2024. május 14. kedd
Ma Bonifác, Gyöngyi névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Trump öngólja

Trump öngólja

Hatalmas öngólt rúgott a korábbi amerikai elnök, amikor a héten nyilatkozott a konzervatív Fox Newsnak, mert butaságokat beszélt, ezért elárulta gyengeségét. Az interjú még vissza fog ütni rá, annál is inkább, mert továbbra is úgy akarja visszanyerni elvesztett szavazóit, hogy az bizonygatja: 3 éve igazából ő nyert és nem Biden. Az sem zavarta, hogy a műsorvezető közölte vele: elvesztette a küzdelmet – írja Karl Rove, aki egykor az ifjabbik Bush tanácsadója volt. Megállapítja: nagy hiba volt a politikus részéről, hogy elkezdte magyarázni, miért tartott magánál igen bizalmas iratokat a bukása után, ráadásul teljesen rossz érvekkel hozakodott elő. Kijelentette pl., hogy a papírok nem is voltak titkosak, amikor tudni lehet, miután lehallgatták, hogy nagyon is tisztában volt az ellenkezőjével. Ennélfogva szereplése aligha segít neki a maga oldalára állni a bizonytalan polgárokat a jövő évi választás előtt. Nagyon úgy néz ki, fogalma sincs, mit tegyen, hogy megnyerje ezeket a rétegeket. Sőt inkább elriasztja azokat magától. Ily módon viszont egyre több minden utal arra, hogy gyengül szorítása saját pártján, és nem képes a maga oldalára állítani az elbizonytalanodott konzervatív híveket. De saját szavazóbázisa körében változatlanul igen népszerű. Ott szinte nem is számít, mit csinál. Ám ha más felmérések is megerősítik, hogy romlik a pozíciója, akkor arról valószínűleg csakis ő tehet, miután továbbra sem hajlandó szembenézni a saját kudarcával. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Egyelőre nem világos, milyen szerepet játszott az Orbán-kormány az ukrán hadifoglyok elengedésében, de a történtek kiélezik a magyar-ukrán viszonyt. Az persze aligha valószínű, ami szintén napvilágot látott, hogy ti. Semjén Zsolt a kormányfő tudta nélkül járt volna el. A miniszterelnök ugyanis keményen kézben tartja a gyeplőt. Még akkor is, ha a KDNP elnökének azért van némi mozgástere.

Agresszió ide vagy oda, Orbán sűrűbben bírálja Kijevet, mint Moszkvát. Mindig arra hivatkozik, hogy védi a kárpátaljai magyarokat. Oroszország pontosan tudja, milyen érzékeny kérdés ez a magyar fél számára. Nem véletlenül terjedt el a világhálón, hogy a Kreml megállapodott magyar partnerével Ukrajna felosztásáról. Ez hazugság, de sokat árthat. Utóbbi érvényes a hadifogoly-megállapodásra is, amint azt a kijevi reakció bizonyítja.

Kuleba külügyminiszter kijelentette, hogy fedett műveletről van szó, amivel alighanem az orosz titkosszolgálatra utalt. Szerinte a cél az volt, hogy otthon és külföldön is megmutassák: Orbán védi a magyarokat. Budapesten visszautasították a vádat és közölték: az érintettek szabadon mozoghatnak, nem tartják őket fogva. Ezek után érdekes lesz látni: nyilatkoznak-e az első hazatérők, és ha igen, mit.

 

Politico

 

Kiválik a volt cseh kormányfő pártjából az egyik, kulcsfigurának számító képviselőnő, mert úgy látja, hogy az ANO hiába tartozik Strasbourgban a liberális frakcióhoz, az elnök jobboldali-nacionalista politikát folytat. Ám mivel Dita Charanzová az EP egyik alelnöke, döntésének messzire ható következményei lesznek.

A korábbi miniszterelnök magára vonta az európai liberális összefogás haragját is, miután a múlt hónap elején – Orbán Viktor oldalán – ott volt az amerikai konzervatívok ernyőszervezetének számító CPAC budapesti tanácskozásán. Ezért most nem látogathatja az ALDE programjait, amíg a tömörülés fel nem méri, merre tart pontosan az ANO.

Charanzová azért számít fontos szereplőnek, mert posztjánál fogva döntő kérdésekre tud befolyást gyakorolni. Elhatározásához egyébként máris csatlakozott egy társa a párt 11 képviselője közül.

 

Washington Post

 

Vlagyimir Kara-Murza szerint nagyrészt a Nyugatot terheli a felelősség, amiért Putyin szinte korlátlan hatalmat tudott kiépíteni. Az ellenzéki politikus-újságíró, akit első fokon nemrégen 25 évi börtönre ítéltek, az egyik büntetőtáborból juttatta ki cikkét. Úgy értékeli: 4 év kellett az elnöknek, hogy felszámolta az összes lényeges féket és ellensúlyt. A döntő az volt, amikor beszántotta az utolsó független tévécsatornát, a „nézők érdekére” hivatkozva.

Majd következett Hodorkovszkij letartóztatása, és a parlamenti választás, amely a nemzetközi megfigyelők szerint minden volt, csak nem tisztességes. Az ellenzék naiv módon azt hitte, hogy a Nyugat ezt már nem tűri el, ám hiába, mert a szabad világ figyelmen kívül hagyott két fontos történelmi figyelmeztetést.

Az egyik az volt, hogy Oroszországban a belső elnyomás mindig külső agresszióhoz vezet, a megbékítési kísérletek pedig háborút eredményeznek. Ezért nem meglepő azután, hogy a Kreml ura úgy gondolta: megúszhatja Ukrajna lerohanását is.  

Itt csak egyetlen olyan megoldás képzelhető el, amely megfelel a szabad világ híveinek: ha Putyin óriási vereséget szenved, utána politikai változás következik, kiegészítve a Marshall-segélyhez hasonló programmal, részben Ukrajna újjáépítésére, részben azért, hogy Oroszországban működő demokrácia jöhessen létre. És így az ország soha többé ne jelentsen fenyegetést sem saját népe, sem szomszédjai számára.

 

Wall Street Journal

 

Hatalmas öngólt rúgott a korábbi amerikai elnök, amikor a héten nyilatkozott a konzervatív Fox Newsnak, mert butaságokat beszélt, ezért elárulta gyengeségét. Az interjú még vissza fog ütni rá, annál is inkább, mert továbbra is úgy akarja visszanyerni elvesztett szavazóit, hogy az bizonygatja: 3 éve igazából ő nyert és nem Biden. Az sem zavarta, hogy a műsorvezető közölte vele: elvesztette a küzdelmet – írja Karl Rove, aki egykor az ifjabbik Bush tanácsadója volt.

Megállapítja: nagy hiba volt a politikus részéről, hogy elkezdte magyarázni, miért tartott magánál igen bizalmas iratokat a bukása után, ráadásul teljesen rossz érvekkel hozakodott elő. Kijelentette pl., hogy a papírok nem is voltak titkosak, amikor tudni lehet, miután lehallgatták, hogy nagyon is tisztában volt az ellenkezőjével. 

Ennélfogva szereplése aligha segít neki a maga oldalára állni a bizonytalan polgárokat a jövő évi választás előtt. Nagyon úgy néz ki, fogalma sincs, mit tegyen, hogy megnyerje ezeket a rétegeket. Sőt inkább elriasztja azokat magától. Ily módon viszont egyre több minden utal arra, hogy gyengül szorítása saját pártján, és nem képes a maga oldalára állítani az elbizonytalanodott konzervatív híveket.

De saját szavazóbázisa körében változatlanul igen népszerű. Ott szinte nem is számít, mit csinál. Ám ha más felmérések is megerősítik, hogy romlik a pozíciója, akkor arról valószínűleg csakis ő tehet, miután továbbra sem hajlandó szembenézni a saját kudarcával.

 

Die Presse

 

A kommentár úgy értékeli, hogy hiába súlyos a klímahelyzet a világban, a jelenlegi geopolitikai helyzetben magától értetődik, hogy az OMV beszáll Romániában a fekete-tengeri hatalmas gázmező kitermelésébe. Merthogy az energiafüggetlenség e pillanatban minden mást felülír. (Ez az a lelőhely, amelynek hasznosítását már jó ideje sürgeti a magyar kormány – a szerk. megj.)

Az osztrák konszern milliárdokat fektet be a vállalkozásba, noha a Greenpeace szerint annak eredményeként annyi üvegházhatást kiváltó gáz szabadul ki, mint egész Ausztriában két és fél év alatt. Ez igaz. Ahol földgázt égetnek el, ott széndioxid és metán keletkezik. Csak éppen egyelőre nincs más, kedvezőbb alternatíva azoknak a háztartásoknak, illetve cégeknek, amelyek földgázt használnak.

A földrész egyik legnagyobb készletéről van szó, nagyságát 100 milliárd köbméterre becsülik. Ez nyolcszor annyi, mint amennyit az oroszok évente Európába szállítanak. Ily módon viszont Románia a legnagyobb kitermelővé lépne elő az EU-ban és ez jól jöhet azoknak a kelet-európai államoknak, amelyek még mindig erősen függnek Moszkvától. A szállítás akár már 3 év múlva megindulhat.

De meg kell határozni, hogy meddig élnek a lehetőséggel. Viszont mivel kényszerhelyzet van,  jobb a saját gázra építeni, mint mondjuk 2035-ben még mindig milliárdokat utalni Moszkvának. 

 

 

 

2023. június 22.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább