Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN
Április 18-ig új kormány alakul, vagy júniusban választások!
Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata Párt (DS) volt magas rangú tisztségviselőjének, majd Ana Brnabić haladó kormányában kisebbségügyi miniszternek az Euronews beszédműsorában elhangzott szavai szerint – 1 millió 600 ezer ember „már látni sem bír”. Ez a szám napról-napra növekedni fog. A SZHP folyamatosan demonstrálja, hogy a képviselőházban, akárcsak az országban, az történik, azt visz keresztül, amire a vezetőségét Aleksandar Vučić utasítja. A hatalom megtartása érdekében. Kerül, amibe kerül!
Mindez azt mutatja, hogy Szerbia a jogállamtól – ami az Európai Uniós csatlakozás egyik alapfeltétele – olyan „messze van, mint Makó Jeruzsálemtől”, de egyre közelebb a destabilizáltsághoz és a néplázadáshoz. Bozóki Antal:
Az egyedüli tisztességes választás ebben a társadalmi
válságban az egyetemisták oldalára állni.
Dragan Urošević (Danas)
Kereken 50 napra volt szüksége a szerb parlamentnek, hogy tudomásul vegye (mások szerint megállapítsa), hogy a kormányfő, Miloš Vučević lemondott.
A parlament elnöke, Ana Brnabić a képviselőház március 19-i ülésének végén – 70 napirendi pont után, nem pedig az ülés kezdetén, ahogy a törvény előírja (!!) – megköszönte Vučevićnek és a minisztereknek a „Szerbia és minden polgára érdekében végzett becsületes, felelősségteljes és elkötelezett munkavégzést, az országnak szolgálást” (??), amíg miniszterelnöki tisztséget töltött be” (2024. május 2-ától – B. A.).
Történt mindez – az ellenzéki pártok és neves jogászok értelmezése szerint – az alkotmánnyal és a kormányról szóló törvénnyel ellentétben. Hűségesen hozzájárultak ehhez a hatalmi szövetséghez tartozó Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) parlamenti képviselői is!
A most már ex kormányfő lemondása még január 28-án megérkezett a képviselőházba.
Vučević szerb radikálisból lett a Szerb Haladó Párt (SNS/SZHP) elnöke és az ország miniszterelnöke. Nyolcvankilenc (!!) napra volt szüksége, hogy lemondjon az újvidéki vasútállomáson november 1-jén történt szerencsétlenség után, amelyben 15 ember elhalálozott és ketten súlyos sérüléseket szenvedtek. Annak ellenére, hogy a tragédia óta az egyetemi hallgatók és a polgárok folyamatosan tüntetnek, követelik az intézmények jogszerű működését, a felelősségre vonást és mély társadalmi változásokat szorgalmaznak.
Vučević kormányfői tisztsége csak 139 nappal az újvidéki tragédia után szűnt meg, holott az elvárás és tisztesség szerint azonnal le kellett volna mondania, mivel a vasútállomás „rekonstrukciója” idején – amivel kapcsolatosan most már az Európai Ügyészség (EPPO) is vizsgálja az Európai Uniós pénzalapoktól kapott támogatásokkal való esetleges visszaélést – ő volt Újvidék polgármestere.
A lemondására azonban csak azután került sor, hogy „a testőrei az egyetemi hallgatókat a blokád alatti (Újvidéken – B. A.) lévő utcán üldözve (január 28-án éjjel – B. A.) baseball ütőkkel eltörték A. V. egyetemi hallgatónak az állkapcsát”.
Az ex miniszterelnök távozására mégis (állítólag) Aleksandar Vučić szerb elnök „javaslatára”, vagy inkább parancsára került sor, mivel a 23 éves „egyetemi hallgató lány szerencsétlensége kisebb rossz”, mint az újvidéki áldozatoké, tehát ez az apropó inkább „megfelel nekik és közös pártjuk politikájának”.
Dr. Zoran Ivošević a Legfelsőbb Bíróság volt tagjának, egyetemi tanárnak a véleménye szerint (is) azonban „a kormány a lemondás átvételétől (Vučević esetében január 28-ától – B. A.) bukik, nem pedig annak tudomásul vételétől”.
– A lemondás személyes tett, a nyilatkozó egyoldalú cselekménye és a miniszterelnök felelősségének a kifejezése az országban uralkodó állapotokért, amelyben az Alkotmány szerint „a kormány határozza meg és folytatja a politikát” (123. szakasz 1. pont – B. A.) – írja a professzor.
A szerb alkotmány 132. szakasza (2-4 pontja alapján) „a kormányfő lemondását a Nemzetgyűlés elnökének nyújtja be és egyidejűleg erről értesíti a köztársasági elnököt, valamint a nyilvánosságot. A Nemzetgyűlés az első soron következő ülésén állapítja meg a kormányfő lemondását. A kormány megbízatása a kormányfői lemondás megállapításának napján megszűnik.”
A kormányról szóló törvény 16. szakaszának 3. bekezdése szerint a kormány mandátuma több okból is megszűnhet, amelyek közül az egyik „a kormányfő lemondása”.
Dr. Zoran Ivošević értelmezése szerint, a kormány mandátumának megszűnte, tehát, a lemondás maga, nem pedig a tudomásul vétele, ami logikus is, mivel a lemondót a lemondás oka kompromittálja, nem pedig annak a tudomásul vétele”.
– A lemondás hatása akkor kezdődik, amikor a címzett megkapja (ebben az esetben a köztársasági parlament – B. A.) – állítja a volt bíró.
Miloš Vučević lemondását január 28-án iktatták a képviselőházban. Ettől a naptól kellett volna a kormány technikai mandátumát számítani, nem pedig március 19-étől!
A kormány csak a folyó ügyeket intézhette volna, nem pedig törvényeket és más általános aktusokat javasolni a képviselőháznak, mint ahogy történt! A parlament vezetősége azonban úgy tett, mintha nem lett volna tudomása Vučević lemondásáról!
Vučević lemondását a képviselőház március 4-én kezdődött ülésezésének kezdetén tudomásul kellett volna venni, de erre csak az ülés végén, március 19-én került sor.
Az ülés kezdetén „az ellenzék képviselői füstbombákat aktiváltak és fáklyákat gyújtottak, tojással dobálták a házelnököt, folyamatosan kürtöket fújtak és zajt keltettek”. Emiatt a házelnök a parlamenti ülést be is rekesztette.
A folytatásban a házelnök Brnabić, aki a Szerb Haladó Párt (SNS/SZHP) vezetőségének is a tagja (amelyiknek Vučević az elnöke), a kormányfői lemondás bujtatásával lehetővé tette egyrészt az időhúzást, másrészt pedig, hogy a lemondott kormány számos törvényjavaslatot és egyéb határozatot is előterjesszen a képviselőháznak (hogy „kitakarítsa a fiókokat”) – amit aztán az ellenzéki képviselők túlnyomó többségének távollétében és szinte vita nélkül a hatalmi szövetség képviselői (a VMSZ is) rendre elfogadtak.
Aleksandar Vučić szerb elnöknek most el kell indítania az új kormány megválasztásának eljárását, amire 30 napos határidőn belül kellene, hogy sor kerüljön (ami április 18-án éjfélkor jár le).
„A kormányfő-jelölt személyére a Nemzetgyűlésnek a köztársasági elnök tesz javaslatot, miután meghallgatta a megválasztott listák képviselőinek véleményét” (az Alkotmány 127/1 szakasza).
Amennyiben az új kormány megválasztására nem kerülne sor, a köztársasági elnöknek fel kell oszlatnia a Népképviselőházat és kiírni az új választásokat.
A kormányfőt általában a parlamenti többség, ez esetben a Szerb Haladó Párt adja, de miniszterelnök bárki más is lehet, aki a parlamentben biztosítja magának a többséget.
A nyilvánosság most kíváncsian várja, hogy vajon Vučić kit fog jelölni erre a tisztségre és kik lesznek a miniszterek.
Az eddigi (rossz) tapasztalatok arra utalnak, hogy a következő kormányfő is Vučić bizalmi embere lesz, aki minden utasítását vakon végrehajtja.
Amennyiben április 18-ig Szerbiának nem lenne új kormánya, akkor júniusban rendkívüli parlamenti választásokra kerül sor, amit a haladó tisztségviselők már június elejére jeleztek.
Talány azonban, hogy hogy a jelenlegi (változatlan) választási feltételek mellett az ellenzék részt vesz-e egyáltalán, illetve lesznek-e ilyen pártok az esetleges választásokon?
Szerbia ugyanis nem teljesítette az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) 2024. február 28-i jelentésében a választási folyamat javítása érdekében tett 25 javaslatát az egyes törvények és eljárások módosítására és összehangolására a szervezet keretében vállalt, és más nemzetközi kötelezettségekkel.
Szerbiában jelenleg nem adottak a feltételek a demokratikus és tisztessége választásokra és ezeket júniusig nem is lehet megteremteni!
A jelek arra utalnak, hogy az esetleges választások csak még jobban felforrósítanák a már amúgy is feszült légkört.
Úgy tűnik, ördögi kör alakult ki, amiből Vučić nem tud szabadulni!
A visszaszámolás a mai nappal elkezdődött!
Ha mégis rendkívüli választásokra kerülne sor, a súlyos politikai és bizalmi válsággal küzdő Szerbiának minden bizonysággal őszig nem lenne új kormánya. Ez egyúttal a hatalom agóniájának az elhúzódását és a társadalmi válság további mélyülését okozná. Miloš Vučević és a vele bukott miniszterek addig a tisztségükben maradnának!
Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata Párt (DS) volt magas rangú tisztségviselőjének, majd Ana Brnabić haladó kormányában kisebbségügyi miniszternek az Euronews beszédműsorában elhangzott szavai szerint – 1 millió 600 ezer ember „már látni sem bír”. Ez a szám napról-napra növekedni fog.
A SZHP folyamatosan demonstrálja, hogy a képviselőházban, akárcsak az országban, az történik, azt visz keresztül, amire a vezetőségét Aleksandar Vučić utasítja. A hatalom megtartása érdekében. Kerül, amibe kerül!
Mindez azt mutatja, hogy Szerbia a jogállamtól – ami az Európai Uniós csatlakozás egyik alapfeltétele – olyan „messze van, mint Makó Jeruzsálemtől”, de egyre közelebb a destabilizáltsághoz és a néplázadáshoz.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése
A Szerbiában és Vajdaságban kialakult helyzet miatt a magyar közösségben egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a >
Egy új nemzedéki mítosz
Természetesen ebben a küzdelemben a hatalom az állami erőszak bevetésével elfojtja az egyetemista megmozdulásokat. Ezt Vučić >
MAGYAR TYACIK
Magyarországon és Szerbiában is most valójában a jelenlegi hatalmi elit uralmának a megőrzéséről van szó, amelyik >
A nagytőkések vásárolták meg a maguk Hitlerét
A legkínosabb Trump helyzete, aki Amerikát újra naggyá akarja tenni, miközben a valódi célja az, hogy >
A nagyon rövid időre megcsillanó a csillag
Nagy és felesleges luxusnak számít úgy írni, hogy legalább a lelkemben ne rejtőzködjen a remény, hogy >
AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI
Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben felolvasták a nyolc fejezetből álló >
A kronstadti véres jégmező és a szerbiai egyetemisták
Sokszor megfordult a fejemben a kérdés, hogy hol lett öngyilkos a szocializmus? A választ keresve egyre >
Megérkeztem. Szerbiában a helyzet változatlan
A lakásom egyik ablaka, a zajos sugárúti útkereszteződésre nyílik, a másik pedig egy játszótérre és a >
Roletták mögött…
A jelek arra utalnak, hogy hazárdjátékos Vučić pánikban van, mindenképp nyerni akar, húzza az időt, fokozza >
A REZSIM (KI)SZOLGÁLÓI
Miért hallgatnak erről (is) a magyar szerkesztőségek tagja? Milyen újságírók azok, akik még a saját jogaikért >
„Mert gyilkosok közt cinkos, aki néma"
Úgy igaz, a legkényelmesebb elfordítani a fejünket és csodálatos történeteket írni. Beszélni valami másról, szépen, okosan, >
SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!
Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >