2024. május 2. csütörtök
Ma Zsigmond, Atanáz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Végei László a délvidéki helyzetről

Értelmiség a periférián

Nincs mit szépíteni: a Vajdaságban egypártrendszer működik

Értelmiség a periférián
Végei László (Megyeri Pál fotója)

Vajdasági írok és újságírók nemrégiben kísérletet tettek az egykori hetilap, a Napló szellemiségének feltámasztására: egy olyan közösségben próbálnak kulturális alternatívát nyújtani, ahol nincs önálló magyar értelmiség, egypártrendszer működik, a lakosság érintkezési felületei minimálisra csökkentek. A választási eredményről, Orbán Viktor vajdasági politikai szerepléséről és a közösségi terek újranyitásáról beszélgetett Végei László íróval a 168 Óra mai számában Herskovits Eszter, amit a hetilap jóváhagyásával közlünk.

– Az előrehozott választások második fordulójában a Szerb Haladó Párt jelöltje győzött, szűk három százalékkal előzte meg az eddigi elnököt, a Demokrata Párt vezetőjét. Milyen következményekkel járhat ez az eredmény?

- Beláthatatlanok a következmények. Ugyanis hiába a Szerb Haladó Párt a legerősebb, a pártalkukból jól látszik: nem tud kormánytöbbségei kialakítani. Erre csak a Demokrata Párt és koalíciós partnerei képesek. De nyilvánvaló az is, hogy ez a kormány nagyon heterogén és ingatag lesz. Elemzők zűrzavaros időket és görög forgatókönyvet vizionálnak Szerbiában. A kiút a nagykoalíció lenne, ám egy ilyenfajta kiegyezésre nem sok az esély. Az ország tehát patthelyzetbe került, és csak egy dolog biztos: Szerbiára nehéz napok várnak.

– Ami a magyar szavazókat illeti, az ön egyik írását idézve: nagy zavarodottság támadt a bácskai rónán. Ugyanis a választások előtt egy hónappal Orbán Viktor ígéretet tett, hogy kampányolni fog a VMSZ mellett.

– Hogy még pontosabb legyek: akkora zavar keletkezett, hogy négy párt, amely korábban a VMSZ ellenében Magyar Fordulat néven koalícióra készült, Orbán Viktor közbelépésének hírére lemondott a szövetség tervéről. Pedig a kis pártoknak nem nehéz megtalálniuk a közös hangot: mindegyik jobboldaliként definiálja magát, és jobboldali szlogenekkel kampányol. Az anyaországi politika is meghatározó a helyi vezetők számára. Itt egy jobbikos párt kivételével mindegyik a Fideszhez húz, azt tartja mintaképnek. Vannak „ősfideszesek” is, akik húsz éve lelkesen kampányolnak Orbánék mellett.

– És most – az ön szavaival élve – összezavarodtak?

– Természetesen. Két évtized után hirtelen Orbán ellen kellett kampányolniuk. Kibillentek a korábbi egyensúlyból: az egyik kis párt épphogy túlélte a választásokat, miután a vezetői szabályosan sokkot kaptak. Egyébként nemcsak a kis pártok szerepeltek rosszabbul, mint négy éve. A magyar miniszterelnök által támogatott VMSZ is jelentősen veszített szavazói bázisából. De nem állítom, hogy van összefüggés az anyaországi közbelépés, a felbomló koalíció és a szokatlanul gyenge választási eredmények között. Nem tudhatjuk, milyen eredmény született volna Orbán felbukkanása nélkül.

– A választások után néhány nappal Pásztor István bejelentette, hogy harmincezer szavazatot loptak el a pártjától. Mi lehet a háttérben: választási csalás, vagy a pártvezető próbálkozása, hogy a gyenge szereplést kimagyarázza?

– Tény: mindenütt, de mifelénk különösen „divatos” lopásra hivatkozni, ha egy párt jelentősen kevesebb szavazatot kap a vártnál. De harmincezer vokssal már nem illik csak úgy vagdalkozni. Ilyen magas szám legalábbis gyanúra ad okot, hogy van alapja a bejelentésnek. Nyilvánvalóan ki kell vizsgálni az esetet, mert ha igaz. Szerbia történetének legnagyobb választási csalásáról van szó.

– Visszatérve a fogyatkozó kis pártokra: mi lesz velük? Eltűnhetnek?

- Szerencsére úgy látszik, ez a veszély nem áll fenn. Minden jel szerint a magyar közösségben még megvan az igény a többségi pártoktól eltérő politikai képviseletre is. Ugyanakkor tény az is, hogy a Bánság és a Bácska vidéke lassan saját politikai háló nélkül marad. Előbb-utóbb az itt élő aktív kisebbségiek csak a többségi pártokban folytathatják politikai tevékenységüket.

– Tudható, hogy melyikben?

– Minden felmérés azt mutatja: épp az inkább baloldali Demokrata Párt népszerűsége egyre nagyobb a magyarok körében. És a párt is mindent elkövet, hogy a magyar kisebbség kedvében járjon. Előszeretettel csábítja az értelmiségi középosztályt: pozíciókat ajánlanak fel a kisebbségi ügyvédeknek, orvosoknak és mérnököknek. Emellett a Demokrata Párt szavazta meg anno a nemzeti tanácsokról szóló törvényt, amely nagyfokú önrendelkezést biztosít a kisebbségek számára az identitás kérdéseiben, illetve az oktatás, a kultúra és a nyelv területén.

– Csakhogy ismert: ez az önrendelkezés nem egyenlő az önállóssággal, mivel a kisebbségeket érintő kérdésekben kizárólag a Fidesz testvérpártjának, a Vajdasági Magyarok Szövetségének van döntő szava.

– Nincs mit szépíteni: a Vajdaságban egypártrendszer működik. A VMSZ által működtetett Magyar Nemzeti Tanács teljes kontroll alatt tartja a helyi értelmiséget. Kinevezi a média vezetőit, uralja a hivatalos kulturális tereket, többek közt a színházakat is. Nem látok esélyt arra, hogy a közeljövőben ez megváltozzék.

– Írta is egyik cikkében: gyakorlatilag nincs a Vajdaságban önálló magyar értelmiség. Diktatórikus viszonyok között nehezen bontakozik ki a szabad gondolkodás.

– Ez igaz, de nemcsak a VMSZ egyeduralma miatt alakult így. Száz évvel korábban sem volt ez másképp. 1918 előtt a Vajdaságban harmincezer szerb és tizennyolcezer magyar élt. Mégsem volt magyar kulturális élet. A fővárosi politikai elit perifériának tartotta a Délvidéket, és úgy gondolta, elegendő a budapesti értelmiséget és kultúrát támogatni. Eközben a szerbek minden eszközzel az értelmiségük mellett álltak. Íróik mindegyikét például gazdag újvidéki kereskedők támogatták. Az elmúlt száz évben gyakorlatilag nem történt előrelépés ezen a téren. Nemrégiben olvastam a Frankfurter Allgemeine Zeitung cikkét, amelyben Bettina Hartz írónő arról elmélkedik: a Vajdaságban egyre sűrűbb kulturális fesztiválokról rendre kimarad az autentikus újvidéki magyar szín.

– Mennyiben tud ezen változtatni a Napló-kör – ha egyáltalán a változtatás a cél?

– Alapvetően azért alakultunk, hogy egy kicsit újraindítsuk a párbeszédet a vajdasági magyarok között. Az államszocializmus idején még jól működtek a közösségi terek – Tito igencsak rugalmas volt ezen a téren –, de mára elhaltak. Itt, Délvidéken gyakorlatilag teljes az elszigetelődés a magyarok között, ezen szeretnénk valamelyest oldani.

– A visszajelzések alapján hogy látja: van igény a közösségi terek újranyitására?

– A helyiek szemlátomást szomjazzák ezeket a kulturális együttléteket. Eddig három településről jeleztek vissza, hogy szívesen látnának minket kávéházi beszélgetésekre, irodalmi felolvasóestekre. Idősek és fiatalok egyaránt érdeklődnek. Sőt, a pártlapok is felfigyeltek ránk.

– Gondolom, nem az érdemeiket ecsetelték hosszan.

– Nem egészen. Még el sem kezdtük a tényleges tevékenységünket, már támadtak. Leginkább azzal vádoltak, hogy behoztuk a Vajdaságba a liberalizmust.

– Igazuk volt?

– Pártfüggetlen mozgalom vagyunk, elsősorban kulturális érdeklődéssel.

– Mégis mindjárt a megalakulásuk után politikai közleményt adtak ki.

– Vannak olyan közügyek, amelyekben elengedhetetlennek érezzük a politikai állásfoglalást. A legutóbbi választások eredménye is ilyen. A közleményben sajnálatunkat fejeztük ki a magyar pártok rossz szereplése miatt. A magyarság bástyájának is nevezett Szabadka már négy éve elesett. A Magyar Nemzeti Tanács választásakor a magyarok huszonnyolc százaléka szavazott. A legutóbbi választásokon pedig egyértelművé vált a trend. Egyre erősebb a megosztottság, a széthúzás a Vajdaságban. És amíg az egypártrendszer fennmarad, addig ez a folyamat nem visszafordítható.

2012. május 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább