2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül is szerepet vállalt, vagyis nem csupán az általa fenntartott milíciákon keresztül igyekszik csapást mérni a zsidó államra, illetve próbálja gyengíteni a biztonsági együttműködést az USA, valamint Jeruzsálem között. A 120 ballisztikus rakétából csak 10 volt képes behatolni az izraeli légtérbe. Ám ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a Netanjahu-kormánynak nincs mitől félnie. Hiszen hírszerzésben kénytelen Amerikára támaszkodni, emellett USA, brit és francia segítségre szorult, hogy kivédje a rajtaütést. De mit sem ért Teheránnal szemben a washingtoni figyelmeztetés, sőt Teherán attól sem félt, hogy meg kell ütköznie az izraeli erőkkel. Az akció költségei egy-két millió dollárt tettek ki, ezzel szemben a védelem több mint egymilliárd értékű felszerelést használt el. Ebből következik, hogy az izraeliek már korántsem bíznak annyira a Vaskupola légvédelmi rendszer erejében, mint korábban. Ezért szövetségesek vigyáznak rájuk, ideértve Jordániát és más arab államokat. Itt egy új geopolitikai szerkezet alakulhat ki, az egyik oldalon Kínával, Oroszországgal, Iránnal és Észak-Koreával. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Wall Street Journal

 

Trump  azonnal elállt a széles körű abortusz tilalom szükségességének hangoztatásától, amikor rájött, hogy erre rámehet a választási győzelme, így gyorsan visszakozott Kari Lake arizonai republikánus szenátor asszony is, aki most már inkább azzal kampányol, mennyire eredményesek a magyar születéstámogatási intézkedések, csak éppen téved – mutat rá a szerkesztőségi állásfoglalás.

A törvényhozó, aki nemrégiben Budapesten járt, nem győzte dicsérni, hogy pl. amelyik asszonynak négy gyereke van, az többé nem fizet jövedelmi adót. A politikus persze javarészt a Trump-féle jobboldalnak játszik, amelynek nagy kedvence Orbán Viktor. Az tény ugyanakkor, hogy a magyar rendszer egy sor kedvezménnyel igyekszik a családok kedvére tenni, ám a születések száma csupán igen szerény mértékben nőtt 2010 óta.

Még az is lehet, hogy a javulás csupán átmeneti. A mutató jelenleg 1,59-nél áll, azaz messze van a lakosság egyszerű újratermeléséhez szükséges 2,1-től. Az ilyen programok kudarcot vallottak, Európától Szingapúrig. Viszont az ár jelentős. A magyar költségvetésből durván 6 % megy el a születések számának serkentésére. Ez arányaiban kétszer annyi, mint amennyit az USA a saját védelmére fordít.

A vezércikk azt ajánlja, hogy a republikánusok alakítsanak ki hathatósabb politikát, mert ha európai jóléti lépésekkel akarják megkerülni a kemény kérdéseket az abortusz ügyében, akkor veszteni fognak az urnáknál, de meg is érdemlik.

 

Wall Street Journal

 

Irán baljós támadást intézett Izrael ellen, az amerikai elrettentés ezúttal sem működött, viszont Teherán megmutatta, hogy kész kockáztatni a további eszkalálódást, miközben Biden próbálja visszafogni Netanjahut. Így foglalja össze a helyzetet a vezércikk, amely emlékeztet arra, hogy az iráni fél hónapok óta vívta a háborút közvetítőkön keresztül. A különbség most az, hogy reflektorfénybe kerül az iráni hatalom birodalmi arca, így át kell írni a washingtoni számításokat.

Az jó, hogy sikerült elfogni a legtöbb drónt és rakétát, de nem megnyugtató a jövőre nézve.  Mert mi van akkor, ha legközelebb egyszerre indul meg Irán, valamint a Heszbollah, utóbbi Szíriából és Libanonból? A másik, hogy hiába szólt Washington, az ajatollák nem izgatták magukat, akárcsak korábban Putyin, mivel minden bizonnyal feltételezték, hogy Biden nem mozgósítja a hadsereget megtorlásként.

Hogy az Egyesült Államok ennyire visszafogott volt október 7. után, az felbátorította Teherán. Ugyanakkor aláhúzza a Fehér Ház politikájának eredménytelenségét. Hiszen nem sikerült megbékíteni a mullahokat, hiába nyitott meg sokmilliárdnyi befagyasztott iráni alapot, illetve kísérelte meg újratárgyalni a nukleáris egyezményt.

Képzeljük el, miként viselkedne az iráni fél, ha atomfegyvere volna. Az ilyen rezsim hajlik arra, hogy megkockáztassa az Armageddont a zsidó állam megsemmisítésére. Nem kétséges, hogy Izrael most azt fontolgatja: meghiúsítja az irániak nukleáris áttörését. Ám az amerikaiak nélkül ez veszélyes.

Bidennek abba kellene hagyniuk a vitát Gáza ügyében és el kellene ismernie, hogy a háború Iránnal folyik. Amikor az elnök a fegyverszállítások leállításával fenyeget és ily módon a demokraták baloldalát igyekszik megbékíteni, nos, az árulás és csak felhívás Teheránnak a további keringőre.  A két nagy pártnak meg kellene mondania az amerikaiaknak, hogy globális veszélyek leselkednek a világra. És az USA-nak sürgősen újra fel kellene fegyverkeznie az elriasztás érdekében. Mert további támadások várhatóak a szövetségesek, de akár az Egyesült Államok ellen is.

 

New York Times

 

A kommentár óv attól, hogy a világ túlértékelje az izraeli, amerikai és más szövetségesek légelhárításának sikerét, mármint hogy nem jutott célba a több száz iráni drón és rakéta. Mert Teherán hatalmas hibát követett el az akcióval, de a zsidó államnak nem szabadna ugyanebbe az utcába tévednie – állapítja meg David Ignatius, a lap biztonságpolitikai szakértője.

Azt javasolja, hogy szigeteljék el az iráni rendszert, mert akkor annak nem lenne többé kedve hasonló kalandhoz, egyben pedig az izraeli vezetésnek nem lenne oka automatikusan visszavágni. Utóbbi ugyanis szintén komoly geopolitikai melléfogás volna. Amikor Irán megindította a támadást, nem tudhatta, hogy az teljes kudarc lesz, egyes rakátákat Jeruzsálem fölött szedtek le. De eltalálhatták volna az iszlám egyik legszentebb helyét, az Al-Aksza mecsetet.

Vagy akár az izraeli parlamentet, vagy egy lakóépületet, rengeteg áldozatot okozva. De ha ennyiben marad, akkor az olyan, mintha a világ napirendre térne felette. Széles körű szankciók nélkül azonban a zsidó állam alighanem hasonló eszközökkel torolná meg a próbálkozást, azaz megnyílna az út egy hatalmas háborúhoz a térségben, valamint a 250 dolláros olajárhoz.

Nem szabad megengedni, hogy Netanjahu belerángassa Washingtont a fegyveres viszályba, és ily módon erősítse meg felbomlóban lévő politikai bázisát. Ugyanakkor az Iszlám Köztársaság akaratlanul elárulta, hogy a nyugati kémek szinte mindent tudnak róla, hiszen Biden jóformán percre pontosan megmondta, mikor kezdődik az akció. Nem beszélve a nyugati légelhárítás fölényéről.

Nyugodtan lehet feltételezni, hogy Irán és az általa fenntartott gerillacsoportok csalódottak a fordulat láttán. Ugyanakkor sok iráni érti, hogy a megszállott elszántság a zsidó állam megsemmisítésére nem más, mint drága módszer a figyelem elterelésére a belső elnyomásról. Viszont senki se higgye, hogy Teherán papírtigris. A Heszbollah több ezer rakétájával súlyos károkat tud okozni Izraelnek. Ezzel együtt hatalmas kudarcot szenvedett el az ellenállás hálózata, benne Oroszországgal. Így ajánlatos volna az egész stratégiát újratervezniük ezeknek az erőknek.

 

The Times

 

A patinás brit lap diplomáciai szerkesztője nem gondolja, hogy nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása. Roger Boyes azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül is szerepet vállalt, vagyis nem csupán az általa fenntartott milíciákon keresztül igyekszik csapást mérni a zsidó államra, illetve próbálja gyengíteni a biztonsági együttműködést az USA, valamint Jeruzsálem között.

A 120 ballisztikus rakétából csak 10 volt képes behatolni az izraeli légtérbe. Ám ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a Netanjahu-kormánynak nincs mitől félnie. Hiszen hírszerzésben kénytelen Amerikára támaszkodni, emellett USA, brit és francia segítségre szorult, hogy kivédje a rajtaütést.

De mit sem ért Teheránnal szemben a washingtoni figyelmeztetés, sőt Teherán attól sem félt, hogy meg kell ütköznie az izraeli erőkkel. Az akció költségei egy-két millió dollárt tettek ki, ezzel szemben a védelem több mint egymilliárd értékű felszerelést használt el. Ebből következik, hogy az izraeliek már korántsem bíznak annyira a Vaskupola légvédelmi rendszer erejében, mint korábban. Ezért szövetségesek vigyáznak rájuk, ideértve Jordániát és más arab államokat.

Itt egy új geopolitikai szerkezet alakulhat ki, az egyik oldalon Kínával, Oroszországgal, Iránnal és Észak-Koreával. De a kockát újra elvetik, ha vége a háborúnak és a zsákmányt felhasználják Gáza gazdasági és politikai újjáépítésére. Lehet, hogy akkorra a felek már elfelejtik, hogy a Biden-kormányzat milyen kétbalkezes módon szabadított fel 16 milliárdot Teherán javára, ideértve 6 milliárdot öt túsz elengedése fejében.

Ez pár héttel október 7. előtt történt és arra ösztökélhette a Hamászt, hogy annyi foglyot ejtsen, ahányat csak tud. Mindenkinek le kell vonnia a tanulságokat a háborúból, beleértve, hogy Irán mennyire (nem) hajlandó feladni a nukleáris programot. Viszont bármennyire is valós a félelem a katonailag ellenséges iszlám rendszertől, ez már nem lehet egy egész térség központi rendező elve.

 

Bloomberg

 

Kína, Oroszország és Irán a birodalmak korát igyekszik visszahozni, nemzetük rég elvesztett hatalmát kívánja visszaállítani, ám sokkal jobban jártak a Pax Americanával azok a nyugati államok, amelyek belenyugodtak gyarmataik önállóvá válásába. Ezt fejti ki Hal Brands, a Johns Hopkins Egyetem tanára.

Hszi szándéka, hogy visszaállítsa az egykori nagy dinasztiák erejét Ázsiában. Putyin a cári múlt emlékét és módszereit éleszti újjá. Irán gerillaszervezeteket, rakétákat és más eszközöket használ, hogy kialakítsa érdekövezetét, amely részben az egykori Perzsa Birodalmat öleli fel.

Németország, Japán, Nagy-Britannia és mások viszont vonakodva ugyan, de elfogadták, hogy érdemesebb betagolódniuk az amerikai birodalomba. Az USA védelmet nyújtott nekik az ellenségekkel szemben, bejutottak fontos piacokra, használhattak kulcsfontosságú tengeri útvonalakat és részesültek lényeges erőforrásokban. Akik ellenben a rengeteg gondot okozzák manapság, azok a múlt sérelmeit próbálják rendezni.

Ám az amerikai birodalom egyes eurázsiai autokráciák számára sokkal fenyegetőbbnek tűnik, úgy látják, hogy a liberális értékek a rendszereiket veszélyeztetik. Az Egyesült Államokat egyben akadálynak tekintik a korábbi kiváltságok visszaszerzésének útjában.

Példa rá, hogy Moszkva helyre kívánja állítani az ellenőrzést Ukrajna fölött. Peking befolyási övezethez szeretne jutni a ázsiai-csendes-óceáni térségben. Viszont az nem kérdés, hogy az amerikai birodalom – minden bűne ellenére – segített szabadabbá és tehetősebbé tenni a világot. Ezzel szemben a tekintélyuralmak azt mutatják meg, mennyi vér árán jöhetnek létre az ilyen birodalmak. Egyben veszélybe sodorják a liberális rendet, hatalmas szenvedéseket okozva a világnak és saját népüknek.

2024. április 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább