2024. május 14. kedd
Ma Bonifác, Gyöngyi névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Trump tönkretenné az országot, még mielőtt utolérné az igazságszolgáltatás

Trump tönkretenné az országot, még mielőtt utolérné az igazságszolgáltatás

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy látja, hogy az amerikaiaknak jövőre fel lesz adva a lecke, mivel az egyik oldalán áll majd egy bűnös, aki bosszút liheg, miután perbe fogták, az ellenfél pedig Biden lesz,. Azaz népszavazás zajlik majd a jogállamról. Ha volt elnök bizonyul jobbnak, akkor valószínűleg megússza a börtönt. Ha alulmarad, minden bizonnyal beköltözik egy cellába. Nem kérdés, hogy győzelme esetén saját céljaira mozgósítaná az igazságszolgáltatást. A kérdés az, meddig hajlandó elmenni, hogy elkerülje a szabadságvesztést. Nem lesz vesztenivalója. Csoda, hogy egy szabad társadalom pajzsra emelhet egy ilyen embert. Pedig hány példa van rá: Berlusconi, Netanjahu. Az ilyen figurák személyi kultuszt alakítanak ki, nem az ideológia mozgatja őket. Azzal nyernek, hogy vegyítik az üldözöttség érzetét a szélesebb rétegek által vallott áldozatisággal. Ez magyarázza, hogy hiába emelnek újabb és újabb vádat Trump ellen, az csak fokozza népszerűségét. Szinte közhely az a megítélés, hogy a perek valószínűbbé teszik Trump jelölését, viszont rontják az esélyeit Bidennel szemben. Az első megállapítás helyes, a másikat illetően van ok a kétkedésre. De a korábbi elnök már az előző két választás során alapvetően megváltoztatta a normákat. Akkor mit csinálna most, hogy ne csukják be? Az jó, hogy a közvélemény nagyobbik része szerint az ellene emelt vádak folytán nem indulhatna a republikánus jelöltségért. Viszont nagyon is kellemetlen, hogy az elektori testület furcsaságai miatt 47 %-kal is bekerülhet a Fehér Házba. Ám az szabaduló levél lenne számára a börtönből, egyben Amerika temetésének napja. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Euractiv

 

A lett elnök után a belga kormányfő is úgy látja, hogy hiba volna, ha elvennék Magyarországtól az EU soros elnöki tisztét. Alexander De Croo szerint a lépés pont a céllal ellentétes hatást váltana ki, viszont kedvező helyzetbe hozná a Fidesz-kormányt. Szerinte ajánlatos óvatosan eljárni a kérdésben, bár osztja az Európai Parlament aggályait a magyar jogállam ügyében.

Ezzel együtt teljesen elhibázottnak tartja, hogy az EP kezdeményezte a jövő év 2. felében esedékes megbízatás megvonását. Azzal érvelt, hogy a poszt nem csupán kiváltság, teendőkkel is jár. Az érintett kormány köteles felfordítani a lapjait és közvetíteni a vitákban.

És ez így is van teszi hozzá a jelentés: a mindenkori elnöknek nem szabad kétséget hagynia a szándékai felől. Elő kell segítenie a párbeszédet, hidakat kell építenie és meg kell oldania felmerülő gondokat. Ám több tagállam kétségbe vonja, hogy a jelenlegi magyar vezetés képes-e rá.

 

Die Welt

 

Az olasz külügyminiszter úgy gondolja, hogy az európai konzervatívoknak nyitniuk kell a jobboldali-populisták felé, mert ily módon szavatolhatják maguknak a többséget. Tajani, aki a Forza Italia politikusaként a kereszténydemokrata frakcióhoz tartozik Strasbourgban és volt az EP elnöke, megerősítette, hogy az Európai Néppárt együttműködik az Olaszország Fivérei, illetve a PiS által fémjelzett Konzervatívok és Reformerek képviselő csoportjával.

Ám mint mondta, semmiképpen sem hajlandóak közösködni a szélsőségesekkel, vagyis az Identitás és Demokrácia-frakcióval, benne Le Pen Nemzeti Tömörülésével és az AfD-vel. Szerinte itt magától értetődően vörös vonal húzódik. Úgy véli ugyanakkor, hogy a földrészen jobbratolódás megy végbe, a görögöknél, finneknél, talán a spanyoloknál és az olaszoknál is. De a döntő szót a polgárok mondják ki.

(A nyilatkozat háttere, hogy az EPP-ben nagy vita van, mivel Weber elnök közeledne Meloni posztfasiszta pártjához, mert azt reméli, hogy a mérsékelt jobboldal ily módon megőrizheti vezető helyét az európai törvényhozásban – a szerk.megj.)

 

FT

 

A kommentár óva int attól, hogy Trumpot ismét elnöknek válasszák, mert a politikus tönkretenné az országot, még mielőtt utolérné az igazságszolgáltatás. A kérdés csak az, hogy a választópolgárok elég éberek-e és így időben megállítják-e.

A szemleíró, Edward Luce úgy látja, hogy az amerikaiaknak jövőre fel lesz adva a lecke, mivel az egyik oldalán áll majd egy bűnös, aki bosszút liheg, miután perbe fogták, az ellenfél pedig Biden lesz,. Azaz népszavazás zajlik majd a jogállamról. Ha volt elnök bizonyul jobbnak, akkor valószínűleg megússza a börtönt. Ha alulmarad, minden bizonnyal beköltözik egy cellába.

Nem kérdés, hogy győzelme esetén saját céljaira mozgósítaná az igazságszolgáltatást. A kérdés az, meddig hajlandó elmenni, hogy elkerülje a szabadságvesztést. Nem lesz vesztenivalója. 

Csoda, hogy egy szabad társadalom pajzsra emelhet egy ilyen embert. Pedig hány példa van rá: Berlusconi, Netanjahu. Az ilyen figurák személyi kultuszt alakítanak ki, nem az ideológia mozgatja őket. Azzal nyernek, hogy vegyítik az üldözöttség érzetét a szélesebb rétegek által vallott áldozatisággal. Ez magyarázza, hogy hiába emelnek újabb és újabb vádat Trump ellen, az csak fokozza népszerűségét.

Szinte közhely az a megítélés, hogy a perek valószínűbbé teszik Trump jelölését, viszont rontják az esélyeit Bidennel szemben. Az első megállapítás helyes, a másikat illetően van ok a kétkedésre. De a korábbi elnök már az előző két választás során alapvetően megváltoztatta a normákat. Akkor mit csinálna most, hogy ne csukják be?

Az jó, hogy a közvélemény nagyobbik része szerint az ellene emelt vádak folytán nem indulhatna a republikánus jelöltségért. Viszont nagyon is kellemetlen, hogy az elektori testület furcsaságai miatt 47 %-kal is bekerülhet a Fehér Házba. Ám az szabaduló levél lenne számára a börtönből, egyben Amerika temetésének napja. 

 

Neue Zürcher Zeitung

 

A konzervatív liberális lap kommentárja úgy látja, hogy Trump túl nagy kockázatot jelentene a jogállam szempontjából, ha másodszor is elnök lenne. A szerző, Rásonyi Péter, a külpolitikai rovat vezetője rámutat, hogy az újabb vádemelés folytán drámai módon választani kell a jogállamiság és a demokrácia között. A republikánusok azonban most még megakadályozhatják, hogy az országnak ne kelljen még évekig küszködnie ezzel a teherrel.

Ha igaz volna a volt elnök vádja, hogy a hatalom politikai okokból jár el vele szemben, az hosszú távon aláásná a demokrácia iránt táplált bizalmat – a következménynek beláthatatlanok lennének az USA számára. Csakhogy az igazságügyi tárca vezetője megtett minden elképzelhető óvintézkedést, hogy elhárítsa a gyanút.

A vádiratból az derül ki, hogy nagyon is megalapozott az igen súlyos bűncselekmény, az igazságszolgáltatás akadályozásának gyanúja. Sokéves börtön jár érte. De az igazi botrány az, hogy egyáltalán ilyen kínos helyzetbe kerülhetett a szakminiszter, és ezért egyes egyedül Trumpot terheli a felelősség.

Hogy mi történne, ha a politikus ismét beköltözne a Fehér Házba, annak elképzeléséhez nem kell sok fantázia. Ismerjük a vezetői stílusát. Feltétlen hűséget követel meg, gyorsan cseréli a munkatársait, fenyegetőzik, személyes bosszúvágy hajtja és kíméletlen hadjáratot folytat a bírálókkal és a vetélytársakkal szemben.

A leendő igazságügyi minisztertől nagy valószínűséggel azt követelné, hogy fogja perbe Bident. A jogállam és a demokrácia veszedelmes, lefelé tartó spirálba kerülne. A jelenlegi ellenzék nem teheti ki ekkora tehernek a nemzetet. A pártvezetésnek és a riválisoknak egyértelműen figyelmeztetniük kell a támogatókat a veszélyre.

 

2023. június 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább