague arra hívja fel a figyelmet, hogy a Nyugat nem tétovázhat Ukrajna ügyében. A brit konzervatívok egykori tótumfaktuma rámutat, hogy Európai jövője a háború eredményén múlik, ám Putyin, Orbán és Trump összebeszél, hogy a lehető legélesebben próbára tegye a nemzetközi szövetség elszántságát.

A magyar kormányfő és az amerikai elnök alighanem ezért ellenzi Kijev megsegítését, mert pont úgy vélekednek a nyugati demokráciáról, mint orosz kollégájuk. Számukra Biden, a liberálisok, a demokraták, az uniós intézmények, a nemzetközi együttműködés és a nyugati szolidaritás veresége nagyon is örvendetes volna. Ha összeömlik az ukrán állam, az a végét jelentené mindannak, ami nyugtalanítja őket. Hogy ilyen emberek képesek feltartóztatni a segélycsomagot, az csak aláhúzza, mennyire súlyos lett a válság.

Az EU képes lesz megkerülni Orbánt, Bidennek kompromisszumot kell kötnie a határvédelem kérdésekben, hogy keresztülnyomja a Kijevnek szánt 61 milliárd dollárt. A további késlekedés csak felbátorítaná Moszkvát és rengeteg újabb ukrán emberéletbe kerülne. Egyébiránt amerikai titkosszolgálati adatok szerint az oroszok már 315 ezer áldozatot számlálnak. Az elnök mégis azt hiszi, hogy nyerhet.

Viszont ha a Nyugat magára hagyja Ukrajnát, annak katonái szó szerint a lövészárkokban halnak meg. Az erkölcsi és anyagi következmények katasztrofálisak lennének a fejlett világ számára. Miközben látnivaló, hogy a Kreml nem nyerhet egy határozott nemzetközi szövetség ellen.

 

Project Syndicate

 

Joschka Fischer úgy látja, hogy az ukrán háború, a közel-keleti válság és kínai regionális terjeszkedési szándéka folytán vége az eddigi világrendnek. A volt német külügyminiszter szerint a stabilitás nemsokára csak egy letűnt kor emléke marad, amit nem becsültek meg kellőképpen, ameddig még volt.

Az orosz agresszió az egész világot megváltoztatta, onnantól kezdve visszafelé járnak a történelem órái. Megint ott tartunk, hogy egyes országok erővel érvényesítik akaratukat, a határokat vérrel rajzolják meg. Befellegzett az erőszakmentes tárgyalásoknak és a békének. Moszkvát a neoimperialista irredentizmus hajtja, ám ez veszélyes, mert feltételezi a háborút globális hatalmak ellen is.

Ha azonban a két szuperhatalom, az USA és Kína képes stratégiai egyetértésre jutni és együttműködni, akkor élesen megnő a békés jövő esélye. Ám ha nem, akkor pont az ellenkezője következik be. A Közel-Keleten könnyen kipattanhat súlyos regionális válság, a kínai fenyegetés pedig szintén arra utal, hogy igencsak ingatag a világhelyzet.

A 3. világ helyet követel magának a nagyok asztalánál. Olyan szövetségek jönnek létre, amelyekre a Nyugatnak nincs ráhatása. Végig fut az ember hátán a hideg, ha belegondol, mi lesz akkor Európával, ha bejön Putyin számítása és az Egyesült Államok visszalép transz-atlanti kötelezettségvállalásától. Új világ van kialakulóban. Nem csupán a nagyobb kölcsönös függőség jellemzi majd, hanem a fokozott bizonytalanság, veszély és háború.

 

Wall Street Journal

 

Az amerikai törvényhozás próbálja megkötni Trump kezét, nehogy az kiléptesse az országot a NATO-ból, ha jövőre netán újra beköltözhet a Fehér Házba, de a Kongresszus által hozott határozat nem képes célt érni – hangsúlyozza a vezércikk. Mindenesetre a kétpárti javaslatra megszületett döntés előírja, hogy az elnöknek ki kell kérnie a törvényhozás beleegyezését, mielőtt kivonulna a katonai szervezetből. Ez a Szenátusban kétharmados határozatot igényel, illetve a két háznak közös jogszabályban kell engedélyeznie.

Különben a honatyák nem adnak rá pénzt. Trumpnak persze igaza van abban, hogy az európai partnerek hagyták legatyásodni a NATO-t, de azért a kép már javul. Az amerikai katonai költségvetés ugyanakkor nem jótékonykodást jelent. A stabil öreg földrész stratégiai érdek Washington számára. Ezt Amerika kétszer is hatalmas áldozatok árán tanulta meg a múlt században.

Trump politikájának egyik támasza a bezárkózás. A politikus persze sokszor nem is érti, amit mond, azon felül nem ritkán nem váltotta be a fenyegetőzéseit. De ki tudja, mit jelent az nála, hogy 24 órán belül véget vetne a háborúnak. Ezzel együtt fontos a Kongresszus kiállása, mert alátámasztja Európa számára, hogy az összefogás erős és kétpárti támogatást élvez a tengerentúlon. Egyben mutatja a populista elnöknek, hogy nagy ára volna, ha magára akarná hagyni a világot.

 

Washington Post

 

Max Boot arra figyelmezteti az izraeli miniszterelnököt: súlyos hibát követ el, amikor összeakaszkodik Bidennel, Izrael legjobb barátjával. A Külkapcsolati Tanács neves biztonságpolitikai szakértője szerint harmadik mandátuma során a politikus bebizonyította: nála rosszabb kormányfője nem volt az országnak. Most pedig csak súlyosbítja az országnak okozott károkat, amikor harcot kezd az amerikai vezetővel.

A jelenlegi izraeli politika csődjét fájdalmasan megmutatta a Hamász támadása. Netanjahu egyrészt nem vett tudomást a veszélyről, majd amikor bekövetkezett a baj, csak lassan reagált. Biden a színfalak mögött igyekezett meggyőzni, hogy nem kellene válogatás nélkül lőni Gázát, ki kellene dolgozni, miként vehetné át a Palesztin Hatóság az övezet ellenőrzését, illetve hogy vissza kellene füttyentenie Ciszjordániában az erőszakos telepeseket.

De a jelek szerint Netanjahu oda se bagózik. Nem véletlen ezek után, hogy a gázai palesztinok a Hamászt támogatják. Hiszen látják, miként porladnak szét a saját államukhoz fűzött remények, és hogy újabb és újabb települések létesülnek Ciszjordániában. Ha Izrael valóban újra megszállja Gázát, akkor fiatalok egész hada áll be a milíciába.  

Ám ha a miniszterelnök folytatni akarja a terrorszervezet felszámolását, ahhoz szüksége van Amerika segítségére. Ám ő sajnálatosan továbbra is azt nézi, hogy neki mi a jó és nem törődik az ország érdekeivel.  

 

FT

 

Izrael többet érdemel, mint a jelenlegi megosztó hatalmat. Netanjahu nem jó vezetője az országnak és egyre inkább kivívja az USA neheztelését. De amíg tart a háború, addig valószínűleg megtartja posztját, jóllehet egyre népszerűtlenebb. Ám amint vége a harcoknak, vagy új választások jönnek, vagy kiújulnak a tiltakozások a politikusok ellen. De semmi sem fog egy tapodtat sem haladni, amíg ő van hivatalban, illetve szélsőségesek kapnak helyet a koalícióban.

Egy új kabinet aligha ad azonnal új lendületet az eseményeknek egy traumatizált országban. Október 7. még inkább megrendítette a nemzet hitét a békében. Ám bármennyire is valószínűtlennek tűnik jelenleg, a biztonságos jövőt csakis a palesztinokkal kötendő megállapodás hozhatja meg.

Történelme leggyötrelmesebb pillanatában Izraelnek olyan vezetők kellenek, akik legalább elismerik ezt a tényt, és hajlandóak kiállni a kétállami megoldás mellett. Netanjahu sosem tartozott közéjük.  

2023. december 19.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább