2024. május 4. szombat
Ma Mónika, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Európa őrizze meg az idegeit

Európa őrizze meg az idegeit

Ivan Krasztev szerint nem csupán a béketárgyalások, hanem a tűzszünet lehetősége is teljesen kizárt a következő hónapokban, mert a két háborúskodó fél számára a jelszó jelenleg az: kitartani, amíg a másik meg nem törik. A neves bolgár politológus, a bécsi Humántudományi Intézet kutatója emlékeztet arra, hogy az ukrán államfő ragaszkodik az orosz csapatok teljes kivonásához, ideértve a Krímet is. Volodimir Zelenszkij nehéz helyzetben van, mert odahaza igencsak felsrófolta a várakozásokat. Viszont amíg Putyin hatalmon van, szó sem lehet a Krím-félsziget visszaadásáról. Az ugyanis a rezsim legitimitásának a végét jelentené. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Kurier

 

Az EU külügyi főmegbízottja úgy nyilatkozott, hogy szó sem lehet az oroszellenes szankciók eltörléséről. Josep Borrel a hagyományos nyár végi politikai fórum alkalmából nyilatkozott a tiroli Alpbachban. Azt hangsúlyozta, hogy fokozni kell a nyomást az orosz vezetésre, mert az eddigi próbálkozások elégtelennek bizonyultak.

Az engedményeket sürgető megnyilvánulásokra a spanyol politikus úgy reagált, hogy Európának viselnie kell a szankciók költségeit. Még akkor is, ha azok hátrányosan érintik a földrész gazdaságait, mert ugyanakkor nehéz helyzetbe hozzák az orosz felet és pont ez a célkitűzés.

Arról is beszélt, hogy az Unió mindenképpen kitart Ukrajna mellett. Azoknak pedig, mint Orbán Viktor és mások, akik kétlik a mostani irányvonal helyességét, azt üzente: ugyan, árulják már el neki, miként vetnének véget a háborúnak? Erre nem gondolnak?

Hiszen az tény, hogy az Unió nem hadviselő fél, ám ragaszkodni kell ahhoz, hogy a kontinens működjön közre az ukrán hadsereg kiképzésében, tehát hogy a katonák tanulják meg, miként kell kezelni a nyugatról kapott fegyvereket.

 

Deutschlandfunk

 

Az orosz ellenzék egyik vezetője nagyon valószínűnek tartja, hogy palotaforradalom tesz pontot Putyin politikai pályafutásának végére. Leonyid Volkov, aki a Navalnij-féle korrupcióellenes alapítvány politikai igazgatója, ugyanakkor arról is beszélt a hosszú interjúban, hogy a háború még 2-3 évig is elhúzódhat, de utána vége a mostani rezsimnek.

Egy tűzszünet nem elfogadható Kijev számára – tette hozzá -, mivel azt az orosz elnök csupán szünetnek tekintené, hogy utána még gyilkosabb szakaszba kezdjen bele. Az elemző ugyanakkor igen csekélynek nevezte a népfelkelés esélyét, mivel a Kreml hatalmas nyomás révén tartja féken a civil társadalmat. A veszély inkább az elit részéről fenyegeti, mivel tönkretette az oligarchák életmódját.

Fontos jelzés ebből a szempontból a rendszer ideológusának lánya ellen végrehajtott végzetes merénylet, mert ezek után a hatalom legfőbb hívei sem érezhetik magukat biztonságban Moszkvában. Egyáltalán nem kizárt, hogy ismétlődnek az ilyen terrorakciók, ezért Putyin háborús bűnösei mostantól kezdve igencsak nyugtalankodhatnak.

A háború tökéletesen célt tévesztett, mert a győzelem nem lehetséges, ugyanakkor gazdasági katasztrófához vezetett. Hogy az államfő mégis rászánta magát, amögött alighanem az van, hogy a részben a járvány miatt teljesen elszigetelődött, így más fogalma sincs a valóságról. Csak tábornokok szűk körére támaszkodik, ennélfogva valószínűleg teljesen téves információk alapján adta ki a támadási parancsot. Viszont ezzel rettenetes tragédiát zúdított az országra, ám a gondokkal az egész világ szembesül.

Már látja ellenben, hogy nyerni nem képes, de csak a jó isten tudja, hogy milyen úton-módon próbál kikeveredni a csávából. Az ukránok felülkerekedhetnek a harcokban, ám az még hosszú idő, 2-3 év. Ez azonban lerövidülhet, ha az elitnek elege lesz Putyinból. Bukása után Oroszország várhatóan teljesen megváltozik, de most már annyira rossz a helyzet, hogy minden átalakulás csak felfelé mutat.

 

Profil

 

Ivan Krasztev szerint nem csupán a béketárgyalások, hanem a tűzszünet lehetősége is teljesen kizárt a következő hónapokban, mert a két háborúskodó fél számára a jelszó jelenleg az: kitartani, amíg a másik meg nem törik. A neves bolgár politológus, a bécsi Humántudományi Intézet kutatója emlékeztet arra, hogy az ukrán államfő ragaszkodik az orosz csapatok teljes kivonásához, ideértve a Krímet is. Volodimir Zelenszkij nehéz helyzetben van, mert odahaza igencsak felsrófolta a várakozásokat. Viszont amíg Putyin hatalmon van, szó sem lehet a Krím-félsziget visszaadásáról. Az ugyanis a rezsim legitimitásának a végét jelentené.

Oroszország nem tud meglenni győzelem nélkül, ám ennek a célnak már az is megfelelne, ha pl. elfoglalná Odesszát. Arról ugyanakkor már rég lemondott, hogy felszabadítsa a Donyecki-medencét, hiszen az romokban van. Eredetileg „nácítalanítani” akarta Ukrajnát, de reménytelen, hogy elmozdítsa Zelenszkijt. Továbbá azt tervezte, hogy visszaszorítja a NATO-t, ehelyett, Finnország belépésével, Oroszország most 1400 kilométeren át határos a katonai szervezettel. Azaz kudarc kudarc hátán.

A frontok azonban bemeredtek, napirenden vannak a terrorakciók, ezért ősszel előreláthatólag súlyosbodnak a harcok. A két fél között az egyetlen valamire való közvetítő: Törökország. Európa béna, mert ha tagjai közül bárki megkockáztatná az önálló fellépést, az drámai törést eredményezne az EU-n belül. Viszont nem szabad, hogy az unió egyáltalán ne adjon több beutazási engedélyt az oroszoknak, mert hiba volna minden polgárt egy kalap alá venni, hiszen vannak köztük jó emberek is.

Emellett nagy melléfogás lenne feloldani a szankciókat, mert az amerikaiak kitartanak az általuk elrendelt megtorló intézkedések mellett. És igazából a pénzügyi szektorban lehet súlyos csapást mérni az orosz gazdaságra. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a földgázra nem vonatkoznak a tilalmak. Az energiaválságot nem a büntető lépések váltották ki. Valójában az oroszok vetik be a szénhidrogént fegyverként.

A legnagyobb veszély, hogy Európa kettéhasad. A baltiak és Lengyelország számára ugyanis ez a háború azt jelenti, hogy saját létük került veszélybe. Ha bárki lazítana a szankciókon, arra válaszul a keleti tagok bekeményítenek. A szakadás pedig siker volna Moszkva számára, a politika egészére kihatna, az EU roppant mód meggyengülne. Vagyis a legfőbb most az, hogy a kontinens őrizze meg az idegeit.

 

2022. augusztus 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább