2024. május 13. hétfő
Ma Szervác, Imola, Imelda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Némi fény látszik a politikai alagútban

Némi fény látszik a politikai alagútban

Habár az idei év nehéz volt és a következő sem ígérkezik könnyűnek. Ám van remény, mind az EU-ban, mind az USA-ban, a Vatikánban, valamint Ausztriában is, hogy ha nem is jóra, de legalább valamelyest jobbra fordulnak a dolgok – fejti ki a Der Standard főszerkesztő-helyettese.

Petra Stuiber példaként említi, hogy a pápa engedélyezte az áldást meleg párok számára, mert a lépés egyházi mércével mérve valóságos karácsonyi csodával ér fel, noha még fényévekre van, hogy az egynemű kapcsolat ugyanolyan elismerést élvezzen a Vatikán részéről, mint a hagyományos házasság.

Ugyancsak kedvező, hogy az uniós államok sokéves terméketlen vita után végre megegyeztek a menedékpolitika reformjáról. Természetesen bőven vannak még kérdőjelek, de legalább bízni lehet abban, hogy idővel bedugul a jobboldali populisták örök erőforrása. Az is pozitív, hogy megkezdődnek a belépési tárgyalások Ukrajnával. Remélhetőleg nem jelent megoldhatatlan problémát az állandó bajkeverő magyar miniszterelnök ügyködése. Colorado jócskán visszafogta Trump önhittségét. Minden demokrata aláírhatja a bíróság indoklását, miszerint azért nem indulhat a helyi előválasztáson, mert a törvényhozás ostromára, az alkotmány elleni támadásra tüzelte a tömegeket. A Legfelső Bíróság várhatóan megmásítja az ítéletet, ám az eset rávilágít, hogy nem okvetlenül ő lesz a következő elnök.

Ausztriában pedig az a jó, hogy egy friss közvélemény kutatás szerint igen sokaknak fontos a demokrácia, a jogállam, a tolerancia és a liberalizmus. A demokrácia erős, mivel a többség nem szeretne tekintélyuralmi rendszert. Ez jogosít fel a legnagyobb reménykedésre az összes tényező közül. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Wall Street Journal

 

A politikai túlélésért harcoló izraeli kormányfő megerősítette, hogy a fokozódó nemzetközi nyomás ellenére sem kíván engedni a gázai háború ügyében. A vendégkommentárban Netanhaju a béke feltételének nevezi, hogy

1. felszámolják a Hamászt, Irán meghosszabbított karját, egyrészt katonailag, másrészt pedig véget vessenek politikai uralmának az övezetben. Hiszen azzal fenyeget, hogy bármikor megismétli október 7-ét. Azaz ha nem söprik el a föld felszínéről, akkor az újabb háborút és vérontást jelent.

A politikus azt állítja, hogy az izraeli hadsereg a nemzetközi joggal teljes összhangban folytatja a hadműveletet, de az ellenfél emberi pajzsként használja a palesztin civileket. Úgy véli, igazságtalanok az országát ért bírálatok és azok csak a terroristákat bátorítják, hogy ártatlanok életét tegyék kockára saját maguk érdekében világszerte.

2. Gázát demilitarizálni kell, hogy az soha többé ne szolgálhasson kiindulási pontként Izrael megtámadásához. Ennek érekében átmeneti biztonsági övezetet kell létesíteni  körös-körül, az övezet határán, illetve meg kell akadályozni, hogy Egyiptom felül fegyvereket csempészhessenek be a térségbe.

A miniszterelnök visszautasítja, hogy a Palesztin Hatóság bármiféle szerepet töltsön be a rendezésben, mert az szerinte a terrorizmust dicsőíti Ciszjordániában és Izrael megsemmisítésére készíti fel a palesztin gyerekeket.

3. A radikalizálódott gázai társadalmat ugyanúgy békességre kell rávenni, ahogy az                      Németországban és Japánban történt a 2. világháború után. Kifejti, hogy Izrael már hat arab országgal kötött békemegállapodást, de Gázában a megbékélés csak akkor lehetséges, ha a palesztinok nem akarják Izrael felszámolását.   

 

The Times

 

Lehet, hogy jövőre már nem lesz olyan szerencsés a világ, mint amilyen az idén volt, és így nem tudja elkerülni a katasztrófát – figyelmeztet Mehreen Khan, a konzervatív újság gazdasági szerkesztője, aki előzőleg 5 éven át az FT brüsszeli tudósítója volt. Úgy látja, hogy ami közeleg, az sokakat rémülettel tölt el.

Először is páratlan módon jó 70 országban lesz választás. Európában, akárcsak a legutóbbi két alkalommal, most is a szélsőjobbos nacionalista erők előretörése kísért. Korábban nem tudták áttörni a plafont, így a pánikot hamar felváltotta az önelégültség, illetve a politikai fő áramlat ideológiailag átcsúszott jobbra olyan kérdésekben, mint a biztonság, a határok és az identitáspolitika.

Ezúttal ismét vizsgázik, hogy mennyire alkalmas az utánzás a szélsőség feltartóztatására, különösen, miután sok európai inkább az eredeti modellt részesíti előnyben. A németeknél az AfD befutó lehet Thüringiában és Szászországban is, azaz kiderül, hogy mennyire működik még a cordon sanitaire a szélsőjobbal szemben.

A legfőbb azonban, hogy mit hoz az amerikai elnökválasztás. Trump győzelme mindent megkérdőjelezne, a költségvetéstől kezdve a Pekinggel szembeni politikáig. A másik félelemfaktor, hogy a Nyugat egyre jobban belefárad az ukrán háborúba, miután a híreket Gáza uralja, és mert az olyan fura kormányok, mint a magyar, nem hajlandóak több katonai segítséget adni.

A 3. baljós jel, hogy valami eltörhet az ingatag világgazdaságban. Ilyen kiváltó ok lehet az infláció felkorbácsolásával a nemzetközi szállítások elakadása a Vörös-tengeren a huszik támadásai nyomán. Ez pont olyan előre nem látható kockázat, amitől a jegybankárok egész évben óvtak.

 

Wall Street Journal

 

Putyint, Muskot és az amerikai gazdaságot tartja az év nyertesének Gerard Baker, az amerikai jobboldali lap korábbi főszerkesztője. A kommentárban bevallja: nem nagy öröm számára, hogy kénytelen az orosz elnököt a geopolitikai győztesek közé sorolni, hiszen a háború továbbra is hatalmas veszteségeket okoz Oroszországnak, de a politikus helyzete mérhetetlenül megerősödött a búcsúzó esztendőben.

Az orosz gazdaság dacol a szankciókkal, gyengül az európai elszántság, és töredezik az amerikai segítség. A Kreml oldalán jelentkezik viszont a stratégiai türelem, ami az autoriter rendszerek sajátja. A másik oldalon viszont adódik, hogy a fő vesztes: Prigozsin, aki elszúrta a lázadást és így szaporította azoknak a végzetes incidenseknek a számát, amelyek olyanokat érnek mostanában orosz földön, akikről úgy ítélik meg, hogy fenyegetik az új cárt.

Amerikában az árak továbbra is fájdalmasan magasak, ami magyarázza, hogy miért kelt negatív benyomást a gazdaság, ám az, objektívan nézve, 2023-ban az élre tört a világban. Mert ki gondolta volna egy évvel ezelőtt, hogy a növekedés üteme eléri a 2,5 %-ot, hogy a munkanélküliség 4 % alatt marad, és hogy az infláció beesik 3 % alá?

A gazdasági mutatókat tekintve viszont Kína a vesztes, hiszen az egy évtizedes kommunista rugalmatlanság, a pénzügyi túlkapások és groteszk gazdaságirányítási balfogások elszívták az ország erejét.

Musk azért kerül a szubjektív lista élére, mivel lehet, hogy az X/Twitter egy vagyonba kerül számára, de a fő üzleti területen változatlanul remekül teljesít. Egyébiránt pedig Bakernél Taylor Swift az év kulturális ikonja.

 

Der Standard

 

Némi fény látszik a politikai alagútban, habár az idei év nehéz volt és a következő sem ígérkezik könnyűnek. Ám van remény, mind az EU-ban, mind az USA-ban, a Vatikánban, valamint Ausztriában is, hogy ha nem is jóra, de legalább valamelyest jobbra fordulnak a dolgok – fejti ki a bécsi újság főszerkesztő-helyettese.

Petra Stuiber példaként említi, hogy a pápa engedélyezte az áldást meleg párok számára, mert a lépés egyházi mércével mérve valóságos karácsonyi csodával ér fel, noha még fényévekre van, hogy az egynemű kapcsolat ugyanolyan elismerést élvezzen a Vatikán részéről, mint a hagyományos házasság.

Ugyancsak kedvező, hogy az uniós államok sokéves terméketlen vita után végre megegyeztek a menedékpolitika reformjáról. Természetesen bőven vannak még kérdőjelek, de legalább bízni lehet abban, hogy idővel bedugul a jobboldali populisták örök erőforrása.

Az is pozitív, hogy megkezdődnek a belépési tárgyalások Ukrajnával. Remélhetőleg nem jelent megoldhatatlan problémát az állandó bajkeverő magyar miniszterelnök ügyködése.

Colorado jócskán visszafogta Trump önhittségét. Minden demokrata aláírhatja a bíróság indoklását, miszerint azért nem indulhat a helyi előválasztáson, mert a törvényhozás ostromára, az alkotmány elleni támadásra tüzelte a tömegeket. A Legfelső Bíróság várhatóan megmásítja az ítéletet, ám az eset rávilágít, hogy nem okvetlenül ő lesz a következő elnök.

Ausztriában pedig az a jó, hogy egy friss közvélemény kutatás szerint igen sokaknak fontos a demokrácia, a jogállam, a tolerancia és a liberalizmus. A demokrácia erős, mivel a többség nem szeretne tekintélyuralmi rendszert. Ez jogosít fel a legnagyobb reménykedésre az összes tényező közül.

2023. december 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább