2024. május 16. csütörtök
Ma Mózes, Botond, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Autokraták és bibliaárusok

Autokraták és bibliaárusok

Áprilisi tréfa – gondolták sokan, amikor kiderült, hogy a volt brazil elnök a Karnevál tetőpontján keresett menedéket az ottani magyar nagykövetségen. Bolsonaro attól félt, hogy őrizetbe veszik, mivel szerepet játszott a választás utáni puccskísérletben. De Valentin-napra ismét otthon volt, bár azt remélte, hogy „testvére”, Orbán Viktor kijuttatja az országból. A Viktátor, Magyarország erős embere számára nem is lenne rossz ötlet: Orbanisztánt Paradicsomként berendezni a Balaton, a puszta és Budapest között a Bolsonaro-féle, kiérdemesült autokraták számára. Felkészül Putyin, Trump és a többiek. Habár pl. a korábbi amerikai elnök mostanában az égiektől vár segítséget, hogy megtöltse a hadi kasszát. Nem vicc: Bibliát árul 60 dollárért. A teremtő örül, hogy megtért a bűnös, még akkor is, ha időnként az fejjel lefelé tartja a Szentírást, mint 4 éve a Fehér Ház előtt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

Fokozódik a szürke állomány kiáramlása Szlovákiából a populista Fico alatt, mert több tízezer fiatal nemigen lát jövőt a maga számára a mind kevésbé toleráns társadalomban és kivándorol – leginkább Csehországba. A kormányfő azt hirdeti, hogy támogatja a családi értékeket, ám elnémítja a bíróságokat, amelyek több szövetségese korrupciós ügyében nyomoznak.

Az országban egyre inkább beszűkül a szabad szellem, terjed a korrupció, nő a távolság a liberális Nyugathoz képest. A koalíció ötvözi a nacionalizmust, a balos populizmust valamint a szociális jobboldaliságot és ily módon közelebb került az orbáni Magyarországhoz. A Fidesz vezéréhez hasonlóan Fico is az oroszpárti propagandát hirdeti és próbál szájkosarat tenni a független sajtóra.

A fiatal értelmiség évtizedek óta települ ki, az OECD szerint a diákok ötöde eleve külföldön tanul. Az uniós átlag: 4 %. Ám a folyamat felgyorsult, amióta a Smer visszaszerezte az uralmat – fejti ki a Pozsonyi Politikai Intézet elnöke. Merthogy az ifjú nemzedékek már nem hisznek Szlovákiában. És ha elmennek, akkor semmi sem csábítja vissza őket. Nem szeretnének visszakerülni a stagnálásba.

A nagy nyertes Csehország, amely befogadja a szlovák társadalom krémjét. Ott könnyebb állást találni, gyakorlatilag nincsenek nyelvi korlátok, a közfelfogás türelmesebb. Szlovák földön viszont jelentős agresszivitás halmozódott fel a kisebbségek, főleg az LMBT-közösség tagjai ellen. A lakosság 55 %-a úgy véli, hogy itt egy dekadens ideológiáról van szó, és a mozgalom erkölcstelen. A politikusok pedig csak olajat öntenek a tűzre.

De nem csupán az agyelszívás folyik, távozik a tőke is. Igen nagy cégek már vették a kalapjukat a korrupció és az ellenséges politikai környezet miatt. Átköltözik Prágába a Globsec, a biztonsági konferencia is, pedig olyanokat látott vendégül, mint von der Leyen, a pápa és Macron. De hát Fico megvonta az állami támogatást a szervezettől, amelyet csak úgy titulált, hogy az az a hely, ahová Soros jár fényképezkedni.

 

FAZ

 

Putyin világában simán összekapcsolnak olyan dolgokat, amelyek egyáltalán nem illenek össze, még azon az áron is, hogy pl. a legutóbbi merénylet kapcsán Ukrajnába helyezik át az Iszlám Államot. A lényeg, hogy a Nyugaton csattanjon az ostor. A merénylet után az elnök csaknem 20 órán át nem jelent meg a nyilvánosság előtt, noha máskor még a csapból is ő folyik, a haza atyjaként tündököl az állami sajtóban.

Ám amikor baj van, rendre elnémul és eltűnik. Ilyenkor a valóságot kell hozzáigazítani a róla sugárzott képhez, mert az nem lehet, hogy gyengének látszódjon, vagy kiderüljön, hogy hibát követett el. Ezért azután Krasznogorszk után napokon keresztül dolgoztak a propagandisták a megfelelő változaton.

A csapásirány kezdettől fogva Ukrajna volt, de amikor kiderült, hogy az iszlám terroristákat semmiképpen lehet kihagyni a történetből, megkezdődött a kettő összefésülése. Az persze kétséges, hogy maguk a biztonsági szolgálatok hisznek-e ebben a mesében.

Mindenesetre az elnök úgy tekinti, hogy csatát vív a világ jövőjéért, benne Oroszország helyéért. Magát a 3. világ vezérének tünteti abban a küzdelemben, amelynek a tétje szerinte az, hogy igazságosabb legyen a világ, illetve többpólusú világrend alakuljon ki. Ebben a keretben Ukrajna csupán egyetlen helyszín, a fő ellenséget az USA jelenti. Ebbe bőven belefér, hogy Moszkva kapcsolatot tartson fenn olyan radikális iszlám szervezetekkel, mint a Hamász és a tálibok.

Az orosz média olyan, mint egy hatalmas visszhangkamra, de úgy, hogy Putyint már többször rajtakapták, amint a saját apparátusa által kitalált hazugságot ismételte meg. Viszont ilyen körülmények között a hatalom nehezen ismeri fel a tényleges veszélyeket. Így volt ez a Prigozsin-féle lázadáskor, valamint akkor is, amikor tavaly antiszemita incidens volt a mahacskalai repülőtéren, miután leszállt ott egy Izraelből érkező repülőgép.

 

Foreign Affairs

 

Hal Brands arra figyelmeztet, hogy összefognak az új tekintélyeuralmak és ez veszélyes, még akkor is, ha szövetségeik nem úgy néznek ki, mint amilyeneket Amerika alakított ki. A Johns Hopkins Egyetem tanára, az American Enterprise Institute vezető munkatársa felhívja a figyelmet, hogy az egész eurázsiai térségben egyesítik erőiket Washington ellenségei. Kína, Oroszország, Irán és Észak-Korea.

Virágzik az illiberális barátság. Itt nem egyetlen revizionista szervezetről van szó, kapcsolatok bonyolult hálója alakul ki az autoriter hatalmak között, hogy újrarendezzék régiójukat, sőt az egész világot. Kapóra jön nekik, hogy földrajzilag közel vannak egymáshoz. Az ukrán háború még közelebb hozza őket egymáshoz, mivel Moszkva függő helyzetbe kerül és kész boltolni az autokrata felebarátokkal.

Ám a kapcsolataiknak megvannak a maguk korlátai, hiszen a katonai együttműködés szintje pl. messze elmarad attól, amit a NATO jelent. Ebben szerepet játszanak a történelmi feszültségek és bizalmatlanságok. Ugyanakkor pl. Putyin nyugodtan összpontosíthat Ukrajnára, mivel gyakorlatilag megnemtámadási szerződése van Pekinggel. Viszont egyre többször állítanak elő közösen fegyvereket. A kooperáció arra is jó, hogy kijátsszák a nyugati szankciókat.

A revansisták több irányból fenyegetik a nemzetközi rendet, és nem lehet bízni abban, hogy okos diplomáciával egyhamar meg lehet osztani őket. Az biztos ugyan, hogy nem áldoznák egymásért az életüket, de minden bizonnyal felfogták, hogy ha Amerika legyűri az egyiküket, az sebezhetőbbé teszi a többieket.

Az USA-nak el kell fogadnia egy olyan világot, amelyben a riválisok közti kapcsolatok felerősítik a kihívásokat az Egyesült Államok számára.

 

 

2024. március 31.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább