2024. május 23. csütörtök
Ma Dezső, Vilmos, Renáta névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Állítsák meg Orbánt!

Állítsák meg Orbánt!

A Der Standard helyzetelemzése felszólítja az uniós partnereket, hogy állítsák meg Orbánt, mert az rombol. A legjobb eszköz az, hogy továbbra is fagyasszák be az uniós támogatásokat. Merthogy az már megint blokkolt. Összekapcsolta Ukrajna anyagi megsegítését a migrációs politikával. Követelte a jogállami jogsértések miatt befagyasztott milliárdok kifizetését. A végén viszont kiderült, hogy sem ő, sem Morawiecki nem akart semmiféle érdemi változtatást, Orbán esetében a lényeg az obstrukció volt. Azt szeretné, ha hatálytalanítanák az érvényes határozatot a menedékpolitika módosítása ügyében. Nem jobb a lengyel politikus sem. A módszer ismerős, hiszen évek óta tudatosan megszegik a szabályokat és a szokásokat. De ez most mindenen túltett, annyira szégyentelen, piszkos és brutális volt. Mit gondoljon az ember egy olyan miniszterelnökről, aki „háborúnak” titulálja a csúcsértekezletet, viszont bagatellizálja Putyin igazi, bűnös háborúját. Vagy amikor elmagyarázza a többieknek, hogy nem tudja elfogadni a belügyminiszterek határozatát, mert az nem felel meg neki. Mivel olyanokról van szó, akik készek a levegőbe repíteni az EU-t, a próbálkozást a lehető legkeményebben vissza kell utasítani. Mert ha Orbán sikerrel járna, az egyenértékű volna azzal, hogy az Unió feladja önnönmagát. Ezért meg kell fékezni a módszeres zsarolót, ehhez továbbra is meg kell tagadni tőle a pénzt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Magyarország és Lengyelország szembefordul egész Európával, amikor gátolja a kompromisszumot a menedékreform ügyében, ám semmi érdemit nem tudtak elérni az obstrukcióval a kétnapos brüsszeli csúcson. A prímet Morawiecki vitte. Orbán elegánsan visszafogta magát, amikor lengyel kollégája azt sürgette, hogy csinálják vissza a döntést, amelyet a belügyminiszterek három hete hoztak.

Így az eredmény csupán az lett, hogy a záróközleményből kimaradt a vonatkozó két bekezdés. Csütörtökről péntekre virradó éjszaka a német kancellár és a francia elnök még megpróbálta őket jobb belátásra bírni, de hasztalan. Péntek reggel pedig Meloni tett egy kísérletet, annál is inkább, mert Strasbourgban egy frakcióban ül a PiS-szel, de ő is felsült. Azaz kiderült, hogy ellentétek vannak a pártcsaládjukon belül is.

Mindazonáltal egy uniós diplomata úgy értékelte, hogy mindez csupán vihar egy pohár vízben, mert érdektelen, hogy elfogadják-e a vonatkozó két végkövetkeztetést sem Ám az incidens háttérbe szorította, hogy a menedékpolitika kapcsán a tagállamok az orbáni irányba tolódtak el. Mindenki azt akarja, hogy állítsák meg a migránsokat, még mielőtt elérik Európát. Akár kerítéssel, akár határőrökkel, akár a határon elvégzendő gyorsított eljárással, akár gyors kitoloncolást kilátásba helyezve.

Scholz a végén azonban azt közölte, hogy a fejlemény ellenére nem aggódik különösebben. Bízik abban, hogy minden kormány betartja szabályokat. Azt azonban már nem említette, hogy ha Budapest és Varsó továbbra is köti az ebet a karóhoz, akkor a Bizottság az Európai Bírósághoz fordulhat, az pedig kemény bírságot szabhat ki. Más szóval ily módon hajtja be a szolidaritási hozzájárulást a vonakodó két államtól.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A luxemburgi kormányfő egyetért azzal, hogy nem forszírozták minden áron a záróközlemény eredeti tervezetét. Bettel szerint  viszont ha az szerepelt volna a szövegben, hogy Magyarországnak és Lengyelországnak joga van megkérdőjelezni a többségi határozatot, és ez vonatkozik a jövőre is, akkor ahhoz ő nem lett volna partner. Vannak ugyanis szabályok, és ahhoz szíveskedjék mindenki tartani magát. Különben teljesen felesleges összejönni a továbbiakban.

 

Euractiv

 

A svéd miniszterelnök azt fejtegette a brüsszeli csúcskonferencia végén, hogy abszolút helyes volt megvitatni a menedékpolitika jövőjét, mert a magyar-lengyel vétótól függetlenül jók az alapok a végleges megoldáshoz. Észt kolléganője arról beszélt, hogy mindenki hajlandó volt a kompromisszumra, ám ha valaki mindenre nemet mond, akkor az meglő minden kezdeményezést.

A szlovén kormányfő teljes mértékben Magyarországra hárította a felelősséget a történtekért. Golob szerint Orbán kerek-perec közölte, hogy nem szavazza meg a végkövetkeztetéseket.  Luxemburg nevében Bettel úgy foglalt állást, hogy ha rossz szövegre bólintanak rá, az még rosszabb, mintha nincs semmilyen közlemény. Véleményét osztja a legtöbb európai vezető.

A magyar miniszterelnök ugyanakkor rasszista hangot ütött meg, amikor arról beszélt, hogy az EU migráns gettók építését igyekszik rákényszeríteni országára.

 

Politico

 

Az ügyvezető szlovák miniszterelnök azzal hagyta ott Brüsszelt, hogy cseppet sem boldog, mert félő, hogy a magyar-lengyel obstrukció iskolát teremt. Így azután a jövőben más hatalmak is megpróbálhatják tiltakozásra felhasználni a csúcstalálkozókat. Ódor Lajos megjegyezte: ezért beszélni kell a két kormánnyal, mert meg kell találni a továbblépés útját.

 

Die Zeit

 

A belga kormányfő sajnálatosnak nevezte a brüsszeli kudarcot. De Croo megjegyezte, hogy ami történt, az rendkívüli. Utalt azonban arra: 6 éve már előfordult, hogy a részvevők nem tudtak megegyezni a kommüniké megszövegezésében.

 

Politico

 

Az olasz miniszterelnök asszony védelmébe vette Magyarországot és Lengyelországot. Brüsszelből távozóban kijelentette: sosem érzi magát csalódottnak, ha valamely ország érvényt kíván szerezni a nemzeti érdekeinek. Szerinte sem Orbán, sem Morawiecki nem kifogásolta azt, ami Olaszország számára a leglényegesebb, hogy ti. az EU együtt kíván működni 3. államokkal a migráció csökkentésére.

A baj csak ott van – fűzi hozzá a jelentés -, hogy a kifogásolt szövegrészben szó sem volt a migránsok átvételéről, hanem pont azt tartalmazta, ami Meloni annyira fontos, vagyis hogy az európai határokon kívül kell feltartóztatni az érkező tömeget.

A lap ugyanakkor azt idézi a német kancellártól, hogy sürgősen hozzá kell látni a megállapodás véglegesítéséhez, tehát gyorsan, még a jövő évi EP-választás előtt meg kell egyezni az Európai Parlamenttel. Mert végre megvan a megfelelő alap.

 

Kurier

 

Az osztrák kancellár mindössze annyi megjegyzést fűzött a magyar-lengyel ellenálláshoz: tudomásul veszi, hogy a két ország közreadta tiltakozását. Nehammer azonban nem sok jóra számíthat, amikor jövő pénteken Bécsben migráció-ügyben találkozik a szerb elnökkel, valamint azzal az Orbánnal, aki ezúttal a blokáddal villogott.

Ám a belügyminiszterek megállapodása érvényben marad. A többi részvevő egyébként is azt gondolja, hogy a magyar-lengyel felhajtás a hazai publikumnak szólt.

 

Reuters

 

A dacos magyar-lengyel kiállás azt jelezte, hogy annak idején a belügyminiszteri tanácsban hiába szavazta le kétharmad a két kormányt, azok nem adják fel a küzdelmet.Ez pedig nehézségekhez vezethet más területeken, ahol egyhangú határozatra van szükség. Lásd az uniós költségvetés időszerű felülvizsgálatát, amelyet bőven túszul lehet ejteni.

 

Süddeutschez Zeitung/DPA

 

A menedékreform kapcsán új szakítópróba felé navigál az EU. Von der Leyen és Scholz szerint azonban a blokád nem hátráltatja az új rend megalkotását, függetlenül attól, hogy Magyarország és Lengyelország nem szeretne szolidáris lenni a menekülthullám fő terheit viselő déli államokkal. De a német kancellár azonban pont azt tartja kulcskérdésnek, hogy aki nem vesz át menedékkérőket, az járuljon hozzá a költségekhez.

Hogy jár-e következményekkel a viszály és mikor, az egyelőre nem világos. Ám van rá esély, hogy Orbán és Morawiecki más, fontos területen vág vissza. Az EU azonban abban bízik, hogy a lengyelek a közelgő választás miatt keménykednek, ám ha megvan a szavazás, utána megenyhülnek. Egyelőre azonban egyre élesebb hangot ütnek meg.

A lengyel vezető még azt is bevetette, hogy Franciaországban széles körű zavargások vannak, mivel egy rendőr lelőtt egy fiatalt. Azt kérdezte: bárki Lengyelországban is kifosztott üzleteket, feldúlt vendéglőket, lángoló rendőrautókat és utcai barikádokat akar látni?  

 

Der Standard

 

A helyzetelemzés felszólítja az uniós partnereket, hogy állítsák meg Orbánt, mert az rombol. A legjobb eszköz az, hogy továbbra is fagyasszák be az uniós támogatásokat. Merthogy az már megint blokkolt. Összekapcsolta Ukrajna anyagi megsegítését a migrációs politikával. Követelte a jogállami jogsértések miatt befagyasztott milliárdok kifizetését.

A végén viszont kiderült, hogy sem ő, sem Morawiecki nem akart semmiféle érdemi változtatást, Orbán esetében a lényeg az obstrukció volt. Azt szeretné, ha hatálytalanítanák az érvényes határozatot a menedékpolitika módosítása ügyében. Nem jobb a lengyel politikus sem. A módszer ismerős, hiszen évek óta tudatosan megszegik a szabályokat és a szokásokat.

De ez most mindenen túltett, annyira szégyentelen, piszkos és brutális volt. Mit gondoljon az ember egy olyan miniszterelnökről, aki „háborúnak” titulálja a csúcsértekezletet, viszont bagatellizálja Putyin igazi, bűnös háborúját. Vagy amikor elmagyarázza a többieknek, hogy nem tudja elfogadni a belügyminiszterek határozatát, mert az nem felel meg neki.

Mivel olyanokról van szó, akik készek a levegőbe repíteni az EU-t, a próbálkozást a lehető legkeményebben vissza kell utasítani. Mert ha Orbán sikerrel járna, az egyenértékű volna azzal, hogy az Unió feladja önnönmagát. Ezért meg kell fékezni a módszeres zsarolót, ehhez továbbra is meg kell tagadni tőle a pénzt.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A kommentár úgy értékeli a brüsszeli tanácskozást, hogy Európa befalazza magát. Jönnek fel a populisták, amit alátámasztott, hogy a lengyel miniszterelnök teljes ellenállásba ment át. Megtorpedózta a közös menedékpolitikát, azt követelve, hogy ezt a területet adják vissza nemzeti hatáskörbe. Orbán Viktor pedig hozta a formáját, amikor újfent bődületes retorikát dobott be és hazugságokat terjesztett.

Itt egy ideáltipikus demagógról van szó, aki nem hagy ki egyetlen alkalmat sem, hogy támadja Brüsszelt. Morawiecki viszont ideológus, ám mindketten hazai politikai célokra használták fel a fórumot. A botránynak azonban nincs konkrét következménye, fontossága csupán jelképes. Mutatja, hogy a menedékpolitikában korlátokba ütközik az EU konszenzusos gépezete.

A két keményvonalas kormányt még úgy sem sikerült megnyerni, hogy drasztikus szigorítást vezetnek be a tagok. A Fidesz és a PiS azonban csupán szélsőséges módon jeleníti meg azt, ami az egész földrészen zajlik: hogy ti. egyrészt jobbra tolódik a politika, lásd az olaszokat, finneket, svédeket, de lassan a spanyolokat is. Ugyanakkor Németország magára maradt a maga békítő szándékával. A mérsékelt állásponthoz jelenleg nincs meg a többség az Unióban.

A másik tanulság, hogy épül az Európa-erőd. A külső határokon megszokott jelenség lesz a szögesdrót. A sok háború, a klímaváltozás és a természeti katasztrófák sora azonban ráerősít a nyomásra, így csak még több menekült jön. Kemény idők várnak a kontinensre. Hogy további százak fognak a vízbe fulladni, az csak a kezdet. 

 

Süddeutsche Zeitung

 

A legnagyobb német újság másik elemzése úgy fogalmaz, hogy fellázadtak a keményvonalasok, csak éppen nem a lényegre összpontosítottak, amikor kivetettek két passzust a záróközleményből. Persze a 25-ök sem voltak egységesek: egy részük boldogan, más részük fogcsikorgatva ment bele a menedékpolitika megszigorításába.

A másik oldalon Morawiecki és Orbán állt, aki nem engedett a 48-ból, így tegnap délutánra világossá vált a törés. Hogy most a lengyel vezető népszavazással fenyegetőzik, az populista húzás, mivel Lengyelország nélkül is hatályba léphet az új szabályozás. Ráadásul itt a Tanács és nem a Bizottság szabja meg a dolgok menetét. Tehát a többi tagállam. És ha sikerül egyezségre jutni az év hátralévő részében az EP-vel akkor megvan a reform.

Orbán számára politikai szereplési lehetőséget nyújtott a vita. Konkrét követelésekkel nem állt elő, annál jobban felszerelkezett viszont harcias retorikával. Ő és lengyel kollégája kapva kap minden alkalmon, hogy homokot szórjon az EU gépezetébe. Ez megint csak sikerült nekik – de ne feledjük el, hogy a szervezet milliárdokat tart vissza a két országtól.

 

Frankfurter Rundschau

 

Orbán megmutatja, milyen is az európai menedékpolitika – Lengyelországgal együtt kibújik a felelősség alól, amikor az oltalmat kereső emberekről van szó. Ugyanakkor Németország és Franciaország már nincs abban a helyzetben, hogy a széteső földrészt egyben tartsa. Ezt állapítja meg kommentár, hozzátéve, hogy tegnap Brüsszelben 25 év után végleg szertefoszlott az egységes menedékpolitika álma.

Szegénységi bizonyítvány az európai értékközösség számára, hogy hagyja, hogy Orbán Viktor diktálja a tempót, miközben a „migrációs háború” jelszavával igyekszik feltüzelni a kontinens lakosságát a bajbajutottak ellen. Pedig negyedszázada Tamperében az állam- és kormányfők még kinyilatkoztatták, hogy feltétlenül tiszteletben tartják a menedékjogot, a Genfi Konvenciót. De hol van már az a szellem!

 

Die Presse

 

Az újság brüsszeli tudósítója azon a véleményen van, hogy a nemzeti-autoriter magyar és lengyel kormány megint csak túszul ejtette az Uniót. Pedig mindössze két rövid és nem igazán fontos bekezdésről volt szó. Hogy mentse a kárt, a Tanács elnöke a végén saját nevében hozta nyilvánosságra a szöveget, pedig az nem is volt valami kemény.

Viszont a két ország újból szembeszállt a túlnyomó többséggel a migráció ügyében. Méghozzá teljesen átlátszó ürüggyel, miközben Brüsszel a bírói függetlenség és más jogállami alapelvek megsértése miatt felfüggesztette sok-sok milliárd folyósítását. Csakhogy a két kormány érvei agyaglábakon állnak. De a PiS rájött, hogy a témával szavazatokat tud szerezni az őszi választás előtt.

Orbán szintén túllőtt a célon, amikor teljes mértékben megmakacsolta magát, és egyre élesebben bírálja a többieket, illetve az EU-intézményeket. Pedig a menedékkérők átvétele csak egészen kivételes esetekben lenne kötelező. És meg lehet váltani, pl. pénzzel vagy határőrökkel.

A belügyi biztos kifejtette, hogy a kompromisszum értelmében a befogadás nem is érintené Lengyelországot, hiszen az több mint egymillió ukrán menekültnek adott otthont. A 20 ezer eurós fejpénz pedig igen csekély összeg ahhoz képest, amit a migránsok ellátása jelent.

 

Die Presse

 

Az európai kormányok elfelejtik, mit jelent a demokrácia – egyre sűrűbben utólag támadnak meg közös döntéseket. A demokrácia nem egyenlő azzal, hogy mindenki nyer. Időként veszíteni is lehet, pártként, polgárként, vagy tagállamként – a többséggel szemben. Csak éppen ezt egyre több hatalom nem kívánja tudomásul venni.

Magyarország és Lengyelország most éppen a migrációs megállapodást próbálta meg elutasítani. De nem sokkal jobb Németország, valamint Ausztria sem – ők ketten meg azt nem hajlandóak tudomásul venni, hogy befellegzik a belsőégésű motoroknak.

Minél kevesebb politikus hallgat a szakértőkre, miközben csak a tömeghangulatot figyeli, annál inkább erősödik ez az irányzat. Ezzel azonban nem csupán destruktív hozzáállás alakul ki a társadalomban, hanem a képviseleti demokrácia húzza a rövidebbet. Az ugyanis csak akkor működik, ha felelősséget visel a közös jóért.

A szolidaritás feltétel, hogy meg lehessen oldani a migrációs problémát. Ám félő, hogy Orbán és Morawiecki már rég elfelejtette ezt a fontos tételt.

 

Euractiv

 

A Bizottság elnöke azt közölte, hogy Orbán Viktor csak üzent neki, személyesen viszont nem hozta szóba neki, hogy szerinte a csőd szélére került az EU. Pedig lett volna rá alkalma Brüsszelben az utóbbi két napban. Von der Leyen kifejtette: ha szól neki a magyar vezető, elmondta volna neki, hogy mindenki láthatja: az Unió erős és tehetős. A fékek és egyensúlyok rendszere áttekinthető, jó néhány testület szavatolja a törvényes működést.

A közösség egyben erősen támogatja a jogállamiságot, keményen harcol a korrupció ellen, arra törekszik, hogy minden intézmény felelősen és ellenőrizhető módon lássa el feladatát. Mégis váratlan helyzet állt elő, mivel Brüsszel 30 milliárd euróval segítette Ukrajnát, ám a tartalékok kimerültek. Ezért most a pénzügyminisztereknek meg kell vitatniuk, miként legyen a költségvetéssel a 2027-ig terjedő időszakban. 

 

Daily Beast

 

A Nyílt Társadalom Alapítvány bejelentette, hogy legalább 40 %-kal csökkenti alkalmazottainak számát, ami hozzávetőleg 800 embert jelent világszerte. A földkerekség egyik legnevesebb emberbaráti hálózatának vezetését az idősebbik Soros nemrégiben adta át egyik fiának, Alexnek. Utóbbi változásokat ígér, vagyis hogy áramvonalasabbá teszi a szervezet működését.

A Chicagoi Egyetem nonprofit szférával foglalkozó szakértője nem tartja meglepőnek a lépést, hiszen az új főnöknek mások a céljai, mint az apjának. Egyelőre azonban korai megjósolni, hogy milyen változásokkal jár a leépítés. Brunson szerint az OSF igen befolyásos, de valószínűleg nem annyira, mint ahogyan gondolják, vagy amennyire azt egyesek a szemére vetik. Soros mindenesetre igen sokat tett a demokrácia fennmaradásáért, de a jobboldal mindig őt kapja elő, ha valamilyen ügyben bűnbakra van szüksége.

 

 

 

2023. július 1.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Nagy sikert érnek el a szélsőjobbosok a közelgő választáson?

Minél gyengébb a liberális közmegegyezés egy országban, annál veszélyesebb a jobboldal. És ha egy ilyen párt >

Tovább

Putyin a Balkán kis Oroszországává változtatja Szerbiát

Együttműködik Vučićtyal, közösen terjesztenek dezinformációkat, illetve hajtanak végre a világhálón számítógépes támadásokat a térség olyan államai >

Tovább

A téboly felé tartva

„Azt hiszik, hogy kontrollálni tudják. De nem tudják!” – minősítette 2015 őszén egy barátom a menekültválság >

Tovább

The Wall Street Journal: Az NBB szégyent hozott önmagára

Joe Biden elnöknek teljesen igaza volt, amikor gyalázatosnak minősítette, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság kezdeményezte mind >

Tovább

Európában menetelnek a nacionalisták, a balkáni államok nem érettek a belépésre, és az Unió sem alkalmas a bővítésre

Nem sok jót ígér a nacionalisták sikere Észak-Macedóniában. Merthogy kiélezhetik a viszályt a lakosság egynegyedét kitevő >

Tovább

Az elnök halála és hatalmi harc

Igen kockázatos hatalmi harcot indít be az iráni elnök halála a klérus és a hadsereg között, >

Tovább

Meg kell tanulni az 1939-es leckét Putyin megfékezésében

Az észt kormányfő a The Timesban arra szólította fel a NATO-szövetségeseket, hogy vállalják: a következő három >

Tovább

Magyar sorshúzás

Mi Magyar „day after” terve, milyen stratégiát képzel június 9. utánra? Ebbe kell illesztenie önkormányzati stratégiáját. >

Tovább

Mivel a NATO nem tudta megmenteni Ukrajnát, akkor mire jó az egész szervezet?

Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai kommentátora veti fel a kérdést. Hiába a közelgő 75. évforduló, a >

Tovább

Miként lehetne egyenesbe jönni a Republika Srpskával?

A Bizottság előző elnöke úgy látja, hogy mind a jelentkezők, mind az EU oldaláról elsietett volna >

Tovább

A 24. órában

A világ sokféle problémás állapotában Magyarország egy különálló, süllyedő sziget, és nem volna jó teljesen elmerülni. >

Tovább

A Peking és Moszkva közötti hatalmi játszmában az európaiak a „hasznos idióták”

Alexander Görlach a Ide Weltben úgy látja, hogy az európaiak, köztük Orbán, a hasznos idióta szerepét >

Tovább