2024. május 15. Szerda
Ma Zsófia, Szonja névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin felteszi a pontot az i-re: megsemmisítő győzelmet arat a háborúban – remegnek Európa alapjai

Putyin felteszi a pontot az i-re: megsemmisítő győzelmet arat a háborúban – remegnek Európa alapjai

Így értékeli a helyzetet kommentárjában Daniel Hannan, volt EP-képviselő. Emlékeztet arra, hogy fiaskónak bizonyult az ukrán ellenoffenzíva, a NATO olyasmit él át, mint egykor Amerika és Nagy-Britannia a szuezi válság során.

A kezdeményezés átment Moszkva kezébe, a rakéták Kijevet lövik. Nem véletlenül mondta azt Zelenszkij felesége a BBC-nek, hogy az ország halálos veszélyben van. Most az ukránoknak kell beásniuk magukat a front teljes hosszúságában, mert a katonai technológia nem a támadónak kedvez. Az orosz nép rettenetes árat fog fizetni azért, hogy a gazdaság haditermelésre állt át. Putyin hossszú szenvedésre és éhezésre ítélte muzsikjait ezzel a döntéssel. Ám egyelőre bejött a trükk. Ukrán áttörés nélkül lépett át a télbe. De tanult korábbi hibáiból, jól megerősítette állásait. Most már csak ki kell tartania még 12 hónapon át, mert még ha netán nem is választják meg Trumpot, a republikánusok a háború ellen fordultak a törvényhozásban. Nem véletlen, hogy az orosz elnök kibújt a csigaházából és elment két semleges közel-keleti diktatúrába. Ám nem kizárt, hogy valakik megkérték Szaúd-Arábiát, puhatolja ki a béketárgyalások lehetőségét. Ha ez így van, akkor az akkora katasztrófa a nyugati demokráciák számára, mint egykor Szuez volt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Neue Zürcher Zeitung

 

Orbán hosszú távú stratégiával köti össze az ukrán támogatás blokádját, azonban olyan helyzetben van a pókerjátszmában, hogy jóformán csak nyerhet. Ez a véleménye Ivo Mijnssennek, a svájci lap közép-európai tudósítójának. Emlékeztet arra, hogy az európai vezetők udvarolnak a miniszterelnöknek, nehogy az eheti csúcs katasztrófával végződjön. Közben azonban a magyar fél egyrészt kíméletlen, másrészt ösztönös geopolitikai jelzéseket küld több irányban is.

A kormányfőnek nagy adottsága van ahhoz, hogy országa a tényleges súlyánál magasabb kategóriában mérkőzzön a nemzetközi porondon. Évek óta kihasználja az egyhangú döntéshozatal elvét, hogy maximális előnyöket csikarjon ki.

Most már Zelenszkij is kopogtat nála: hírek szerint szó van a kétoldalú tárgyalásról. Ám Budapest idáig nem adta be a derekát. A magyarok kerek-perec megmondják: egy ilyen, viszonylag szegény államnak nem érdeke, hogy egy még rászorultabb ország csatlakozzon, mert elvinné a felzárkózási és agráralapok javát. Azon kívül, ha az EU következetes kíván lenni, fel kellene venni a nyugat-balkáni jelentkezőket, valamint Moldovát is.

Az aggodalmak nem csupán magyar részről jelentkeznek, ám a többiek csendben csinálják, Orbán viszont nyíltan szembemegy Brüsszellel, aminek egyaránt vannak kül- és belpolitikai okai. A stratégái meg vannak győződve arról, hogy a nyugati hegemónia középtávon kifutó modell, és az országnak egy olyan régióban kell helytállnia, amelyben különféle hatalmak versengenek a befolyásért. Ezért alapvető a jó viszony Kínával és az oroszokkal.

A nyugati beruházókat vonzó feltételekkel köti magához. Szüksége van sok és olcsó energiára a gazdasági tervekhez, ám épp emiatt nagy a függés Moszkvától. Ezért nem érdeke, hogy határozottan kiálljon Kijev mellett.

A megalkuvó irányvonalnak van más hozadéka is. Mindig ki tud harcolni engedményeket az EU-ban. Ugyanakkor ugyanazt hangoztatja, mint a nyugati jobboldal: a belső negatív vonások, korrupció, oligarchák, stb. miatt nem szabad segíteni az ukránokat.

A reálpolitikát igencsak érző populista már a háború kezdete óta azzal számol, hogy a Nyugat előbb-utóbb belefárad a viszályba. Saját híveinek viszont úgy adja el az otthoni gazdasági problémákat, hogy azok egytől egyik a szankciók következményei.

Ám a blokáddal célba veszi a visszatartott uniós forrásokat is. Úgy tűnik, hogy Brüsszel hajlamos a kilátásba helyezett vétót a pénzekért vívott hazardírozás részének tekinteni. Mivel a politikusnak nagyon kell a pénz, nem kizárt, hogy beszünteti az akadékoskodást.

De jobb, ha a Bizottság nem vesz mérget rá, mivel először is nagyon is valósak az árkok a két fél világnézete között. Másfelől ha sikeres a revolverezés, akkor jó esély van rá, hogy legközelebb megint bevetik.

 

The Times

 

A vezércikk egyetért abban az uniós ügyekért felelős ukrán miniszterelnök-helyettessel, hogy az eheti uniós állam- és kormányfői találkozó létfontosságú lesz országa szempontjából. Hiszen megy a vita az 50 milliárd eurós segélycsomagról, illetve Magyarország nem támogatja az ország EU-s csatlakozását sem. Miközben Amerikában a politikai belviták miatt elakadt a Szenátusban a 60 milliárd dolláros támogatás.

Az európai erőfeszítéseket visszavetette Wilders győzelme, a német alkotmánybíróság döntése, miszerint a kormány nem csoportosíthat át tetszése szerint költségvetési tételeket, továbbá Orbán Viktor részéről az a jól kitapintható kívánság, hogy rátegye a kezét a befagyasztott uniós alapokra.

A jövő évi költségvetés alapján Kijevnek 41 milliárd dolláros külső forrásra lesz szüksége, és már egy-két hónapos késés is súlyos következményekkel járhat. Éppen akkor, amikor megfeneklett az ellenoffenzíva, az ENSZ a kemény emberáldozatokra és az infrastruktúrának okozott veszteségekre figyelmeztet, viszont Putyin kellőképpen magabiztosnak érzi magát, hogy ellátogasson az Emirátusokba és Szaúd-Arábiába.

Egy német kutató intézet azt állapította meg, hogy a háborús csömör kezd kisebb nyugati segítségben megnyilvánulni. A brit kormánynak azonban határozottnak kell maradnia Ukrajna kapcsán. Sürgetnie kell az USA-t, valamint az EU-t, hogy ők is legyenek változatlanul erősek. A  küzdelem Európa szabadságáért folyik.

 

Daily Telegraph

 

Putyin felteszi a pontot az i-re: megsemmisítő győzelmet arat a háborúban – remegnek Európa alapjai. Így értékeli a helyzetet kommentárjában Daniel Hannan, volt EP-képviselő. Emlékeztet arra, hogy fiaskónak bizonyult az ukrán ellenoffenzíva, a NATO olyasmit él át, mint egykor Amerika és Nagy-Britannia a szuezi válság során.

A kezdeményezés átment Moszkva kezébe, a rakéták Kijevet lövik. Nem véletlenül mondta azt Zelenszkij felesége a BBC-nek, hogy az ország halálos veszélyben van. Most az ukránoknak kell beásniuk magukat a front teljes hosszúságában, mert a katonai technológia nem a támadónak kedvez.

Az orosz nép rettenetes árat fog fizetni azért, hogy a gazdaság haditermelésre állt át. Putyin hossszú szenvedésre és éhezésre ítélte muzsikjait ezzel a döntéssel. Ám egyelőre bejött a trükk. Ukrán áttörés nélkül lépett át a télbe. De tanult korábbi hibáiból, jól megerősítette állásait. Most már csak ki kell tartania még 12 hónapon át, mert még ha netán nem is választják meg Trumpot, a republikánusok a háború ellen fordultak a törvényhozásban.

Nem véletlen, hogy az orosz elnök kibújt a csigaházából és elment két semleges közel-keleti diktatúrába. Ám nem kizárt, hogy valakik megkérték Szaúd-Arábiát, puhatolja ki a béketárgyalások lehetőségét. Ha ez így van, akkor az akkora katasztrófa a nyugati demokráciák számára, mint egykor Szuez volt.

Bármiféle megállapodás, amely megjutalmazza a Kreml invázióját, azt jelzi a világ számára, hogy katonai szövetség képtelen megvédeni egy országot, noha annak érdekében a két vezető katonai hatalom, az USA és Nagy-Britannia fogott össze. A nyugat rendkívül súlyos presztizsveszteséget szenvedne, ideértve az olyan értékeket, mint a polgári szabadságjogok és a demokrácia. Újabb válsággócok alakulnak ki, mert felbátorodnak olyan rezsimek, amelyek a kisujjukat nem mozdították a liberális eszmékért. .

Még van kiút, ám ha Oroszország erővel meg tud tartani területeket, akkor a vesztes az egész 1945 utáni nemzetközi rend lesz. .

 

Der Standard

 

A Johns Hopkins Egyetem egyik neves politológia professzora súlyos gondnak nevezi, hogy a Nyugat válságkezelésre rendezkedett be Ukrajnában és nem kíván véget vetni a háborúnak. Eugene Finkel, aki ukrán földön látta meg a napvilágot és 13 évesen települt át családjával Izraelbe, azért tartja tragikusnak ezt a megközelítést, mert így továbbra is emberek halnak meg és a legtöbb menekült nem tér haza. Az ország nem épül újjá, viszont még erősebbnek érzik magukat a világ autokratái, Moszkvával és Pekinggel az élen.

Pont ezt akarja Putyin, mert számára már az győzelem, ha befagy a viszály. A legnagyobb árat persze az ukránok fizetik, de mintha az európai vezetők nem értenék, hogy országaik is szívóágra kerülnek. Az USA és szövetségesei nem szeretnék, ha az oroszok beszippantanák a szomszédos államot, ám Bidenék félnek, hogy mi lesz akkor, ha a Kreml egyértelműen veszít. Ezért válságkezelésre rendezkedtek be.

A helyzeten azonban csak az változtathat, ha Moszkva felhagy azzal, hogy saját részének állítsa be Ukrajnát. Nehéz lesz, de nem lehetetlen.

Mára az is kiderült, hogy a csodás ellenállás dacára Ukrajna küszködik a korrupcióval, a bürokráciával és a kegyencrendszerrel. Egyes területeken még mindig tetten lehet érni a szovjet mentalitást. De az uniós felvételnél a lényeg, hogy politikai döntés kell hozzá, ezért jó lenne, ha nem bújnának kifogások mögé azok a kormányok, amelyek a felvétel ellen ágálnak.

A Közel-Keletre áttérve biztosra veszi, hogy ha tehetné, a Hamász mindenkit lemészárolna Izraelben, nem csak a zsidókat. De a másik oldalon is vannak olyanok, akik a földdel tennék egyenlővé Gázát. Továbbá hogy a hadsereg számára másodlagos az emberéletek megóvása. Azt azonban nem mondaná, hogy a fegyveres erők háborús bűncselekményt követnek el, ásazaz ki kívánják irtani a palesztinokat.

 

Die Welt

 

Drágán megfizetett Nagy-Britannia a Brexitért. Az azóta eltelt 15 év egytől egyig ment a levesbe, legyen szó a bérekről, a termelékenységről vagy a beruházásokról. Más országok sokkal jobban állnak, mint a britek. Erre jutott a Resolution Foundation nevű agytröszt, amely a Gazdasági Teljesítmény Központja nevű kutató intézettel együtt több éven át vizsgálta a kilépés hatásait.

A középrétegek háztartási jövedelmét tekintve pl. Németország 20 %-kal előbbre tart. Különösen kirajzolódik a különbség a reálbéreknél. A britek tapodtat sem léptek előre 2007 óta ezen a területen. Sőt az átlagos kereseteket tekintve a mutató jelenleg 7 %-kal rosszabb értéket mutat, mint 15 évvel ezelőtt.

Csehül áll a brit gazdaság a beruházások arányát tekintve, csak a GDP 19 %-át költi ilyen célokra, amivel sereghajtó a G7-es államok sorában. Az ok a politikai-gazdasági bizonytalanság. De jelentkeznek annak a visszaütői is, hogy éveken át elhanyagolták az infrastruktúra fejlesztését. Nem büszkélkedhet a szakképzés sem, továbbá igen nagyok az egyenlőtlenségek az egyes társadalmi rétegek között. A gyatra növekedést elsősorban kis- és közepes bevétellel rendelkező családok érzik meg.

Az sem lendített éppenséggel a dolgokon, hogy sűrűn váltották egymást a kormányok. Bell azonban azt mondja, hogy nem szabad apátiába süllyedni, mert a nagy lemaradásban egy valami biztos: van mit behozni.

2023. december 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább