2024. május 19. vasárnap
Ma Ivó, Iván, Milán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Zelenszkij bátorsága és Orbán felfuvalkodottsága

Zelenszkij bátorsága  és Orbán felfuvalkodottsága

A Washington Post vezércikke arra emlékezteti az uniót, hogy meg vannak az eszközei a mérgező magyar vezető megállítására, így ideje bevetni ezeket a jogi fegyvereket. Orbán, a jobboldali, nacionalista erős ember olyan lejtős pályán nyert, hogy a választást aligha lehet teljes mértékben demokratikusnak nevezni, hát még szabadnak és tisztességesnek. A kormányfő ünnepelte a nevetséges sikert, noha ellenfeleit megbénította a választó körzetek határainak célzatos átrajzolása, a masszív sajtófölény. Zelenszkijen szórakozott, akinek bátorsága élesen eltér Orbán felfuvalkodottságától. A magyarok természetesen azt választanak meg, akit akarnak. Ám tudniuk kell, hogy döntésük nem marad következmények nélkül. Nem csupán azért, mert országuk fél pária lett az unióban, de a gazdaságnak is árt, hogy vezetőjük megveti a sokszínűséget, a toleranciát és a demokráciát, továbbá a véreskezű moszkvai diktátorral szűri össze a levet. Magyarország erősen függ Brüsszel nagyvonalúságától. De ha továbbra is szembe megy a közösséggel, akkor veszélybe kerülhet a pénzfolyam. Főleg, hogy már nincs akadálya a jogállami mechanizmus beélesítésének. Semmi sem indokolja racionálisan, hogy az EU továbbra is csak nézze az értékei elleni támadást. Hogy eltűrje a rettenetes háború kellős közepén, amint egy ország gyakorlatilag az 5. hadoszlop szerepét játssza. Itt az idő, hogy cselekedjen a Bizottság. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószámlája:

FAZ

 

A brüsszeli tudósító úgy értesült, hogy a Bizottság a héten beizzítja a jogállami eljárását Magyarország ellen, Lengyelországot viszont békén hagyja, mivel az kompromisszumkészséget mutat. Így hivatalos útra terelődhet, hogy a magyar kormánytól megvonjanak sok milliárdnyi eurónyi támogatást. A végrehajtó testület mindenesetre nem kívánta kommentálni a hírt, egy szóvivő még azt sem árulta el, von der Leyen gratulál-e Orbánnak.

Ugyanakkor több EP-képviselő is csalódottságát fejezte ki, mert veszélynek tekintik a magyar kormányfőt az európai demokrácia szemszögéből. Azt követelik, hogy Brüsszel haladéktalanul indítsa be a szankciós mechanizmust. Katarina Barley, az EP német szociáldemokrata alelnöke azt közölte, hogy az uniónak végre érdeme szerint kell bánnia Orbánnal, mivel az Európa-ellenes és a demokrácia ellensége.

A berlini hármas koalíció másik tagja, a liberálisok nevében Moritz Körner úgy fogalmazott, hogy Orbán minden bizonnyal folytatni fogja Magyarország putyinizálását a következő 4 évben. Ám véget kell vetni annak, hogy a Bizottság vezetője békíteni próbálja ezt az önjelölt autokratát, mert különben nem biztos, hogy 2026-ban lesznek-e választások Magyarországon.

Daniel Freund a német zöldektől utalt arra, hogy nem kell egy kalap alá venni a magyar és a lengyel vezetést.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A Bizottság által küldött jelzések alátámasztják, hogy hamarosan beindul a jogállami mechanizmus Magyarország ellen. Ez maximális hadüzenet volna Orbán ellen, ám sokak szerint már túl későn. Mindenesetre Brüsszel nem akart lépni április 3. előtt, talán azért, hogy ne veszélyeztesse az EU egységét, talán azért, hogy a magyar fél nem mondhassa: beleavatkozik a választási küzdelembe. Ha ez volt a szándék, nem vált be.

Ugyanis a pénz a nyomásgyakorlás egyetlen hatékony fegyvere a miniszterelnökkel szemben. Most az a vélemény, hogy mivel alaposan kiköltekezett a kampányban, közelednie kell a szervezethez. Nehezen lehet elképzelni ezek után, hogy komoly engedmények nélkül hozzájusson a forrásokhoz. A korrupció ugyanis annyira nyilvánvaló, hogy nagyon is indokolt a szankciós rendszer alkalmazása.

Lengyelország próbál megállapodást kialkudni, bár folytatja a támadást a független igazságszolgáltatás ellen. De a jogállam messze nincs olyan rossz állapotban a lengyeleknél, mint a magyaroknál.

 

Washington Post

 

A vezércikk arra emlékezteti az uniót, hogy meg vannak az eszközei a mérgező magyar vezető megállítására, így ideje bevetni ezeket a jogi fegyvereket. Orbán, a jobboldali, nacionalista erős ember olyan lejtős pályán nyert, hogy a választást aligha lehet teljes mértékben demokratikusnak nevezni, hát még szabadnak és tisztességesnek. A kormányfő ünnepelte a nevetséges sikert, noha ellenfeleit megbénította a választó körzetek határainak célzatos átrajzolása, a masszív sajtófölény. Zelenszkijen szórakozott, akinek bátorsága élesen eltér Orbán felfuvalkodottságától.

Az EU évek óta küszködik, hogy mitévő legyen, de a kormányfő legutóbb már üdvözölte, hogy a magyar sajtó a nyugatot tette felelőssé a háborúért. Azon kívül alaptalanul vádolja az ukrán politikust bűnökkel, viszont az orosz „felperzselt föld”-taktikát defenzívának állítja be. Ez feldühítette még Lengyelországot is.

A magyarok természetesen azt választanak meg, akit akarnak. Ám tudniuk kell, hogy döntésük nem marad következmények nélkül. Nem csupán azért, mert országuk fél pária lett az unióban, de a gazdaságnak is árt, hogy vezetőjük megveti a sokszínűséget, a toleranciát és a demokráciát, továbbá a véreskezű moszkvai diktátorral szűri össze a levet.

Magyarország erősen függ Brüsszel nagyvonalúságától. De ha továbbra is szembe megy a közösséggel, akkor veszélybe kerülhet a pénzfolyam. Főleg, hogy már nincs akadálya a jogállami mechanizmus beélesítésének. Orbán immár hírhedtnek számít, mivel zaklatja az újságírókat, akik leleplezik a hatalom disznóságait, független szerkesztőségeket és tudományos intézményeket kényszerít arra, hogy a hivatalos propagandát terjesszék. A saját javára írja át a választási szabályokat.

Semmi sem indokolja racionálisan, hogy az EU továbbra is csak nézze az értékei elleni támadást. Hogy eltűrje a rettenetes háború kellős közepén, amint egy ország gyakorlatilag az 5. hadoszlop szerepét játssza. Itt az idő, hogy cselekedjen a Bizottság.

 

Guardian

 

A vezércikk lehangolónak nevezi a demokrácia szempontjából a magyar választást. Az eredmény tisztességtelen módon született meg – ezúttal is. Ugyanakkor az ellenállás az orbáni tekintélyelvű, jobboldali nacionalizmussal szemben nagyrészt Budapestre és néhány más városra szűkült. A kimenetelt gyászolják Brüsszelben, ellenben ünneplik Moszkvában.

Orbánnak felhatalmazása van, hogy meggátoljon minden kísérletet az EU részéről további szankciók elrendelésére az oroszok ellen. Amikor ekkora szükség van az európai egységre, olyan probléma ez, amely nélkül megvolnának a nyugati vezetők. De még ennél is alapvetőbb, hogy mit csináljanak egy tagállammal, amely oly mértékben felvizezte a demokratikus normákat, hogy Orbán autokrata uralma a jelek szerint immár megingathatatlan.

A politikus lebontotta a fékeket és ellensúlyokat, így az ellenzék képtelen hallatni a hangját. Ugyanakkor a korrupt kliensrendszer, amihez részben Brüsszel adta az anyagiakat, igen vagyonosakká tette a miniszterelnök barátait és szövetségeseit, továbbá fokozta a civil társadalom elnyomását. Egy olyan tag esetében, amelynél félő, hogy kiürül a demokrácia, kívülről kell erőteljesebb nyomást gyakorolni, mert a belső ellenzék leküzdhetetlen akadályokkal küszködik.

Mivel Budapest nem mutat hajlandóságot a változtatásra, le kell állítani az uniós pénzeket. Továbbá világossá kell tenni, hogy hatályba lép a jogállami mechanizmus. Megkésve ugyan, de az is tisztázni kell Orbánnal, hogy jelentős ára lesz annak, amiként bánik az alapelvekkel. Nem szabad, hogy az övé legyen az utolsó szó.

 

Wall Street Journal

 

A szerkesztőségi állásfoglalás azt tanácsolja az uniónak, hogy egyezzen ki Orbánnal, mert Keleten nagyobb veszély fenyegeti a világ szabadságát és biztonságát, mint Magyarországon. Úgy hogy a legtöbb európai és amerikai alighanem a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonít a magyar politikának. Orbán győzelme ugyan élénk vitát kavar, de az látszik, hogy itt nem egy olyan új, keresztény-nacionalista mozgalom élcsapatáról van szó, amely képes vagy hajlandó volna vezetni a Nyugatot.

A Fidesznek jelentős a hazai támogatottsága, de szó sincs arról, hogy mandátuma meghatározó lenne. Teljesen felbillentette a pályát az ellenzék számára. A körülmények nem ütik meg a nyugati demokráciák szintjét, de nagyobb szabadságot szavatolnak, mint Oroszország, vagy más tekintélyelvű államok. Az anyagi fenyegetőzéssel viszont az EU csak szítja Orbán nacionalizmusát. A jelek szerint a politikus nem bánja, ha Kína felváltja Amerikát a világ vezető hatalmaként, mert Pekinget nem érdekli, hogy ő miként kormányoz.

A miniszterelnök ügyesen rájátszik a nacionalista, bevándorlás-ellenes érzelmekre, ugyanakkor riasztóak Putyinnal szembeni baráti szavai az oroszok ukrajnai brutalitása láttán. De egyben tükrözik, hogy milyen volt a német külpolitika február 24-ig.

Magyarország számít, mert Oroszország a NATO keleti szárnyát fenyegeti, és Kína, Irán, valamint a dzsihadisták nyomulnak. Ezért a Nyugatnak nagyfokú egységre van szüksége a védekezéshez. Ezért bármilyen ízléstelen is, valamilyen modus vivendit kell találni Orbánnal.

 

Guardian

 

„Vajon mit érez Orbán Viktor, amikor a tükörbe néz?” Ezen tűnödött Timothy Garton Ash, amikor vasárnap este késő este, az ellenzéki eredményváró után áthaladt Budapesten a néptelen Hősök terén és eszébe jutott, amit egykor szintén személyesen élt meg: a politikus beszéde Nagy Imréék újratemetésén. Mindenesetre úgy látja, hogy a Fidesz győzelme  fokozza az Európára boruló sötétséget. Így most csak szaporodnak az EU bajai.

Természetesen tudja, hogy az ukrajnai szörnyűségek sokkal rosszabbak, mint a magyar gondok, de a kettő sorsszerűen összekapcsolódik. Azt fura fintornak tartja, hogy miközben kiderülnek a rettenetes orosz háborús bűnök, Orbán részben annak köszönheti újraválasztását, hogy saját javára fordította a konfliktust. Túl azon, kihasználta a manipulált választási rendszer minden előnyét. Azért kerekedett felül, mert az ígérte, hogy nem engedi belekeveredni az országot a viszályba, és hogy maradnak az olcsó energiaárak, hála a Moszkvával kötött egyezségnek.

Orbán korosodó és cinikus emberként nem hajlandó a fegyverszállítások átengedésével segíteni Kijevnek. Ezzel szemben az ellenzék csatlakozott volna az Európai Ügyészéghez, hogy utána járjon a grasszáló korrupciónak, ugyanakkor kipaterolta volna a Putyinhoz közelálló Nemzetköz Beruházási Bankot. És hozzálátott volna, hogy Magyarország ismét liberális demokrácia legyen.

Ehelyett a kormányfő most azt csinál, amit akar. Bármit is ígér Brüsszelnek és Washingtonnak, folytatja a választási tekintélyuralmi rendszer kiépítését. Ezt azonban az EU nem nézheti, be kell indítania a jogállami mechanizmust. De nem hagyja magát behülyíteni azzal, hogy az ukrán menekülteknek kell a pénz, azok zöme ugyanis már továbbállt.

A tömeggyilkosságot láttán, az uniónak keménynek kell lennie mind a külső, mind a belső ellenséggel, azaz az orosz, illetve a magyar kormánnyal. De képes-e rá, fellép-e mindkettő ellen, egy időben? Nagy dilemma ez a mélyen megrendült Európa számára, hangsúlyozza a kiváló oxfordi elemző.

 

New York Times

 

A demokrácia és a tekintélyuralom közti küzdelem nem csupán Ukrajnában folyik, és Putyinnak vannak szövetségesei Európában, lásd mindenekelőtt Magyarországot, amely csúszik az autokrácia felé. Orbán olyan kormány élén áll, amely ötvözi a kulturális nacionalizmust, a gazdasági populizmust és a legfelső szintű korrupciót. Jó sok magyar számára emelte a bért, ideértve a vidéket, amely a fő szavazóbázisa. Ugyanakkor gerjeszti a félelmet a migránsokkal és újabban a nemi kisebbségekkel szemben.

Mindez összehozza az orosz elnökkel. A magyar vezető mostanában igyekszik úgy beállítani magát, mint aki semleges békeközvetítő az ukrán válságban, mert tudja, hogy sok honfitársa jó ideje tart Moszkvától. De ettől még a legtöbbször a Kreml pártját fogta. Magyarország nagyon közel került ahhoz, hogy 5. hadoszlop legyen az NATO-ban és az EU-ban. Hivatalosan demokrácia, de ténylegesen Putyin szövetségese.

 

Economist

 

A reakciós, populista Orbán győzelme az illiberális nacionalizmus diadala. A kormányfő azon nyomban így is értékelte. Szereti úgy beállítani, hogy ő a gyengébb, aki azonban a népét védi az európai bürokraták, a nemzetközi baloldal és Soros ellen. De az ellenségek listájára már felkerül Zelenszkij is.

Ugyanakkor régi, szívélyes a kapcsolata Putyinnal, akivel kedvezményes gázszerződést kötött. A két nappal ezelőtti választás nem egyenlő feltételek mellett zajlott, de az ellenzék már kezdi egymást vádolni. Lásd Gyurcsányt és Jakabot. Pedig a kudarcba nagyban belejátszott a média nagyfokú elfogultsága. A köztévé és –rádió a hatalom propaganda eszközeként működik, a magánkézben lévő szerkesztőségeket pedig túlnyomórészt fideszes oligarchák ellenőrzik.

A vesztesek közé tartoznak azok az újságírók és civil aktivisták, akik éveken át leleplezték a mindent átható korrupciót. Orbán alatt az uniós milliárdok javarészt a Fidesz híveinél kötöttek ki. A miniszterelnök barátai és rokonai meggazdagodtak. Viszont elvesztették vagyonukat azok az üzletemberek, akik ujjat húztak vele. De Brüsszel számára nem lesz könnyű, hogy megkerüljön valakit, akit ilyen arányban választottak meg.

 

Die Welt

 

A konzervatív lap főszerkesztője úgy kommentálja a magyar választás eredményét, hogy a szavazópolgárok fontosabbnak tartották a biztonságot, mint a szabadságot és a demokráciát. Orbánnak még az sem ártott, hogy igen közel áll Putyinhoz, sőt éppen a háború segített neki ilyen arányban megnyerni a küzdelmet. A kampányban elhatárolta magát Ukrajnától, egyértelmű üzenetet küldött: a béke csak vele lehetséges, és ez hatott.

Így teljesen háttérbe szorult a korrupció és az urambátyám-rendszer, noha abba belebukhatott volna a politikus. De nem így lett, mert nyilvánvalóan sokak számára többet ér a viszonylagos biztonság és jólét a jogállamnál. Ennek azonban félre kell vernie a vészharangokat az ország határain túl is.

Az EU megint csak nyugodtan szemrehányást tehet magának, mert túl sokáig bizonytalankodott.  Magyarország az unió szubvenciók egyik legfőbb haszonélvezője, de a mai napig nem alkalmazták ellene a jogállami mechanizmust. Orbán szépen ráállt az orosz és kínai vonalra, időnként figyelmen kívül hagyta a közösség értékeit és szabályait.

Viszont az biztos, hogy eddigi szövetségesei immár nem nézik jó szemmel az oroszbarátságot, a magyar-lengyel viszony feszült. Ennek is arra kell ösztökélnie Brüsszelt, hogy alapvetően változtasson felfogásán Magyarországgal szemben. Mert különben másoknak is eszébe juthat, hogy vannak az autokrata modellnek előnyei is.

 

New York Times

 

Orbán azzal szerzett sok szavazót, hogy semleges álláspontra helyezkedett Ukrajna ügyében. Pont akkor, amikor összeomlanak Oroszország kapcsolatai az EU-val és az USÁ-val, Magyarország leginkább kerítés tetején ült, részben azért, nehogy veszélyeztesse a február elején nyélbe ütött gázügyletet. 

Ám független megfigyelők szerint tisztességtelen választás után erősödik a nyomás, hogy módosítson az irányon, mert különben nem csupán elidegeníti magától a szövetségeseket, hanem még rengeteg pénzt is veszíthet. Miközben rettenetesen kell neki az uniós támogatás, csak éppen beleköphet a levesbe a jogállam állapota. Verhofstadt, az EP egyik jeles liberális képviselője úgy értékelte, hogy a választás szomorú nap volt a demokrácia, Magyarország és az unió számára – igen veszedelmes időkben.

A Fidesz sem volt egységes az ügyben, miként kell reagálni az invázióra, de a hagyományos, nacionalist a szárny elnémul egy ilyen elsöprő diadal láttán. Így nem valószínű, hogy Budapest beállna a sorba és elítélné Putyint, vagy fegyvereket küldene Kijevnek. Orbán nem adja jelét, hogy visszalépne az EU ellen vívott csatától.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Orbán erősebb, mint valaha és ez igen kényelmetlen lesz az ellenfelei számára. Az ellenzék eleve meggyengül, a választási kudarc tartósan betesz neki. Ily módon nemigen van kilátás arra, hogy egyhamar hatalomváltás következne be Budapesten. Pláne, hogy annak cseppet sem kedveznek a feltételek.

Az helyes volt, hogy hat párt összeállt a Fidesz ellen, ám a kényszerszövetségnek csupán egyetlen programja volt: megszabadulni a kormányfőtől. De hogy ezen túlmenően mit csinálna, arra nézve nem adott megnyugtató választ. Emellett melléfogott Márki-Zay-jal. Nem volt tapasztalata az országos politikában, és nincs hatalmi bázisa sem. A kampányban kiderült, hogy híján van a rutinnak, de a karizmának is. Ily módon nagy a veszély, hogy széthullilk a koalíció.

Közel s távol nem látszik senki, aki meg tudná törni Orbán uralmát. Egyébként is kérdéses, hogy le lehet-e váltani az urnáknál, mert a játékszabályok ennek lehetőségét már erősen korlátozzák. Azaz a miniszterelnök – hála a politikai tehetségének és az általa létrehozott szerkezeteknek – maga szabhatja meg, hogy meddig irányítja az országot. Megerősödött és ezt külföldön is éreztetni fogja ellenségeivel. Várhatóan alaposan megnehezül a vita a jogállamról, a támogatásról és a szankciókról.

 

FAZ

 

A jobboldali lap szerint azért voltak ennek a sikernek szépségfoltjai. Úgy tűnt, hogy véget érhet az Orbán-korszak, de a magyarok másként határoztak. A világpolitika a Fidesz kezére játszott, de a párt meg tudott nyerni ingadozókat. Az ellenzék nem tudott fontos témákat kijelölni, legyen szó a korrupcióról vagy a járvány sok halottjáról.

Ám az erősen beárnyékolja a kormánypárt jó szereplését, hogy igencsak egyenlőtlen feltételek mellett született. Lásd a feneketlen állami források és hatalmi eszközök felhasználását, amivel lenyomták az ellenzéket. Ez az erő különösen jól kirajzolódott a sajtónál. A közmédiánál személycserék jóvoltából már akkora volt az engedelmesség, hogy az gúnyt űzött az intézmény rendeltetéséből.

Ez ellen nincs külső eszköz, még az EU-ban sem. A rendszerváltás a magyarok dolga. De 53 % éppen nem ezt akarta. Van viszont mivel megálljt parancsolni a grasszáló korrupciónak. Nem kétséges, hogy Brüsszelben már élezik a kést. Ám fontos, hogy csak ott vessék be, ahol tényleg uniós pénzek forognak kockán. Orbán úgyis azt hirdeti, hogy itt az ideológiai eltéréseket torolják meg brüsszeli részről. Nem kellene lovat adni alá.

 

Reuters

 

Orbán győzelme azzal jár, hogy ütközés készül az EU-val, merthogy a miniszterelnök várhatóan beássa magát az energiaembargó ellen és bekeményít a tárgyalásokon, hogy hozzájusson a befagyasztott brüsszeli támogatásokhoz. Arra fog hivatkozni, hogy szüksége van az orosz gázra, illetve olajra, mert a gazdaság már így is lefékeződött a háború miatt. Egyúttal igyekszik majd kiterjeszteni politikáját. Ebbe beletartozik, hogy megpróbál kiszorítani külföldi befektetőket, pl. a kiskereskedelemben. Ott ugyanis még nem meghatározó a magyar tulajdonhányad. A Fidesz ugyanis szeretné létrehozni a hozzá hű tőkések rétegét.

Ám nem lesz könnyű dolga, mert javítania kell a kapcsolatait pl. Lengyelországgal. Egyúttal gátat kell vetnie az egyre nagyobb költségvetési hiánynak, és ebben döntő szerepe lehet annak, hozzájut-e az uniós alapokhoz. Ez azonban csak sokára dőlhet el. Bírálók szerint a siker felbátorítja Orbánt, hogy még jobban aláássa a demokratikus normákat, a sajtószabadságot és az LMBT-jogokat.

Egy uniós diplomata szerint a választás nyomán előállt helyzetben nagyon úgy néz ki, hogy búcsút lehet inteni minden álomnak a magyar jogállam kapcsán. Ezért le kell állítani a támogatásokat, nehogy brüsszeli forrásokból jöjjön létre a nemzeti oligarchia.

 

FAZ

 

Orbán annyira megdagadt, hogy már a Holdról is lehet látni, legalábbis az alapján, amit már a győzelem tudatában mondott. Sok oka van a sikerének, de nem lehet elmenni amellett, hogy több mint 50 %-ot kapott. Megint bizonyította, mekkora tehetsége van a kampányhoz, hogy érti, melyek a húzó témák és jelszavak. Természetesen egész gépezet dolgozott a keze alá, de a húzó ló ő volt. A végén pedig úgy látszott, mintha profik fociztak volna amatőrök ellen, még akkor is, ha erősen lejtett a pálya.

Viszont van a kormányfőnek egy jól bevált elve: a folyamatos mozgás és harc valami ellen. Hogy azután ez elegendő a rutin, a megcsontosodás elkerülésére, ami egy ekkora hatalom birtokában elkerülhetetlen, az már más lapra tartozik.

 

Die Presse

 

Orbán ugyan a rendszerváltás óta legnagyobb felhatalmazással rendelkező kormányt vezetheti, de korszakhatárral szembesül mind az EU-ban, mint Közép-Európában. A politikus szívesen álmodik nagyot, miniszterelnöki pályafutását 20 évre tervezi. Ehhez most egy lépéssel közelebb került.

Ám amióta visszakerült a hatalomba, folyamatosan kísérik a vádak, hogy korrupt és lerombolja a demokráciát. Így okkal lehet feltételezni, hogy sikerének jelentős következményei lesznek mind odahaza, mind a földrészen. A magyar belpolitikában László Róbert a Political Capitaltől attól tart, hogy a miniszterelnök még keményebben folytatja programját és most már alaposabban célba veszi az igazságszolgáltatást.

A gazdaságban viszont szűkül a mozgástere, mert nem lehet finanszírozni az energiaárak rögzítését. Ezért alighanem megszorításokra kényszerül, bár ezt a szót ki nem ejtené a száján. Ugyanakkor Brüsszelben attól félnek, hogy kiszámíthatatlan lesz, miután hátával a falnak szorult.

 

Der Standard

 

Európa nyugodtan felkészülhet arra, hogy további négy évig igen nehéz partnere lesz Magyarországon, de a jobb kártyák Brüsszel kezében vannak. Még akkor is, ha a választás kimenetele semmi jót nem ígér a korrupció, illetve a jogállam megszegése ügyében. Ám az EU már megtette az első lépést, miután az Európai Bíróság február közepén jóváhagyta a jogállami mechanizmust.

De mozgásba lendült az EP is. Egyelőre nem igazolódtak a félelmek, hogy Orbán képes nagy szélsőjobbos frakciót létrehozni. A nemzetközi nacionalizmus beleütközik a saját korlátaiba. A fideszes képviselők sehová nem tartoznak Strasbourgban, immár nem tudják maguk előtt terelni a Néppártot. Hogy az érintett szélsőséges pártok együttműködése csikorog, annak egyik oka éppen az Oroszországgal szembeni politika. És ott a magyar vezető hirtelen magára maradt.

Végig kell gondolnia, hányadán is áll az EU-val, miután az összefog a bajban, és de ebbe a rendbe egyre kevésbé akar beleilleszkedni a magyar vezető. Ám a lengyelek nélkül akár a szavazati jogát is elveszítheti. Odahaza nyert, Brüsszelben viszont keserű lehet számára a siker íze.

 

Die Welt

 

Orbán Viktort, a „kis Putyint” megerősíti a győzelem, hogy helyes az oroszpárti politika, ám közben elszigetelődik Európában. Az EU nyugodtan kiindulhat abból, hogy egyre több lesz az ütközés a hosszú távú miniszterelnökkel. Győzelmi beszédéből áradt, hogy alighanem megtorpedózza, ha az unió a szénhidrogénekre is ki akarná terjeszteni a szankciókat, vagy más megtorló lépésekre készül. Azaz még inkább kelet felé fordul és folytatja a rendszer átépítését. Ugyanakkor továbbra is bírálja Brüsszelt. Elemzők már régóta hibridrendszerről, illetve választási autokráciáról beszélnek.

Ám a földrészen még jobban magára marad. Nem valószínű, hogy hozzájut a 7 milliárd euróhoz a gazdaságélénkítési alapból. Sőt, egyre inkább úgy néz ki, hogy hamarosan beindul a jogi gépezet Magyarország ellen a jogállam, a kisebbségi jogok és a korrupció miatt. De Orbán számára még ennél is súlyosabb, hogy Lengyelország immár távolságot tart tőle. Ám nem tudni, mennyire szól hosszú távra Varsó részéről ez a politika.

Mindenesetre a Fidesz egyelőre még inkább a sarokba szorul az EU-ban. Orbán viszont a választás kimenetele alapján még inkább megerősítve láthatja politikáját, ily módon fokozottan támadhatja belülről a szervezetet.

 

Die Presse

 

Putyin is a magyar választás nyertesei közé tartozik, számára nagy áldás az eredmény, mert Orbán a fő veszélyt a Bizottságban és nem Oroszországban látja. Márki-Zay nyugati pályára akarta állítani az országot, bevezette volna az eurót, véget vet a vitának Brüsszellel, egyik sem olyan, ami kivívta volna a Kreml tetszését. De nem is lesz belőle semmi. Ehelyett a Kreml lakójának cimborája győzött, már csak azért is, mert békeangyalnak tüntette fel magát.

Azaz 2022-ben lehet úgy eredményt elérni a szavazóknál, hogy valaki egy uniós tagállamban ravaszul a háború áldozata ellen foglal állást. Senki sem tudja persze, mi lett volna akkor, ha a sajtó nem vágja az ellenzéket és nem böfögi vissza időnként az oroszbarát propagandát. De az tény, hogy Orbán és Putyin népszerűek a nemzeti publikum körében. Olyasmi ez, amire Európa nem találja a választ, mert nem is igen kíván szembenézni a jelenséggel.

Mindenesetre magyar kollégája jóvoltából az orosz vezető továbbra is benntartja lábát az EU ajtórésében. De ennek nem kell így maradnia. Orbán tud pragmatikus lenni, bár jelenleg szorosak a kötelékek Moszkvával. Az együttműködés kifogástalanul működik, mert nem vetődnek fel kínos kérdések, pl. a korrupció dolgában. Azon kívül fontos az ideológiai közelség is. Orbán autoriter rendszerről álmodik, amit illiberális demokráciának álcáz. Hogy ki a példakép, azt nyíltan meg is mondta: Oroszország.

 

The Times

 

Az EU-n és az ukrán elnökön gúnyolódik a magyar kormányfő. Orbán kijelentette, hogy a jövő nemzeti megújulásé, a hazafiság a jövőt jelenti, akárcsak a kereszténység és a jobboldali politika. Le Pen és Salvini boldogan üdvözölte a Fidesz kétharmadát. A lengyel miniszterelnök kijelentése viszont arra utal, hogy az euroszkeptikus szövetség köszöni szépen, jól van. Morawiecki ugyanis kijelentette, hogy az EU-nak tiszteletben kell tartania a magyar választási eredményt, és hogy nem Budapest, hanem Berlin gátolja az újabb szankciók elrendelését Moszkva ellen.

 

Der Standard

 

Az osztrák szélsőjobbos párt vezére a hazafias és keresztény pártcsalád győzelmeként értékelte a Fidesz választási szereplését. Kickl szerint az eredmény egyértelmű jelzés, messze a magyar határokon túl, hogy meghozza a sikert, ha valaki következetesen dolgozik a lakosság védelmében és nem az EU-nomenklatúra érdekeit szolgálja. A politikus az FPÖ nevében szívből gratulált Orbánnak. A szlovén kormányfő azt üzente a twitteren: nagyszerű, ha a szomszéd egyben barát.

 

2022. április 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább