2024. május 11. szombat
Ma Ferenc névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Bántják a svédek

Bántják a svédek

A kormányfő talán maga sem tudja már, miért utasította el korábban Svédország csatlakozásának ratifikációját, hacsak azért nem, mert Putyinnak ez kedvére volt. Amíg érdemi magyarázattal nem áll elő, addig marad a feltételezés, meg a tény: a magyar kormány évek óta, a menekültügytől az Ukrajna elleni szankciókig, jóformán az összes lényeges vitában úgyszólván egyedül marad. Ez a szájaló hősködés mára perifériára lökte az országot. Mindig akad majd egy-egy politikai matador, aki az Orbánéhoz hasonló lázálmos önimádat miatt mellé áll vagy mellé sodródik. Eddig volt Jarosław Kaczyński. Miután megbukott, jött Robert Fico. Ha hozzájuk számítjuk a többi barátot, Trumpot, Bolsonarót meg Erdogant, plusz a szovjet utódállami diktátorokat, pontosan tudni, merre tartunk. Kovács Zoltán (Élet és Irodalom):

A hét elején Orbán Viktor magyarországi látogatásra hívta meg Ulf Kristerssont, Svédország miniszterelnökét, nagyjából azzal egy időben, hogy kiderült, a török parlament valószínűleg ratifikálja a svédek NATO-csatlakozását. Tayyip Erdogan elnök várhatóan aláírja, és ezzel lezárul egy hosszadalmas folyamat, amely a törökök néhány nyugati szövetségesét aggasztotta.

Az utóbbi időben szinte minden lényeges világpolitikai vagy akár térségi kérdésben önmagával is rendre ellentmondásba keveredő magyar kormány magyarázata szerint azért van szükség a svéd kormányfő budapesti útjára, hogy megismerje a magyar álláspontot, miért késik a ratifikáció. Kicsit ellentmondásos ez, hiszen a magyar kormányfő és emberei időről időre, olykor a diplomáciában szokatlanul nyegle hangon elmondják, Svédország felvételét azért ellenzik, mert vezetői úton-útfélen kritizálják a jogállami berendezkedés magyarországi állapotát. Megnevezve néha többek között az egyetemi autonómia korlátozását és az embertelen idegenrendészeti intézkedéseket.

Orbán meghívója nemcsak a török döntéssel esett egybe, hanem David Cameronnal folytatott telefonos tárgyalásával is: a jelenlegi brit külügyminiszter, korábbi kormányfő azt írta, Svédország gyors NATO- csatlakozásának fontosságáról tárgyaltak annak érdekében, hogy a szövetség és az euroatlanti térség biztonságosabb, a NATO erősebb legyen. A saját és nemzete szuverenitására oly büszke Orbán ezek után hívta meg a svéd miniszterelnököt, feltehetően kármentési célzattal. Mondván, legyen valami komolysága a dolognak, aztán majdcsak történik valami. Ahogy lenni szokott: bármilyen rossz a helyzet, majd, ahogy mondják, kiforogja magát. Ekkor még nem sejtette, hogy ez sem megy olyan egyszerűen, a Politico jelentése szerint ugyanis Svédország nem kíván különtárgyalásokat folytatni a magyar kormánnyal. Tobias Billström külügyminiszter kedden el is utasította Magyarország felhívását. „Egyelőre nem látok okot a tárgyalásra – mondta. – Amit remélünk, hogy Magyarország mielőbb ratifikálja a tagságot.” Vagyis Svédország nem kér abból a buherálós, zavarosban halászó, taszító politikai kultúrából, amit Orbán olyan nagyon kedvel.

A svédek ráadásul ismerik a magyar kormány kommunikációját, ami abban összegezhető, hogy Svédországnak több tiszteletet kell tanúsítania a magyarok, pontosabban a magyar kormány felé. A svédek amúgy nem tesznek egyebet, mint amit az unió különböző testületei: kritizálják az itteni közállapotokat. Miért ne tennék? Ezért tényleg fölösleges lenne idehívni a svéd kormányfőt, különösen az afféle odavetett pökhendi megnyilvánulások ismeretében, mint Gulyás Gergely kormányszóvivő két mondata az úgynevezett kormányinfón: „A csatlakozás a svédeknek nem olyan fontos, mint a NATO-főtitkárnak. Ha nekik nem fontos, nekünk miért legyen az?” – vetette oda, már távozóban.

Amúgy a valódi okokat nemcsak a svédeknek kellene megérteniük, de a kormány érdemi magyarázattal tartozik állampolgárainak is. Az nem magyarázat, hogy a svédek, mondjuk úgy, pikkelnek ránk. Ilyet Büchner mond a Tanár úr kéremben Frőhlichről, az is komolytalan, Büchner is csak kifogásokat keres. A török álláspont legalább megfogalmazható: F–16-osokat vennének az amerikaiaktól. „Ha az amerikaiak betartják az ígéretüket, akkor a mi parlamentünk is állja a szavát” – jelentette ki Erdogan a Reuters beszámolója szerint, még tavaly. Lássuk be, ebben is van zsarolás, de ez konkrétabb, mint hogy „Magyarországnak jár a tisztelet”. Főleg akkor látszik egy ilyen mondat sunyibbnak, amikor egyre világosabb, hogy az orosz–ukrán háború akár eszkalálódhat is. A NATO erősítése alapkérdés. Szép, hogy a kormányfő védi a magyar becsületet, de ez a magyarázat első hallásra is szimpla kifogás volt. De ez sem rossz, és legalább ennyire lapos: a házelnök maga jelentette ki a kormány valamelyik házitelevíziója legfőbb házisajtósának, „miután a magyar parlament jóváhagyta Finnország NATO-hoz való csatlakozását, már másnap beálltak abba a perbe, amit az Európai Bizottság indított Magyarország ellen a gyermekvédelmi törvény miatt”. A 444 által szemlézett beszámoló szerint Kövér Lászlónak ez a problémája a finnekkel, még az sem zavarja, hogy az eljáráshoz már tizenöt uniós tagország: Ausztria, Belgium, Görögország, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Németország, Portugália, Spanyolország, Svédország, Szlovénia, valamint az Európai Parlament is csatlakozott.

A kormányfő talán maga sem tudja már, miért utasította el korábban Svédország csatlakozásának ratifikációját, hacsak azért nem, mert Putyinnak ez kedvére volt. Amíg érdemi magyarázattal nem áll elő, addig marad a feltételezés, meg a tény: a magyar kormány évek óta, a menekültügytől az Ukrajna elleni szankciókig, jóformán az összes lényeges vitában úgyszólván egyedül marad. Ez a szájaló hősködés mára perifériára lökte az országot. Mindig akad majd egy-egy politikai matador, aki az Orbánéhoz hasonló lázálmos önimádat miatt mellé áll vagy mellé sodródik. Eddig volt Jarosław Kaczyński. Miután megbukott, jött Robert Fico. Ha hozzájuk számítjuk a többi barátot, Trumpot, Bolsonarót meg Erdogant, plusz a szovjet utódállami diktátorokat, pontosan tudni, merre tartunk.

Nem egészen egy éve Hende Csaba, az országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke népes deputációt vezetett Stockholmban, a két ország álláspontjának kölcsönös megismerése tárgyában. A svéd sajtónak úgy fogalmazott, elégedett a találkozóval, ami barátságos hangulatban telt. „Támogatjuk Svédország NATO-tagságát” – jelentette ki Hende, ugyanakkor hozzátette: kívánatos lenne, ha svéd politikusok nem sugalmaznák, hogy Magyarországon problémák vannak a jogállamisággal. Támogatjuk, nem támogatjuk, ahogy jön. A hátát lapogatjuk, máskor meg kiátkozzuk. Nem túlságosan összevissza beszéd ez olyan, állítólag igen mélyen európai beágyazottságú politikusoktól, mint például Hende Csaba? Vagy éppen Szijjártó Péter és a magyar külügy további figurái? Egy példa korábbról. Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosa a Die Weltnek adott interjújában a 2027-ig szóló uniós költségvetéssel kapcsolatban arról beszélt: nem hagyják magukat megzsarolni. Orbán ugyanis az unió költségvetési biztosának szavai szerint csakis abban az esetben hajlandó beleegyezni az Ukrajnának szánt segélyekbe, ha az unió folyósítja a Magyarországnak szánt támogatást.

Ezzel szemben a miniszterelnök politikai igazgatója a biztos szavaira reagálva nem sokkal később azt írta: „Magyarország fenntartja saját szuverén álláspontját az Európai Bizottság költségvetés-módosítási javaslatával és a jogállamisági eljárással kapcsolatban is. A kettőnek pedig semmi köze egymáshoz.” 

Nem igaz, hogy ilyen a politika: a mi politikusaink ilyenek.

2024. január 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább