2024. május 5. vasárnap
Ma Györgyi, Irén névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Meddig marad Magyarországon a nyitott kapuk kultúrája?

Meddig marad Magyarországon a nyitott kapuk kultúrája?

Orbán a választás előtt enyhített a migránsellenes hangon. Most nem látni óriásplakátokat, hogy a menekültek a magyarokat fenyegetik, és senki nem vádolja kifejezetten az ellenzéket azzal, hogy az idegenekkel igyekszik kiszorítani a hazai lakosságot. Igaz, annak idején főleg fiatal férfiak jöttek, róluk a szélsőjobb azt állította, hogy elveszik a munkát és megerőszakolják a nőket. Most viszont elsősorban asszonyok és gyerekek jutnak át a határon. Az idegengyűlölők a Fideszt pártolják, amely már annyira elcsúszott a szélsőjobb felé, hogy kiszorították az Európai Néppártból. Most viszont a bizonytalan szavazókat jobban izgatja a megélhetésük, mint a bevándorlás. Azon kívül elhalványult az iszlám terror veszélye. A magyar, lengyel és román vezetés sokkal inkább az orosz fenyegetés miatt nyugtalan. Kérdés ugyanakkor, hogy meddig marad Magyarországon a nyitott kapuk kultúrája, mert idáig főként kárpátaljai magyarok éltek a lehetőséggel. Meg olyanok, akiknek odahaza is volt mit a tejbe aprítaniuk. De lassan befutnak a szegényebb tömegek, köztük egy csomó roma, valamint egy sor közép-keleti, illetve dél-ázsiai vendégmunkás. Az ellenséges hang már több helyütt felütötte a fejét a magyar közösségi hálón. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

New York Times

 

Az ukrán elnök hősies ellenállása példát mutat a világnak – állapítja meg a vezércikk. A szankciók ugyanakkor nem tartóztatták fel az agresszort, de egyértelművé tették, hogy van következménye, ha valaki hódító háborút indít. A rubel összeomlott, a moszkvai tőzsde mélyrepülésbe ment át, az oroszok sorban állnak a pénzkiadó automatáknál. Putyin úgy jelezte méltatlankodását, hogy fokozott készültségbe helyezte az atomütőerőt.

Hogy készen áll bevetni akár a nukleáris rakétákat, illetve hogy reaktorokat támad, az újabb, félelmetes dimenziót ad az inváziónak. Egyes európai vezetők felnőttek a kihíváshoz, főként az új német kancellár. Orbán Viktor, az orosz elnök rajongója, csatlakozott Európa nagy részéhez és elítélte Oroszország „katonai akcióját”.

De aki igazán a legjobbját nyújtja, az Zelesznkij. Közben az amerikaiak úgy becsülik, hogy idáig mindkét fél jó 2 ezer embert vesztett a harcokban. Az ellenállás azonban sokáig nem tarthat ki, ezért a Nyugatnak továbbra is ragaszkodnia kell ahhoz: nem érdekes, mennyi ideig húzódik el, de Ukrajna szabad lesz.

Putyin tudja, hogy támogatottsága a hazai közvéleményben igen törékeny. Ettől még nem fogja feladni tervét, ám környezetében kérdések merülhetnek fel a politikus jövőjét illetően. A szégyentelenül gazdag oligarchák pedig kezdhetnek elmeditálni azon, vajon nem jelent-e terhet a vezér. Hogy ezt a folyamatot gerjessze, a Fehér Háznak továbbra is közzé kell tennie a hírszerzési értesüléseket.

Az orosz gáztól függő európai országoknak fel kell készülniük arra, hogy amennyire csak lehet, enyhítsenek a függésen. Az EU-nak és Amerikának egyben át kell értékelnie viszonyát Kínával, mert vele nem szükségszerű, hogy ennyire holtpontra jussanak a kapcsolatok. Az is lehet, hogy Peking mostantól némi távolságot tart Moszkvától.

Odahaza a Biden-kormányzatnak világossá kell tennie, hogy a nemzetnek igenis fájni fog a viszály, hiszen nem lehet tudni, hogy Putyin még mi mindenre szánja rá magát. És ha megtámadja a lengyeleket, vagy a balti államokat, akkor az USA részéről életbe lép a katonai segítségnyújtási kötelezettség a NATO-szövetségesekkel szemben. Emelkednek továbbá az árak, de az áldozatokat vállalni kell a szabad, demokratikus és kölcsönös függésben lévő világ érdekében.

Bármilyen rend is alakul ki e rettenetes háború és Ukrajna valószínű megszállása után, minden vezetőnek fel kell készítenie országát az új helyzetre, még akkor is, ha ennek az ára egyelőre nem ismeretes. 

 

Wall Street Journal

 

A jobboldali újság vezércikke nyomatékosan azt tanácsolja a világnak, hogy az vegye komolyan a diktátorokat, mert azok megmondják előre, miben mesterkednek. Hiszen Putyin már 15 éve, a müncheni Biztonságpolitikai Fórumon közölte, hogy a NATO bővítését provokációnak tekinti és az igazolja a kemény orosz választ. A kínai elnök hasonlóképpen nyilatkozott Tajvanról. Azaz nagyon oda kell figyelni a fenyegetőző autokratákra.

A hongkongi elnyomás jelzi, hogy Peking kész lábbal taposni a szerződéseken és még saját gazdasági érdekein is átlép a nacionalista politika érdekében. A hszincsiangi koncentrációs táborok olyan rendszerről árulkodnak, amelyet hidegen hagy a nemzetközi felháborodás.

Irán nem hagy kétséget afelől, hogy atomfegyver kell neki, és nem szükséges hozzá nagy találékonyság, hogy bárki kitalálja: Izrael ellen. Ehhez képest az USA és Európa évek óta nyüglődik Teheránnal a tárgyalásokon. A Nyugat részéről patologikus tünet, hogy nem hiszi el, amit az önkényurak előre jeleznek. A hidegháború idején egészen más volt még a helyzet, mert a kommunizmus terjeszkedést hirdető ideológiája miatt Amerika és szövetségesei elhárították a szovjet veszélyt.

Putyin láttán azonban a demokráciák nem hazudhatnak tovább maguknak, hogy mire készülnek a halálos veszélyt jelentő despoták.

 

Guardian

 

A háború olyan folytán olyan vízválasztóhoz érkezett az EU, amelynek révén kivételes alkalom kínálkozik, hogy visszatérjen a saját alapelveihez. Az agresszió a lelke mélyéig megrázta Európát, amely sokáig azt hitte, hogy immár lehetetlen megpróbálni fegyverrel rendezni egy viszályt. Ám most döbbenten látja, hogy az ukránoknak nem csupán a szabadságot és a nemzetek önrendelkezési jogát kell megvédeniük, hanem az egész unió alapvető normáit.

Ezért mutatnak most a 27-ek ekkora elszántságot, noha a külpolitika és a védelem általában a nemzeti kompetenciába tartozik. Az euroövezet több mint hatékony eszköz az árfolyam ingadozások ellen, geopolitikai biztosítéknak számít. Magyarország és Lengyelország idáig nem volt hajlandó menekülteket befogadni, ám most hirtelen felnyitotta a határokat a hangsúlyozottan fehér és keresztény menekülők előtt.

A 2015-ös hullám hatalmas felfordulást okozott, most pániknak nyoma sincs. Kelet-Európa inkább a „megcsináljuk”-hangulatát éli át. Közelebb kerül egymáshoz a kontinens és Amerika, átmenetileg megszűnnek az EU-ban a belső viták és egyértelmű, hogy a NATO a béke végső biztosítéka. Az invázió a jelek szerint növeli Brüsszel hatáskörét, bár az ellentmondások valószínűleg hamar újra felszínre törnek. De az biztos: Európa újra eljutott oda: Soha többé!

 

Euractiv

 

Az Európai Parlament liberális csoportjának vezetője arra figyelmeztet, hogy Ukrajna miatt nem lehet enyhíteni a Lengyelországra gyakorolt nyomást, mert a jogállami gondok cseppet sem enyhültek. Bár Varsó vezető szerepet vállal az invázió megtorlását célzó intézkedések kidolgozásában, a francia Séjourné, Macron pártjának képviselője rámutat, hogy a lengyel kormány többediziglen megsértette a demokratikus elveket, továbbá a sajtószabadságot és erről nem szabad megfeledkezni.

Úgy fogalmazott, hogy a földrész nem tágíthat saját játékszabályaitól, ragaszkodni kell az igazságszolgáltatás függetlenségéhez, az újságírók önállóságához, a sokszínűséghez és a szabad választásokhoz. Ezeket az elveket a háború ellenére is meg kell védelmezni. Márpedig a lengyeleknél továbbra is aggasztó a helyzet. Még nem vették vissza a politikai alapon elbocsátott bírákat, és az eddigi intézkedések nem szavatolják a normálisnak tekinthető viszonyokat, ami a bíróságok szuverenitását illeti.

 

FAZ

 

Immár öt kelet-európai ország kilép két olyan fejlesztési bankból, amely orosz uralom alatt áll, Magyarország azonban fenntartja tagságát mindkettőben, pedig azok szakmai körökben Putyin meghosszabbított kezének számítanak. A csehek, a lengyelek, a bolgárok, a szlovákok és a románok a háború miatt hátat fordítottak a Moszkvában működő Nemzetközi Gazdasági Együttműködés Bankjának (NGEB), valamint a Nemzetközi Befektetési Banknak (NBB), amely nemrégiben Budapestre költözött – hírek szerint jutalomból, amiért Magyarország ennyire szoros kapcsolatokat alakított ki Oroszországgal.

A cseh miniszterelnök azzal indokolta az elhatározást, hogy a pénzintézetek segítségével ki lehet játszani a szankciókat, ezért az ötök, amilyen gyorsan csak lehet, távoznak. A NGEB számára ez a véget jelenti, mert a tagok közül csupán Oroszország, Mongólia, Vietnam és Kuba, továbbá Magyarország maradt meg.

A bankok gazdasági jelentősége csekély, az NBB tavaly 1,9 milliárd eurónyi hitelt adott - csak összehasonlításképpen az EBRD kinnlevőségei, illetve érdekeltségei meghaladják a 33 milliárdot. A Raiffeisen International elemzői azt állapították meg, hogy a kelet-nyugati gazdasági és pénzügyi együttműködés szintje immár alulmúlja a hidegháború szintjét.

 

Independent

 

Magyarország éveken át távol tartotta a migránsokat, ám most váratlanul leengedte a Magyarország-erőd függőhídját az ukrán menekültek előtt, ám megfigyelők félnek, hogy a gesztus csak záros időre szól. A Záhonyból keltezett jelentés emlékeztet arra, hogy az Orbán-kormány 7 éve szögesdrótkerítést emelt, vízágyúkkal igyekezett feltartóztatni a belépő tömeget, kutyákat uszított rájuk, hogy ne lépjenek területére a közel- és közép-keleti háborúk által elűzött emberek. Ebből lett a Magyarország-erőd gúnynév.

Ezúttal idáig jó egy millióan lépték Ukrajna nyugati határait, a magyarok és a lengyelek tárt karokkal fogadták őket. Még az otthonaikba is befogadják azokat. 2015-ben Magyarországon egy csomóan úgy tekintettek az érkezőkre, hogy azok gazdasági migránsok. Egy önkéntes most azt mondja, a rasszizmus csak látszat, a nép nem azonos a kormánnyal.

A Máltai Szeretetszolgálat Vészhelyzet-kezelési Csoportjának vezetője, Szabján Imre szerint a magyarok segítőkészek és ők már 7 évvel ezelőtt is gyámolították a bajbajutottakat. Arra a közbevetésre, hogy délen azért ott áll az akadály, azt válaszolta, hogy ő nem épített semmiféle kerítést.

Orbán a választás előtt enyhített a migránsellenes hangon. Most nem látni óriásplakátokat, hogy a menekültek a magyarokat fenyegetik, és senki nem vádolja kifejezetten az ellenzéket azzal, hogy az idegenekkel igyekszik kiszorítani a hazai lakosságot. Igaz, annak idején főleg fiatal férfiak jöttek, róluk a szélsőjobb azt állította, hogy elveszik a munkát és megerőszakolják a nőket. Most viszont elsősorban asszonyok és gyerekek jutnak át a határon.

Az idegengyűlölők a Fideszt pártolják, amely már annyira elcsúszott a szélsőjobb felé, hogy kiszorították az Európai Néppártból. Most viszont a bizonytalan szavazókat jobban izgatja a megélhetésük, mint a bevándorlás. Azon kívül elhalványult az iszlám terror veszélye. A magyar, lengyel és román vezetés sokkal inkább az orosz fenyegetés miatt nyugtalan.

Kérdés ugyanakkor, hogy meddig marad Magyarországon a nyitott kapuk kultúrája, mert idáig főként kárpátaljai magyarok éltek a lehetőséggel. Meg olyanok, akiknek odahaza is volt mit a tejbe aprítaniuk. De lassan befutnak a szegényebb tömegek, köztük egy csomó roma, valamint egy sor közép-keleti, illetve dél-ázsiai vendégmunkás. Az ellenséges hang már több helyütt felütötte a fejét a magyar közösségi hálón.

 

2022. március 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább