2024. május 22. Szerda
Ma Júlia, Rita, Emil névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A Macron-momentum

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy eljött Macron ideje – véli Mark Leonard, az Európai Külkapcsolati Tanács nevű agytröszt igazgatója. Ám rögtön hozzá is teszi, hogy a francia elnök csak akkor tudja betölteni az űrt, ha kilép a komfortzónájából. A politikában pedig a kontinens mind inkább ki van szolgáltatva a kívülről érkező kulturkampfnak. Az államfő nem maradt adós megoldási javaslatokkal sem, de hát az ő politikai géniusza mindig azon alapult, hogy agytröszt módjára közelítette meg a nagy problémákat. Csak éppen olyan volt, mintha Midász ellentétje lenne: amihez hozzáért, az csak ellentmondásosabb lett. Ezért változtatnia kell a megközelítésen.

1. Nem elég beszélnie, tennie kell. Az ukránok megsegítése ügyében Franciaország messze elmarad a németektől. 2. A jövőben nem szabad az európai dráma főszereplőjének tekintenie magát. Össze kell fognia másokkal, Tuskkal, Sánchezzel, Melonival, Kallas-szal.

Csak éppen túl későn jutott el a világ megértéséhez, mivel már csak pár év van hátra hivatali idejéből és a törvényhozásban elvesztette a többséget. Ezzel együtt ennél jobb nem is lehetne az időzítés a színre lépéséhez. Ha akad valaki, aki hidat képezhet kelet és nyugat között, nos, az ő.

A francia nukleáris ütőerő biztosítékul szolgálhat mindazoknak, akik félnek attól, hogy az USA kivonul. És ha nem lesz ennyire dölyfös, illetve ha nem csupán beszél, akkor tartós politikai tábort gyűjthet eszméi köré. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

A Standard & Poor’s egyik elemzője úgy nyilatkozott, hogy a magyar kormánynak hiteles költségvetési programot kell végigvinnie, ha azt akarja, hogy a hitelminősítő fenntartsa a jelenlegi besorolást. Gabriel Forss szerint az jó jel, hogy az Orbán-kabinet elhalasztott majdnem két milliárd dollár értékű beruházást, mert ez arra utal, hogy fel kívánja számolni az egyensúlyhiányt.

Ám ennél többre van szükség, ami feltehetőleg a júniusi választás után következik. Mint ismeretes, a Fidesz a Covid óta küszködik a deficittel – annak mértéke átlagban nagyjából a GDP 7 %-a. Ezért a hatalom a minap bejelentette, hogy egyelőre jegel egy sor fejlesztést, amelyek együttvéve a bruttó  hazai termék 1 %-ának felelnek meg. A cél, hogy a költségvetési lyuk ne haladja meg a 4,5 %-ot.

A S&P ugyan ennél nagyobb értékkel számol, ám úgy gondolja, hogy a konszolidáció nagyjából 2027-ig tarthat. Viszont – tette hozzá a szakértő – ha nem jön be a számítás, az további aggályokat vetne fel.

 

Bloomberg

 

Magyar Péternek pár hete még pártja sem volt, most viszont messze ő a legnépszerűbb ellenzéki politikus, aki lehet, hogy képes szembeszállni Orbán Viktorral – állapítja meg a Budapestről keltezett jelentés a Medián felmérése alapján, amely a HVG megbízásából készült.

A renegát jogász, aki szembefordult a Fidesszel, azt ígéri, hogy megerősíti a jogállamot és visszaviszi az országot az európai politika fő áramlatába. Az ellenzéki oldalon idáig senki másnak nem sikerült ilyen mértékben harcba hívnia a tömegeket.

Jelenleg kortes körúton járja a vidéket, amely Orbán bázisa, ám Magyart mindenütt népes sereglet várja az egyes állomásokon. A kormány több tagja ezzel együtt visszautasítja, hogy a politikus bármi veszélyt jelentene, mondván, hogy előreláthatólag csupán az ellenzék többi pártjától csábít át híveket.

 

Kurier

 

Magyarország semmilyen hivatalos megemlékezést nem tart ma, az uniós csatlakozás 20. évfordulóján, de hát a lelkesedés már rég elszállt és a hatalom mind keményebben ütközik Brüsszellel. Ennélfogva a Fidesz nincsen éppenséggel ünnepi hangulatban.

A most zajló választási hadjáratban a miniszterelnök ismét az EU-val szembeni elégedetlenséget szítja, de alapvetően arról van szó, hogy szeretné megkapni a milliárdokat, amelyeket a Bizottság a jogállami hiányosságok és a korrupció miatt tart vissza.

Az újság emlékeztet arra, hogy Kövér László már 10 éve levettette az uniós zászlót a Parlament épületéről. Ilyen helyzetben veszi át a magyar fél a soros elnökséget a 2. félévben, ám a lakosság 77 %-a azért előnyösnek véli a tagságot.   

 

Neue Kronen Zeitung

 

A jelek szerint meghozta eredményét a kemény fellépés: az embercsempészek mostanában elkerülik Ausztriát Magyarország felől. Ezen a határszakaszon az év első három hónapjában mindössze 230 illegális határátlépőt fogtak, noha az eltelt években valósággal megrohamozták Burgenlandot a migránsok.

Két éve még az osztrák csendőrök, illetve az őket segítő katonák több mint 700 embercsempészt vettek őrizetbe, ám ez a szám mostanra 96 %-kal csökkent, ami alig két tucat bűnözőt jelent. A fő vonulási út Magyarországról Olaszországba tevődött át, ennek megfelelően ugyanakkor robbantak az árak. Most már előfordul, hogy a korábbi összeg kétszeresét kell fizetni. 4000 eurót kell leperkálnia annak, aki Törökországból kíván eljutni Ausztriába.

 

Project Syndicate

 

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy eljött Macron ideje – véli Mark Leonard, az Európai Külkapcsolati Tanács nevű agytröszt igazgatója. Ám rögtön hozzá is teszi, hogy a francia elnök csak akkor tudja betölteni az űrt, ha kilép a komfortzónájából.

Nem egészen egy hete azzal fordult a földrészen a Sorbonne-on elhangzott beszéddel, hogy ébresztő! Merthogy új korba léptünk, ahol nehezebb beszerezni a nyersanyagokat, hiszen a geopolitikai szempontok lettek az elsődlegesek. Még sürgetőbbé vált a zöld átmenet és sem Kína, sem Amerika nem tartja be a szabad kereskedelem játékszabályait.

A politikában pedig a kontinens mind inkább ki van szolgáltatva a kívülről érkező kulturkampfnak. Az államfő nem maradt adós megoldási javaslatokkal sem, de hát az ő politikai géniusza mindig azon alapult, hogy agytröszt módjára közelítette meg a nagy problémákat. Csak éppen olyan volt, mintha Midász ellentétje lenne: amihez hozzáért, az csak ellentmondásosabb lett. Ezért változtatnia kell a megközelítésen.

1. Nem elég beszélnie, tennie kell. Az ukránok megsegítése ügyében Franciaország messze elmarad a németektől. 2. A jövőben nem szabad az európai dráma főszereplőjének tekintenie magát. Össze kell fognia másokkal, Tuskkal, Sánchezzel, Melonival, Kallas-szal.

 

Csak éppen túl későn jutott el a világ megértéséhez, mivel már csak pár év van hátra hivatali idejéből és a törvényhozásban elvesztette a többséget. Ezzel együtt ennél jobb nem is lehetne az időzítés a színre lépéséhez. Ha akad valaki, aki hidat képezhet kelet és nyugat között, nos, az ő.

A francia nukleáris ütőerő biztosítékul szolgálhat mindazoknak, akik félnek attól, hogy az USA kivonul. És ha nem lesz ennyire dölyfös, illetve ha nem csupán beszél, akkor tartós politikai tábort gyűjthet eszméi köré.

 

Washington Post

 

Az ukránok nehéz helyzetben vannak a fronton: keleten taktikai visszavonulást hajtottak végre három falunál, mivel nincs elég lőszerük és emberutánpótlás is kellene. A hadvezetés azt mérlegeli, hogy mit áldozzon fel inkább: élőerőt vagy területet. A washingtoni Kongresszus által engedélyezett fegyverek még csak ezután érkeznek meg – mutat rá Ishaan Taroor, a lap elemzője.

A helyzet előreláthatólag igencsak foglalkoztatja a Nyugatot a következő hónapokban, mivel sötét a kép, és az áldozatok száma mindkét oldalon nő. Az orosz számára viszont még a hatalmas emberveszteség sem számít, csak hogy meggyengítse az ukrán védvonalat. A húsdaráló-taktika hozzájárult az orosz sikerhez Avdijivkánál, de milyen áron!

A brit védelmi államminiszter úgy becsüli, hogy az orosz oldalon 450 ezer ember halt, illetve sebesült meg, tízezrek dezertáltak. Jó 10 ezer páncélozott jármű vált harcképtelenné, de ugyanez lett a sorsa 109 vadászgépnek, 136 helikopternek, 346 drónnak, 23 hadihajónak és több mint 1500 tüzérségi eszköznek is.

De úgy tűnik, hogy Moszkva képes elviselni még ezeket az óriási veszteségeket is, miközben fokozza a nyomást az ukrán hadseregre. Nyugati hírszerzési források kétlik, amit Zelenszkij, mond, hogy ti. az ukrán oldalon csupán 31 ezren estek el. Valójában a szám ennek a kétszerese lehet.

Az Amerikai Külpolitikai Kutató Intézet egyik munkatársa úgy véli: ha Kijev nem tud új erőket bevonni, akkor nem sokat segítenek a tengerentúlról érkező hadfelszerelések sem. Washingtonban a politikusok abban bíznak, hogy az ukránok képesek lesznek legalább tartani magukat, de nem valószínű, hogy jelentős területeket tudnának visszaszerezni.

 

Washington Post

 

A héten visszatér Gázába az a nemzetközi humanitárius szervezet, amelynek 7 munkatársát mészárolták le egy hónapja az izraeli hadsereg katonái, jóllehet tudván tudták, hogy kik ők és mit csinálnak. A World Central Kitchen elnöke azzal indokolta döntésüket, hogy élelemhez kell juttatni a nélkülöző civil lakosságot.

Nem nézhetik, hogy százezrek éhezzenek: már felsorakozott 276 kamion a rafahi határátkelő túloldalán, összesen 8 millió adag élelmiszerrel. De küldenek segélyszállítmányokat Jordánia felől is. Ám nincsenek meggyőződve arról, hogy megkapják a szükséges védelmet. Ezért felszólítja az izraeli biztonsági erőket, hogy tartsák tiszteletben az aktivistáikat, beleértve a palesztinokat, mert utóbbiakat mostanában sűrűn megalázzák a katonák.

A konvojoknak órákig kell várakozniuk az ellenőrző pontokon, a késedelem miatt a tömegek pánikba esnek. Mégis úgy tűnik, hogy nem szűnnek a küldeményeket érő támadások, ezért az kell, hogy a karhatalom hagyja dolgozni a segélyszervezetek alkalmazottait. Ehhez az szükséges, hogy kövesse a saját szabályait, a parancsnokok utasításait, a háborúra vonatkozó jogszabályokat, valamint az erkölcsi értékeket.

A kommentár egyben sürgeti, hogy Izrael működjön közre az említett végzetes légicsapás körülményeinek a kivizsgálásában.  Továbbá hogy az USA vegye rá Netanjahut: teljesítse, amit az emberbaráti segítség ügyében ígért.

2024. május 1.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A téboly felé tartva

„Azt hiszik, hogy kontrollálni tudják. De nem tudják!” – minősítette 2015 őszén egy barátom a menekültválság >

Tovább

The Wall Street Journal: Az NBB szégyent hozott önmagára

Joe Biden elnöknek teljesen igaza volt, amikor gyalázatosnak minősítette, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság kezdeményezte mind >

Tovább

Európában menetelnek a nacionalisták, a balkáni államok nem érettek a belépésre, és az Unió sem alkalmas a bővítésre

Nem sok jót ígér a nacionalisták sikere Észak-Macedóniában. Merthogy kiélezhetik a viszályt a lakosság egynegyedét kitevő >

Tovább

Az elnök halála és hatalmi harc

Igen kockázatos hatalmi harcot indít be az iráni elnök halála a klérus és a hadsereg között, >

Tovább

Meg kell tanulni az 1939-es leckét Putyin megfékezésében

Az észt kormányfő a The Timesban arra szólította fel a NATO-szövetségeseket, hogy vállalják: a következő három >

Tovább

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább