2024. május 12. vasárnap
Ma Pongrác névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Honnan tudni, hogy az ukrán ellentámadás sikeres?

Honnan tudni, hogy az ukrán ellentámadás sikeres?

Az Európában állomásozó amerikai erők egyik volt főparancsnoka igyekszik megnyugtatni mindenkit: nem baj az, ha nem látszanak rögtön az ukrán ellentámadás eredményei, Ukrajna a legjobb úton halad afelé, hogy kiűzze a betolakodókat. Ben Hodges, aki jelenleg a Human Rights First nemzetközi emberi jogi szervezet, illetve a NATO tanácsadója, saját afganisztáni és iraki tapasztalatai alapján teljesen természetesnek tartja, hogy az elején nem áttekinthetőek a harctéren a fejlemények. De az ukránok felül fognak kerekedni, noha a nyár hosszú és nehéz lesz. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Bár a magyar kormány azt állítja, hogy jó ideje lekerült a napirendről az amerikai fegyvervásárlás kérdése, erről a washingtoni Szenátusban nem tudnak, sőt igazi kétpárti támogatást kapott az a republikánus honatya, aki megfúrta a 735 millió dolláros üzletet, miután a magyar vezetés továbbra is gátolja Svédország NATO-tagságát. Az igen korszerű HIMARS légvédelmi rakéták szállításáról van szó.

Az egész ügy meglehetősen fura, hiszen Magyarország az USA katonai szövetségese, ám az érintett tengerentúli politikus, a Külpolitikai Bizottság vezető ellenzéki tagja kijelentette: itt egyetlen állam fekszik keresztbe, miközben egy irányba kellene húzni. De biztos abban, hogy sikerül megoldani az ellentéteket.

A portál hozzáfűzi, hogy a republikánus szenátor által gyakorolt nyomás különösen feltűnő, hiszen Orbán Viktor a tengerentúli jobboldali körök kedvence.  Olyannyira, hogy ő volt a közelmúltban a konzervatív ernyőszervezet, a CPAC budapesti tanácskozásának házigazdája.  

Ezzel együtt Risch saját párttársai is helyeslik a kiállást, nem beszélve a demokratákról. Egyikük úgy fogalmazott, hogy a magyar vezetés nem érdemel különleges elbánást, ha megtagadja a svédektől a csatlakozást és Putyin oldalára áll.

A Külügyi Bizottság demokrata elnöke, Bob Menendez kifejtette, hogy szeretnék megnyerni az ügynek mind Magyarországot, mind Törökországot. A jelentés kitér arra, hogy nehéz megfejteni a magyar ellenkezés okát. Budapesten azt hangoztatják, hogy Svédországnak több tiszteletet kell tanúsítania az ország iránt. Ám európai illetékesek szerint a dolog mögött az van, hogy a Fidesz szoros kapcsolatokat ápol mind Ankarával, mind Moszkvával.

 

Politico

 

Magyarország az egyetlen tagállam, amely nem kíván csatlakozni az induló vállalkozások felkarolását célzó uniós összefogáshoz, mert az alapelvek között szerepel a sokszínűség és a befogadás is. 15 kormány már belépett, a többiek pedig szándéknyilatkozatot írtak alá. Az Orbán-kabinet azonban sehol sem tart, mivel még a startup-ok kapcsán sem szeretné magát elkötelezni amellett, hogy ösztönözze a sokszínűség elfogadását az etnikum, a társadalmi nem, a vallás és a szexuális orientáció alapján. A cél az volna, hogy a cégek ne habozzanak ilyen embereket felvenni.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A lengyel kormány arra készül, hogy népszavazást tart az uniós menedékpolitika reformja ügyében. A hírt maga Kaczynski közölte, hozzátéve, hogy az EU bevándorlókat akar rákényszeríteni az országra, ám ebbe Varsó nem megy bele. Az ország erős embere azzal vádolta meg Brüsszelt, hogy az nem túlzottan szolidáris a lengyelekkel, noha azok sok millió ukránnak nyújtanak menedéket.

Lengyelország és Magyarország kategorikusan elutasítja, hogy fejenként 20 ezer eurót kelljen fizetnie, amiért nem hajlandó menedékkérőket átvenni a dél-európai uniós államoktól.

 

Euractiv

 

Le Pen bírálta az olasz kormányfőt, mondván, hogy az elvtelen engedményeket tett az EU-nak a migráció ügyében, mert ily módon akar több pénzhez jutni a járványalapból. A francia Nemzeti Tömörülés vezére a legfrissebb menekülthajó-tragédia kapcsán kifejtette, hogy az ilyen súlyos eseteket az Unió politikája váltja ki, mert hatalmas kockázatok vállalására ösztökéli az embereket.

Szerinte a civil szervezetek diktálnak Brüsszelnek, miközben valójában az embercsempészek bűntársai. (Korábban Meloni is hasonlóképpen vélekedett.)  Le Pen azt is kifejtette, hogy az EU megfosztja a tagállamokat a döntéshozatal jogától. Merthogy a civilek határozzák meg a bevándorlás politikát, az Unió asszisztálása mellett.  Visszautasította ugyanakkor, hogy migránsokat kényszerítsenek rá Franciaországra.

A jelentés megjegyzi, hogy az olasz koalíciós kabinet ideológiailag közel áll a szélsőséges francia párthoz, Salvini Ligája pedig egyenesen a szövetségese. Ám Olaszország ezzel együtt megszavazta a múlt héten a menedékpolitika reformját és ez vonatkozik a Ligára is.

 

Reuters

 

Az Európai Bíróság a lengyel devizahiteleseknek adott igazat, ezért az ország bankfelügyelete máris arra figyelmeztet, hogy a döntés átszámítva nagyjából 24 milliárd dollárba kerül a pénzintézeteknek. Elemzők szerint azonban az ágazat simán elviseli a csapást. A döntés mindenesetre kimondja, hogy a kölcsönadók előnytelen feltételeket kényszerítettek rá a több százezer ügyfélre, akik annak idejében devizában vettek fel kölcsönt.

Amikor beütött a krach, azaz Svájc felszabadította a frank átváltási árfolyamát, a törlesztő részletek aránytalanul megugrottak. Ám a verdikt szerint a pénzpiac stabilitása nem lehet fontosabb, mint a fogyasztók védelme. Mint emlékezetes, Magyarország már sok évvel ezelőtt arra kényszerítette a bankokat, hogy váltsák át forintra a tartozásokat.

A lengyel pénzintézetek a peren kívüli megegyezést szorgalmazzák, idáig 60 ezer ilyen megállapodás született, ám sokan az igazságszolgáltatást választják, mert a bírák az esetek szinte 100 %-ban a javukra határoznak.

 

Daily Telegraph

 

Az Oxfordi Válságkutató Intézet igazgatója úgy véli, hogy Erdogan Putyint szolgálja a NATO-ban, ám egyre veszélyesebbé válik. Mark Almond szerint a török elnök elvonja a figyelmet a háborúról a jövő hónapban esedékes vilniuszi csúcs előtt, mivelhogy a svéd tagság akadályozásával válságot idéz elő.

Az európai biztonság ennélfogva kezd lebénulni, Stockholm sebezhető marad. Ankara az orosz politikus véres kezére játszik. Felbátorodott saját választási győzelmén, ezért még inkább hajlamos szembemenni nem csupán a Nyugattal, hanem az alapvető demokratikus és emberi jogi elvekkel is. Üldözi a vetélytársait, eltiltja őket a politikától. Új szintre emeli a tekintélyelvűséget, amikor azt követeli, hogy a svédek a felvétel előtt adják ki az általa megnevezett török ellenzékieket.

Ám hogy tehetne eleget ilyen sürgetésnek bárki, aki a jogállam híve? Ám Ankara megpróbálja kiaknázni stratégiai fekvését. Abban bízik, hogy a NATO-partnerek lenyelik a békát. A Nyugatnak nem kell mártírt csinálnia Erdoganból, de borzasztó hiba volna engedni neki.

Ha más kormányok, ideértve Magyarországot azt gondolják, hogy a svédek csatlakozása megfelel nemzeti érdekeiknek, akkor nem szabad visszariadniuk az összecsapástól a török féllel szemben. Kizárni ugyan egyetlen tagot sem lehet, de eseti alapon meg lehet kerülni Ankarát. Pl. olyan együttműködési mechanizmust lehet létrehozni, amelynek révén Stockholm belépés nélkül is élvezi a tagság előnyeit.

Be kell mondani, hogy a török elnök blöfföl és a nyugati érdekek ellen cselekszik. Kettős játékot űz Ukrajna ügyében, miközben beavatkozik Szíriában és Irakban. Mivel kiszolgálja a Kremlt, vissza kell szorítani, keményen és stratégiailag.

 

Washington Post

 

Az Európában állomásozó amerikai erők egyik volt főparancsnoka igyekszik megnyugtatni mindenkit: nem baj az, ha nem látszanak rögtön az ukrán ellentámadás eredményei, Ukrajna a legjobb úton halad afelé, hogy kiűzze a betolakodókat. Ben Hodges, aki jelenleg a Human Rights First nemzetközi emberi jogi szervezet, illetve a NATO tanácsadója, saját afganisztáni és iraki tapasztalatai alapján teljesen természetesnek tartja, hogy az elején nem áttekinthetőek a harctéren a fejlemények.

De az ukránok felül fognak kerekedni, noha a nyár hosszú és nehéz lesz. E pillanatban négy dolgot kell szem előtt tartani:

1. Akkor érzékeljük az eseményeket, ha látjuk őket. A főcsapás még aligha kezdődött meg, mert az ukrán hadvezetés amíg csak lehet, szeretné bizonytalanságban tartani az orosz tábornokokat. Próbálgatják, hol vannak az oroszok gyenge pontjai, taktikai sikereket céloznak meg. A döntő roham akkor indul meg, ha két vagy három páncélos dandár támad egy irányban.

2. Nézni kell az orosz állásokat. A védelem erejét persze a katonák jelentik és majd kiderül, hogy az orosz alakulatok ebben jobbak-e, mint a támadásban voltak. A katonai parancsnokok és egyes zsoldosvezérek csetepatéja az egység hiányára vall.  Ha ezt az ukránok ki tudják használni, az áttörés katasztrofális következményekkel járhat az ellenség számára, amikor kitör a káosz.

3. Nem kell túlértékelni az ukrán veszteségeket. Ha érkeznek képek egy-két nyugati páncélos roncsáról, az még nem mutatja a harcok pontos menetét. Mindenesetre jelzik, hogy nem sétagaloppról van szó.

4. Talán a legfőbb: figyelni kell, miként alakul a nyugati segítségnyújtás. Ukrajna a létéért küzd, de hogy mennyi ideig és milyen emberáldozatok árán, az nagyban függ a pótlólagos katonai támogatástól. Nagyobb hatótávolságú fegyverekre van szükség, át kell adni az ATACSMS-eket.

 

FT

 

Meg kell törni az oroszok nukleáris lelkesedését, mert egyes vezetők túlságosan is előreszaladtak és sorra fenyegetőznek atomcsapással. Erre figyelmeztet a NATO volt főtitkárhelyettese, az egykori szovjet-amerikai stratégiai fegyverzetkorlátozási párbeszéd washingtoni főtárgyalója, aki jelenleg a Stanfordi Egyetemen tanít.

Rose Gottemoeller bölcsnek nevezi, hogy Biden, illetve más nyugati vezetők nyugodt elrettentéssel, illetve higgadt védelmi intézkedésekkel reagáltak a moszkvai kardcsörtetésre. Kína és India ugyancsak szólt a Kremlnek, hogy nem kellene heveskedni. Ám az zavaró, hogy Putyin hajlandó ennyire támaszkodni a tömegpusztító fegyverekre.

Ez valószínűleg azzal függ össze, hogy meg van győződve: a Nyugat Oroszország szétesését akarja. Csakhogy ez a logika teljesen képtelen. Ezért meg kell vele értetni, hogy stratégiai veresége esetén az oroszoknak távozniuk kell Ukrajnából, de az államuk megmarad. Ilyen alapon lehet azután tárgyalni az orosz érdekekről.

Vissza kell állítani az enyhülés korának néhány vívmányát, így azt, hogy katonai erőket csak úgy lehet a határtérségbe vezényelni, ha arról értesítik a szomszédokat. Azután helyre kell állítani a nukleáris együttműködést, valamint a sokoldalú kommunikációt, hiszen jelenleg minden csatorna bedugult a Kremllel.

Már most meg kell tervezni, hogy miként álljanak vissza a korábbi kapcsolatok. Ehhez különösen fontos, hogy a Nyugat eldöntse: mit akar kérni a háború után és miként akar gondoskodni a saját biztonságáról. Az orosz érdekek nem írhatják felül egyetlen más állam érdekeit sem, de ettől még léteznek. Ha ez világossá válik, az segíthet lenyomni az orosz nukleáris lázat.

 

Neue Kronen Zeitung

 

Két és félévi felfüggesztett szabadságvesztéssel zárult a három évvel ezelőtti ausztriai nyaralás egy magyar férfi számára, miután annak idején fürdőruhára vetkőzött a Hinterseenél, ám kiderült, hogy az egész testét beborító tetoválások között jó pár náci jelkép van. Márpedig ez osztrák földön tilalom alá esik.

A vádlott, aki Magyarországon él, arra hivatkozott, hogy 24 éves koráig, 8 éven át egy szélsőséges csoporthoz tartozott, akkor tetováltatta magára a több tucatnyi ominózus szimbólumot, de ma, 9 évvel később már eltávolodott attól az eszmevilágtól. Jelenleg azon gondolkodik, hogy átrajzoltatja a kifogásolt motívumokat.

 

2023. június 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább