2024. május 4. szombat
Ma Mónika, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A legeurópaibb brit elemzése

A legeurópaibb brit elemzése

Timothy Garton Ash elismeri, annak idején nagyképű volt, amikor azt hitte, hogy Magyarországon és Lengyelországon már nem érheti baj a demokráciát, mert azt többé-kevésbé szavatolja az uniós tagság. A politikus az interjúban főként az elmúlt évtizedek több sorsfordító eseményével foglalkozik, de napjainkban éppen ilyennek tartja Ukrajna szempontjából a háborút. Merthogy a helyzet nagyon emlékeztet arra, mint amikor a britek 1940-ben egyedül álltak szembe Hitlerrel. Ám Churchill segítségével újra definiálták az identitásukat. Az ukránok pont itt tartanak. Ennél a pontnál idézi a volt cseh elnököt, Vaclav Havelt, aki a kelet-európai vezetők közül a legnagyobb befolyást gyakorolta rá. Ő ugyanis azt mondta még ellenzékiként, hogy Kelet-Európában minden látszat ellenére nincs béke a szocializmus alatt, mert ahhoz kellenek az emberi jogok, tiszteletben kell tartani az emberi méltóságot, valamint a demokráciát. És – teszi hozzá Ash – ma már látjuk, hogy a béke nélkülözhetetlenné teszi a katonai erőt is. Elárulja, hogy amikor a 90-es évek elején találkozott Putyinnal, azon már akkor látni lehetett a revansista, imperialista beütést, és pont az vezérli most, amikor vissza akarja állítani az orosz birodalmat. Ugyanakkor úgy gondolja, a háború kapcsán elfoglalt állásponttal a német kancellár bőven bekerülhet a történelemkönyvekbe, csak még ki kell dolgoznia egy olyan európai stratégiát, mint egykor Kohl. A földrész jövőjét ő maga úgy képzeli el, hogy kiterjesztik az uniót, a békerend határait a Nyugat-Balkánra, Ukrajnára, Moldovára és Grúziára. De ahhoz előbb el kell mélyíteni az EU-t. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Spiegel

 

Fagyos a viszony Németország és a Bizottság között, mert Brüsszel erősíteni kívánja a sajtószabadságot, ám Berlin fura módon ebben a kérdésben azonos álláspontot vall a magyar és a lengyel kormánnyal. A különös szövetség azt jelenti, hogy a német vezetés elszigetelődött Európában.

A készülő tervezet éppen a magyar és a lengyel tapasztalatok alapján előírná, hogy a sajtóorgánumok gazdái, illetve a kiadók nem szólhatnak bele a szerkesztőségek dolgába, továbbá átláthatóbbá kívánja tenni a tulajdonviszonyokat. Kimondaná, hogy újságírókat nem szabad lehallgatni, és létrehozna egy európai média tanácsot is. A cél az, hogy fennmaradjon a sajtó sokszínűsége, miután a magyar és a lengyel kormány egyre több lapot, rádiót és tévét tart ellenőrzése alatt.

A német szakma illetékesei azon úgy ítélik meg, hogy az EU túl nagy beleszólást követel magának, és beleüthetné az orrát a nemzeti hatóságok dolgába. Ám Jourová alelnök azt üzeni nekik, hogy ne csak a saját országukra gondoljanak. Hiszen a sajtó szabadságát nem szabad természetesnek venni és fel kell készülni arra, ha valahol valami félrecsúszik. Azon kívül a testületbe a Bizottság mindössze egyetlen képviselőt küldene, de neki nem lenne szavazati joga. Ily módon a döntéseket a tagállamok megbízottai hoznák.

Az Európai Tanács Jogi Szolgálata a napokban kimondta, hogy az elképzelés megfelel a közösségi jognak, ily módon Németország számára nehezebb lett, hogy keresztbe feküdjön.

 

Der Standard

 

A lengyel elnök az sürgette Bécsben, hogy Ausztria csatlakozzon az „új Európához”, amelynek vezetője Lengyelország – amint azt Morawiecki kormányfő a minap Washingtonban meghirdette. Duda egyben jelezte, hogy országa további katonai segítséget nyújt Ukrajnának az eddigi 3 milliárd értékű támogatáson felül. Szorgalmazta, hogy Ausztria is álljon be Kijev mögé, mert hiába semleges, de pl. golyóálló mellényeket és maszkokat azért küldhet és így sok emberéletet menthet meg.

A politikus az indulás előtt Varsóban még meghallgatta az új lengyel külpolitika alaptéziseit, amelyeket Rau, a diplomácia vezetője a parlamentben ismertetett. Az elgondolás lényege szintén az, hogy Lengyelország a háború folytán az EU egyik legfontosabb tagja lett, miközben a németek és a franciák kénytelenek búcsút inteni vezető szerepüknek. A politikus ezúttal is felhozta, hogy kudarcot vallott a megbékítésre törekvő nyugati politika Oroszországgal szemben, míg a lengyel figyelmeztetés bejött. Ennélfogva Varsó immár a „szabadság epicentruma”.

 

New York Times

 

Lengyelországban továbbra is éles bírálatok érik a kormány médiapolitikáját, mert kiderült, hogy az állami rádió szczecini stúdiója gyakorlatilag kiszolgáltatott a nyilvánosságnak egy fiatal fiút, aki megrontás áldozata lett. A 15 éves gyerek, akinek az édesanyja egyébként a körzet ellenzéki országgyűlési képviselője, ezek után öngyilkos lett.

A közfelháborodás hatalmas, mert sokan úgy gondolják, hogy a politika belejátszott a szomorú történetbe. A mélyen megosztott országban a közmédia mind inkább a faltörő kos szerepét játssza a PiS oldalán, miközben várhatóan novemberben választások lesznek. A párt a hagyományos értékeket hirdeti, rendszeresen védelmébe veszi a katolikus egyházat, fő bázisát a konzervatív vidék jelenti. Megpróbálta korlátozni az igazságszolgáltatás függetlenségét, célba vette a nemi kisebbségeket és megszigorította az abortuszjogot.

Ukrajna megsegítése ügyében ugyan nemzeti egyetértés van, de a választás közeledtével a belpolitikában csak még jobban kiéleződtek az ellentétek.  Az erőpróba meg fogja mutatni, hogy felérkeztek-e a csúcsra az európai jobboldali populisták, akik főleg a lengyeleknél, magyaroknál és szlovénoknál igen sikeresek.

A lengyel kormánypárt is igyekszik visszaszorítani a független sajtó befolyását. A konkrét ügyben a tettes egy liberális helybéli volt, aki azóta már börtönben van. Az egyik „közeli” hetilap azonban a napokban azt írta, hogy a gyerek családi gondok miatt végzett magával. A fiút egyedül nevelő anyát pedig rossz szülőnek állította be, aki a nevelés helyett inkább ellenzéki tüntetésekre járt. Csakhogy erős a gyanú, hogy ezt az érvet a hatalom adta a szerző kezébe.

Donald Tusk, a jobboldali vetélytárs, a Polgári Platform elnöke elítélte a Jog és Igazságosságot és annak kiszolgálóit, mondván, hogy itt médiahiénákról van szó, akik egy tetem fölött táncolnak, ám átléptek egy határt. A szczecini rádió 40 munkatársa pedig nyílt levélben tudatta: az alkalmazottak közül nem mindenki ért egyet azzal, hogy a közmédiát politikai célokra használják fel.

 

Spiegel

 

Timothy Garton Ash elismeri, annak idején nagyképű volt, amikor azt hitte, hogy Magyarországon és Lengyelországon már nem érheti baj a demokráciát, mert azt többé-kevésbé szavatolja az uniós tagság. A politikus az interjúban főként az elmúlt évtizedek több sorsfordító eseményével foglalkozik, de napjainkban éppen ilyennek tartja Ukrajna szempontjából a háborút. Merthogy a helyzet nagyon emlékeztet arra, mint amikor a britek 1940-ben egyedül álltak szembe Hitlerrel.

Ám Churchill segítségével újra definiálták az identitásukat. Az ukránok pont itt tartanak. Ennél a pontnál idézi a volt cseh elnököt, Vaclav Havelt, aki a kelet-európai vezetők közül a legnagyobb befolyást gyakorolta rá. Ő ugyanis azt mondta még ellenzékiként, hogy Kelet-Európában minden látszat ellenére nincs béke a szocializmus alatt, mert ahhoz kellenek az emberi jogok, tiszteletben kell tartani az emberi méltóságot, valamint a demokráciát. És – teszi hozzá Ash – ma már látjuk, hogy a béke nélkülözhetetlenné teszi a katonai erőt is.

Elárulja, hogy amikor a 90-es évek elején találkozott Putyinnal, azon már akkor látni lehetett a revansista, imperialista beütést, és pont az vezérli most, amikor vissza akarja állítani az orosz birodalmat. Ugyanakkor úgy gondolja, a háború kapcsán elfoglalt állásponttal a német kancellár bőven bekerülhet a történelemkönyvekbe, csak még ki kell dolgoznia egy olyan európai stratégiát, mint egykor Kohl.

A földrész jövőjét ő maga úgy képzeli el, hogy kiterjesztik az uniót, a békerend határait a Nyugat-Balkánra, Ukrajnára, Moldovára és Grúziára. De ahhoz előbb el kell mélyíteni az EU-t.

 

 

2023. április 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább