2024. május 3. péntek
Ma Tímea, Irma, Jakab, Fülöp névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Magyarország páriának számít mind az EU-n, mind a NATO-n

Magyarország páriának számít mind az EU-n, mind a NATO-n

Az erősen jobboldali brit lap a Daily Telegraph szerint Magyarország páriának számít mind az EU-n, mind a NATO-n belül az Oroszországhoz fűződő viszony miatt. Hozzáállását jelzi, hogy orosz importja novemberben 262 %-kal haladta meg az előző három év átlagát. Az invázió óta 50 %-kal többet vásárolt az orosz piacról Szlovénia, Görögország, Bulgária és Spanyolország is, de a magyar mérleget végzetesen lerontja, hogy az Orbán-kormány milyen csekély támogatást nyújt Ukrajnának. A segítség elhanyagolható mind katonai, mind humanitárius értelemben. Ezenkívül Magyarország továbbra is gátolja, hogy az EU további orosz kulcsfigurákat tegyen feketelistára, sőt, az is lehet, hogy Budapest ellenállása folytán még az eddigi személyi intézkedések is érvényüket vesztik. Ezt uniós diplomaták közölték a tegnapi brüsszeli nagyköveti értekezlet után. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Magyarország továbbra is gátolja, hogy az EU további orosz kulcsfigurákat tegyen feketelistára, sőt, az is lehet, hogy Budapest ellenállása folytán még az eddigi személyi intézkedések is érvényüket vesztik. Ezt uniós diplomaták közölték a tegnapi brüsszeli nagyköveti értekezlet után.

Lengyelország és a három balti köztársaság azon van, hogy még szigorúbban járjanak el az orosz oligarchákkal, azok családtagjaival és közeli munkatársaival szemben, ám az Orbán-kormány megint keresztbe fekszik. A megtorló lépések idáig 1400 emberre vonatkoznak. Most további 96 fővel bővülne a névsor a 10. csomag részeként, ám a magyar kormány ezt nem támogatja, sőt 4 korábbi nevet töröltetne.

Így ma heves vita várható az újabb egyeztetésen, ahol szóba kerül, hogy a szokásoknak megfelelően fél év elteltével meg kell erősíteni a korábbi döntések hatályát. Ha a magyar fél ellenáll, megszűnnek a korlátozások mind az 1400 érintettel szemben.

Egy illetékes szerint a magyar hozzáállás azt jelzi: a magyar kormány nem törődik az egységgel és az európai értékekkel. Hajlandó azokat kockáztatni, noha éppen most van az invázió első évfordulója. Közben pedig egyre fogy az idő, mert Brüsszel péntekig tető alá kívánja hozni az újabb szankciókat.

 

Euractiv

 

Európában továbbra is Magyarországon és Lengyelországban sértik meg a legkirívóbban a jogállamot – állapítja meg a Társaság az Európai Szabadságjogokért legfrissebb éves jelentése. A Berlinben közzétett helyzetértékelés kiemeli, hogy a két kormány újabb intézkedésekkel igyekszik központosítani a hatalmat, elnémítani az ellenzéket, ellenőrizni a közvéleményt, továbbá megnehezíteni saját maga számára a választás elvesztését.

A dokumentum ural arra, hogy a magyar valóságban továbbra is mély a korrupció, habár a hatalom tett némi felületes lépést, hogy hozzájusson a befagyasztott uniós alapokhoz. Dénes Tamás, a civil szervezet igazgatója kiemelte, hogy olyan körülményeket kell teremteni az EU részéről, amelyek folytán Orbánnak és Kaczynskinak nem marad más választása, mint hogy visszatérjen a demokráciához.

A jelentés úgy fogalmaz, hogy Brüsszelnek meg kell nyernie a közvélemény bizalmát a jogállam megvédéséhez, mert a Katargate alighanem igen sokat ártott a szervezet erkölcsi megítélésének. Egyben gátolja, hogy a szervezet további intézkedéseket tegyen az olyan kormányok ellen, amelyek nem dicsekedhetnek jogállami teljesítményükkel. Orbán Viktor pl. a hét végén közölte: az Unió tele van korrupciós ügyekkel.

 

Daily Telegraph

 

Az erősen jobboldali brit lap szerint Magyarország páriának számít mind az EU-n, mind a NATO-n belül az Oroszországhoz fűződő viszony miatt. Hozzáállását jelzi, hogy orosz importja novemberben 262 %-kal haladta meg az előző három év átlagát. Az invázió óta 50 %-kal többet vásárolt az orosz piacról Szlovénia, Görögország, Bulgária és Spanyolország is, de a magyar mérleget végzetesen lerontja, hogy az Orbán-kormány milyen csekély támogatást nyújt Ukrajnának. A segítség elhanyagolható mind katonai, mind humanitárius értelemben.

Simon Eszter, a Nottinghami Trent Egyetem szakértője szerint a magyar fél az utóbbi időben egyre szorosabb barátságba keveredett Moszkvával, ugyanakkor mind jobban függ tőle.

Orbán Viktor 180 fokos fordulatot hajtott végre, miközben azért beszedi a tagság hasznát a nyugati szervezetektől. Ám kénytelen kettős beszédet alkalmazni, mivel egyensúlyoznia kell az erős kétoldalú kapcsolatok és az oroszbarát felfogás, illetve az Unió és a katonai szövetség törekvése között, mármint hogy elszigeteljék Putyint. Ennélfogva igyekszik megbékíteni mindkét oldalt.

Például az ENSZ-ben csatlakozott a határozathoz, amely elítélte a Kremlt, ugyanakkor Európával ellentétben béketárgyalásokra szólította fel Kijevet. A szankciókat megszavazta, de de a részletek kidolgozását azóta is hátráltatja. Ugyanakkor a többi volt szocialista állam igyekszik még inkább felzárkózni a Nyugathoz és jelentős hadfelszerelést küld az ukránoknak.

 

EUobserver

 

Orbán Viktor elvégezte a kezdőrúgást, hogy az Országgyűlés a jövő hónapban megszavazza a svéd és a finn NATO-tagságot, ám a szövetség egyik korábbi magas rangú tisztségviselője szerint ez ügyben nem Magyarország, hanem Törökország jelenti a fő gondot. Jamie Shea, aki a szervezet főtitkár-helyettese volt, jelenleg pedig az Exeteri Egyetem tanára, úgy ítéli meg, hogy a magyar vezető nem szeretne egyszerre viszályba keveredni az EU-val és a NATO-val is.

Meg egyébként is tudja, hogy Ankara nem tágít a svéd belépéssel kapcsolatos fenntartásaitól, akár elfogadja a magyar törvényhozás a két belépési határozatot, akár nem. Vadai Ágnes, a DK árnyék védelmi minisztere arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormány nem hozta nyilvánosságra a fejleményt. Orbán meg akarta mutatni, hogy ha úgy tartja jónak, minden magyarázat nélkül blokkolhat dolgokat.

A lap megjegyzi, hogy a több hónapos késlekedésre nincs hivatalos magyarázat, de a miniszterelnök próbálta megzsarolni Brüsszelt a pénz miatt, egyben pedig segíteni kívánt nyújtani az orosz és a török elnöknek.

2023. február 22.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább