2024. május 11. szombat
Ma Ferenc névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Oroszország új Raszputyinja

Oroszország új Raszputyinja

Nyina Hruscsova új Raszputyinnak nevezi a Wagner-csoport parancsnokát, de figyelmeztet, hogy Prigozsin pont olyan cudar módon végezheti, mint a titokzatos szerzetes, aki nagy hatást gyakorolt az utolsó cár családjára. Az egykori pártfőtitkár és államfő dédunokája, aki a new yorki New School tanára, emlékeztet arra, hogy a zsoldosvezér folyamatosan támadja az orosz katonai vezetést. Egyben azt hangoztatja, hogy fellázadhat a nép, mivel nincs előrelépés Ukrajnában. Putyinnak azonban nem megy neki, miközben az elnök igyekszik menteni a tekintélyét, ám ezt cseppet sem könnyíti meg számára alárendeltje, aki azonban nélkülözhetetlenné tette magát a harctéren elért sikereivel. Abban Prigozsinnak igaza van, hogy az orosz elit, Sojgu védelmi minisztert is beleértve, nincs oda a háborúért. Legszívesebben meggátolná a súlyosabb viszályt és nem kizárt, hogy dolgozik is ilyen terveken. A szerző azt tapasztalta Moszkvában, hogy a hangulat már olyan, mint Sztálin idején: mindenütt ellenséget gyanítanak, barátok és szomszédok egymást jelentik fel. Pincérek kihallgatják a vendégeket. Viszont növeli a Prigozsin körüli rejtélyt, hogy ő szabadon bírálhat. Az ellenben fontos, hogy amikor nekiront az elitnek, eltereli a figyelmet Putyinról. Kívülről ugyan, de a rendszert szolgálja. Ugyanakkor az államfőnek rá kell jönnie, hogy a milíciavezető függetlensége, törekvése felkavarja a társadalmi nyugalmat, amire pedig szükség van a rezsim túléléséhez. Raszputyin szörnyű véget ért, miután kivívta a dekadens elit haragját. Lehet, hogy Prigozsin is hasonló úton halad. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Neue Zürcher Zeitung

 

Miután kiderült, hogy Soros György 4. gyereke lesz a 92 éves befektető, emberbarát, a jobboldal gyűlölt figurájának örököse, az újság kiemeli, hogy Alex Soros idáig nem annyira kellemes okokból került be a szalaghírekbe. A Die Welt pl. még évekkel ezelőtt is azt írta róla, hogy foglalkozására nézve: milliomos csemete.

A brit bulvárlap, a Daily Mail 7 éve playboynak minősítette, mert egyik partit rendezte a másik után, csinos modell lányokkal. De újabban inkább már azzal veteti magát észre, hogy a twitteren Putyint bírálja, védi a környezetet és a szabad világot. A Wall Street Journalnek adott nagy interjúban azt hangsúlyozta, hogy kitart apja liberális céljai mellett, csak ő politikusabb alkat, mint az idősebb Soros. Ezért esett rá a választás.

Történész diplomája van és a Nyílt Társadalom Alapítvány igazgatósági tagja. Beavatottak szerint kinevezése jól jöhet a szervezetnek. És nem valószínű, hogy ugyanolyan rém lesz a jobboldal számára, mint Soros György.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Az LMBT-jogok ügyében Kelet-Európa meglehetősen egységes képet mutat: egyre éleződik a hang a nemi kisebbségekkel szemben, viszont Csehország és Észtország kivételt jelent. Ott a meleg párok hamarosan összeházasodhatnak. Ennek oka az egyház viszonylag csekély befolyása, valamint a háború.

Utóbbi az észteknél azt jelenti, hogy a hatalom egyrészt lehetetlenné tette a Moszkvából érkező tévéadások vételét, így viszont az emberek már nincsenek kitéve a homofób orosz propagandának. Másrészt pedig a háború megerősítette az orosz kisebbségben az érzetet, hogy a Nyugathoz kíván tartozni. Így viszont megerősödött a liberális értékek támogatottsága.

A cseheknél a közvélemény kedvezően áll hozzá a kérdéshez, ám újabban vég nélkülinek tűnik a vonatkozó törvény vitája és mind több előítélet merül fel. Észt földön viszont a parlament első olvasatban már jóváhagyta a jogszabályt.

A többi országban többnyire még a bejegyzett élettársi viszonyt sem ismeri a jog az egynemű párok esetében. Magyarországon viszont lehetséges, de még az Orbán Viktor előtti időkből.

 

FAZ

 

Nincs mese, a migrációs roham enyhítésére Európának együtt kell működnie a tunéziaihoz hasonló tekintélyuralmi rendszerekkel, már ha a földrész vissza akarja szerezni az ellenőrzést – állapítja meg a kommentár. Az EU jó sok pénzzel igyekszik rávenni Tuniszt, hogy fogja vissza a hajókon érkező menekültek áradatát. Az összeget egy utazási iroda ajánlotta fel, amelyet jó kapcsolatok fűznek a Bizottság elnökéhez. Sokkal többet, mint amennyit Brüsszel idáig küldött.

De már a törökökkel kötött egyezmény is megmutatta, hogy nincs más választás, az érintett autokráciákat nem lehet megkerülni. És von der Leyennek igaza van, hogy szét kell verni az embercsempészek cinikus üzleti modelljét, mivel ezek a bandák emberéleteket kockáztatnak a profitért.

Hogy a német kormány milyen nevetséges indokokat hoz fel a kérdésben, az kiderül abból, hogy a belügyminiszter asszony újra kívánja tárgyalni a múlt héten aláírt keretmegállapodást, mert bele óhajtja venni, hogy a külső határon tervezett gyors eljárásba ne vonják bele a kisgyerekes családokat. Ez ugyanis arra ösztökélné a szülőket, hogy még inkább a porontyokkal vágjanak neki az életveszélyes útnak.   

Meloni és holland kollégája, akik ott voltak Tuniszban a Bizottság elnökének társaságában, alighanem figyelembe vették az országukban uralkodó közhangulatot és a társadalom terhelhetőségének határait. Jó lenne, ha Scholz is követné a példát, mert többet már nem lehet megkívánni az önkormányzatoktól, miközben rekordértéket ér el az AfD népszerűsége.

 

Project Syndicate

 

Nyina Hruscsova új Raszputyinnak nevezi a Wagner-csoport parancsnokát, de figyelmeztet, hogy Prigozsin pont olyan cudar módon végezheti, mint a titokzatos szerzetes, aki nagy hatást gyakorolt az utolsó cár családjára. Az egykori pártfőtitkár és államfő dédunokája, aki a new yorki New School tanára, emlékeztet arra, hogy a zsoldosvezér folyamatosan támadja az orosz katonai vezetést. Egyben azt hangoztatja, hogy fellázadhat a nép, mivel nincs előrelépés Ukrajnában.

Putyinnak azonban nem megy neki, miközben az elnök igyekszik menteni a tekintélyét, ám ezt cseppet sem könnyíti meg számára alárendeltje, aki azonban nélkülözhetetlenné tette magát a harctéren elért sikereivel. Abban Prigozsinnak igaza van, hogy az orosz elit, Sojgu védelmi minisztert is beleértve, nincs oda a háborúért. Legszívesebben meggátolná a súlyosabb viszályt és nem kizárt, hogy dolgozik is ilyen terveken.

A szerző azt tapasztalta Moszkvában, hogy a hangulat már olyan, mint Sztálin idején: mindenütt ellenséget gyanítanak, barátok és szomszédok egymást jelentik fel. Pincérek kihallgatják a vendégeket. Viszont növeli a Prigozsin körüli rejtélyt, hogy ő szabadon bírálhat. Az ellenben fontos, hogy amikor nekiront az elitnek, eltereli a figyelmet Putyinról. Kívülről ugyan, de a rendszert szolgálja.

Ugyanakkor az államfőnek rá kell jönnie, hogy a milíciavezető függetlensége, törekvése felkavarja a társadalmi nyugalmat, amire pedig szükség van a rezsim túléléséhez. Raszputyin szörnyű véget ért, miután kivívta a dekadens elit haragját. Lehet, hogy Prigozsin is hasonló úton halad.

 

CNN

 

Lengyelország a nyugat kulcsfontosságú szövetségese, de a kormánya folyton feszegeti a demokrácia határait. A háború nélkülözhetetlenné tette Varsót. Aleks Szczerbiak, a Sussexi Egyetem politológia tanszékének vezetője azt mondja, hogy az USA ugyan kritikus a PiS-szel szemben, de úgy határozott, hogy a lengyel állam az összekötő kapocs a térség biztonsága szempontjából. Ezért Washington takarékra állította az ideológiai aggályokat.

A lengyelek felértékelődése fogas kérdés elé állította Európát. Hiszen egyrészt szüksége van a Jog és Igazságosság teljes támogatására Oroszország ellenében, másrészt viszont szembe kell néznie azzal, hogy Kaczynskiék folytatják azt, amit sokan támadásként érzékelnek a bíróságok függetlensége, a sajtószabadság, a demokratikus elvek, a nők és a kisebbségek jogai ellen.

Agnieszka Kubal, a University College London Szláv és Kelet-Európa Intézetének tanársegédje azt tartaná a legrémesebbnek, ha az ukrán menekültek befogadása miatt Lengyelország megúszná a demokrácia leépítését. Márpedig pont ebbe az irányba mutat az orosz befolyás kivizsgálására létrehozandó bizottság. Ha manapság rásütik valakire, hogy Moszkva ügynöke, az olyan mintha halálra ítélnék. És lényegesen kihat a választási kampányra.

Az őszi politikai erőpróbáról Szczerbiak úgy véli, az dönt majd, hogy a pártok mennyire képesek mozgósítani a saját híveiket. Ennek megfelelőek lesznek az üzeneteket, mert ezúttal nem arról van szó, hogy a habozó középrétegeket kell megnyerni. 

 

Der Standard

 

A kommentár kész őrületnek nevezi, hogy Amerikában a republikánus riválisoknak a józan ész alapján el kellene határolódniuk Trumptól, miután az ellen bizalmas iratok eltulajdonítása miatt vádat emelt egy szövetségi bíróság, ám pont az ellenkezője történik. Pedig a törvényhozás elleni ostrom óta világos, hogy a volt elnök mekkora veszélyt jelent a demokrácia számára.

Az is egyértelmű, hogy miután hazavitt egy sor titkos anyagot és ott illetékteleneknek mutogatta azokat: narcisztikus-neurotikus személyisége az USA nemzetbiztonságát fenyegeti. A papírokat a fürdőszobában és a szabadon megközelíthető bálteremben tárolta. Ám a pártbeli vetélytársak védik Trumpot, elfogadják az állítását, miszerint ártatlan áldozat.

Egyikük sem szeretné magára haragítani a politikus táborát. Azt remélik, hogy a korábbi elnök egy szép napon magától felsül. Ám közben annak jelöléséhez egyengetik az utat. Viszont annak még nehezebb lesz a dolga Bidennel szemben, ha folyik ellene az eljárás, hát még ha bűnösnek nyilvánítják. Ám mindannyian csakis a saját politikai túlélésükre játszanak egy olyan pártban, amelyben az őrület lett az irányadó norma.

 

2023. június 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább