2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel ezelőtti nyitás példátlan siker az Unió történetében, éspedig minden érintett számára. Annál sajátságosabb ellenben, hogy a további felvételek ügyében pont azokat a fenntartásokat lehet hallani, mint egykor. Mármint hogy Brüsszel feneketlen hordóba töltené a pénzt, ha csatlakozik Ukrajna vagy a Nyugat-Balkán. De nem szabad ennyiben hagyni. Berlinnek, Párizsnak és Brüsszelnek bizonyítania kell, hogy be kell venni a jelentkezőket, nehogy a szervezet perifériáján húzódó válságövezet a putyinizmus martaléka legyen. Ha az Unió meg akarja őrizni szavahihetőségét, akkor nem szegheti meg a Kijevnek, valamint a nyugat-balkáni államoknak adott ígéretét. Ha felnyitja a sorompókat, akkor nem csupán Moszkva imperialista terveit hiúsítja meg, hanem esélyt kínál, hogy a felvételre váró országokban a demokrácia érdekében hajtsanak végre reformokat. A belépés természetesen sok pénzt igényelne, hiszen a földrész legszegényebb országairól van szó. A legtöbb nettó kedvezményezett kormányból egy csapásra nettó befizető lenne. Ám a mérleg másik serpenyőjében ezzel szemben 50 millió új fogyasztó, hatalmas agrárterület, kedvező energiatermelési lehetőség van. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Európa jobbra tolódik, mert látszik, hogy a júniusi választás után a politikai közép kénytelen lesz új szövetségesek után nézni, csakhogy a jobboldalon több ilyen kínálkozik – állapítja meg Brüsszelből Thomas Gutschker. Emlékeztet arra, hogy a Néppárt főnöke, Weber három feltételt szab a leendő partnerek számára az együttműködéshez: EU-pártiság, jogállamiság és Ukrajna támogatása.

Ennek a kikötésnek nem csupán a Meloni-féle Olaszország Fivérei, hanem a Konzervatív és Reformer-frakció jó néhány más tagja is megfelel. A stratégiai összefogást idáig a PiS akadályozta, de az várhatóan meggyengül. Hogy mit akar viszont az olasz kormányfő, azt nehéz felmérni. Azon kívül Orbán Viktor is kopogtat az pártcsalád ajtaján, és azt a benyomást kelti, mintha már a zsebében lenne a belépőjegy.

Ha Meloni összeáll vele, akkor többen kilépnének: a Svéddemokraták, a finnek, valamint a cseh miniszterelnök pártja. Mi több, az ODS már határozatba foglalta, hogy ők aztán Orbánnal nem.

De forrongnak a dolgok a szélsőjobbos Identitás és Demokrácia háza táján is. Le Pen árgus szemekkel figyeli az AfD-t, mert az számára túlságosan szélsőséges. Azt hallani, hogy a franciák és az olaszok (Salviniék) június 9. után kihajítanák a német szövetségest. Inkább Orbánt vennék be, egyébiránt Geert Wilders már elkötelezte magát nekik.

Az újraválasztásra pályázó von der Leyen jó viszonyt épített ki Melonival, ám a kampányban elhatárolja magát tőle. De azért számít a támogatására, amikor a posztokat osztják el. Ennek természetesen meglesz az ára: az EU még tovább sodródik jobbra a következő öt évben. 

 

Project Syndicate

 

Joseph Stiglitz szerint az idei szuper választási évben a fő gondot nem a botrányok, a kulturális háborúskodások vagy a demokráciát ért fenyegetések, hanem a gazdaságpolitikai aggályok jelentik. Merthogy – fűzi hozzá a Nobel-díjas közgazdász – a demokráciaellenes populista tekintélyelvűség felemelkedése önmagában a tréfli gazdasági ideológia örökségét jelenti.

Az egész világon jön fel a demagóg nacionalizmus, pedig a neoliberális ortodoxiáról (kisebb kormányok, adócsökkentések, dereguláció) 40 éve még az volt a vélemény, hogy erősíti a demokráciát. Ám kiderült, hogy egyáltalán nem. Ennek egyik oka, hogy a gazdaságban egyáltalán nem azt hozta, amit ígért.

A jövőjükért aggódó fiatalok azt látják, hogy az ilyen rendszerek egyáltalán nem lépnek fel az erős szennyezések ellen. Közgazdászok már rég rájöttek, hogy a szabályozatlan piacok sem nem stabilak, sem nem hatékonyak, és egyáltalán nem segítik elő a jövedelmek társadalmilag elfogadható elosztását. Továbbá, hogy a nagy cégek szabadsága korlátozza a társadalom többi részének jogait.

Amerikában szöges ellentétben áll egymással Biden és Trump gazdaságfilozófiája. Előbbi a lakosság 99 %-ának érdekeit nézi, a volt elnöknek inkább a maradék 1 %-ának a jóléte a fontos. Ő amúgy a haveri kapitalizmus bajnoka lett világszerte. De azt is teljesen másként látják, milyen társadalmat kellene létrehozni és a szabadságról is homlokegyenest másként vélekednek.

Ha önző, embergyűlölő csalót engedünk a kormányrúdhoz, akkor a nyomában opportunisták és csirkefogók özönlik el a közhivatalokat. A társadalomból kihal a bizalom, a gazdaság nem képes jól működni.

A közvélemény már elfelejtette, mekkora zűrzavar, hozzá nem értés uralkodott Trump alatt, és milyen támadások érték a jogállamot. De elég csak megnézni a két vetélytárs programját, hogy egyértelmű legyen a választás, már ha olyan társadalomban kívánunk élni, amely értékeli az összes polgárát és boldog életet akar nekik teremteni.

 

Guardian

 

Rafahban gyereksírokkal vannak teli az új temetők és ez csak egyre rosszabb lesz, figyelmeztet az UNICEF szóvivője, aki mostanában háromszor is járt Gázában és megdöbbentő tapasztalatokkal tért vissza. A 36 kórházból már csupán 10 működik és az is csak részlegesen. A legnagyobb ilyen intézményben, amelyet az EU épített, mozdulni nem lehet a súlyosan sérült, haldokló kicsiktől. Többen fekszenek egy ágyban, miután a bombázások lerombolták az otthonaikat. Az orvosok hiába próbálják őket megmenteni.

Ha Izrael megindítaná a hadműveletet, az katasztrofális következményekkel járna.

James Elder úgy látja, hogy sokan becsukják a szemüket, amikor arról van szó, milyen szenvedéseket okoz a háború a legkisebbeknek. Egyik gyalázatos akció követi a másikat. Rengetegen éheznek, egyre több az áldozat és most küszöbön áll az offenzíva. Az embertelenség csúcsokat dönt, hírek szerint több mint 14 ezer gyerek vesztette életét. A harcok mégsem csitulnak. A város összeomlik, ha megindul az izraeli hadsereg, mert már csaknem másfél millió civil keresett ott menedéket. A körülmények szörnyűek, és nincs hová menniük a térségben.

Víz  jóformán egyáltalán nincs, nagyjából 850 emberre jut egy WC. A zuhanyokat tekintve még rosszabb az arány: ott 3500-an várnak egyetlen tisztálkodási lehetőségre. Sorban áll idős ember és terhes nő. Miközben van ott vagy 600 ezer fiatal is.

Az egészségügyi hálózatot módszeresen lerombolták. A szóvivő bevallja: 20 éve járja a világot az ENSZ képviseletében, de ilyen pusztítást még sehol sem tapasztalt. Ezért azonnal humanitárius tűzszünetet kell elrendelni, szabadon kell bocsátani az összes túszt és korlátozás nélkül be kell engedni a segélyszállítmányokat.

 

Die Welt

 

Alain Finkielkraut azt tapasztalta Izraelben, hogy a veszélyt nem annyira a Hamász, hanem sokkal inkább Netanjahu jelenti az országra nézve. Mert ugyan a terrorcsoport a zsidó állam pusztulását akarja és megsemmisítené annak lakóit, ám a kormányfő az, aki blokkolja az összes megoldási lehetőséget. Elzárkózik attól, hogy a Palesztin Hatóság visszatérjen Gázába, pedig még a hadsereg is amellett érvel.

Éspedig azért köti az ebet a karóhoz, mert ez esetben elvesztené szélsőséges szövetségeseinek támogatását. A francia filozófus szerint a politikus számára már rég nem az számít, hogy mi lenne jó országának, hanem hogy miként tudja megőrizni a kormánytöbbséget. Azzal, hogy fanatikusokkal szövetkezett megbocsáthatatlan hibát követett el. Izrael történetének legrosszabb miniszterelnöke.

Pedig a szélsőséges minisztereket távol tartják a hadi kabinet üléseitől.

Ugyanakkor a tudós nem ért egyet azokkal, akik Drezda vagy Coventry bombázásához hasonlítják, ami manapság Gázában történik. A 2. világháborúban ugyanis a szövetségesek nem figyelmeztettek előre a légitámadásokra és nem engedtek be humanitárius folyosókon élelmiszer küldeményeket.

Azt mondja, a helyzetet nem lehet csak érzelmek, illetve csak az értelem alapján felmérni. Az viszont nagyon nem jó, hogy Netanjahu azt hirdeti: a végső győzelemig harcol. Ugyanakkor a baloldal mielőbbi választásokat sürget, hogy le lehessen váltani a politikust, mert különben nincs kiút ebből a rettenetes helyzetből.

 

 

2024. május 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább