2024. május 19. vasárnap
Ma Ivó, Iván, Milán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Anyátokat a kormányba!

Interjú Tamás Pál szociológussal

Elkerülhetetlen, hogy eljöjjön a politikai matriarchátus kora, mert a válságok kezelése csak egy új, társadalmi „anyaszerep” révén lehetséges. Parászka Boróka (Erdélyi Riport):

Ritkán születik egyszerre olyan intenzív szimpátia és antipátia egy politikussal szemben, mint ami Angela Merkelt érinti. Miből táplálkozik ez a „muttinak” címzett támogatás illetve támadás?

Akik Merkelre ma fújnak, többé kevésbé politikailag, világnézetileg konzervatívok. Részben a német társadalom mai viszonyai, részben Merkel – ő a német konzervatív politika tíz éve meghatározó személyisége – miatt mára kialakult az anyaszerep egy új típusa Németországban. Ez nem mélynemzeti, nem konzervatív, nem is baloldali. Kozmopolita abban az értelemben, hogy Európáról, és a világról, a világhoz beszél. A kelet-európai magukba zuhant nemzetiek ezt nem tudják feldolgozni, árulásnak tartják. Hangosan kiabálnak, felháborodnak, undorodnak. Az elutasítás Merkel pályáját lényegében nem befolyásolja, bár kétségtelen, hogy sok német konzervatívnak sem tetszik ez a típusú szélesre nyitása az országnak.

Azért azt nem mondhatjuk, hogy Merkel a női politikusokról alkotott sztereotípiákat testesítené meg.

Nem tudom, mi a politikusnők átlagos megítélése. Elég ellentétes elképzelések keringenek. Népszerű például az, hogy a női politikus keményebb, mint a férfi, mert férfi világban kell érvényesüljön. Ezt a „férfiasságot” sokszor felhozták Merkellel kapcsolatban is. Ugyanezt nagyon sokszor hallhattuk az újabb kori politikusnők mamájáról Thatcherről is. A másik verzió – általában a skandináv országokra jellemző meggyőződés –, hogy a nők kevésbé „kakaskodóak”, de szakszerűbbek. A demográfiai adatok Európa szerte azt mutatják, hogy egyre több az európai egyetemi hallgatók között a nő. Kelet-Európában nem fogta fel még a közélet, hogy 15-20 év múlva az „értelmiségiek”, a „diplomások” inkább nők lesznek. Ha azt mondjuk, hogy a modern ipari társadalomban értelmiségi politikust kell választani – és ezt az elvárást általában nem vonják kétségbe, a diploma meglétét pedig a politikai tisztségek feltételeként határozzák meg –, akkor egyre nagyobb a valószínűsége, hogy nők lesznek a mandátumok birtokosai.

Most, mindezek ellenére, kevés a nő a közéletben közép-kelet európai politikában. Mit gondol a kvótáról?

A demokrácia politikai egyenlőségen alapuló rendszer. Valamennyi kárpát-medencei társadalom demokrácia akar lenni. És ha az akar lenni, akkor semmi fajta különleges kvótára sem a nőknek, sem a kisebbségieknek, sem a félkarúaknak nincs szüksége. Valamennyien egyenlők vagyunk ebben a társadalomban. Ha már kisebbségiekről beszélünk: Munkácson, ott, ahol a magyarság kisebbségben van, mindenféle kvóta nélkül most magyar a polgármester. Romániában sincsenek szigorúan vett etnikai kvóták, mégis szász az államelnök.

Az etnikai jogérvényesítésnek ebben a térségben legalább száz éve, ha nem régebb óta nagyon jelentős hagyományai, kiterjedt eszköztára van. A nemi esélyegyenlőség párti politikáról ugyanezt nem mondhatjuk el. Talán ez is oka annak, hogy sokkal kevesebb a nő politikus, mint a kisebbségi. Hogy a kisebbségi nők alulreprezentáltságáról ne is beszéljünk.

Nem gondolom, hogy bármit vissza kéne venni a kisebbségi jogokból. A nők a modern társadalmakban fizikailag többségben vannak. A férfiak hamarabb halnak, vannak generációk, amelyek csupa idős néniből állnak. A nőket képviselő politikai erők, feministák, neoszüfrazsettek – nevezhetjük bárhogy őket – ennek ellenére úgy tesznek, mintha még mindig kisebbségben lennének. „Bevándorlók, idegenek, nők” – mára elfogadott felsorolás. De ez egy hülyeség, a nők nem kisebbségi, hanem többségi közösség tagjai.

Az a kérdés, hogy ezt hogyan lehet politikai joggá transzponálni? Erre nincs válasza a nőmozgalmaknak sem. Egyfelől ezzel függ össze, hogy ilyen sikertelen a képviselet. A másik probléma, hogy sokan azt hiszik, hogy a politikusság férfi szakma. A politikus pedig nem más, mint kukorékoló kiskakas. Ezzel párhuzamosan vannak más szakterületek, amelyeket „nőiként” tartanak számon, és amelyeken nők dolgoznak: azért is, mert ezek rosszabbul megfizetett területek, és azért is, mert ez a közfelfogás. Szerintem nincsenek „női” és „férfi” szakmák. Nem a kakaskodás a politikai alapképlet, csak nagyon elmaradott politikai közösségekben – például nálunk. (…)

A reprezentációs aránytalanságok megoldódása az esélyegyenlőségi, méltányossági problémák rendezését is jelenti?

A mai társadalomnak két alapvető problémája van: a biztonság- és az igazságosság hiánya meghatározó. Ez hogyan kezelhető? Húsz évvel ezelőtt, amikor itt bennünket nekilöktek a korábbi államszocializmus kerítéseinek, és elpucoltuk azt, abban bíztunk, hogy majd a civil társadalom jelent megoldást minderre. Már a modernista társadalom civiltársadalmában csalódtak az emberek, már nem bíznak abban, hogy ezen az úton lehet érdemi változást elérni. Ha az államtól várunk többet, akkor az államnak kellene megoldást javasolni. Ezt úgy tűnik, hogy a „kiskakas politikusok” nem tudják teljesíteni. Úgy vélem, megfelelően formált politikus nők a férfiaknál sikeresebbek lehetnének. Neomatriarchátusra lenne szükség, egy olyan rendszerre, amelyben a „megszokott” szereplő biztosítaná a biztonságot. Egy nő. Egy „mutti”, egy „anya”.

Miközben ennek a „pályakorrekciónak” a lehetőségét taglaljuk sikeres politikusnőként Marine Le Pen lép ma fel. Ő lenne, aki felé haladunk?

Ő nem nőként sikeres, hanem azért, mert a hagyományos francia elit képtelen volt ezt a biztonságot garantálni. A francia kisvárosnak más kellett, mint amit a sokféleségben élő francia nagyvárosok kínáltak. Ezt a „mást” jelenti Le Pen, aki sikeresen vette át, változtatta meg és használta ki apja örökségét. Ma hiánycikk a karizmatikus politikus Európában, olyan gyorsan buknak meg, hogy meg se jegyezzük a nevüket. Ha túl tud rajtuk lépni egy nő, akkor már nagy valószínűséggel sikeres lesz. A „mutti” nem rövid határidős szerep. Az, akit a társadalom „muttiként” kezd tisztelni, hosszú évekig készül erre a szerepre. Az viszont, aki eléri ezt a státuszt, nehezen lesz három-négy év alatt kiszavazható. Ez más típusú politikai karrier, mint amihez szokva vagyunk: nem elég az ellenzék hektikus rugdosása, egy-két korrupciós vád meglebegtetése ehhez. Lehet-e egy igazságos mutti korrupt? Ha már feltételezzük azt, hogy a férfi politikusok korruptak (mert korrupt körülöttük a politikai környezet, korrupt a politikai szocializáció rendszere) – legalábbis a közvélekedés szerint – akkor a hosszú évek alatt pozícióra készülő nőknek nagyobb esélye van tisztának maradni. Őket nem ez a korrupt rendszer segíti hatalomra.

Végignézve a magyar politikai prérin Kelemen Hunortól Orbán Viktorig: kinek van itt esélye mellettük nőként labdába rúgni?

Nincsen nagyon senkinek esélye, mert nem kezdte szinte senki építeni magát éveken át. Ismétlem: muttivá nem egyik napról a másikra lesz az ember. Azok a nők, akikben van közéleti érzék-érdeklődés, errefelé más szakmát választottak. Eddig.

 

 

 

2015. december 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Bíztak Közép-Európában

Nagyon foglalkoztat, hogy miként vélekednének ma róla. Feltételezem, hogy ma is ragaszkodnának hozzá, hiszen itt előbb >

Tovább

Szijjártó és Várhelyi a haladók és a VMSZ szolgálatában

A külügyminiszter legújabb, felületesnek, de pökhendinek is nevezhető, tárgyismeretet nélkülöző nyilatkozata ismételten megmutatta, hogy a Fideszes >

Tovább

Posztfasizmus

Nem terrorizál, hanem csábít. Ritkán tilt, annál gyakrabban kisajátít. Nem elégszik meg a puszta pártpolitikával, hanem >

Tovább

A VMSZ FRIGYE A RADIKÁLISOKBÓL LETT HALADÓKKAL

A Pásztor Bálint VMSZ-elnök magánlapjának is mondható Magyar Szó ugyancsak a május 9-ei számának címoldalán kapott >

Tovább

A médiaszabadság Szerbiában 2002 óta a legalacsonyabb szintre esett

A Slavko Ćuruvija újságíró meggyilkolásával vádolt személyek felmentése a jogi körülmények jelentős rosszabbodását jelenti. Ezt nem >

Tovább

Szerbiai választások: csodára várva

A lelkek kufárjai a bulvárosodó médiumok lettek. Növekszik a háborús veszély, tehát szükség lesz valamilyen megmentőre. >

Tovább

Pásztor után Juhász – eben guba, kutyán suba!

Zobenicát (természetesen) a SNS szavazógépezete ugyancsak szavazattöbbséggel megválasztotta az egyik alelnöknek. Nos, ez a Zobenica fogja >

Tovább

Teljes a zűrzavar

Van, aki az ellenzék leváltásáról beszél, mások pedig azt bizonygatják, hogy kezdődik a Fidesz lassú eróziója, >

Tovább

BIBIRCSÓKOS KAPCSOLATOK

A VMSZ és a fantompártok szemfényvesztő kirukkolása Szánalmas, hogy a Junior előcitálta(tta) Csorba Bélát, a VMDP hajdanán >

Tovább

Egy új Jaltáról van szó

Ezért nem az orosz hadsereg harcol meg, hanem a jelenleg uralkodó orosz szellem és eszmerendszer. A >

Tovább

HAZUG (ÖN)DÍJAZÁS

Semmilyen díjjal, sem kitüntetéssel nem lehet változtatni a tényen, miszerint a Magyar Szó Varjú Márta vezetésével >

Tovább

Csak Budapestre figyelünk, másra már nem

A hatalom által megfogalmazott új emlékezetpolitika ki akarja törölni 68-at, annál is inkább mivel Belgrádban is >

Tovább