2024. május 3. péntek
Ma Tímea, Irma, Jakab, Fülöp névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

TGM kontra Momentum

Ne legyünk közömbösek egy olyan párttal szemben, amely 27-ből 12 évet kormányzott, és aminek a Fidesz kétharmadát is nagyban köszönhetjük. Az MSZP alatt éppen úgy voltak korrupciós botrányok mint ma. Éppen úgy loptak. Pottyondy Edina.

Mi lehetett volna elmésebb, mint a Momentum elnökének, Fekete-Győr Andrásnak az a dialektikus gnómája, amely szerint a piszkos arabokat és a büdös niggereket távol tartó dupla migránskerítés a szerb határon helytelen, elég a szimpla…? Tamás Gáspár Miklós (hvg.hu):

 

 

Momentum: Ne szavazzunk posztkomcsi utódpártokra!

Ne legyünk közömbösek egy olyan párttal szemben, amely 27-ből 12 évet kormányzott, és aminek a Fidesz kétharmadát is nagyban köszönhetjük. Az MSZP alatt éppen úgy voltak korrupciós botrányok mint ma. Éppen úgy loptak. Pottyondy Edina (hvg.hu):

Tamás Gáspár Miklós filozófus szerint az MSZP az egyetlen esélyes jelölt a Fidesz legyőzésére. Javasolja, hogy minden más párt lépjen vissza az MSZP javára, a választók pedig szavazzanak az MSZP-re.

Nem értik – ez az első dolog, ami nekem, és szerintem sokunknak eszünkbe jutott erről. Nem értik, hogy mi, akik a magyar közélettel elégedetlenek vagyunk, pontosan ezt a gondolkodást, ezt a hozzáállást untuk meg. Hogy válasszuk a kisebb rosszat. Hogy valami értelmezhetetlen taktikai szempontokért felejtsük el, hogy mi teljesen máshogy szeretnénk felemelni Magyarországot. Hogy szövetkezzünk azokkal, akik miatt itt tartunk. Az őszinte felháborodást csak a javaslat nevetségessége tompítja.

Van, amiben TGM-nek igaza van:

...mindent el kell követni azért, hogy a jelenleg kormányzó érdekkör távozzék a hatalomból, vagy legalább döntő mértékben meggyöngüljön.

Csakhogy. A Momentum, és országjárásunk tapasztalatai alapján rengeteg magyar ember a jelenlegi politikai érdekkörbe beleérti az MSZP-t, sőt a DK-t is. Az MSZP-t mint elveit ide-oda cserélgető, többek között a Fidesz által is kitartott hataloméhes posztkomcsi utódpártot, a DK-t mint az elvtelen, hataloméhes posztkomcsi utódpártból kivált kispártot, gyurcsányi extrákkal. Rögzítsük: nem mi mondtuk először, hogy az MSZP-t a Fidesz pénzeli – hanem Szanyi Tibor, Medgyessy Péter, sőt, burkoltan maga Botka László is.

Az MSZP már volt hatalmon, de csak kamukormányzott és hazudott. (Pont ezt tanulta el tőlük a Fidesz.) Mi kell még? Miért követnénk el negyedszerre (!) is ugyanazt a baklövést, hogy megválasztjuk őket?

Ne legyünk közömbösek egy olyan párttal szemben, amely 27-ből 12 évet kormányzott, és aminek a Fidesz kétharmadát is nagyban köszönhetjük. Az MSZP alatt éppen úgy voltak korrupciós botrányok mint ma. Éppen úgy loptak. Azon elmélkedni, hogy mennyivel loptak kevesebbet vagy többet, vagy hogy a zsákmány hány százalékát adták az akkori ellenzéknek, fölösleges, káros és álságos.

Érdemes azon is elgondolkodni, hogy mit csinált az MSZP az elmúlt 27 évben, háromszor kormányon. Jut eszembe: miért nem nyilvánosak az ügynökakták?

Botka László most nagytakarításba kezdett. Nemes dolog ez, rég itt volt az ideje. Csakhogy szélviharban avart gereblyézni sziszifuszi munka. Korpa közé keveredett szegény Botka László. 1991 óta tartó MSZP-s tagsága alatt lehet, hogy nem tűnt fel neki, kikkel dolgozik, most viszont hirtelen tisztítja a pártot. És ebben a nagy tisztításban olyan arcokat vesz maga mellé, akik ugyanúgy a régi rendszer részei és haszonélvezői, mint ő maga. Valaki odasúghatta neki, hogy ez gáz, ezért akiket bevett, pár héttel később kiköpött.

Örömteli lenne, ha Botka a társadalmi egyenlőtlenségekre nemcsak plakátokon hívná fel a figyelmet, nemcsak a a gazdagokat akarná büntetni a szegénység miatt, hanem azt a politikai elitet, ami ide sodorta az országot. Ja, hogy Botka is ennek a politikai elitnek a része 26 éve? Kellemetlen.

TGM cikke egy dologra jó: szépen leképezi a mostani balliberális értelmiség jó részének gondolkodásmódját a politikáról. Vesznek egy kockás füzetet, felírják az összes nemfidesz és nemjobbik politikai erő szavazati arányát, kiválasztják a legnagyobbat, szépen hozzáadják a többi értéket, majd ezekkel a lehetetlen számokkal vegzálják a többi pártot. Ezzel próbálnak valahogy felszínen maradni. Mert hát nekik végül is ennyi a politika. Célok, értékek, meggyőződés, program – mintha nem is számítana.

A felelős és minőségileg jobb kormányzáshoz új politikai generációra van szükség, olyanokra, akik nem vettek részt a rendszerváltás utáni politikai aljasságokban. Az elmúlt 27 év politikai érdekkörei tehetnek arról, hogy a politika itthon szitokszó lett, hogy a közélettel való foglalkozás taszító, hogy a politikusról egy tehetségtelen, béna, semmirekellő jut az emberek eszébe, vagy egy korrupt szürke öltönyös, mandzsettás, kormányinfós rókamosoly.

Az elmúlt 27 év politikai ámokfutása után itt az idő, hogy befejezzük a rendszerváltást – utódpártok és utódpártok darabkái nélkül.

A Momentum azért jött létre, hogy legyen újfajta politika közösség Magyarországon. Pontosan azért, hogy ne kelljen azokra szavazni, akik miatt itt tartunk.

Van itt jövő, csak a jövő nem a sikertelen múlt ismétlését jelenti. Ha ezt elfogadjuk, akkor lehet előrelépni. Az MSZP a múlt. A Fidesz a maga korrupt, elvtelen romlottságával ideig-óráig még a jelen, de annak, hogy generációkat tesznek tönkre, életeket fosztanak meg egy reményteli jövő lehetőségétől, hamarosan vége lesz. A Momentum a jövő. A Momentum a múltból tanul, a jelenben cselekszik, a jövőért felelősséget vállal. Mert mindannyian érezzük: elemi erejű igény van a változásra – de a változás alatt legtöbben nemcsak a Fidesz, hanem az egész politikai elit eltakarítását értik. Saját szimpatizánsaink köpnék arcon azt a momentumost, aki azt javasolná, ne új politikai generáció építését, hanem az MSZP támogatását tekintsük célnak.

TGM mintha semmit nem értene abból, ami Magyarországon történik. Mintha soha nem találkozna azokkal a választókkal, akiknek az MSZP-re szavazást ajánlja. Üzenem neki, és mindenkinek, akinek hasonló gondolatai vannak: ez így nem fog menni. Leszerepelt politikusok rehabilitálása, idejétmúlt elképzelések újrajátszása csak újabb kudarchoz vezet. 2018-ban valami mást kell csinálni. 2018-ban valaki másra kell szavazni.

A szerző a Momentum elnökségi tagja

XXX

Ó, Pottyondy Edina!

Mi lehetett volna elmésebb, mint a Momentum elnökének, Fekete-Győr Andrásnak az a dialektikus gnómája, amely szerint a piszkos arabokat és a büdös niggereket távol tartó dupla migránskerítés a szerb határon helytelen, elég a szimpla…? Tamás Gáspár Miklós (hvg.hu):

"El is fogadnám a bírálatot, ha lenne." Válasz a Momentum elnökségi tagjának.

A Momentum elnökségi tagja megtisztelt vele, hogy vitába szállt korábbi írásommal, amelyben azt javasoltam, hogy – mivel az ellenzéki pártok nem akarnak és nem képesek összefogni – mindenki lépjen vissza a Magyar Szocialista Párt javára. Ezt a javaslatot már visszautasította az MSZP egyik korábbi vezetője, Szekeres Imre és Bauer Tamás, korábban az SZDSZ, majd a DK vezető politikusa – tehát azok az emberek, akik Pottyondy szerint az eltakarítani való régmúlt emberei, s akikkel egyébként egyetért. Velük ért egyet, nem velem – velem már csak azért se érthet egyet, mert nem olvasta (s ha olvasta, nem értette) a cikkemet, ami elég unalmas vitamódszer.

Az még unalmasabb, hogy olyasmiket tulajdonít nekem, amiket eszem ágában sincs gondolni. Szerinte én megtestesítem „a mostani balliberális értelmiség” gondolkodásmódját, pedig tudhatná, hogy nem vagyok se bal-, se másféle liberális. Azokat a dolgokat, amelyeket dühösen elmond az MSZP-ről, higgadtan elmondtam magam is – persze nem hangsúlyoztam a bizonyítatlan híreszteléseket, amelyek szerint a szocialistákat „megvásárolta” volna Orbán apparátusa. Igaz, a híresztelések makacsul tartják magukat, és vannak gyanús esetek, de egyértelmű tények hiányában ezt azért mégis nehéz így kijelenteni.

(Mellesleg: föltárom ön előtt, ó, Pottyondy Edina, a hideglelősen rémületes, szörnyű titkot, s nemcsak azért, mert kissé kiábrándító, hogy képtelen volt kihámozni írásomból a glutén- és laktózmentes lényeget: szóval képzelje, a balliberális értelmiség nem mással, mint éppen a Momentummal szimpatizál! Tudja, az MSZP annyira divatjamúlt, annyira gáz, hogy rá szavazni sokkal eredetibb, sokkal polgárpukkasztóbb, sokkal inkább megfelel annak, amit az ön nagymamája – és Maurice Barrès – úgy nevezett, hogy le goût de scandaliser, mint a Momentumra voksolni, ami maga a testet öltött közhely, a kispolgári konformizmus, a magától értetődés, a nyilvánvalóan érdektelen. Az MSZP-támogatás camp, ahogy Susan Sontag annak idején meghatározta, és mint ilyen, szinte vicces. A beau monde, kedves Elnökségi Tag, önökkel tart. S joggal. Mi lehetett volna elmésebb, mint a Momentum elnökének, Fekete-Győr Andrásnak az a dialektikus gnómája, amely szerint a piszkos arabokat és a büdös niggereket távol tartó dupla migránskerítés a szerb határon helytelen, elég a szimpla…? Ez nagyon elegáns, és mindenkivel szembenáll, kivéve a Fidesz-KDNP-t, a Jobbikot, az MSZP-t, az LMP-t és a Párbeszédet. Önök senkivel se alkusznak meg.)

A többi, amit mond, csak szólam. „Kamukormányzás?” Ez ugyan mit jelent? Nézetem szerint az MSZP-nek az volt a fő hibája, hogy – hasonlóan az európai szociáldemokrácia mainstreamjéhez – elárulta a dolgozókat, a munkanélkülieket, a szegényeket a maga ultrakapitalista, neoliberális politikájával, amelynek éppen a fölújításával kísérletezik a Momentum.

Csak még őszintétlenebbül, mint a csakugyan többnyire szánalmas MSZP. A Momentumnak, a megújulás fiatal és dinamikus pártjának – a menő hipszterek és yuppie-k vonzó mozgalmának – az a programja, hogy majd megnézik fókuszcsoportokban, hogy mi a népszerű, s azt majd program alakjában foglalják össze. Ez ismert marketingstratégia (s mint ezt már másutt részletesebben megírtam, nagyon is esélyes üzletpolitikai sikerre).

Pottyondy az elmúlt 27 év aljasságairól ír, így általában – gondolom, beleérti az egypártrendszerű diktatúra lebontását is –, ebből az következnék, hogy többre becsüli a Rákosi- és a Kádár-rendszert. De akkor mi a baja a posztkomcsi pártokkal?

Az természetesen lehetséges, hogy ez a választási ötletem nem volt szerencsés – sokan elutasítják, tudom, még a szocialisták között is –, amit nehezemre esett megtenni, egyrészt életrajzi okokból (én ugyanis nemcsak a posztkomcsi pártok, hanem a komcsik ellen is harcoltam, bár részben tévesnek bizonyult elvek alapján), másrészt meg azért, mert az MSZP remélt baloldali (szociális, népbarát) fordulatába vetett bizalmam nem nagy. Lehetséges, hogy a kelet-európai parlamentarizmus tartalékai kimerültek – másutt se áll fényesen –, és más utat kell választani. A Momentum elnökségi tagja viszont csak azt próbálja (mások ezerszer hallott szidalmazásába burkolva) elmagyarázni, hogy miért és hogyan kell elősegíteni Orbán Viktornak és apparátusának amúgy is valószínű győzelmét. Kivéve persze, ha mindenki a Momentumra szavaz.

Felőlem.

El is fogadnám a bírálatot, ha lenne: Pottyondy cikke azonban sajnos teljesen üres és értetlen; a csoportos önzés aggálytalan kinyilvánításán kívül nincs benne az égvilágon semmi. Ő azt akarja, hogy a pártja nyerjen (arról szót se ejt, hogy ez a Momentum törzskarán kívül másnak miért lenne jó) – és kész. Ennyire futotta. Nem kedveli a nála idősebbeket. Van ez így. Majd ő is öregasszony lesz egyszer, s alkalma lesz az akkori fiatalokat utálni. Kevés ilyen nívótlan politikai cikket olvastam, pedig írtak már ellenem egészen jókat is. Mások.

Egyébként erről az egész „vitáról” Ignotus Pál régi esszéjének (Szocializmus, 1934) hajdan híres passzusa jut eszembe:

Évek óta lelkes kollektív önfelakasztásnak vagyunk szemtanúi. A polgári társadalom egy része […] ünnepélyesen kinevezte magát saját hóhérának, s nem tudja, minek örüljön jobban: a hadfiúi dicsőségnek-e, melyet a hősi önkivégzéssel szerez, vagy az orgazmusnak, mely az akasztókötélen állítólag az elapadt erejű férfinak is osztályrészül jut.

Nagyon is meglehet, hogy Pottyondy és barátai képviselik a magyar jövőt. Istenem, szegény hazánk.

 

 

2017. július 19.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább