2024. május 20. hétfő
Ma Bernát, Bernardin, Felícia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

1944. március 19. - az Auschwitzba vezető út

1944. március 19. - az Auschwitzba vezető út

Eheti kommentárjában a Der Standardban Paul Lendvai azt idézi fel Magyarország náci megszállásának  évfordulóján, hogy 80 éve kiderült, miként veszhet semmibe egy ország egyetlen napon, illetve milyen tanulságok vonhatóak le belőle – máig hatóan. A hitleri csapatok a kiugrás megakadályozására, illetve a „zsidó kérdés” végleges megoldására vonultak be és nem ütköztek semmilyen ellenállásba. A zsidók előtte sokáig védettséget élveztek magyar földön, ám sehol másutt nem végeztek velük ilyen gyorsan és brutálisan, mint március 15. után a magyaroknál. Túlélőként úgy gondolja, nagyon is igaz, amit egykor Jean Améry mondott: zsidónak lenni, azt jelenti, hogy a jövőben is valóságosnak kell tekinteni a „végső megoldás” lehetőségét. Hogy bármikor megtörténhet olyasmi, amit nem lehet előre látni, azt jól mutatja a Hamász borzalmas öldöklése, illetve a gázai következmények, amelyek a palesztinokat is sújtják. Hogy világszerte tüntetések vannak a terrorcsoport és a palesztin lakosság mellett, amit leplezetlen antiszemitizmus kísér, egy szót sem vesztegetve október 7. áldozataira, nos, az 8 évtized után is előhívja, miként reagált annak idején Európa a holokausztra: Majdnem hatmillió ember kiirtása nem viselte meg az európai nemzetek lelkét. Akárcsak akkor, most is túlsúlyban van a közöny. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Neue Kronen Zeitung

 

A vezércikk teljesen érthetőnek tartja, hogy a magyar példa nyomán az osztrák gazdaság fél, nehogy ősszel a Szabadságpárt kerüljön hatalomra a választáson. Ausztriában persze kicsit elsikkadt, mit művelnek a magyar hatóságok pl. a Sparral, olyannyira, hogy a holding egy sor vagyonelemét külföldre menekíti, nehogy Magyarországon kisajátítsák azokat.

Orbán Viktor ugyanis zaklatja az ágazatot, hatalmas különadót vetett ki a kereskedelmi hálózatokra. A piac 2. legjelentősebb szereplője ezért Brüsszelhez fordult segítségért. Az eset rávilágít, hogy a befektetők nem, mondjuk, az új munkamodellektől, hanem a politikai kockázatoktól tartanak leginkább.

És hát az FPÖ vezére szívesen nevezi példaképének a magyar politikust. Az osztrák gazdaság még nem árulta el, mit gondol arról, hogy Kicklből kancellár lehet. De óriási a nyugtalanság, hogy alatta a beruházási légkör pont ugyanolyan szeszélyes lehet, mint a magyaroknál. Egy névtelenséget kérő vállalkozó úgy fogalmazott, hogy a megbízhatóság vonzza a befektetőket, ám minden árt nekik, ami radikális.  

 

Libération

 

Az Európai Parlament 34 baloldali képviselője nyílt levélben követeli, hogy a magyar hatóságok haladéktalanul engedjék szabadon azt az olasz antifasiszta aktivistát, akit jó egy éve Budapesten, a Kitörés napján, politikai erőszak vádjával vettek őrizetbe. Az aláírók egyben elítélik, hogy a börtönben embertelen körülmények között tartják fogva a 39 éves tanárnőt.

Az üzenet rámutat, hogy annak idején már a letartóztatás is nagy felháborodást váltott ki, ráadásul a vádlottat a múlt hónapban kéz- és lábbilincsben vezették elő a tárgyalásra, noha ezt az uniós előírások tiltják. Ilaria Salis tagadja, hogy szélsőséges szervezet tagja volna, illetve hogy neonácikra támadt rá. Az apja arról számolt be, hogy a lányával állat módjára bánnak, ráadásul a rács mögött patkányok és poloskák vannak.

Hiányos az élelmezés és nem adnak meg minden szükséges higiéniai cikket. Emellett a nő hat és fél hónapon keresztül nem találkozhatott a családjával, illetve a szeretteivel. 24 évnyi szabadságvesztés fenyegeti, miközben ügyvédje, Magyar György azt mondja, hogy semmiféle kézzelfogható bizonyíték nincs ellene.

 

FAZ

 

Melonit újfasisztának kiáltották ki, de most már Biden is dicséri. A maga pragmatizmusával nagyobb mértékbe változtatja meg Európát, mint a magyar és lengyel jobboldali populisták. Igen jó benyomást kelt a legfőbb kül- és biztonságpolitikai kérdésekben elfoglalt következetes álláspontjával – jelenti Rómából Mathias Rüb.

Egyértelműen Ukrajna, illetve Izrael oldalán áll. Felmondta az Új Selyemút-egyezményt Kínával. A migrációt illetően az együttműködésre és nem az ütközésre helyezi a hangsúlyt Brüsszellel szemben.

Ha minden igaz, az Olaszország Fivérei, illetve a politikus által irányított Konzervatívok és Reformerek-frakció nagy szavazatnyereséget könyvelhet el a júniusi EP-választáson. Már most is az új jobboldal vezetője, aki viszi előre a jobbos fordulatot. De magyar és lengyel szövetségeseivel ellentétben nem megy 180 fokban szembe az Unióval. Nem fenyegetőzik kilépéssel, gyakorlatias eszközökkel dolgozik azon, hogy az ő javára módosuljanak az erőviszonyok a földrészen.

A Meloni-hatás már most is érződik, pl. kevesebb migránst osztanak el, több figyelmet szentelnek a külső határvédelemre. Visszafogják a woke ideológiát és többet mernek beszélni a nemzetről és a hagyományról. Ha pedig Trump visszaköltözik a Fehér Házba, a kontinensen senki sem lesz olyan kedvező helyzetben, mint az olasz miniszterelnök, hogy legalább a legrosszabbat megakadályozza a transz-atlanti kapcsolatokban.

 

Die Welt

 

Növekszik az autokrata irányítás alatt álló országok száma – derül ki a Bertelsmann-alapítvány jelentéséből, amely két évenként méri fel a demokrácia állapotát a világban. Eszerint a vizsgált 137 ország közül 63 demokratikus, ellenben 74 tekintélyuralmi. Ennyire rossz 20 éve nem volt az arány.

Az autoriter rendszerekben csupán korlátozottan lehetséges a politikai részvétel, már ha egyáltalán. Ami jellemző: az elnyomás, a hatalom összpontosítása, az ellenőrző intézmények kikapcsolása, a szűk elit körében meghozott döntések. A legrosszabb állapotok olyan helyeken vannak, mint Oroszország, Kína pedig az egypártrendszert abszolutikus monokráciává építi át.

A hiányos demokráciában is csökken a demokratikus mozgástér, lásd Magyarországot. Szerbiában a korlátozzák a kormányt bíráló szervezetek tevékenységét. Ugyanebbe a kategóriába tartozik Albánia, Románia és Ukrajna is. De akad jó példa: Lengyelország, hiszen a lakosság leváltotta a tekintélyuralmi erőket.

A demokrácia védelme szempontjából fontos a civil társadalom ellenálló képessége. De az utcán jelentkező nyomásnak a siker érdekében társulnia kell intézményes ellenőrzéssel, ideértve az igazságszolgáltatást, a parlamentet, valamint a sajtót. Szorosan összefügg egymással a demokrácia minősége, illetve a jó kormányzás.

 

Washington Post

 

A szerkesztőségi állásfoglalás óva inti a republikánus honatyákat attól, hogy felszámolják azt az állami ügynökséget, amely mindössze 61 millió dolláros évi költségvetéssel és 125 emberrel küzd a hatalmas orosz és kínai dezinformációs kampány ellen. Jellemzőnek nevezi, hogy Moszkva évente 1,5, Peking pedig 7 milliárd dollárt költ a „demokrácia elleni rejtett háború” céljára.

Az amerikai ellenzék azonban azt hiszi, tévesen, hogy az említett hivatal a konzervatív hangokat igyekszik elhallgattatni odahaza, noha az már leleplezett egy sor orosz manipulációs kísérletet külföldön. Pl. amikor Moszkva azt állította, hogy ukrán földön, amerikai pénzből biológiai fegyverekkel kísérleteznek. De azt is nyilvánosságra hozta, hogy az oroszok miként próbálják megdolgozni a közvéleményt Afrikában és Latin-Amerikában.

Ha az amerikai ellenzék kicsinálja a nemzetközi médiaháború tengerentúli ellenintézményét, akkor fontos eszköztől fosztja meg az Egyesült Államokat a szívekért és a lelkekért folyó világméretű küzdelemben. Azokat jutalmazza meg ily módon, akik a hazugságokat szállítják.

 

2024. március 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Meg kell tanulni az 1939-es leckét Putyin megfékezésében

Az észt kormányfő a The Timesban arra szólította fel a NATO-szövetségeseket, hogy vállalják: a következő három >

Tovább

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább