2024. május 6. hétfő
Ma Ivett, Frida, Judit névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A lárma cenzúrája

A lárma cenzúrája

A központilag vezérelt orosz sajtó tagad, ködösít, megtéveszt – minden elkövet, hogy kétségbe vonja a tényeket a Navalnij-ügyben. Szinte már mindent felhozott lehetséges okként: ételmérgezést, anyagcserezavart, de még azt is, hogy az ellenzéki politikus másnaposságtól szenvedett. Csak az nem szerepelt a lehetséges magyarázatok között, ami igazán kézenfekvő, ti. hogy megmérgezték. Az orosz dezinformáció tipikusnak nevezhető, már nem egyszer bevetették. Légyege, hogy a maximális kétséget keltsék a hivatalos vizsgálat kapcsán, úgy hogy a végén az igazság már csupán az egyik lehetséges változat. Egy szakértő szerint itt a „lárma cenzúrájáról” van szó. Trollok és alternatív tények torzítják a nyilvánosságot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Kurier

Orbán hazafias húrokat pengetve a vírusra hivatkozva a Balatonról prédikál, de ő maga Horvátországban hajókázik. A Jutarnji List leplezte le, hogy Hvar környékén nyaralt, egy vitorlás fedélzetén, barátokkal együtt. Időnként kitöttek egy közeli szigeten és vendéglőben ebédeltek. Biztonsági emberek és minden protokoll nélkül. A politikus az utóbbi 10 évben visszatérő vendég az Adrián, általában vitorláshajót bérel. Arról nevezetes, hogy olyan kis helyeket választ célpontként, ahol nincsenek sokan, és amelyeket feltűnés nélkül meg lehet közelíteni a tengerről. 

 

Die Presse

 

A belorusz ellenzéki elnökjelölt egyik közvetlen munkatársa szerint egy diktátort nem lehet egyetlen nap alatt eltakarítani az útból, hosszú harcra és sok munkára kell berendezkedni Lukasenko ellen, de csak idő kérdése, hogy mikor tűnik el a színről. Kolesznyikova, aki otthon maradt és nem követte Tyihanovszkaját a kényszerű litvániai emigrációba, ugyanakkor kiemelte az interjúban, hogy az államfő teljesen megzavarodott. Nem hajlandó elfogadni, hogy mi történik az országban, saját valóságot alakított ki, ám a fehéroroszok nem hagyják, hogy megfélemlítse őket.

Az ellenzék pedig folytatja a küzdelmet, bár a hatóságok megpróbálják szétzúzni, megverni és börtönbe zárni a tiltakozókat. Mégsem adják fel. Ebben a helyzetben igen hasznos, hogy a megmozdulások decentralizáltak. Egyszerre több helyen zajlanak, városokban, falvakban, vállalatoknál. Szóval nem olyan egyszerű szétverni azokat, ráadásul új formákat ölthetnek.

A tanácsadó arról is beszélt, hogy senki sem avatkozhat be az ország belügyeibe. Még Moszkva sem, de abban segíthet - az EU-val együtt -, hogy a diktátor hajlandó legyen párbeszédre a vele szemben álló erőkkel. Természetesen – tette hozzá Kolesznyikova – pontosan tudják, hogy az oroszok nélkül nem lehetségesek a tárgyalások.

 

Der Standard

 

Európának fel van adva a lecke Oroszország ügyében, mert nem sok haszonnal jár, ha a Navalnij-ügy miatt kemény szankciókat hoz, ám nem tehet mást – írja kommentár. Immár ugyanis nem kétséges, hogy el akarták tenni láb alól a politikust, mivel a német orvosok  megbízhatók, orosz kollégáik viszont nem azok. És szinte magától adódik a következtetés, hogy a merénylet a Kreml megbízásából, de legalábbis engedélyével történt. Hiszen Putyin alatt rendszert alkotnak a kritikusok elleni alattomos támadások. Az elnök sorozatosan gyilkosságokra bujtogat, vér tapad a kezéhez.

Ezzel együtt Oroszországban messze nem olyan fokú az elnyomás, mint az egykori Szovjetunióban vagy jelenleg Kínában. Putyin egyszerre ellenség és partner az EU számára. Arra azonban semmi hajlandóságot nem árul el, hogy feladja hatalmát. Az unió szemszögéből nagy a dilemma, mert az ellenzék vezetője a demokrácia végső reménysugarát jelenti az oroszoknál. Ha őt is kikapcsolják, akkor az utolsó máz is lepattogzik a homlokzatról és egyértelműen kirajzolódik: itt egy diktatúráról van szó.

És hiába szólít fel Berlin, illetve Párizs a történtek kiderítésére. A politikai felelősség úgyis homályban marad. De azért van értelmük az olyan jelképes lépéseknek, mint a beutazási tilalom. Az orosz elit ugyanis nemzetközi elismerésre áhítozik és szereti élvezni a nyugati élet napos oldalát. Ennélfogva fenn kell tartani a párbeszédet Moszkvával, de csak akkor, ha közben nem merül feledésbe, milyen gonosz rezsimről van szó.

 

Die Zeit

A központilag vezérelt orosz sajtó tagad, ködösít, megtéveszt – minden elkövet, hogy kétségbe vonja a tényeket a Navalnij-ügyben. Szinte már mindent felhozott lehetséges okként: ételmérgezést, anyagcserezavart, de még azt is, hogy az ellenzéki politikus másnaposságtól szenvedett. Csak az nem szerepelt a lehetséges magyarázatok között, ami igazán kézenfekvő, ti. hogy megmérgezték. Az orosz dezinformáció tipikusnak nevezhető, már nem egyszer bevetették. Légyege, hogy a maximális kétséget keltsék a hivatalos vizsgálat kapcsán, úgy hogy a végén az igazság már csupán az egyik lehetséges változat. Egy szakértő szerint itt a „lárma cenzúrájáról” van szó. Trollok és alternatív tények torzítják a nyilvánosságot.

Ugyanez volt a módszer, amikor 6 éve Kelet-Ukrajna fölött egy orosz gyártmányú rakétával lelőtték a malájziai utasszállító gépet. Moszkva már ott tart, hogy kétségbe vonja a Navalnijt kezelő német orvosok elfogulatlanságát. Persze hogy azok miért hamisítanák meg a diagnózist, az nem érthető, szemben egy autokrácia egészségügyi hatóságaival, akik nem túlzottan bizalomgerjesztő dolgokat műveltek, amikor az ellenzék vezetőt ápolták. A helyzetre jellemző, hogy Merkel és Macron követelte a mérgezés körülményeinek kiderítését, de ezt az orosz tájékoztatási szervek úgy fordították le, hogy vizsgálatot akarnak annak megállapítására, miért romlott Navalnij egészségi állapota. Tehát a mérgezés szó elő nem fordult az orosz szövegben.

Annyi haszna mégis csak volt az egész ügynek, hogy az orosz állami média ez esetben nem tudta agyonhallgatni a történteket, kénytelen volt Navalnijról beszélni. Igaz, csak videobloggerként és a korrupció leküzdését szolgáló alap vezetőjeként emlegette. De a fő mondandó az volt, hogy az orosz orvosok nem találtak mérget a szervezetében.

 

Project Syndicate

 

Hruscsov unokája úgy látja, hogy Putyinnak ki kellene nyilvánítania: a belorusz társadalommal ért egyet és nem volna szabad még óvatos formában sem Lukasenkót támogatnia. A tömeges tiltakozások ugyanis napról napra csak ártanak az oroszok hosszú távú érdekeknek és erősítik a bizalmatlanságot, illetve az ellenségességet a Kremllel szemben. Nina Hruscsova, aki az egyik new yorki egyetemen tanít, pontosan tudja, Fehér-Oroszország jövője Moszkván múlik.

Ami a belarusz belső helyzetet illeti, úgy értékeli, hogy véget ért a hallgatólagos megállapodás, miután a rezsim nem képes szavatolni a viszonylagos jólétet. Így az emberek jelentős része szabad választásokat akar, és igényli az alapvető jogokat, illetve szabadságot. Ám tévedés, ha bárki azt hiszi, hogy itt egy újabb színes forradalomról van szó a posztszovjet térségben. Sokan felismerték ugyanis, hogy a további paternalizmus csupán meghosszabbítja a stagnálást.

De ha a diktátornak sikerül is hatalmon maradnia, elvesztette a legitimitását és a tömegek nem felejtik el neki a veréseket, kínzásokat, sőt a gyilkosságokat, amelyekkel a rezsim elnyomta a tiltakozásokat. Putyinnak pedig a hallgatást nem fogják megbocsátani. Ha az orosz elnök a tüntetők oldalára áll, akkor csökken a Nyugat esélye, hogy letérítse az országot a Kreml körüli körpályáról. Ellenkező esetben az államfő csakis magát okolhatja majd.

 

Die Welt

 

Lengyelország és Csehország gyorsabban és szigorúbban reagált, mint Európa többi része, amikor beütött a koronaválság, ám most mindkét kormány feltűnő engedékenységet tanúsít, úgy hogy nem is valószínű újabb szigorítás, noha ismét egyre több a megbetegedés. Pedig jól átvészelték a nehézségeket, ám a hangulat már rég megváltozott.  Sokan úgy tesznek, mintha már vége volna a megpróbáltatásoknak.

A számok azonban élesen mennek felfelé, márpedig ha ez így marad, akkor ősszel kemény vizsgára számíthat az egészségügyi ellátás. Gazdasági és politikai megfontolásokból mégsem valószínű, hogy visszaállítanák a korábbi intézkedéseket. A lengyeleknél azért enyhítettek már a múlt hónap elején a szigoron, mert a kormánypártnak Duda államfő újraválasztásához szüksége volt az idősebb, vidéki szavazókra, márpedig ők féltek, hogy elkapják a vírust. És bár a párt újabban fegyelmezettségre szólít fel a ragály terjedése miatt, a lakosság nemigen figyel oda.

A cseheknél immár szinte senki sem visel maszkot, amit a fő járványügyi szakértő azzal magyaráz, hogy a betegségek idáig enyhe lefolyásúak voltak. Ám sokan hamis biztonságba ringatják magukat. Nagy kérdés viszont, hogy a csehek és a lengyelek hajlandóak-e elfogadni a megszigorítások visszaállítását, amikor a két kormány egyszer gyakorlatilag már befejezettnek nyilvánította a fertőzést.

 

Foreign Policy 

 

Egy tekintélyes amerikai elemző arra figyelmeztet, hogy a világnak gyorsan meg kell nyitnia a határokat, még mielőtt a járvány ürügyén eluralkodik az idegengyűlölet, a nacionalizmus és a gazdasági önellátás illúziója. Edward Alden, aki Nyugat-Washingtoni Egyetem vendégprofesszora, egyben a Külkapcsolati Tanács kutatója, úgy véli, hogy nagy veszélyt jelent a Covid-19, de még súlyosabb fenyegetés az erősödő nacionalizmus. Az ugyanis azzal fenyeget, hogy aláássa a nemzetközi együttműködést nem csupán a közegészségügyben, hanem a klímaváltozás és a kereskedelem kapcsán is.

A kormányok a határok lezárására, utazási tilalmakra összpontosítanak, továbbá maguk akarják előállítani a védőfelszereléseket, márpedig ez táplálja azt a felfogást, hogy az idegenek és a külföldön gyártott áruk veszélyesek. Pedig a bajra közös választ kell adni, és nem falakat építeni a külvilág kirekesztésére. Magyarország és Lengyelország ott tart, hogy továbbra sem hajlandó beengedni olyanokat, akik 3. államokból érkeznek.

Kezdetben a korlátozások arra is jók voltak, hogy csitítsák a lakosság aggályait. De egy közelmúltban végzett felmérés azt mutatta ki, hogy a megkérdezettek 57 %-a változatanul szigorúbb határellenőrzést sürget. Vagyis az általános nézet az, hogy egy ország akkor tudja leginkább megvédeni magát a kórokozótól, ha távol tartja az idegeneket és csökkenti függését a külföldi termékektől. Pedig egymaga egyetlen kormány sem képes megóvni az embereket a fertőzéstől.

A tűzzel játszanak azok a vezetők, akik az ellenkezőjét vallják. Hiszen könnyű felkorbácsolni a félelmeket a másokkal szemben. És ami egykor úgy indult, hogy feltartóztassa a terroristákat, az mára mánia lett, határkerítésekkel, jóllehet azokon olyanok sem juthatnak át, akik a kínzás és üldözés ellen menekülnek. Amerikában ebbe beleértendő, hogy migránsgyerekeket elkülönítettek a szüleiktől és ketrecekbe zárták őket.

A szerző azt javasolja, hogy a járvány szolgáltasson példát, mármint hogy a világ miként képes közösen megoldani egy ilyen globális problémát. És a módszert át lehetne venni az éghajlatváltozás, valamint a menekülthullám kezelésére is. De jelenleg inkább úgy áll, hogy azt mutatja történelmi esettanulmányként: miként választja el egymástól az országokat egy válság.

 

2020. augusztus 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább