2024. május 13. hétfő
Ma Szervác, Imola, Imelda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Ki az ülésteremből, ki az EU-ból

Ki az ülésteremből, ki az EU-ból

A Frankfurter Allgemeine Zeitnug külpolitikai rovat felelős szerkesztője arra figyelmeztet kommentárjában, hogy Európának okosabbnak kell lennie Orbánnál. Nikolas Busse kiemeli: kár volna misztifikálni a brüsszeli eredményt, mert lehet, hogy a kedvező döntés lökést ad az ukrán katonáknak, illetve polgároknak, de az EU fedezetlen csekket állított ki. Hiszen nem lehet tudni, Ukrajna mikor léphet be, már ha egyáltalán. Az Unió jelen állapotában megoldhatatlan feladat elé állítani a szervezetet, ha bekerülne egy ekkora ország. Kijevnek e pillanatban arra volna szüksége, amit nem kapott meg: pénzre és fegyverre, egész Európa érdekében. Katonailag sokat egyelőre nem tud elérni, leginkább képes tartani az állásokat. A politikában jelentkeznek az első törésvonalak. Talán nem mindenki számára világos, de a Nyugat döntésétől függ, hogy az ország elesik-e.  Ezért nem szabad belemenni Orbán kisded játékába. Ha akar, Magyarország kerüljön csak függő viszonyba Moszkvától. Ám a többiek nem nem adhatják el Kijev megsegítését. Ha a magyar kormányfőnek kellenek a brüsszeli milliárdok, akkor állítsa helyre a jogállamot. De hogy a budapesti politika hová vezet, az kiderült Brüsszelben: ki az ülésteremből, ki az EU-ból. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

A német kancellár úgy érzékeltette a történteket, hogy baráti uniós javaslattal tessékelték ki Orbánt Brüsszelben a szavazás előtt. Scholz hozzátette, hogy ha magyar kollégája nem enyhül meg a következő találkozóra, akkor vannak más lehetőségek is Ukrajna megsegítésére. Kitért továbbá arra, hogy semmiképpen sem szabad összekapcsolni a támogatást a magyar szubvenciók ügyével. Vagyis ha egy kormány nem teljesíti a jogállami feltételeket, akkor el kell zárni számára a pénzcsapot. 

 

 Die Welt

 

Az EP kereszténydemokrata frakciója azt akarja, hogy vizsgálják ki, milyen körülmények közepette állította a jelzőt zöldre a Bizottság Magyarország számára a 10 milliárd eurónyi közösségi támogatás ügyében. Manfred Weber elnök kijelentette, hogy nagyon rossz benyomást kelt a döntés, mert nem szabad, hogy politikai megfontolások áldozata legyen a jogállam megőrzése.

És erős a gyanú, hogy Brüsszel a magyar vétófenyegetés nyomán engedett. Ezért a politikus azt követeli, hogy a jövőben az Európai Bíróság állapítsa meg: betartja-e egy adott ország a jogállami előírásokat. Ugyanakkor von der Leyen elképzelhetőnek tartja, hogy a költségvetési vitában megkerüljék Magyarországot. Az EU részéről a nyomásgyakorlás eszközének tekintik az évek óta folyamatban lévő eljárást, amely a 7-es paragrafus alapján indult. Annál is inkább, mert az új lengyel kormány már nem fedezi Orbán hátát.   

 

Deutschlandfunk

 

A német közrádiónak adott nyilatkozatban Manfred Weber rámutatott, hogy Orbán úgy viselkedik a brüsszeli tárgyalóasztalnál, mint Putyin legjobb képviselője. Ám nem szabad tovább engedni, hogy a miniszterelnök az orránál fogva vezesse az EU-t.

 

The Times

 

A szerkesztőségi állásfoglalás szerint Orbán ugyan szabotálja az uniós segítségnyújtást, Putyin azonban mégsem nyert, a nyugati támogatás viszont nem csappanhat meg. Merthogy Ukrajna Európától vár támaszt.

Macron ragaszkodott ahhoz Brüsszelben, hogy a különc és autokrata magyar vezető nem ejtheti túszul az EU-t. Nem is tudta. Az 50 milliárdot ugyan feltartóztatta, de nem sikerült  meghiúsítania a döntést a másik lényeges kérdésben. A többiek továbbléptek – nélküle.

Az orosz elnök azt hiszi, nincs más dolga, mint hogy várjon és a Nyugat nem teljesíti ígéreteit, viszont hatékony az új orosz haditechnika, így az ukrán ellenállás összeomlik. Vagyis az ország az ő teljes alávetettségébe kerül.   A nyugati közvéleményt masszív propagandával igyekszik meggyőzni a maga igazáról, de az Unió – Orbán ellenére – nem ment lépre neki.

Viszont Amerikában egyre terjed a meggyőződés, hogy a nyugati segítség nem sokat számít, csak meghosszabbítja a háborút. Ezért létfontosságúvá lép elő az, amit Európa ad. Most fel kellene futtatnia a haditermelést, de a költségvetés már így is feszített. Ugyanakkor a magyar kormányfő hiába ágál, a földrész nagy része kész fokozni a segítséget. És arra most minden eddiginél nagyobb szükség van.

 

Le Monde

 

Jó hírnek minősíti a vezércikk, mind Ukrajna, mind Európa számára, hogy az EU jelezte Putyinnak: rossz nyomon jár, ha a szervezet megosztottságára játszik. Az ukránok pedig reményt meríthetnek, hogy igazuk volt, amikor jó egy évtizede kinyilvánították: a szabad, tehetős és demokratikus Európához kívánnak tartozni.

De nem minden alakult simán Brüsszelben. Már megint egyetlen állam túszul ejtette a többieket, egy olyan állam, amelynek lakosságszáma fordított arányban áll azzal, amekkora galibát tud kiváltani. Az orbáni obstruálás afelé tereli a többi kormányt, hogy megkerüljék. Egyben arról tanúskodik, hogy el kell törölni az egyhangú döntéshozatal elvét, mert az csak akadály minden nagyobb válság során. Így pedig előfordulhat, hogy leáll az európai terv.

 

Frankfurter Rundschau

 

A vezércikk úgy látja, hogy kedvező jelzés érkezett Brüsszelből, mert ugyan Orbán ellenállásán egyelőre elakadt Ukrajna finanszírozása, de a többiek egyöntetűen jóváhagyták a másik fontos napirendi pontot, mármint hogy induljon el a csatlakozási párbeszéd új szakasza. Ez pedig azt jelzi, hogy az EU stabil.

A magyar politikus ugyanakkor azt igazolja, hogy egy viszonylag kis állam mennyi bajt tud okozni. Ám hiába alkalmaz a jobboldali populista vezető zsaroló módszereket, nem tudja feltartóztatni a szerelvényt. Viszont a maga számára megint csak képes volt anyagi előnyöket kicsikarni.

Nehéz pimaszságban túltenni rajta. Hiába mutogat ujjal Ukrajnára, valójában a saját országa szintén nem teljesíti a tagsági feltételeket, a jogállamiság állapota és a korrupció miatt. Ezért csak bízni lehet abban, hogy a magyarok követik a lengyel példát és útilaput kötnek a talpa alá. Akkor ugyanis új esélyhez jut a jogállam.

Ez annál is inkább kívánatos volna, mivel az Uniónak rendszeresen határoznia kell arról: enged-e anyagi téren a Fidesznek, mert ha nem, akkor kulcsfontosságú döntések akadhatnak el. És hát fennáll a veszély, hogy Orbán iskolát teremt.

Ugyanakkor Ukrajna ügyében von der Leyen Orbán valóságos ellenpontja. Szerencsére meggyőződésből.

 

FAZ

 

A külpolitikai rovat felelős szerkesztője arra figyelmeztet kommentárjában, hogy Európának okosabbnak kell lennie Orbánnál. Nikolas Busse kiemeli: kár volna misztifikálni a brüsszeli eredményt, mert lehet, hogy a kedvező döntés lökést ad az ukrán katonáknak, illetve polgároknak, de az EU fedezetlen csekket állított ki.

Hiszen nem lehet tudni, Ukrajna mikor léphet be, már ha egyáltalán. Az Unió jelen állapotában megoldhatatlan feladat elé állítani a szervezetet, ha bekerülne egy ekkora ország. Kijevnek e pillanatban arra volna szüksége, amit nem kapott meg: pénzre és fegyverre, egész Európa érdekében. Katonailag sokat egyelőre nem tud elérni, leginkább képes tartani az állásokat.

A politikában jelentkeznek az első törésvonalak. Talán nem mindenki számára világos, de a Nyugat döntésétől függ, hogy az ország elesik-e.  Ezért nem szabad belemenni Orbán kisded játékába. Ha akar, Magyarország kerüljön csak függő viszonyba Moszkvától. Ám a többiek nem nem adhatják el Kijev megsegítését.

Ha a magyar kormányfőnek kellenek a brüsszeli milliárdok, akkor állítsa helyre a jogállamot. De hogy a budapesti politika hová vezet, az kiderült Brüsszelben: ki az ülésteremből, ki az EU-ból.

 

Reuters

 

Orbán, a bajkeverő odahaza győzedelmes, hiszen a magányos harcosként jelenhet meg választói szemében, Brüsszelben viszont senki sem állt mellé. Elszigeteltsége minden eddiginél jobban megmutatkozott, amikor a többiek simán mentek tovább – nélküle, javasolva, hogy inkább húzzon ki a folyosóra, amíg ők döntenek az ukrán felvételi folyamatról.

Az is világossá vált, milyen kevéssé tudja befolyásolni a határozathozatalt, noha azért még bőven lesz alkalma beleköpni a levesbe. Ily módon továbbra is szembemegy az EU-val, de pont ez kell neki a hazai kampányhoz. Roger Hilton, a pozsonyi GLOBSEC elemző intézettől azt mondja, hogy Orbán ragaszkodik az unióellenes lázadó pózához.

Taktikailag ugyan engedett, stratégiailag viszont jól alakult számára a tanácskozás, hiszen hosszabb távlatban gondolkodik és szándéka az, hogy másokat is ösztökéljen, illetve megszabja a politikai és ideológiai célokat a magyar elnökség előtt. Mujtaba Rahman, az Eurázsia Csoport nevű washingtoni kockázatelemző európai igazgatója szerint Orbán egyre merészebb, hajthatatlanabb és kezelhetetlenebb. Az viszont kockázatokat rejt, hogy gyakorlatilag tartózkodott és nem szavazta meg a javaslatot.    

 

Guardian

 

R. Daniel Kelemen, a Georgetown Egyetem politológia professzora azt mondja: Orbán kizsarolt jó 10 milliárdot az Unióból, majd megvétózta az ukrán segélyt. Ily módon barátjának, Putyinnak segített. A tárgyalások megnyitásába ugyan belement, de még évek kellenek, amíg azokból lesz valami.

Milan Nics, a Német Külkapcsolati Tanács szakértője szerint nem lehet eléggé kiemelni, hogy a 26-ok közül senki sem táncolt ki a sorból, így Orbán kénytelen volt taktikai visszavonulót fújni, mert túl sokba került volna, ha ragaszkodik különvéleményéhez. Nicolai von Ondarza, a Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Német Intézetétől ugyanakkor cinikus, de észszerű lépésnek minősíti reálpolitikai szempontból, amit a magyar kormányfő csinált.

Mujtaba Rahman az Eurázsia Csoporttól viszont nagyon meglepődött, mert abból indult ki, hogy Orbán kitart a vétó mellett, de csak jövőre fokozza a nyomást a felfüggesztett pénzek átutalása érdekében.

 

BBC

 

Orbán azt mondja, hogy pragmatikusan és konstruktívan viszonyul Ukrajnához, ám nagyon is egyértelmű, mennyire nem szívelik egymást Zelenszkijjel. Sokkal jobban elvan Putyinnal, akinek a legszorosabb szövetségese Európában.

Nem az EU jövőbeli tagjaként tekint a szomszédos országra, hanem ütköző övezetként az EU és Oroszország között.  Megítélése nem esik messze attól, amit az orosz elnök mond, hogy ti. semleges és fegyvermentes Ukrajnára van szükség. Egy magyar illetékes úgy nyilatkozott, hogy a háború belszláv polgárháborút jelent, ami azt támasztja alá, hogy a Fidesz etnikai alapon ítéli meg a világot.

Viszont Orbán azt hangoztatja, hogy a történelem gyakorta neki ad igazat, pl. a migráció ügyében.  Politikájának másik pillére a határon túli magyarság támogatása, ám ebből pl. a Kárpátalján sokan már nem kérnek, mondván, hogy a miniszterelnök ne akarjon velük jót tenni, mert attól nekik csak romlik a helyzetük

 

Süddeutsche Zeitung

 

A brüsszeli tudósító úgy látja, hogy az EU-nak van némi oka az ünneplésre, mert az európai vezetők megmutatták Ukrajnának, hogy állják a szavukat, és bebizonyították, hogy az Orbán nevű blokkoló ellenére is lehetséges a közös politika. Hubert Wetzel szerint ugyanakkor hogy nem tudtak dűlőre jutni az anyagi támogatás ügyében, abból még nem következik, hogy hagyják csődbe menni Kijevet.

A probléma megoldható, a magyar vétó súlyosabbnak látszik, mint amekkora gond a valóságban. Viszont látványos siker, hogy eldőlt, megindul a csatlakozási dialógus az ukránokkal, akik háttal a falnak szorulva harcolnak. Ha most visszautasították volna őket, az óriási csapás lett volna. Az Unió részéről pedig a gyengeség katasztrofális kifejeződése.

Hogy Scholz felszólította Orbánt: „Viktor, ugyan menj már ki, meginni egy kávét!”, az felbecsülhetetlen szolgálatokat tett. Ugyanakkor elismerés illeti a magyar politikust is, mert hiába számít Putyin emberének a szervezetben, belement a javaslatba. Lehet rajta gúnyolódni, hogy ezek után minek nevezzék: ágyelőkévé átminősült oroszlánnak, kipukkadt léggömbnek, vagy bulldognak, aki ugat, de nem harap.

Sőt, úgy is lehet fogalmazni, hogy a közösség akkor működik a legjobban, ha a politikus az ajtó előtt várakozik és nem szól bele semmibe. De ez nem igaz, mert hiába jobboldali-populista, idegengyűlölő, korrupt autokrata - a döntő pillanatban jót húzott.

Az EU jelezte, hogy erős, és reményt táplált Ukrajnába, ennyi történt Brüsszelben.

 

Libération

 

Putyin támaszaként Orbán átverte az európaiakat, ugyanakkor megörvendeztette az oroszokat. A Kreml nem is rejtette el elégedettségét. Jean-Louis Bourlanges, a francia Nemzetgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke úgy véli, hogy az EU egyedül van Oroszországgal szemben, mert az USA visszavonulót fújt.

A politikus szerint a Tanács-ülésen egy valamire kellett volna okvetlenül sort keríteni: pénzt adni az ukránoknak, mert ha vesztenek, akkor az egész földrész biztonsága veszélybe kerül. Ám ehelyett a teljesen másodlagos eljárási kérdésben léptek előre, miután megpróbálták megvenni Orbánt. Pedig nem lett volna szabad hozzányúlni az alapokhoz, mert Magyarország már nem demokrácia.   

Ám az ajándék semmire sem jó, mert Orbán legközelebb követeli a maradék 21 milliárdot is. Abba azonban csak akkor lehet belemenni, ha az EU hivatalosan lemond a saját értékeiről. Az pedig katasztrofális jelzés volna, miközben minden oldalról támadás éri a nyugati demokráciákat. Az EP azonban nem fogadhatja el ezt a kapitulációt.

Von der Leyen pedig nagy kockázatot vállalna, ha engedne a magyar zsarolásnak, miközben Orbán pontosan tudja, hogy követelése elfogadhatatlan. Viszont az megint csak az ő győzelmét jelentené, ha a költségvetésen kívül szerveznék meg az ukrán segélyalapot, mert ő pont azt mondja, hogy a jelenlegi kereteken belül nem lehet megoldani a kérdést.

 

Spiegel

 

Ez volt a világ legdrágább kávéja, mert hiába küldték ki a többiek a magyar vezetőt a brüsszeli csúcson, minden bizonnyal kitart a zsarolás mellett, ráadásul jó esély van rá, hogy be is jön neki. Úgyhogy kezeket fel, mert Orbán kávézik. Semmit nem áldozott be, ami valóban fontos volna. Viszont cserében milliárdokat kapott, ellenben az ukránoknak szánt segítség egyelőre elakadt. A magyar kormányfő pedig a jövőben is revolverezheti az EU-t.

És már csak nem is ügyel a látszatra, hogy nem Putyin szálláscsinálója. Az Unió árulója lett, semmi keresnivalója a közösségben. Egyetlen tagot sem lehet ugyan kihajítani, mert arra nincs mód az alapszerződések értelmében, de nem maradhatnak el a következmények. Pl. el kell törölni az egyhangú döntéshozatal elvét.  

 

Spiegel

 

Orbán Viktor megalázta az Uniót – írja Brüsszelből a két tudósító, Markus Becker és Florian Pütz. Úgy ítélik meg, hogy a csúcs kudarcot hozott a legfőbb kérdésben, mert egyelőre nem lehet megsegíteni Ukrajnát, miután a magyar vezető úgy akarja. Viszont változatlanul megkísérli majd megzsarolni az EU-t.

És még az is kiderülhet, hogy nem volt jó ötlet kiküldeni kávézni. Hiszen mondhatja a következő hónapokban számtalanszor, amikor újra meg újra megfúrja a tervet, hogy ő nem is szavazta meg. Hiszen legutóbbi nyilatkozata alapján egyértelmű, hogy cseppen sem módosított álláspontján.

És hogy miért is változtatna, az teljesen nyitott. Igényt tart mind a 31 milliárdra, a rámenőssége érthető: országa és az korrupt orbáni rendszer erősen függ a brüsszeli apanázstól.

 

Die Presse

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy Orbán mindent bezsebelt: tenisznyelven szólva a játékot, a játszmát és a meccset is. Az EU a lába elé szórt mindent, amit az csak akart: pénzt neki, viszont egy fityinget sem az ukránoknak, túl a jelképes bővítési ígéreten. És még hol van a magyar zsaroló politikai vége!

Brüsszelben nagy volt a megkönnyebbülés az első szavazás után, ám a sokkal fontosabb kérdésben, az anyagi támogatás kapcsán folytatódnak a tárgyalások. Jó, egyelőre nem fenyeget államcsőd, de az Uniónak csupán arra futotta, hogy már megint csupán szimbólumok szintjén maradjon. Amire sürgős szükség lenne, ott csődöt mondott. Ez egyáltalán nem megnyugtató kilátás a háború 3. évébe lépő Kijev számára.

 

Guardian

 

Az elmúlt napok bizonytalansága és diplomáciai hadjárata, tehát hogy Magyarországot jobb belátásra bírják, rávilágított, hogy hiába van erősen jelen az európai színpadon, azért Orbán valójában magányos figura. Egy uniós diplomata szerint a politikus azt kapta, ami várható volt: önhibájából magára maradt. De még a saját munkatársai közül is meglepett többeket, amikor elállt a nyíltan hangoztatott fenyegetéstől. Egy magyar illetékes közölte: senki sem érti, mi történt.

 

FAZ

 

Az EU annyira tartott Orbántól a kétnapos csúcs előtt, hogy inkább lebeszélte az ukrán elnököt, ne jelenjen meg személyesen a tanácskozáson, mert félő volt, hogy a magyar vezető még jobban beássa magát, ha azt látja, hogy fokozott nyomás alá helyezik. Annál is inkább mivel az utóbbi időben azt a benyomást keltette, hogy semmilyen közös döntéshez nem tartja magát.

Ám önmaga kezdte felpuhítani az álláspontját. Kijelentette, hogy ha a 26-ok több pénzt akarnak adni, hosszabb időre, akkor ezt tegyék a költségvetési kereten kívül, ő támogatja. Korábban éppen ez volt az, amit a többiek B tervként megvitattak, Magyarország nélkül.

 

Politico

 

Az EU rombolta Orbán mítoszát az ukrán tagságról született történelmi határozattal. Hogy utána viszont a politikus megvétózta Kijev anyagi megsegítését, azt a holland miniszterelnök úgy értékelte, hogy magyar kollégája nem tudott volna egyszerre két engedményt eladni odahaza.

Uniós vezetők és diplomaták tagadták, hogy megalkudtak volna és a befagyasztott anyagi források egy részének folyósításával bírták volna rá Orbánt a vétó feladására. Von der Leyen azonban vesztett politikai tőkéjéből, amikor megpróbálta megpuhítani a magyar felet az ukrán belépési tárgyalások ügyében. Ugyanakkor európai tisztségviselők attól tartanak, hogy csupán szakaszgyőzelemről van szó, azt is némileg szürreális módon érték el, ám az agónia feltehetőleg folytatódik és még sok problémát fog okozni.

 

FAZ

 

Valószínűleg január végén lesz újabb csúcsértekezlet, addig fokozódni fog a magyar nyomás a Bizottságra, hogy újabb forrásokat tegyen szabaddá. Egyébiránt Brüsszelben bejött az, amit egy magas rangú illetékes jósolt: az érzelmek hullámvasútja volt az értekezlet. Vegyes eredményt tudnak csak felmutatni. Pl. jóváhagyták az újabb szankciókat, viszont nem tudtak megegyezni a fegyverszállítások növeléséről. Ugyanakkor biztos, hogy a Scholz által bedobott trükköt többet nem lehet alkalmazni.

 

Der Standard

 

Orbán ellenére az EU tartja Ukrajna kapcsán az irányt. A miniszterelnök egyik fontos kérdés elfogadását sem képes megakadályozni, ez pedig mérföldkő Európa számára. Teljesen másként áll viszont a dolog a politikus esetében. Mindenki róla beszél, elérte, hogy ő legyen a rossz fiú az európai színtéren. Cinikus, populista, időként hazug.

2023. december 16.

Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

1990-2009 © Napló. | Impresszum | Tartalomjegyzék | Médiaajánlat | Szerzői jogok | Kapcsolat |