2024. május 20. hétfő
Ma Bernát, Bernardin, Felícia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Az iowai siker nagy lendületet ad Trumpnak

Az iowai siker nagy lendületet ad Trumpnak

A Wall Street Journal vezércikke azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a következő felvonás, New Hampshire, igen jó esélyt kínál, hogy igazi verseny legyen a republikánus előválasztáson. Az első forduló ugyanis rávilágított jó néhány gyenge pontra, így érdemes megfontolni, hogy a szavazók ragaszkodjanak-e a korábbi elnökhöz. Az biztos, hogy a hívek szemében valóságos istennek számít, amire rásegít Biden népszerűtlensége. Trump maga a mártír szerepét alakítja. Nikki Haley ugyanakkor az ingadozó államokban magához tudja vonzani a pártfüggetlen polgárokat és a felmérések azt mutatják, hogy sokkal több esélye van megverni Bident, mint Trumpnak. Utóbbi gyorsan le kívánja zárni a belharcokat, pedig a jobboldali tábor megérdemelné, hogy vita legyen elnöki teljesítményéről, valamint a perek jelentette veszélyekről. No, meg hogy mit akar tenni újraválasztása esetén. Ha elítélik, mondjuk a nyáron, akkor már késő lehet új jelöltet előkapni a kalapból. Bármennyire is nehéz elhinni, mind a két párt olyasvalakit szándékozik indítani, akiből a legtöbb szavazó nem kér. Viszont Biden elősegítheti, hogy riválisa nyerjen – Trump számít is az elnökre. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung:

 

Az EP perrel fenyegeti a Bizottságot, de nagyobb a füstje, mint a lángja. Jelentős a felháborodás Strasbourgban, mert sok képviselő úgy véli: von der Leyen csapata elkótyavetyélte a magyar jogállamot. A testület az öt nagy frakció kezdeményezésére holnap szavaz a kérdésben, mert mindenképpen meg akarja akadályozni, hogy Brüsszel további pénzeket szabadítson fel az Orbán-kormány számára. Nem kérdéses, hogy átmegy az indítvány.  

A Parlament jogi szolgálatának most elő kell készítenie a panaszt, hogy megvizsgálják, jogszerű volt-e a Bizottság eljárása. Utóbbi azzal indokolta döntését, hogy a magyar fél végrehajtotta a számára előírt jogi reformokat. Ám jó néhány törvényhozó inkább úgy gondolja: itt valójában politikai manőverről volt szó, amellyel Orbánt igyekeztek rávenni, hogy tegye szabaddá az utat az ukrán felvételi tárgyalások számára. És mint emlékezetes, a kormányfő a szavazás előtt kiment kávézni, így meg is született a döntés.

Moritz Körner, a német liberálisok EP-képviselője úgy véli, hogy az egész ügy olyan, mintha von der Leyen téli kiárusításon verte volna dobra a magyar jogállamiságot. A politikus, aki a demokrácia szakértőjeként vezető szerepet vállalt a Magyarország elleni eljárásban, hozzátette: többé nem szabad semmilyen engedményt tenni a jogállam kérdésében.

Egyébiránt a határozattervezet kétli, hogy a magyar kormány, Orbánnal az élen, alkalmas volna betölteni az EU soros elnökének tisztét a 2. félévben. Ám nem kapott többséget az a követelés, hogy vonják meg a megbízatást a magyar miniszterelnöktől. Ugyanakkor kérdéses, lesz-e bármi a dologból, mert hosszú hetek kellenek az előkészítéshez, majd utána ismét voksolni kell(ene). Júniusban viszont jön az európai választás.  

 

Euractiv

 

Az Európai Parlament azt reméli, hogy a határozattal figyelmezteti a Bizottságot, így a február 1-én esedékes csúcsértekezleten nem oldanak fel további forrásokat Magyarország számára, cserében azért, hogy Orbán támogatja az 50 milliárd eurós ukrán támogatást. Moritz Körner úgy értékelte, hogy von der Leyen hagyta magát megzsarolni a magyar politikus által, függetlenül a masszív magyar korrupciótól.

A finn Petri Sarvamaa, aki az egész aláírásgyűjtő akciót elindította Strasbourgban, cáfolta, hogy a Néppárt felvizezte volna az indítványt. Sőt szerinte a javaslat minden eddiginél keményebb, de most látni kell, hányan állnak be mögé. Ugyanakkor igen fontosnak nevezte, hogy egyetlen kormány se akadályozza meg a döntést Ukrajna ügyében, mert a kérdést már nem lehet tovább halogatni.

 

Yahoo/ Euronews

 

A Bizottság elnöke azt közölte, hogy mindenképpen átnyomják az Ukrajna megsegítését szolgáló 50 milliárdos tervet, és ő ehhez igyekszik megszerezni az összes tagállam támogatását, ám ha másként nem megy, akkor megcsinálják Magyarország nélkül is. Orbán Viktor ellenkezése folytán Brüsszel jelenleg nem tud pénzt utalni Kijevnek.

Von der Leyen úgy értékelte Davosban, hogy nehéz a feladat, de már rengeteg lehetőséget zongoráztak végig. A magyar fél két követelést támasztott: egyrészt, hogy a támogatást négy évre osszák el, ily módon ugyanis a miniszterelnök később is megakaszthatná az utalásokat.

A másik igény az, hogy a járványalap felhasználásának határidejét tolják ki két évvel. A Bizottság elnöke nem tért ki a magyar kikötésekre, de szavaiból az derül ki, hogy nem szeretnék, ha megismétlődne a decemberi fiaskó.

 

Politico

 

Az újonnan megválasztott luxemburgi miniszterelnök azt reméli, hogy jó kapcsolatot tud kialakítani Magyarországgal, ezért mielőbb szeretne ellátogatni Budapestre, hogy közelebb megismerkedjen Orbán Viktor elképzeléseivel. Luc Frieden azt gondolja, hogy a közeledéssel orvosolni tudja az EU erős hasfájását a magyar állapotok miatt.

Neki az a benyomása, hogy Magyarország sokkal inkább Európa-párti, mint azt a Nyugat időnként hiszi. Azon kívül meg kell próbálni támogatni az eltérő nézeteket, hogy eljussanak a közös célhoz. A jelentés megjegyzi, hogy a magyar kormányfő keresztbe tesz mindennek az Unióban, az ukrán tagságtól kezdve, a költségvetésen át, a migrációig.

A konzervatív luxemburgi vezető szerint azonban törekedni kell arra, hogy megértsék a másikat. Ha tényleg ellátogat a magyar fővárosba, az ritkaságszámba menne, hiszen a többiek Ukrajna miatt szembefordultak Orbánnal. Aki egyébiránt újabb kötélhúzásba kezdett, mert az ukránok megsegítése fejében további engedményeket igényel. Frieden szerint azonban Brüsszelt is felelősség terheli, amiért a magyar miniszterelnök ennyire elszigetelődött. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a Fidesznek el kell végeznie a házi feladatát, ha látni akarja a felfüggesztett pénzeket.

 

FAZ

 

Korábban keményen osztotta egymást a magyar és a szlovák kormány, de mostanra Orbánnak mindössze egy barátja maradt: Fico. Mindketten bírálják a Nyugat Ukrajna-politikáját, és lehet, hogy egymásra lesznek utalva az EU-ban. Pedig amikor a magyar politikus hatalomra lépett még Szlovákia volt a kedvenc homokzsákja és nem Brüsszel. Most viszont úgy tűnik, hogy nincs szorosabb szövetségesük, mint a másik.

A budapesti sajtótájékoztatón mindketten rózsaszirmokat szórtak a másik lába elé. Orbán már sokszor bizonyította, hogy taktikailag képes igazodni a nemzetközi helyzethez. De szüksége lehet támogatóra az Unióban. Végső esetben azért, hogy az meghiúsítsa a 7-es paragrafus alapján zajló eljárást.

De Ficónak is kellhet a partner, mivel fel kívánja oszlatni a különleges ügyészséget, ez pedig nem tetszik sem a Bizottságnak, sem az Európai Ügyészségnek, így jó, ha van valaki, aki mellette áll az Unióban. A Visegrádi Csoport erre nem alkalmas, mivel az új lengyel vezetés után a cseh kormányfő is kritikusan figyeli a budapesti, illetve pozsonyi fejleményeket.

A szlovák politikus ugyanakkor nem áll ki nyíltan vitázni a többi országgal, valamint az európai intézményekkel, inkább igyekszik átbújni a radarernyő alatt. A retorikában azonban már tanult Orbántól.

 

Der Standard

 

Harmóniát sugárzott Budapesten a magyar és a szlovák miniszterelnök, akikben az a közös, hogy kifejezetten elutasítóak az unió migrációs politikája kapcsán, és elhatárolódnak az oroszok által megtámadott Ukrajna támogatásától. Az világos, hogy a PiS veresége után a magyar vezető kapva kap egy új partneren. Még akkor is, ha az messze nem olyan jelentős tényező a földrészen, mint Lengyelország.

Ám mivel a 7-es paragrafus alapján csakis egyhangú döntéssel lehet felfüggeszteni egy tagállam szavazati jogát, egy kis szövetséges is jól jön. A korábbi nacionalista torzsalkodásokról már szó sem lehet. Sőt Orbán segítette a baloldali Ficót a választási kampányban. Pl. úgy, hogy tanácsadókat küldött.

Brüsszel azonban mostanában leginkább azért gondterhelt, mert több jel is utal arra, hogy a két ország egy követ fúj Ukrajna, illetve Oroszország ügyében. Miközben a magyar vezető Putyin legnagyobb barátjának számít a 27-eken belül. Viszont hogy Fico nem állt be magyar partnere mögé az egyelőre meghiúsult segélycsomag kapcsán, az sokak számára reménykeltő, tehát hogy a végén győz nála a pragmatizmus. Hogy nem küld fegyvereket Kijevnek, az következik abból, hogy kimerültek a szlovák hadsereg tartalékai. De nem osztotta idáig a szenvedélyes Brüsszel-ellenességet sem.   

 

Die Presse

 

„Nem szabad, hogy Ausztriából Magyarország legyen” – mutat rá vendégkommentárjában Klaus Atzwanger magatartás kutató. Ezt annak kapcsán fejti ki, hogy az őszi választások nagy esélyese, a Szabadságpárt vezére igen riasztó beszédet mondott pár napja. Az elemző a legrémisztőbbnek azt tartja, hogy Kickl példaképnek nevezte az orbáni modellt.

Miközben a magyar gazdaság csehül áll, az életminőség folyamatosan romlott a lakosság széles rétegei számára az elmúlt években. Az ország elszigetelődött az EU-ban, teljes mértékben függ az orosz energiahordozóktól, márpedig ezért leginkább a politika a felelős. Az uniós pénzek jó ideje elfolynak ilyen-olyan csatornákon, az állami pénzpolitika önkényes.

Emellett Orbán erősen korlátozta a szabad sajtót, illetve azt a hatalom szolgálatába állította. Ily módon a lakosság nagy része azt kapja a képébe, hogy a bajokért az EU a felelős. Ha ezek után van olyan párt, amely össze akarna állni az FPÖ-vel, annak érdemes tisztában lennie azzal, hogy a pártvezér fel akarja számolni a liberális demokráciát és helyébe az orbáni illiberális demokráciát alakítaná ki. 

 

FT

 

A lap külpolitikai főelemzője úgy ítéli meg, hogy Tajvan még elkerülheti Ukrajna sorsát. Gideon Rahman szerint Hszi Csin-ping téved, amikor azt gondolja, hogy a történelem a kezére játszik. Idevágó kijelentését a világ annak idején úgy értékelte, hogy áldását adta az orosz invázióra, illetve hogy nagy tervei vannak a szomszédos szigetállammal.

A fenyegetések újból napirenden vannak, mivel nem a Peking által favorizált jelölt futott be az elnökválasztáson. Tajvan és Ukrajna helyzete között sok a hasonlatosság. Először is mind Oroszország, mind Kína a magáénak tekinti a szomszédos államot. Másodszor mindkettőről úgy vélik, hogy az nem szuverén egység, hanem Amerika bábja.

Ezért ha elfoglalnák azt, akkor történelmi küldetést teljesítenének, továbbá csapást mérnének az USA hatalmára a világ két fontos térségében. Ugyanakkor érzékelni, hogy mind a ketten félnek: az események nem az általuk óhajtott irányban haladnak. Putyin részben azért szánta rá magát az agresszióra, nehogy Kijev kikerüljön Moszkva szorításából. És lehet, hogy Hszi ugyanerre a döntésre jut Tajvan kapcsán.

Az is aggasztja, hogy a tajvaniak nem kínaiaknak tekintik magukat elsősorban. Ugyanakkor Pekinget feltehetőleg mérsékletre inti, hogy látja, mibe kerül a Kremlnek a háború. Viszont Amerika eltérően viszonyul a két kérdéshez. Biden állást foglalt Ukrajna függetlensége mellett, de közölte, hogy harcolni nem kíván érte. Tajvan érdekében viszont kivezényelné a hadsereget. Meg kell győznie Hszit arról, hogy súlyos hiba volna a szigetország megtámadása.

 

The Times

 

A kommentár úgy ítéli meg, hogy a Vörös-tengeri válságot egy világméretű felfordulás nyitányának kell tekinteni, de ami zajlik, az nagyon hasonlít az 56-os Szuezre, amely évtizedekre megszabta a világpolitikát. A szerző, Charles Boyes megállapítja, hogy a torzonborz és előszeretettel lövöldöző huszi harcosok túszul ejtették a világkereskedelmet.

A hajózás és a tengeri biztosítás díjai az égbe szöknek, egy csomó áru kénytelen megkerülni a Jóreménység fokát. Mind több jel utal arra, hogy a politikai nehézségek gazdasági visszaeséshez vezetnek.

Csaknem 70 évvel ezelőtt Nasszer egyiptomi elnök államosította a Szuezi-csatornát, hogy meg jobban megszigorítsa Izrael blokádját. Nem engedett a brit-francia ultimátumnak, sőt a két nagyhatalom kénytelen volt visszakozni az USA, a Szovjetunió és az ENSZ nyomására.

A továbbiakban sok múlik azon, ki lesz az amerikai elnök, de ha új hidegháború kezdődik, valószínűleg Trump alatt, akkor az Washington és Peking között tör ki. Akkor pedig a világkereskedelemben a szűk keresztmetszet a Malaccai-szoros lehet. De a Vörös-tenger is kihat a Kína és Európa közti árucserére.

56 ugyanakkor előkerül az akkori Magyarország kapcsán is, mert mi történik akkor, ha Putyin kudarcot vall és valami még rosszabbra adja a fejét? A Nyugat félrenézhet, elfogadva, hogy Ukrajna az orosz érdekövezethez tartozik. Sok függ attól továbbá, miként használja Irán az általa finanszírozott terrorszervezeteket Izrael és annak pártfogói ellen. Jól mondta a brit védelmi miniszter a napokban, hogy a világ a háború előtti helyzet felé tart.      

 

Deutsche Welle

 

Nem kizárt, hogy Björn Höcke személyében nem sokára „fasiszta” miniszterelnöke lesz a kicsiny keletnémet Türingiának, az pedig szakértők szerint igencsak súlyosan hatna Németországra. (Egy bírósági ítélet kimondta: szabad a politikust ezzel a jelzővel illetni.) A szélsőséges AfD a hatalom küszöbén áll, főleg az egykori NDK területén. De Höcke aztán az igazán radikális.

És már ő határozza meg a párt programját. Hiába tiltották be a háború után a náci eszméket, az AfD vezetői közül jó pár nagyon is közel áll a nemzeti szocializmushoz. Tavaly ősszel a politikus bejelentette, hogy véget kíván vetni a jobboldal elleni harcnak. És fellépne a közmédia ellen. A párt Trumptól kölcsönözve az ötletet, az „alternatív sajtóban”, vagyis igencsak látogatott közösségi fórumokon terjeszti nézeteit.  

2024. január 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Meg kell tanulni az 1939-es leckét Putyin megfékezésében

Az észt kormányfő a The Timesban arra szólította fel a NATO-szövetségeseket, hogy vállalják: a következő három >

Tovább

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább