2024. május 16. csütörtök
Ma Mózes, Botond, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Nem Orbán a regényem hőse

Riport a kárpátaljai magyarságról és viszonyulásukról Budapesthez

Nem Orbán a regényem hőse

Ezért a kárpátaljai magyarok Orbán kijelentéseinek a túszaivá lettek, noha körükben a kutatások szerint semmi jele a szeparatizmusnak. „Orbán Viktor politikus, számára a magyar közösség cinikus és pragmatikus politika része. Ő valójában a magyar közösséget akarva- akaratlanul a saját politikája túszává tette, ez sajnos kényelmes a számára.  Az emberek, a népek és nemzetek közötti kapcsolatok szempontjából ez persze hatalmas felelőtlenség” – mondta a kutató.  A riporterek több civil beszélgető partnere viszont teljes butaságnak, nevetségesnek minősítette azt a feltételezést, hogy Magyarország meg akarná szerezni Kárpátalját.

Hogyan viszonyulnak a kárpátaljai magyarok Orbán Viktor politikájához – ennek igyekeztek utána járni az egyebek között a Szabad Európa támogatásával működő, prágai székhelyű tévéadó kiküldött tudósítói. (Az adó elnevezése magyarul: Jelen idő - a szerk.).

A rendkívül hosszú cikk ismertette az Ukrajna és Magyarország közötti kapcsolatok megromlásának történetét, és rámutatott: a Kárpátalja gyakran áll a két ország közötti diplomáciai botrányok középpontjában. Az Ukrajna elleni orosz támadástól kezdve Orbán Viktornak a támadó Oroszországgal kapcsolatos politikája egyértelmű: kinyilvánította, hogy nem tekinti Putyint háborús bűnösnek, és többször szót emelt a Moszkva elleni szankciók ellen.

A tudósítók Beregszászon megismerkedtek egy kis belvárosi kávézó tulajdonosával, a 26 éves Attilával. A fiatalember elmondta: magyar anyanyelvű ukránnak tekinti magát,  gyermekkorában magyar nyelvű iskolába járt, csak a technikumban tanult meg ukránul, és úgy gondolja, jobb lett volna már korábban elsajátítani az ukrán nyelvet. Ezzel kapcsolatban a cikk ismertette a vonatkozó, feszültséget okozó ukrán törvényt, amely szerint az általános 5. osztályától ukrán lesz a tanítási nyelv, a magyar onnantól kezdve tantárgy lesz. A törvény jövőre lép életbe, addig átmeneti időszak van. Attilát a szomszéd ország politikája nem érdekli: „Ha menni kell megvédeni Ukrajnát, menni fogok, végtére is ez a hazám - mondta. Beregszászon már áll az ottani származású elesettek emlékműve.

Orbán Viktor azonban zsarolja Kijevet. Kijelentette: Budapest mindaddig nem támogatja Ukrajnát a nemzetközi politikában semmilyen kérdésben, amíg nem állítja helyre a magyarok jogait korábban biztosító törvényt.

Babják Zoltán, a város polgármestere kifejtette: Magyarország belügye, hogy milyen politikát folytat. Tessék ezt tisztázni a nagykövetek és a külügyminiszterek szintjén. „Egyet tudok: A magyar fél folyamatosan segít Kárpátaljának és Ukrajna központi részének az oktatás, az egészségügy és az infrastruktúra-építés területén. Oroszország pedig nem érdekes téma, mert Oroszország ellenség”.

Tény, hogy Orbán kormánya hosszú ideje évi több tízmillió eurót ad a Kárpátaljának, illetve főként az ottani magyarok lakta területeknek. 

A cikk szerint korábban mintegy 150 ezer magyar élt a térségben, de számuk mostanra százezerre csökkent, és a magyarok a lakosság mintegy 10 százalékánál kevesebbet tesznek ki.

Zubanics László, a Magyarok Demokratikus Szövetsége elnevezésű párt elnöke elmondta: a háború kezdete óta ő, és nagyon sok etnikai magyar elhatárolódik a magyar kormány Ukrajnával kapcsolatos retorikájától. „Minket tessék ukrán állampolgároknak tekinteni. A politikai ügyeket tessék Budapest és Kijev szintjén megoldani. Mi itt élünk 1100 éve, és nincsenek nemzetiségek közötti konfliktusok. Ezért ukrán állampolgárokként kell viselkednünk, és az állami ügyeket ki kell zárnunk” – mondta. 

Kijev és Budapest között további probléma, hogy a beregszászi magyar konzulátuson magyar állampolgárságot adnak a kárpátaljaiaknak, és ehhez ők Magyarországhoz való hűségesküt tesznek. Zubanics szerint ez a gyakorlat megszűnt, az állampolgárságra vonatkozó kérelmeket nem Ukrajnában intézik, ehhez Magyarországra kell utazni.

Egy Ungvárhoz közeli faluban egy fiatalember, akinek a felesége magyar, elmondta: „A magyarországi magyaroknak megvan a saját világnézetük, és nekem is megvan a magamé. de értjük, hogy ennek nem szabad hatással lenni az egyszerű emberek életére. Itt mindenki tiszteli egymást. Nem kell mindent Orbán szemüvegén át nézni. Ő ott politikus, ideológus, Nagy-Magyarországról álmodozik. De ebben nem mindenki támogatja olyan nagyon”.

Dmitrij Tuzsanszkij, az ukrajnai Közép-Európai Stratégia Intézet igazgatója szerint az Ukrajna elleni orosz háború kezdetével az ukrajnai magyarok nézetei több kérdésben megoszlottak. Készült például egy felmérés arról, hogy Magyarországnak kell-e fegyvereket szállítani Ukrajnának a háborúban, és kétharmad szerint kellene, egyharmad látta úgy, hogy nem kellene. Elmondta: nem állja meg a helyét az az ukrajnai feltételezés, hogy az ottani magyarok Orbán felé orientálódnak: egy idén februári felmérés szerint az ukránok 40 százaléka gondolja azt, hogy Magyarországnak területi igényei vannak Kárpátaljával kapcsolatban, és ez a félelem nem csak az emberek, hanem a politikusok szintjén is létezik. Mindez pedig Tuzsanszkij szerint éppen Orbán oroszbarát retorikájának a következménye. Ezért a kárpátaljai magyarok Orbán kijelentéseinek a túszaivá lettek, noha körükben a kutatások szerint semmi jele a szeparatizmusnak. „Orbán Viktor politikus, számára a magyar közösség cinikus és pragmatikus politika része. Ő valójában a magyar közösséget akarva- akaratlanul a saját politikája túszává tette, ez sajnos kényelmes a számára.  Az emberek, a népek és nemzetek közötti kapcsolatok szempontjából ez persze hatalmas felelőtlenség” – mondta a kutató.

A riporterek több civil beszélgető partnere viszont teljes butaságnak, nevetségesnek minősítette azt a feltételezést, hogy Magyarország meg akarná szerezni Kárpátalját.

 

2023. november 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább