2024. május 11. szombat
Ma Ferenc névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A botrány folytatódik

A botrány folytatódik


Az egész ügy hatalmas politikai jelentőségű, mivel a történtek ellentmondanak a Fidesz által hirdetett elveknek. Hogy azután most összehívják-e az Országgyűlés rendkívüli ülését, hogy gyorsan határozzanak az utód személyéről, azt nem tudni. A kormányfő tovább is hallgatásba burkolózik. Az állami média mindenesetre annak bizonyítékaként üdvözölte a két lemondást, hogy az a párt erkölcsi tartását bizonyítja.

Ezzel szemben a független sajtó és az ellenzék súlyos kormányválságot emleget. Hiszen a hatalom évek óta az igazi családi értékek és az európai keresztény kultúra oltalmazójaként állítja be magát. Ebbe a képbe nem fér bele egy pedofilnak adott kegyelem.

Novák és Varga Judit is Orbán bizalmasának számít, abszolút lojálisnak. Bár az elnök az utóbbi időben nem mindig a hivatalos vonalnak megfelelően nyilvánult meg – rokonszenvéről biztosította pl Ukrajnát. A korábbi igazságügyi miniszter távozása nem váltott ki akkor politikai izgalmat, noha nagy dilemmát okozhat még, hogy kit küldenek helyette Brüsszelbe.

A volt férje igen keményen beleállt, korruptnak és pénzsóvárnak minősítette az egész kormányt, amire válaszul magas rangú Fidesz-vezetők az állami médiával együtt támadó üzemmódba mentek át. A botrány folytatódik. Egyébiránt úgy tudni, hogy Orbán felmérette a pártban, menjen-e Novák. A miniszterelnök – jó pár brüsszeli vereség után, amelyek ártottak a tekintélyének – gyorsan véget akart vetni az egész afférnak. Ám ez nem megy, hiszen a két tisztséget még be kell tölteni. Az ellenzék pedig friss szelet érez, mivel a Fidesz képébe vághatja, hogy az megszegi a saját elveit. A történtek a lakosság körében is erős érzelmeket váltanak ki. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A közép-európai tudósító, Cathrin Kahlweit úgy ítéli meg, hogy bármennyire is szeretné Orbán Viktor, azért annyira egyszerűen nem fog túlesni a mostani botrányon. A magyarok ugyanis ehhez nem partnerek, mert lehet, hogy a közkegyelem után a két lemondás gyors és következetes kármentésnek tűnik, ám példátlanul megmozgatja a közvéleményt.

Az ügy széles körben ismeretessé vált, és nem illik bele az orbáni gyermekvédelmi politikába, amely megtiltja az „LMBT-propagandát”, ugyanakkor egyenlőségjelet tesz a pedofília és a melegség közé. A szélsőségesen hagyományhű családpolitika a Fidesz programjának egyik talpköve, annál nagyobb most a felzúdulás.

Ám ez csupán a dolgok egyik része, mert egyre többen mondják, hogy a hiba az orbáni rendszerből eredt. A hatalom ugyan odadobta két bizalmasát, ráadásul két nőt, akikkel büszkélkedni akart a férfiak által uralt politika világában.

A miniszterelnök alámerült, az állami propaganda gépezet viszont arra kapott megbízást, hogy hirdesse: milyen nagyszerű, hogy fideszes személyiségek jótállnak saját tetteikért. Ellenben baloldali politikusok sosem ismerték be, hogy elárulták a hazát. Mindez persze látszólag normálisnak számít a jelenlegi Magyarországon.

Ám a kormányfőnek aligha sikerül távol tartania magától a botrányt. Novák távozását az Országgyűlésnek el kell fogadnia, csakhogy lojális fideszesek gyalogáldozatnak tekintik és beálltak mögé. Szóval Orbánnak lesz még baja.  

 

Politico

 

Orbán feláldozta az elnököt és a Fidesz uniós listavezetőjét, hogy mentse a pártját. Szélsebesen cselekedett, hogy feltartóztassa a botrányt, ám a könyörtelen módszer még a támogatók között is meglepetést keltett. De szeretne mindenképpen túl lenni az etikai válságon.

Jóformán mindenki tisztában van vele, hogy Novák csupán báb a kormányfő kezében, aki teljes egészében irányítja a politikát. Orbán már a múlt hét elején érezte a veszélyt, ezért szokatlan módon alkotmánymódosítást kezdeményezett. De más elkésett, és amit akart, az túl kevésnek bizonyult. Megkezdődtek a tüntetések, ám ő már az első megmozdulás éjszakáján határozott.

Gyakorlatilag kitette a páros szűrét. Úgy számított, hogy rövidtávon ugyan jelentkezik némi megrázkódtatás pártja számára, de így elkerülik a károkat hosszabb távon. Döntése azonban annyira váratlan volt, hogy még vezető diplomaták és ellenzéki törvényhozók sem várták. Ám nem kínálkozott más kiút a hatalom számára, mivel úgy ítélte meg, hogy a történtekből csak rosszul tud kikeveredni. Egy nyugati diplomata szerint Orbán a felmérésekből leszűrte, hogy nem habozhat, mert fideszes szavazók is teljesen odavoltak a kegyelem miatt.

Hogy megszabadult Nováktól, az lehetővé teszi, hogy a Nyugat elleni harcra összpontosítson. Ám minden eddiginél jobban elszigetelődött. A belpolitikában pedig még sokáig főhet a feje, mert az kíméletlen volt, ahogyan eltakarított az útból két hűséges hívét. Ezt még legközelebbi munkatársai is így vélik.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Orbán Viktor ugyan elárulta pártjának két csillagát, de még mindig nem lehet tudni, mi volt az ő szerepe az ügyben. Lehet, hogy Novák csupán gyalogáldozat? Mindenesetre, hogy veszi a kalapját, azzal reagált a közvélemény részéről megnyilvánuló hatalmas nyomásra.

A kegyelem azonban ellentétben van azzal, hogy a kormányfő hivatalosan a hagyományos családot és a gyerekeket védi, és azt szembeállítja a szerinte dekadens Nyugattal, tovább ürügyként használja a nemi kisebbségek hátrányos megkülönböztetésére.

Novák a Fidesz által megfogalmazott „családbarát Magyarország” nagykövetének számított, rendszeresen rendezett Budapesten demográfiai konferenciát. Ám hogy futni hagyta egy pedofil-ügy egyik elítéltjét, az kétségeket fel annak kapcsán, igaz-e, hogy a kormány nulla toleranciát tanúsít a gyerekek kárára elkövetett nemi bűncselekményekkel szemben. A tudósítás ugyanakkor megjegyzi, hogy Magyarországon nemigen lehetséges fontos politikai döntés, ha arra Orbán nem bólint rá.

 

Die Presse

 

Orbán nem szólal meg a pedofil botrányban, idáig egyetlen szóval sem reagált Novák Katalin távozására. A némaság csak fokozza az eddigi államfő megaláztatását és ez vonatkozik Varga Juditra is. Az nem valószínű, hogy a Parlament maradásra szólítja fel az elnököt. Azt nem lehet tudni, hogy lesz-e soron kívüli ülés a történtek miatt. A téli ülésszak elvileg éppen két hét múlva kezdődik.

 

Yahoo/BBC

 

A közkegyelem példátlan politikai botrányt idézett elő a nacionalista kormány számára. Igen nagy a zavar a Fidesz köreiben, hiszen a párt a hagyományos családi értékekre alapozza szociális politikáját. A kettős lemondás súlyos vereség Orbán Viktor számára.

 

Die Presse

 

Az osztrák zöldek vezetője szerint a Szabadságpárt azért annyira népszerű, mert a lakosság jelentős része még nem ismerte fel, hogy az orbánizmushoz vezet, ha Kickl végigviszi a programját. Kogler szerint az FPÖ időnként rosszabb, mint az AfD. A jogállam jelenleg támadás alatt áll, meg kell védeni a jólétet, az életmódot, a demokráciát.

Az osztrák szélsőjobb vezére persze meg is mondja, hogy a magyar kormányfő a példaképe, miközben Magyarország főként abból él, hogy bezsebeli az uniós milliárdokat. A koalíció kisebbik erejének elnöke ugyanakkor hasznosnak tartja, hogy a szélsőségesek nyíltan ünneplik Orbánhoz és Putyinhoz fűződő szoros viszonyukat. Ám ha ez Ausztria és Európa jövője, akkor ő köszöni, nem kér belőle, mert az a teljes pusztulással volna egyenlő.

Arra is emlékeztetett az interjúban, hogy a félelem rossz tanácsadó, és vannak, akik kihasználják. A meccs azonban még nincs lefutva, a folyamatot meg lehet akadályozni. Ő maga pont ezért vett részt szűkebb hazájában, Grazban, valamint Bécsben a szélsőség elleni tüntetéseken.

 

Der Standard

 

Európa egyik első számú migrációs szakértője azt mondja, hogy következetes, emberséges menedékpolitikára van szükség, a cinizmus  nem válasz a populistáknak. Gerald Knaus, aki annak idején felvetette, hogy a Törökországgal kötendő egyezménnyel állják útját az újabb népvándorlásnak, arra mutat rá, hogy a jelenség láttán a tömegeket két dolog vezérli: egyrészt félnek az idegenektől, másrészt  attól tartanak, hogy a bevándorlás kicsúszik az ellenőrzés alól.

Amit a demagógok ajánlanak, az azonban nem alkalmas a beáramlás feltartóztatására. Hiszen a legtöbb menekült ukrán, aki Putyin miatt hagyja el hazáját. Vagyis aki feladná Ukrajnát, az számításba veszi, hogy onnan további milliók indulnak el.

Emellett azt is világossá kell tenni, hogy a populisták sokszor blöffölnek, vagy céljuk igazából a jogállam bedarálása, amint az Orbán Viktor csinálja a menedékjog felszámolásával. Figyelmen kívül hagyja az emberi jogokat, átlép bírósági ítéleteken. Így persze le lehet nyomni a migránsok számát, de leginkább a szomszéd államok rovására. Hiszen Ausztria pl. nem hajlandó feláldozni az emberi méltóságot és a jogállamiságot.

Ugyanakkor a tisztességes kormányok eljátsszák a hitelüket, amikor a bevándorlók számának csökkentését ígérik, de nem tudják, miként tegyenek annak eleget a jogállami normák betartásával. Így pedig tér nyílik a jobboldali bírálatra. Komolyan kell venni a szélsőséges fenyegetéseket. Az AfD az idén előretörhet Kelet-Németországban. És a több százezer karabahi örmény elűzése nagyon tetszik Belgrádnak.

 

FAZ

 

A többi tag kitenné Oroszországot a Duna Bizottságból, mert a budapesti székhellyel működő szervezet a folyó békés hasznosítását, a szabad hajózást szolgálja, ám az orosz hadsereg kikötőket bombáz és ebből a többieknek elegük lett. Ha sikerül, az gazdaságtörténeti választóvonal lesz. Csak éppen az alapokmányban nem szerepel, hogy mit lehet tenni ilyen esetben.

Azon már túl vannak a tagállamok, hogy a háború miatt az orosz képviselőket kizárták az összes ülésről - mindaddig, amíg nem áll helyre a béke, valamint Ukrajna területi sérthetetlensége. Moszkva ugyanakkor nem fizeti a tagsági díjat, így a Bizottság működőképességét fenyegeti. Eddig jó 300 ezer euróval tartozik.

A többi 10 kormány azt sürgeti, hogy az oroszok e hónap végéig önszántukból lépjenek ki. Ha nem, akkor jogászok azt ajánlják, hogy a többiek alakítsanak új bizottságot.

 

Le Figaro

 

Budapesten a hét végén farkasszemet néztek az antifasiszták és a neonácik a Kitörés napja alkalmából. Azaz a város ezúttal is egy történelmi szembenállás helyszíne lett. Az eseményre egész Európából érkeztek részvevők. Egyesek mintha szerepjátékban vettek volna részt: a Wehrmacht sisakjába, uniformisába öltöztek. Mások olyan ruhát viseltek, mintha vasárnapi kirándulásra indultak volna.

Sok német neonáci ugyanakkor maszkkal takarta el az arcát, de a nyakukban, vagy a karjukon elővillant a horogkereszt. És fenyegették az újságírókat, ha azok túl közel merészkedtek hozzájuk.

Az eseményen sokan képviselték az olasz sajtót, illetve az ottani civil szervezeteket, mivel éppen egy éve a hasonló rendezvényen tartóztattak le a magyar rendőrök egy monzai tanárnőt és az ő fogva tartásának körülményei nagy vihart kavartak Olaszországban.

A magyar kormány ugyanakkor a tavalyi erőszakcselekményeket kihasználva kampányt indított az antifasiszták és a baloldal lejáratására, ahogy azt Trump csinálta az Egyesült Államokban. Magyar részről ugyanakkor egyetlen szélsőjobbos ellen sem emeltek vádat.

 

The Times

 

A szerkesztőségnek az a véleménye, hogy tiszta vizet kell önteni a pohárba Ukrajna ügyében. Azaz Kijevnek újra kell értékelnie a stratégiáját, a Nyugatnak pedig meg kell erősítenie az ukránok támogatását.

Zelenszkij igen nehéz pillanatban menesztette a katonai parancsnokot. Az országnak iszonyúan kevés lőszere és hadfelszerelése maradt, hogy feltartóztassa az új orosz támadást, hát még, hogy megkíséreljen egy ellenoffenzívát. Rengeteg az áldozat és sok hadkötelest kellene behívni. Gyorsan csökken a lakosság létszáma, gyengélkedik a gazdaság, adósságválság van, a kormányzati korrupció gátolja a háborús erőfeszítéseket.

Úgyhogy az országnak semmi sem hiányzik kevésbé, mint a hatalmi harc, valamint a stratégia és harci célok ügyében mutatkozó megosztottság. Ukrajnának ugyanakkor meg kell győznie a Nyugatot, hogy ügye megérdemli a pénzt, fegyvert és politikai segítséget. Az Amerikából érkező jelek azonban lehangolóak. Európa érti ugyan, hogy sürgősen le kell győzni az agresszort, ezért meghiúsította, hogy Orbán dicstelenül visszatartsa az új mentőövet. Ám a fegyverre és a segélyre most van szükség, nem hónapok múlva.

2024. február 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább