2024. május 12. vasárnap
Ma Pongrác névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A Keresztapa negyedik része

A Keresztapa negyedik része

A Bundestag Külügyi Bizottságának elnöke gusztustalannak tartja, hogy Orbánnak a Keresztapa c. maffiafilm egyik kulcsjelenete jutott eszébe a hírről, mármint, hogy Soros György az egyik fiának adja át a 25 milliárd dolláros vagyon ellenőrzését. A kormányfő felrakta a twitterren azt a részt, amikor az idős Don Corleone a trilógia 3. részében megcsókolta örökösét, Michaelt. Erre a szociáldemokrata Michael Roth úgy reagált, hogy a magyar politikus szégyen Európa számára. Még egyértelműbben fogalmazott Daniel Freund, a német zöldektől, aki az illiberális magyar rendszer nagy bírálója. Úgy fogalmazott: „Nézzétek meg ezt a twitter bejegyzést, és utána mondjátok meg, hogy valójában ki a gengszter. Az orbáni megnyilvánulás megszólalásra késztette a budapesti amerikai nagykövetet is, noha már így is meglehetősen feszült a kétoldalú viszony. Pressman közzétett egy női fejet, rajta aluminíum fóliából készült sisakkal, ami utalás a magyar fél által ezúttal is megpedzett összeesküvés elméletre. A Politico beszámolója magyarázatként hozzáfűzi, hogy Orbán évek óta kampányt folytat Soros ellen, úgy tünteti fel, hogy az kézben tartja a magyar ellenzéket, és szervezkedik az ország ellen. Ezek a vádak táplálják az aggályokat, hogy a magyar vezetés összeesküvés elméletben utazik és antiszemita utalásokat tesz. A nagykövet egyébként beszólt, mondván: várhatóak, ugyanakkor zavaróak az olyan alattomos uszítások, mint amit a nevezett filmrészlet is megtestesít. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Monde

 

A luxemburgi miniszterelnök kijelentette, hogy az EU nem csupán előnyöket kínál, hanem kötelezettségekkel is jár. Pl. a jogállammal, a szabad sajtóval és igazságszolgáltatással. Vagyis amikor egy ország Európa mellett dönt, nem mérlegelhet csak anyagi szempontokat, mert az Unió egyben értékválasztást is jelent.

Bettel ezt arra mondta, hogy gyorsan fel kellene venni a nyugat-balkáni országokat, ám közben Bosznia és Koszovó továbbra is valóságos lőporos hordó, amelyet Brüsszel igyekszik hatástalanítani. Ám elismerte, hogy a kérdés érinti Magyarországot és Luxemburgot is, bár szerinte – hála a két kormányra gyakorolt nyomásnak – tapasztalható elmozdulás.

Azt ugyanakkor ellenzi, hogy Budapest és Varsó se lehessen a szervezet soros elnöke. Azzal érvelt, hogy a rotációs elven nem lehet változtatni, mert annak rossz volna az üzenete. A portál emlékeztet arra, hogy ezt pl. a német Európa-ügyi miniszter nem így látja.

A luxemburgi politikus kitért arra, hogy veszélyes jelenség a földrészen a szélsőségesek és a populisták megerősödése. Úgy fogalmazott, hogy az Európai Parlamentben kifejezetten nehéz helyzet alakult ki. Reméli azonban, hogy a kereszténydemokraták nem lépnek érdekszövetségre a szélsőjobbal.

 

Politico

 

Az új lett államfő, a vállaltan meleg Edgars Rinkevics azt mondta, hogy igen nehéz vita zajlik Magyarország és az EU között az LMBT-jogok korlátozása miatt, ám emiatt nem lehet megvonni az Orbán-kormánytól a soros elnökség teendőit. Merthogy az több hátránnyal járna, mint előnnyel, ezért nem volna helyes.

Kitért arra, hogy országa továbbra sem ismeri el az egyneműek házasságát, és egy-két törvényhozó kifejezetten aggódik amiatt, hogy ő first lady nélkül jelenik meg majd az állami vacsorákon. Ám szerinte a lettek többségét nem érdekli, hogy melyik nemhez vonzódik az államfő. Úgy fogalmazott, hogy a kétmilliós társadalom ma már sokkal toleránsabb és félévnyi távolságot tett meg 1992 óta, mert akkor a homoszexualitás még bűncselekménynek számított.

 

Euractiv

 

A lengyel kormány bejelentette, hogy nem hagyja annyiban az uniós menedékpolitika tervezett reformját, és szervezkedni kíván az Európai Parlamentben a belügyminiszterek által jóváhagyott keretmegállapodás ellen. Ezt a PiS szóvivője közölte, miután a múlt héten átment a javaslat, hiába szavazott ellen a magyar és a lengyel képviselő.

Varsónak főként az nem tetszik, hogy áttelepítenék peremországokból a délről érkező migránsokat, mert szerinte az felhívás a táncra, mármint hogy újabb és újabb tömegek induljanak el. Ehhez a lengyel állandó EU-nagykövet hozzátette: gyakorlatilag a kvótarendszer elutasításáért járó büntetésnek kell tekinteni az egyezségnek azt a pontját, miszerint fejenként 20 ezer eurót kötelesek fizetni azok az államok, amelyek nem hajlandóak menedékkérőket átvenni.

A szóvivő egyébként odáig ment, hogy bejelentette: nem hajtják végre a döntést. A szélsőséges igazságügyi miniszter, Ziobro pedig kifejtette, hogy a lengyelek nem hajlandóak nagy összeget áldozni a gazdagabb tagállamok elhibázott migrációs politikájáért.

 

Washington Post/Bloomberg

 

A tegnap elhunyt Berlusconi írta a forgatókönyvet napjaink erős emberei számára, ő volt a prototípus Trump, Orbán, Boris Johnson előtt – fejti ki a kommentár. Őt koppintja a populizmus, ami világszerte kihívást jelent a liberális demokráciák számára. Kezdve onnan, hogy kigúnyolta a nőket, kirohant a bevándorlók ellen, saját üzleti gyarapodásához használta fel a politikai hatalmat és összetűzött a bíróságokkal.

Ő használta fel először saját televízióját arra, hogy üzenetekkel bombázza az olaszokat, ezzel lefektette a twitter és az instagram korának politikáját. Nem kötődött semmilyen politikához vagy ideológiához. Gúnyt űzött az olyan intézményekből, mint a jegybank és a bíróságok. A botrányai segítettek növelni a népszerűségét, mert a lakosság nem bízott az elitben. Szégyentelensége modellül szolgált az olyanoknak, mint Trump vagy Johnson.

Több mint két tucat ügyben próbálták elmarasztalni, de a végén csak adócsalás miatt ítélték el. Bukását azonban a piac okozta, egészen pontosan a 2011-es adósságválság. Uralkodása alatt tovább súlyosbodott a korrupció, a gazdaság pangott. A szabályok megszegését viszont normává tette, amivel tartós károkat okozott.

Továbbá törte az utat a szélsőjobb hatalomra kerüléséhez, mivel bevitte az Olaszország Fivéreit a politika fő áramába, Meloniból pedig minisztert csinált. A liberalizmus jön fel az egész kontinensen, Olaszországtól és Spanyolországtól kezdve, Lengyelországig és Magyarországig. De majd a jövő évi európai választások mutatják meg, mennyire terjedt el a berlusconizmus.

 

Guardian

 

Lehet, hogy Berlusconi elment, de Trump továbbra is itt van és mindenütt látni a rothadt populista örökséget. Ezt fejti ki kommentárjában Paolo Gerbaudo, a pisai Scuola Normale Superiore és a londoni King s College szociológia professzora. Úgy ítéli meg, hogy a Lovag kövezte ki az utat a trumpizmus számára, amikor ötvözte a celeb bohóckodást és a jobboldali demagógiát.

Stílusában keveredett a szélsőséges személyi politizálás, a tévé ügyes felhasználása, valamint az érzelmek és előítéletek szégyentelen meglovaglása. Kiaknázta a status quo láttán érzett tömeges kiábrándultságot és cinizmust. Sokakat hasonlítanak hozzá, legelőször is Trumpot. Hiszen az olasz vezető is semmibe vette a normákat, saját magát a bírák és a választási hatóságok áldozatának állította be. Nem riadt vissza semmiféle vulgáris vagy szenzációhajhász taktikától, hogy magára irányítsa a közfigyelmet.

Amíg a politikát – Trump szavaival – a korrupció és a képmutatás mély mocsarának tekintik, addig győzedelmeskedni fog a Berlusconi által meghonosított cinikus politika, amelyet azután jobbos populisták tökéletesítettek. Az egyetlen ellenszert az jelenti, hogy ha a politika helyzetük javulásához segíti hozzá az embereket. De pont ez az, amivel a Forza Italia elnöke adós maradt.

 

Frankfurter Rundschau

 

Csak látványpolitizálás folyik a Weimari háromszögben, pedig Németország, Franciaország és Lengyelország sokat tehetne az EU-ért, ám ehhez hiányzik részükről az elegendő közös érdek. Ezt állapítja meg a vezércikk, hozzátéve, hogy a hármas szövetség az eltelt jó 30 évben soha nem teljesítette feladatát, mármint hogy a német-francia-tengely mellé Varsót is felsorakoztatva stabilizálja az Uniót.

Az alakulás idején a jobboldali populisták még alárendelt szerepet töltöttek be és azt lehetett hinni, hogy a világon mindenütt győz a demokrácia és a piacgazdaság. Ám van itt öt történelmi tévedés:

1. A globális kelet-nyugati viszály Ukrajna megtámadásával még drámaibb, mint a hidegháború idején

2. A jobboldali populisták példátlan hatalomhoz jutottak a kontinensen

3. Egyre erősödnek a tekintélyuralmi rezsimek

4. Lengyelország közben az európai stabilitási rendszer ellensúlyának számít

5. Még most is súrlódások vannak a régi EU és a kelet-európai tagok között.

Az Unióban évek óta elakadtak a reformok. Továbbra is gyerekcipőben jár a közös kül- és biztonságpolitika. Csak szólam, hogy elhagyják az egyhangú döntések rendszerét. Még nagyon messze van a közös menedékpolitika. Így nem tűnik fel, hogy van két olyan állam: Magyarország és Lengyelország, amely nem felel meg a szervezet jogállami előírásainak. Vagyis volna mit tennie a Weimari háromszögnek, a stabil mag-Európának. Ám nincs annyi közös érdekük, ami az éllovas szerepre ösztökélné őket.

 

Die Presse

 

A kommentár úgy értékeli, hogy Európa már megint a régi hibába esik: pénzt fizet autokráciáknak, most éppen egymilliárd eurót Tunéziának, hogy az tartóztassa fel a menekülthullámot. De csak ugyanaz történik, mint Törökország esetében: az EU politikailag zsarolható lesz, és nem a jogállamot, a demokráciát és a gazdasági fejlődést támogatja, vagyis nem a kivándorlási hullám okai ellen veszi fel a küzdelmet.

Tunisznak úgy kell pénz, mint a manna, mert gazdaságilag szakadékban van. A Világbank szerint az ország 2011 óta egy egész évtizedet vesztegetett el. Von der Leyen mégis arról beszél, hogy a megállapodás fontos mérföldkő a kétoldalú kapcsolatokban. Ez méltatlan a Béke-Nobel-díj kitüntetettjéhez.

Demokrácia nélkül ezek az országot macska-egér harcot folytatnak Brüsszellel, és a migráció a nyomásgyakorlás eszközéül szolgál számukra.

 

 

FT

 

Hogy Trump a jogállamot támadja, az nagy veszélyt jelent Amerikában a köztársaság számára – emeli ki a vezércikk. A volt elnök ellen egyre vaskosabb a vádlista. Egyre újabb és újabb precedensek keletkeznek. Hiszen idáig a Fehér Ház egyetlen korábbi lakóját sem fogták perbe bűntett miatt, ráadásul ő meg ismét pályázni akar a tisztségre, miközben jó esélye van rá, hogy elítéljék.

De még a börtönből is folytathatná a küzdelmet. Ezért vizsgázik az amerikai politikai rendszer. Egyrészt az igazságszolgáltatásnak be kell bizonyítania, hogy tisztességesen és módszeresen dolgozik. Alapvető, hogy az eljárás tisztességes legyen és annak is látszódjon.

Még nagyobb a politikai próbatétel: minden egyes vád a jelek szerint csak erősíti Trump befolyását a republikánus táborban. Összeesküvés elméleteire ráerősít a párt vezetése, pedig a tűzzel játszik, hiszen a saját alapelveivel megy szembe.

Ha jövőre a politikus győz, bizonyosan amnesztiát ad magának. Ezért a köztársaságra nagyobb kockázat leselkedik, mint 3 évvel ezelőtt, amikor a cél a választási eredmény megváltoztatás volt. Ha Trump jelölt lesz, akkor a lakosság gyakorlatilag népszavazáson mond vélemény a jogállamról. Milliók hiszik el a korábbi elnök képtelen állításait a mély államról. A végső hatalom azonban a népakarat, tőle függ, hogy mi lesz Trumppal.

 

FT

 

Az újság külpolitikai főelemzője szerint Amerikának és Nagy-Britanniának meg kell mutatnia, hogy lehetséges olyan rendszer, amelyben felelősségre vonják a politikusokat. Ahol létezik a jogállam és nem csupán mítosz. Gideon Rachman emlékeztet arra, hogy mindkét hatalom érett demokráciának, egyben modellnek tekinti magát a világ számára.

Csakhogy az utóbbi pár év betett ennek az önelégültségnek. A britek átélték a Brexit gyötrelmeit és gyors egymás után négy kormányfő váltotta náluk egymást. Az USA végignézte a törvényhozás ostromát, ami gyakorlatilag államcsínykísérlet volt a távozó elnök részéről. A demokrácia mindkét országban súlyos gondokkal küszködik, de ha nevesíteni kell a bajt, akkor azt úgy hívják: Trump és Johnson.

Mindketten személyi kultuszt építettek ki, elhitették a hívekkel, hogy ők jövő emberei. Nem voltak gátlásaik, hogy átgázoljanak a törvényeken és a szokásokon. Amikor ezért felelősségre vonták őket, azt hirdették, hogy a mély állam összeesküvésének az áldozatai.

A karizmatikus erős ember politikai stílusa világszerte jól ismert. Az ilyen vezető paranoid, hataloméhes, rejtélyes és talpnyalók veszik körül. Lásd Erdogant, aki számára a jog eszköz a politikai ellenfelekkel szemben. Ugyanez áll Putyinra is.

Trump és Johnson mesemondó, akinek az igazság mindig az, ami az adott pillanatban szükséges számára – személyes vagy politikai okokból. De ha korrekt lesz a per, az alapvető üzenetet küld az autokráciák ellen küzdő emberek számára.

 

Washington Post

 

Az egyik legnevesebb amerikai biztonságpolitikai szakértő, a lap rendszeres szemleírója nem érti a felhajtást: ha az Egyesült Államok kémkedhet Kína, ellen, akkor ez fordított irányban miért ne volna lehetséges. Max Boot, a Külkapcsolati Tanács nevű agytröszt vezető munkatársa azt gondolja, hogy a Kubában lévő kínai megfigyelő állomás azért váltott ki ekkora vihart az USÁ-ban, mert vannak körök, amelyek nem szeretnék, ha rendeződne a viszony Washington és Peking között.

Ráadásul a szigetországban már Trump óta működik egy ilyen kínai műintézmény, nem beszélve arról, hogy az orosz titkosszolgálat évtizedeken át jelen volt Kubában, és mégsem zavart senkit sem. Amerika elismerte, hogy az országoknak joguk van a hírszerzéshez. Ő maga pedig megfigyel mindenkit, barátot és ellenséget egyaránt.

Szóval az egész ügy fel van fújva, de már messze nem akkora a felháborodás, ha arról van szó, hogy Kínában népirtás folyik az ujgurok ellen, leverik a szabadságot Hongkongban, és ellenzékieket börtönöznek be, noha ez egytől egyig gyalázatos.

 

2023. június 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább