Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Nem lesz sétagalopp, ha Biden ismét megmérkőzik Trumppal
A küzdelem várhatóan igencsak megterheli az amerikai demokráciát – írja a Financial Times. Próbára teszi majd az ország türelmét. Sokan – elhamarkodottan – úgy vélik, hogy a jelenlegi elnöknek áll a zászló, ám hiba azt gondolni, hogy a történelem ismétli önmagát és könnyű lesz két vállra fektetni a kihívót. A demokraták már 2016-ban is úgy látták, hogy nagyon jó, ha Hillary Clintonnak Trumppal kell meccselnie, mert őt egyszerű lesz megvernie. Most meg Biden miatt melegítették fel az elméletet. Csakhogy azzal van három bibi is:
1. A jelöltek minden elnökválasztáson nagyjából egyenlő eséllyel állnak oda a rajtvonalhoz.
2. Biden kora súlyosbító tényező.
3. Jó az esély arra, hogy visszaesik az amerikai gazdaság a következő 9 hónapban.
Az viszont a demokraták kezére játszik, hogy itt van Trump. Hiszen a választásig még bőven vádat emelhetnek ellene több ügyben is, és nem a legjobb ajánlólevél a Fehér Házba, ha valaki ellen egy sor bűnügyi vizsgálat van folyamatban. Ez azonban csak emeli a tétet. Biden egyszer már ledöfte ellenfele sárkányát. Hosszú pályafutása utolsó éveiben a hivatalban lévő elnök a küldetésévé tette, hogy megismételje ezt a produkciót. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FT
Több uniós szakminiszter is támadta Magyarországot, Lengyelországot, Szlovákiát és Bulgáriát, amiért azok egyoldalúan korlátozzák területükön az ukrán agrárkivitelt. A tilalom elsősorban a gabonára vonatkozik, miután abból nagy készletek halmozódtak fel a négy állam piacán. A bírálók a Luxemburgban tartott tanácskozások kifejtették: az adatok nem támasztják alá, hogy baj volna, ugyanakkor a négyek megsértették a közös kereskedelem politikát.
Egy másik fórumon a cseh tárcavezető helyettese azzal vádolta a négyeket, hogy azok rácsapják az ajtót a szomszédjukra, noha az igen szorult helyzetben van. Emlékeztetett arra, hogy a 2004-es uniós nyitás során a nyugati partnerek nem féltek beengedni piacaikra a 9 közép, illetve kelet-európai államot. Így most utóbbiaknak is segíteniük kell, amikor Ukrajna kopogtat az ajtón.
Az ukrán mezőgazdasági miniszter azt hangsúlyozta, hogy az európai gazdáknak szükségük van az ukrán gabonára az állatok etetésére, ráadásul az árakat a brazil rekordtermés nyomta le, arról nem Kijev tehet. Ezzel szemben a négyek azt hangoztatták, hogy a korlátozásokat csak akkor lehet visszavonni, ha helyreáll a piaci egyensúly.
Politico
A cseh elnök kijelentette, hogy egy sor ok miatt jó ok van félni a jelenlegi magyar vezetés oroszbarátságától. Petr Pavel hozzátette, hogy Szlovákia, de az egész térség számára nehéz helyzetet idézne elő, ha ősszel a populisták kerülnének hatalomra Pozsonyban. Úgy fogalmazott, hogy a demagógia megerősödése, illetve az orosz befolyás egyaránt aggodalmat kelt a régióban.
Úgy vélte, hogy Kína igazából nem akar békét Ukrajnában, csupán azért jelentkezik közvetítőnek, mivel csak nyer abból, ha elhúzódik a háború. Ugyanis egy sor engedményt tud kicsikarni a Kremlből, ideértve az olcsó olajat és gázt, amiért cserében csupán „korlátlan barátságot” ad. De az is jó neki, hogy a Kijevnek nyújtott segítség gyengíti a nyugatot.
Peking közben lesi, hogy miként alakul a viszály, mit csinálnak az oroszok, és miként reagál a demokratikus világ. Ám utóbbinak nem arra kell figyelnie, hogy mennyibe kerül a támogatás, hanem hogy annak eredményeként mit lehet elérni a fronton. A politikus, aki korábban a NATO Katonai Bizottságának vezetője volt, kifejtette, hogy a harcoló egységek parancsnokait az érdekli, hány tankot, repülőgépet, hadihajót és más hadfelszerelést kapnak.
Egyben a szövetségeseknek meg kell győzniük polgáraikat a védekezés szükségességéről.
Die Presse
Hogy Tucker Carlson eltűnik a képernyőről, az nem várható, viszont hogy mennie kellett a Fox Newstól, az csapás Orbán Viktor számára. A műsorvezető ugyanis olyan paradicsomként festette le Magyarországot, ahol még érvényesül a jog és rend. A magyar kormány egyébiránt lobbi célokra leszerződtette a televíziós személyiség apjának a cégét.
De csalódott lehet Moszkva is, mivel Carlson látványosan tálalt a nézőknek olyan jelentéseket, amelyek nyugodtan származhattak akár a Kreml propaganda gépezetétől. Olyannyira, hogy az orosz vezetés utasította az állami médiát: minél több részletet vegyen át a Fox News esti politikai főprogramjából.
Itt Amerika radikális nézettségi királya, az USA leghangosabb trumpistája bukott meg. A kamerák előtt radikalizálódott az évek során. Egyre vadabb összeesküvés elméletekkel hozakodott elő, egy héten ötször, kiemelt műsoridőben. Bagatellizálta a törvényhozás ostromát, jóllehet a demokrácia szívét érte támadás. És még hozzá manipulálta az eredeti felvételeket.
Leginkább a migránsok, a nemi kisebbségek és a demokraták ellen uszított. De csak rájátszott a többségében fehér férfiközönség félelmeire és előítéleteire. Szórakozott azokkal. Azt hitte, a népszerűség megvédi. Ám a Fox News arcának most vennie kellett a kalapját.
Washington Post/AP
Az orosz gázfüggés csökkentésére megállapodtak négy közép-, illetve kelet-európai ország, köztük a MOL illetékesei, hogy az eddiginél jóval több földgázt szereznek be Azerbajdzsánból. A Szófiában aláírt egyezmény azt tartalmazza, hogy ehhez a már meglévő vezetékeket használják fel, merthogy van mód a kapacitás növelésére. A másik három érdekelt ország a térségből: Szlovákia, Románia és Bulgária. Az eseményen az azeri elnök azt hangsúlyozta, hogy ily módon a földrész sok más országa is több gázhoz jut és az ellátás is biztonságosabb lesz.
FT
Nem lesz sétagalopp, ha Biden ismét megmérkőzik Trumppal, a küzdelem várhatóan igencsak megterheli az amerikai demokráciát – írja a vezető európai lap. Próbára teszi majd az ország türelmét. Sokan – elhamarkodottan – úgy vélik, hogy a jelenlegi elnöknek áll a zászló, ám hiba azt gondolni, hogy a történelem ismétli önmagát és könnyű lesz két vállra fektetni a kihívót.
A demokraták már 2016-ban is úgy látták, hogy nagyon jó, ha Hillary Clintonnak Trumppal kell meccselnie, mert őz egyszerű lesz megvernie. Most meg Biden miatt melegítették fel az elméletet. Csakhogy azzal van három bibi is:
1. A jelöltek minden elnökválasztáson nagyjából egyenlő eséllyel állnak oda a rajtvonalhoz.
2. Biden kora súlyosbító tényező.
3. Jó az esély arra, hogy visszaesik az amerikai gazdaság a következő 9 hónapban.
Az viszont a demokraták kezére játszik, hogy itt van Trump. Hiszen a választásig még bőven vádat emelhetnek ellene több ügyben is, és nem a legjobb ajánlólevél a Fehér Házba, ha valaki ellen egy sor bűnügyi vizsgálat van folyamatban. Ez azonban csak emeli a tétet. Biden egyszer már ledöfte ellenfele sárkányát. Hosszú pályafutása utolsó éveiben a hivatalban lévő elnök a küldetésévé tette, hogy megismételje ezt a produkciót.
FT
Ijesztő szakaszba léptek az amerikai-kínai kapcsolatok, márpedig a viszony alakulása határozza meg az emberiség jövőjét ebben az évszázadban, tehát hogy lesz-e vagy sem béke, jólét, és hogy sikerül-e megóvni a természetet. Erre figyelmeztet Martin Wolf, a lap gazdasági fő elemzője.
Ha kiderül, hogy eredménytelenek a próbálkozások, a jövő történészei, ha még lesznek ilyenek, azon álmélkodnak majd, miként bizonyult az emberi faj képtelennek megvédeni magát a saját ostobaságával szemben. Egyelőre azonban még meg lehet előzni a katasztrófát.
Az amerikai pénzügyminiszter konstruktív együttműködést vázolt a két nagyhatalom számára, ideérte, hogy
- szavatolni kell az USA és a szövetségesek, illetve partnerek nemzetbiztonsági érdekeit, meg kell védeni az emberi jogokat,
- egészséges gazdasági kapcsolatokat kell kialakítani, a tisztességes verseny alapján,
- közösen kell cselekedni a globális kihívások ellen.
Yellen szerint nem szabad leválni a kínai gazdaságról, az Egyesült Államok számára előnyös lehet az erősödő Kína, ha az betartja a szabályokat. Viszont a tisztességtelen kereskedelmi trükköket vissza kell szorítani. Hasonlóképpen vélekedik a Bizottság elnöke is, aki szerint ki kell küszöbölni a kockázatokat a Pekinggel fenntartott viszonyból.
Csak éppen mindezt sokkal egyszerűbb mondani, mint megcsinálni. Mert ha csak egy területre összpontosítanak, abból az lesz, hogy más vonatkozásban viszont jóval bizonytalanabbá válnak a dolgok, lásd a biztonságot. De a gazdaságból sem lehet kiiktatni a stratégiailag fontos technológiák átadását, mert az odavezet, amit már most is tapasztalni, hogy ti. Kína szerint Washington meg kívánja akadályozni az ország gazdasági felemelkedését.
Szóval, riasztó a jelenlegi korszak, főként azok számára, akik az egyéni szabadságjogok és a demokrácia pártján állnak. Egyben szorgalmazzák az együttműködést Kínával a béke és a jólét, valamint a Föld megmaradása érdekében. Ezért egyszerre kell kooperálni és versengeni, elkerülve a katonai összecsapást. Ehhez azt kell megtenni kiindulópontnak, hogy a lehető legvilágosabban körvonalazni kell a célokat és terveket.
Wall Street Journal
A kommentár szerint Amerika ezúttal Szudánban próbálta meg átnyomni a demokráciát, de megint csak felsült, mert a helyi szereplők sokkal jobban alkalmazkodtak a viszonyokhoz. Úgyhogy most egy újabb átmenet torkoll a jelek zűrzavarba és polgárháborúba, de ez ne érjen meglepetésként senkit sem.
A térség utolsó 15 évét elnézve, egy vak hörcsögnek több esélye van megépíteni egy atom tengeralattjárót, mint a washingtoni Külügynek tető alá hozni a jogállamiság feltételeit Kartúmban. Arrafelé nem túl jó a termőtalaj a demokrácia számára. Az 1956-os függetlenné válás óta 17 puccsot hajtottak végre, volt továbbá két polgárháború és ne feledkezzünk meg a darfúri népirtásról sem.
Az eltelt évtizedeknek két állandó szereplője volt, ők tusakodnak most is: egyfelől a hadsereg, amely 30 éven át támogatta al-Basir diktatúráját, és nem most akarja kiengedni a kezéből a hatalmat, másfelől pedig a félkatonai csoportok szövetsége. Ezek a milíciák onnan indultak, hogy mintegy 30 ezer civilt öltek meg annak idején.
Velük szemben az USA és az európai szövetségesek részben a civil társadalomra, részben az Amerika vezette világrend gazdasági erejére építettek, ám mindkettő befolyását túlbecsülték. Közben szó szerint aranyláz tört ki a Szahel-övezetben és ez felbátorította a dzsihadistákat, illetve magára vonta az olyanok figyelmét, mint az orosz Wagner-csoport. De az arany, az olaj és más természeti kincsek miatt megjelent a színen Kína, valamint az öböl-menti arab világ is.
Még ha ki is tart a három napra meghirdetett tűzszünet, a demokratikus berendezkedés még messzi van. Szudán katonai vezetői inkább meglovagolják a lehetőséget, semmint hogy hagyják kicsúszni az uralmat a kezükből.
Következő cikk: „Az igazságszolgáltatás elérhetetlen a nemzeti kisebbségek számára”
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa akár szét is eshet
Európában új törésvonalak jelentkeznek, a kontinens akár szét is eshet, évtizedek óta nem volt ennyire sebezhető. >
Mi van a csökkenő balkáni határsértések mögött?
Ausztria döngeti a mellét, hogy tavaly neki köszönhetően csökkent a migránsok száma a Balkánon, ám ez >
Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?
Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >
Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt
Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >
Az imperializmus visszavág
A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >
Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék
Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >
Kettős gázcsapás érte Szerbiát
A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >
Az igazság visszavétele
Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >
Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)
Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >
A föld végül is lapos
Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >
Amerikai feketelistán a magyar Richelieu
Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >
Musk, Európa ellensége
Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >