2024. május 4. szombat
Ma Mónika, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az év, amikor az unióban elfogadottá vált a menekültek azonnali visszatoloncolása

Az év, amikor az unióban elfogadottá vált a menekültek azonnali visszatoloncolása

A közösségi menedékpolitikát egyre inkább a katonai erő jellemzi. Erre utal az is, hogy Macron összeáll Orbánnal, a bevándorlás-ellenesség szócsövével. Pedig az Európai Bíróság a közelmúltban ítélte el a magyar menedékrendet, de erre az elnök egy szót sem vesztegetett, amikor Budapesten járt. Ehelyett új módszereket sürgetett a migráció megelőzésére, a határok jobb védelmére. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Az idén Németországban több mint 100 ezrek kértek menedéket, vagyis a számuk egyharmaddal nőtt 2020-hoz képest, tehát az ország továbbra is a fő célpontnak számít, míg Magyarországon az uniós statisztika az év első 9 hónapjában - írd és mondd - 30 beadványról tud a jobboldali-populista kormány jóvoltából.

Az egész EU-ban összesen majdnem 356 ezren folyamodtak menedékért, ami 15 %-kal magasabb a múlt évi adathoz képest. 28 % német földön szeretne maradni, utána Franciaország (20 %), Spanyolország (11 %) és Olaszország (8 %) a további sorrend. Vagyis a négy legnépesebb államra jut a kérvények kétharmada.

A legtöbben Afganisztánból és Szíriából érkeztek, ők teszik ki az érintettek egyharmadát, majd utánuk a pakisztániak és irakiak következnek a sorban.

 

Die Zeit

 

Az idei év az, amikor az EU-ban teljesen elfogadottá vált, hogy minden megfontolás nélkül visszafordítják a menekülteket és átrakják őket a határon, ahonnan jöttek. Ezt csinálják pl. a lengyelek, akik simán visszatoloncolják a Belarusz által felbujtott szerencsétleneket, akik azután a két ország közti senki földjére szorulnak. Az idén már 17-en haltak meg közülük. Ráadásul segíteni sem lehet nekik, mert a lengyel hatóságok az ENSZ-nek sem engedik meg, hogy a Menekültügyi Főbiztosság képviselői odamenjenek segíteni.

Így nagyon úgy néz ki, hogy az következik be, amitől a pápa óvott: a megszokás betegsége. Az unió szolidáris akar lenni Varsóval és nem szeretné, ha Lukasenko meg tudná zsarolni, ezért ha nem is zokszó nélkül, de tudomásul veszi, hogy egyik tagállama felrúgja a nemzetközi jogot. Vagyis nem engedélyezi, hogy az érkezők menedékkérelmet terjesszenek elő. 

Brüsszel úgy reagál a válságra, hogy megszigorítja a saját szabályait, illetve Lengyelország esetében felvizezi azokat. A varsói parlament időközben jogszerűnek nyilvánította a pushback gyakorlatát, ám ez mit sem változtat annak törvénysértő voltán. Az EU pedig tudomásul veszi, sőt közvetve még rá is erősít erre a politikára.

A közösségi menedékpolitikát egyre inkább a katonai erő jellemzi. Erre utal az is, hogy Macron összeáll Orbánnal, a bevándorlás-ellenesség szócsövével. Pedig az Európai Bíróság a közelmúltban ítélte el a magyar menedékrendet, de erre az elnök egy szót sem vesztegetett, amikor Budapesten járt. Ehelyett új módszereket sürgetett a migráció megelőzésére, a határok jobb védelmére.

Az új német koalíció ezen a területen azt tűzte ki célul, hogy hatékonyabb normákkal kell támogatni a menedékkérőket. Csak éppen pont az ellenkezőjét tapasztalni, hála a Bizottságnak, amit Budapest és Varsó nagy örömmel fogad. A két kormány jóformán szabad kezet kap.

 

FT

 

Az ukrán válság keresztezi Biden szándékát, hogy szembeszálljon a Putyin-féle autokratákkal. Pedig eredetileg azt ígérte, hogy szakít elődje politikájával, ám most kénytelen tárgyalni a Kremllel. A Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának egyik elemzője szerint a földrész a hidegháború óta nem élt át ilyen nehéz időket. Washington számára különösen azért nagy dilemma az erőpróba, mert a választás során az elnök pont az ellenkezőjét hirdette meg, de nincs más választása, mint a párbeszéd, ha el akarja kerülni a háborút.

Azonban már az elején visszakozott és ahelyett, hogy keményen nekiment volna Putyinnak, inkább találkozott vele Genfben. Az ukrán államfőt csak hónapokkal később fogadta. Majd, amikor rosszabbodott a helyzet Ukrajnában, kinyilvánította, hogy kész megvitatni Moszkva kifogásait, noha pl. a NATO keleti bővítését az USA befejezett ténynek tekinti.

Ám az egyik volt moszkvai amerikai nagykövet szerint az Egyesült Államok csupán a rossz és rosszabb között választhat. Mert jól semmiképpen sem tud kijönni a dologból, amikor az orosz vezetés csupán az ürügyre vár, hogy megindítsa hadseregét. Ám pont ezért alighanem helyes dialógust kezdeni. Ez viszont riadalmat keltett Európában. Biden kénytelen volt megnyugtatni a hónap elején ukrán kollégáját, mármint, hogy Amerikai továbbra is egyértelműen támogatja az ország területi épségét.

Daniel Fried, aki Obama idején a Fehér Ház egyik tanácsadója volt orosz-ügyekben, azt mondja, hogy az orosz követelések nem jelentenek alapot érdemi tárgyalásokhoz, mégis le kell ülni a Kremllel. Ám az már önmagában perverz, hogy fel kell tenni a kérdést: akkor most Putyin ultimátumot küldött és a közvetlenül a háború előtt állunk, vagy csupán próbálja megfélemlíteni az USÁ-t, hogy az adja meg azt, amit Oroszország egyébként csupán fegyveres konfliktus árán tudna elérni? Még akkor is, ha a szakértő maga sem tudja a választ.

 

Die Zeit

 

A lap azt választotta az év góljának, amelyet Leon Goretzka vágott be a magyar válogatottnak az EB csoportmérkőzései során. Nem csak azért, mert ez hozta meg az egyenlítést a németeknek, így elkerülhették, hogy ismét kiessenek az első körben. Hanem mert a gólvágó első örömében a kezéből szívet formált azoknak a magyar szurkolóknak, akiknek a gondolkodásmódját nem éppen a környezetvédelem vagy az LMBT-közösség pártolása jellemzi. Miattuk zajlott hosszas vita arról, ami egyébként teljesen természetes volna, hogy lehet-e szivárványszínbe öltöztetni egy stadiont. Meg ment a paláver egy játékosról, aki kiállt a rasszizmus ellen.

A gesztussal a labdarúgó azt igazolta, amit mindenki tud, hogy ti. a szeretet az alfa és omega.

 

2021. december 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább