2024. május 10. péntek
Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Vajon túléli-e Orbán Viktor a pedofil botrányt?

Vajon túléli-e Orbán Viktor a pedofil botrányt?

Ezen tanakodik a Times közép-európai tudósítója, aki ezúttal nem Berlinből, hanem alighanem a demonstráció miatt Budapestről küldte el cikkét. Kifejti, hogy a közkegyelem alaposan betett a Fidesz keresztény populizmusának és még nagy károkat okoz a pártnak. A kormányfő arra alapoz, hogy feljönnek a földrészen a demagóg, jobboldali erők, illetve visszatér Trump, és így megússza az affért. A politikus sok kormány semmire sem tartja, és ez igaz Bidenre is. Mumussá vált nyers, euroszkeptikus, nacionalista irányvonalával. Ám lerázta magáról a nemzetközi – általában liberális felháborodást. Mai évértékelőjével megpróbálja visszaszerezni korábbi népszerűségét. A kihelyezett kormányülésen optimista volt, nyomult, ám az amnesztia a jelek szerint az eddigi legkeményebb csapást méri rá, noha idáig támadhatatlannak tűnt. Reichert János a Balkan Insight elemzője azt várja, hogy a történetnek még nincs vége, újabb pofonok jönnek. Orbán egykori jobboldali harcostársa, még a szocialista időkből, úgy véli, hogy a miniszterelnök elvesztette a kapcsolatát a valósággal, túlságosan is belekényelmesedett a hatalomba. Uralma megkérdőjelezhetetlen a Fideszen belül, az pedig nem tesz jót a politikának. Ezzel együtt aligha változtat, mert úgy érzi, hogy a világ az általa várt úton halad. A Spiegel szerint talán 14 éves uralma legdrámaibb időszakát éli át Orbán Viktor. A kegyelem ügye politikai földrengést okozott. A végét nem látni, mint ahogy azt sem, hogy hány áldozatot szed még. Nem tudni, hogy Orbánt annak idején tájékoztatták-e az amnesztiáról, és ha igen, milyen mértékben. Az ellenben egyértelmű, legalábbis Novák és Varga visszalépése óta, hogy az ügy rengeteget ártott a rezsimnek és a Fidesz stratégiájának. Bennfentesek hüledeznek, hogy a kormányfő ilyen fülsiketítő csenddel reagál a két „szuperharcos katonanő” távozására, ám a hívek körében forrnak az indulatok. Magyar Péter leleplezései közvetve visszahullnak az egész rendszerre.Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

A zsúfolt Hősök terén a tüntetők a gyerekvédelmi rendszer alapos reformjára, illetve az orbáni kormányzás átalakítására szólítottak fel. Az egyik felszólaló és szervező, Osváth Zsolt arról beszélt, hogy a jövőben nem maradnak csendben és kilépnek a monitorok kényelmi zónájából.

A példátlan politikai földrengés megrázta a keményen nacionalista Orbán Viktor hatalmát, egyben megdöbbentette a társadalmat, és feltárta a törésvonalakat a Fideszen belül. Olyan rétegeket is megmozgatott, amelyek pedig gyakran távol tartják magukat a politikától.

Hunyadi Bulcsú a Political Capitaltől azt mondja: hogy az influenszerek átvették a kezdeményezést, azt nagyobb nyomatékot ad a  megmozdulásnak, mint a töredezett ellenzék bármiféle akciója. És mivel nem kis tömegeket mozgat meg, továbbá ellenállást válthat ki az orbáni rendszerrel szemben.  

 

New York Times

 

Balog Zoltán kényszerű lemondásával már a 3. fej hullik porba Orbán szövetségesei közül. A szexbotrány kikezdi azt a képet, amit a tekintélyuralmi kormány sugallni igyekezett magáról. A felzúdulás lavinaszerűen terjed.

Novák, Varga, valamint Balog is kulcsszerepet töltött be, hogy Magyarország úgy jelenjen meg, mint a családi értékek bástyája, amely kész szembeszállni a „woke globalistákkal”, miután azok az LMBT-propagandával alá akarják ásni a kereszténységet, továbbá a magyar szuverenitást.

Hogy a bicskei pedofil bűntársa közkegyelemben részesült, az nagy csapás egy olyan rezsimnek, amely hagyományos értékek biztonságos övezeteként hirdette magát. Orbán persze ettől még szilárdan ül a nyeregben. De a történtek alaposan összezavarták a kormányt, ugyanakkor lökést adtak az ellenfeleknek, miközben a miniszterelnök azt reméli, hogy az európai választások után a jobboldali mozgalom vezére lehet a kontinensen.

Ekkora megmozdulást évek óta nem látott a magyar főváros. A keserűség aligha gyengíti a politikus hatalmát, de már a hatalmas média gépezettel sem tudja úgy ellenőrzés alatt tartani a közvéleményt, mint idáig.

 

The Times

 

Vajon túléli-e Orbán Viktor a pedofil botrányt? Ezen tanakodik a lap közép-európai tudósítója, aki ezúttal nem Berlinből, hanem alighanem a demonstráció miatt Budapestről küldte el cikkét. Kifejti, hogy a közkegyelem alaposan betett a Fidesz keresztény populizmusának és még nagy károkat okoz a pártnak.

A kormányfő arra alapoz, hogy feljönnek a földrészen a demagóg, jobboldali erők, illetve visszatér Trump, és így megússza az affért. A politikus sok kormány semmire sem tartja, és ez igaz Bidenre is. Mumussá vált nyers, euroszkeptikus, nacionalista irányvonalával. Ám lerázta magáról a nemzetközi – általában liberális felháborodást. Mai évértékelőjével megpróbálja visszaszerezni korábbi népszerűségét.

A kihelyezett kormányülésen optimista volt, nyomult, ám az amnesztia a jelek szerint az eddigi legkeményebb csapást méri rá, noha idáig támadhatatlannak tűnt. Reichert János a Balkan Insight elemzője azt várja, hogy a történetnek még nincs vége, újabb pofonok jönnek.

Orbán egykori jobboldali harcostársa, még a szocialista időkből, úgy véli, hogy a miniszterelnök elvesztette a kapcsolatát a valósággal, túlságosan is belekényelmesedett a hatalomba. Uralma megkérdőjelezhetetlen a Fideszen belül, az pedig nem tesz jót a politikának. Ezzel együtt aligha változtat, mert úgy érzi, hogy a világ az általa várt úton halad.

Kovács Zoltán a szóvivő azt kérdi, miért baj az, hogy folyamatosan tudni kívánják, mit akarnak az emberek. Hiszen a nagy nyugati pártok mind gyorsabban vesztenek támogatottságukból, az ideológia miatt. A magyar politika egyik sajátossága azonban az, hogy Orbán javarészt azért maradhatott erős, mivel az EU támadta a migráció, valamint a gender elleni kiállás, továbbá amiatt, hogy megtiltotta a civil szervezetek külföldi finanszírozását.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Szorult helyzetbe került Orbán a gyermekmolesztálási ügyben, a közvéleményben fokozódik a düh, hogy amnesztiát kaphatott a bűnsegéd. A politikus szokatlan módon napok óta hallgat. Ehelyett inkább a fideszes tisztségviselők garmadáját küldte ki, hogy olyan banális hírekkel árasszák el az országot, mint pl. hogy a kormányfő találkozott a kínai közbiztonsági miniszterrel, akitől mellesleg még ő is tanulhat egy s mást.

Vagy hogy török-magyar kulturális fesztivál kezdődött, illetve hogy a magyar külügyminiszter kezet rázott andorrai kollégájával. Mindez arra jó, hogy elterelje a figyelmet arról, ami jelenleg tényleg érdekli az embereket. Merthogy a bicskei gyerekotthonban történtek ellentmondanak mindennek, amit a párt és Orbán évek óta prédikál.

Ezért most fel van adva neki a lecke. Egyre több részlet lát napvilágot és még kormányhívek is hangosan háborognak, noha a miniszterelnök már elszokott attól, hogy saját soraiból bírálják. Mi több, a katolikus egyház is igen kritikusan nyilvánult meg, noha a nagy egyházak támogatása alapvető része a hivatalos propagandának.

De pont ennyire katasztrofális számára a Partizánnak adott Magyar Péter-interjú is.

 

Spiegel

 

Talán 14 éves uralma legdrámaibb időszakát éli át Orbán Viktor. A kegyelem ügye politikai földrengést okozott. A végét nem látni, mint ahogy azt sem, hogy hány áldozatot szed még. Nem tudni, hogy Orbánt annak idején tájékoztatták-e az amnesztiáról, és ha igen, milyen mértékben. Az ellenben egyértelmű, legalábbis Novák és Varga visszalépése óta, hogy az ügy rengeteget ártott a rezsimnek és a Fidesz stratégiájának.

Hiszen az ország a keresztény Napnyugat védelmezőjének tekinti magát a nyugati dekadenciával szemben, ám most jelentős repedések jelentkeznek a szerkezeten. Erős a gyanú, hogy az államfő nagy nyomás hatására írta alá a kérelmet, továbbá hogy senki sem ismerte fel Orbán zárt uralmi rezsimjében, mekkora veszély fenyeget.

Ez azonban már nem az első hasonló üzemi baleset a magyar erkölcsprédikátoroknál, lásd a Szájer-féle históriát. Bennfentesek hüledeznek, hogy a kormányfő ilyen fülsiketítő csenddel reagál a két „szuperharcos katonanő” távozására, ám a hívek körében forrnak az indulatok. Magyar Péter leleplezései közvetve visszahullnak az egész rendszerre.

A politikus azonban éppen eléggé ragaszkodik a hatalomhoz ahhoz, hogy kiállja a szakítópróbát, bár a dolgok jelenleg nem alakulnak jól a szempontjából. Brüsszelben mind inkább elszigetelődik, és odahaza is pontokat vesztett, miután pókerbe kezdett Ukrajna megsegítése kapcsán. Úgyhogy ilyen kínos helyzetben valószínűleg még nem volt politikai pályafutása során.

De a mai országértékelőjében aligha ismétli meg azt, amit egy éve mondott, hogy ti. Magyarországon a legszigorúbb gyerekvédelmi rendszer működik. Két hónappal később Varga Judit előterjesztette a kegyelmi kérvényt.

 

FAZ

 

Fő a feje az olasz miniszterelnöknek, mivel egyre nagyobb nyomás nehezedik rá, hogy tegyen valamit a Budapesten jó egy éve vizsgálati fogságban lévő antifasiszta ügyében, de idáig csak annyit tudott elérni, hogy javítottak a fogva tartás körülményein és már nem olyan zárkában van, ahol svábbogarak és poloskák mászkálnak.

Ám Meloni kénytelen taktikázni, mivel Orbán a szövetségese és a júniusi európai választás után összefogást terveznek Strasbourgban. Ám ettől még óriási a felháborodás olasz földön, mivel nemrégiben a tanárnőt rabláncon vezették elő a bírósági meghallgatásra. Akár 24 éves is kaphat.

Az olasz vezetés nem avatkozhat bele a magyar belügyekbe, de azt mindenképpen igyekszik elérni, hogy a vádlottat helyezzék házi őrizetbe, bár erre sok fogadókészség nem látszik. Magyar részről ugyanakkor mindenképpen a jóindulat jele, hogy a következő tárgyalást két hónappal előbbre hozták.

A héten egy milánói bíróság egyelőre megtagadta, hogy kiadjon a magyar hatóságoknak egy másik antifasisztát, mert nem látja biztosítottnak, hogy annak nem sérülnek az alapjogai, ha magyar földön csukják be. Ezért az olasz igazságszolgáltatás további felvilágosítást kér. Addig a fiatal férfi marad házi őrizetben. Viszont Magyarországon bezárt társának jól jöhet Orbán és Meloni nagy terve, mert mindkettő szeretne szabadulni az ügytől a választások közeledtével.

 

Economist

 

A lap arra figyelmeztet, hogy nem szabad elszúrni a személycseréket az EU-ban a júniusi választások után. A legfontosabb tisztség a Bizottság elnökéé, a legesélyesebb esélyes rá von der Leyen, aki jó teljesítményt nyújtott, miközben olyan feladatokkal kellet megbirkóznia, mint a járvány és a háború. Ám biztonságos döntésnek tűnik egy bizonytalan, trumpi világban. Ha a Néppárt fut be elsőként az urnáknál, nemigen mernek majd indulni vele szemben.

Hogy ki legyen a Tanács új első embere, az már keményebb dió. Szerencsére a poszt nem annyira fontos, hacsak nem ragadja magához a kötekedő Orbán. Michel mindenesetre arra használta, hogy olyanokkal smúzoljon, mint a világ Hszijei és Modijai. De valószínűleg baloldali politikus kapja meg a tisztséget, a strasbourgi erőegyensúly érdekében. Esélyesnek tűnik rá António Costa, a volt portugál kormányfő, illetve spanyol kollégája, Pedro Sánchez.

A közép- és kelet-európai országok füstölögni fognak, ha nem valamelyik emberüket nevezik ki az EU külügyminiszterének. A személyi változások során azonban Európának el kell kerülnie három csapdát: gyorsan fel kell sorakoznia von der Leyen mellett. Nem szabad belebonyolódnia abba, hogy választásokkor a föderális Unió hívei megpróbálnak több jogkört kiharcolni a tagállamoktól. Végül pedig olyasvalaki kell a Tanács élére, aki kész kompromisszumokra és súrlódásmentesen együtt tud működni a Bizottsággal.  

 

 

2024. február 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább