2024. május 6. hétfő
Ma Ivett, Frida, Judit névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Le Pen nem mondja ki, de célja a Frexit...

Le Pen nem mondja ki, de célja a Frexit...

... illetve, hogy belülről döntse be az uniót. A szélsőjobbos politikus, ha hatalomra kerül a jövő vasárnap után, a gazdaság, a társadalompolitika, a bevándorlás területén egytől egyik megszegné a közös szabályokat, ennélfogva sikere végzetes lenne a szervezet szemszögéből. Merthogy megbénulna az EU működése. Mujtaba Rahman, az Eurázsia Csoport kockázat elemzőtől úgy jellemzi a helyzetet, hogy Le Pen nem hagyja el a buszt, csak éppen lekormányozza azt a szikláról. Ily módon sokkal nagyobb veszélyt jelent Európa számára, mint amekkora a Brexit volt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

NBC News

 

Orbán Viktor visszafogta a megnyilatkozásokat Ukrajna ügyében, de nem sok segítséget kínál Kijevnek. A vendégszeretet nála javarészt kimerül abban, hogy immár nem hangoztat bevándorlás-ellenes nézeteket és beengedi a menekülteket. Ám azok ellátása leginkább a segélyszervezetekre hárul. Idáig durván 400 ezren érkeztek, de az állam nem sokat tett az ellátásukért. A feladatot önkéntesek, civilek és helyi önkormányzatok végzik, mármint hogy működjön a rendszer.

Van fórum az Instagramon, ahogy a családok közzéteszik, hány embert tudnak befogadni. Szakmai körök keresnek helyet az ukrán egyetemistáknak. Vendéglősök, bár még nem tértek magukhoz a járvány után, lehetőségeikhez képest adnak ennivalót. Ugyanakkor mivel a hivatalos rendelkezések nem egyértelműek, jogászok utaznak a határra, hogy segítsenek eligazodni a menedékkérőknek a jog dzsungelében.

Léderer András a Helsinki Bizottságtól teljes képtelenségnek nevezi az állapotokat. Főleg, mivel az önkéntesen egyre jobban elfáradnak, így a rászorulók közül egyre többen esnek át a szűrőháló lyukain. A londoni Chatham House szakértője azt mondja, a szolidaritás páratlan, de kérdés, meddig marad fenn, ha elhúzódik a háború. Léderer is úgy látja: ha nem jön rövidesen állami segítség, súlyos gondok állnak elő.

Egy menekült szerint a BOK Csarnokban nem kaptak komoly ételt, a gyerekei éheztek. A kormány szerint ugyanakkor mindenkiről gondoskodnak. Az ellenzék viszont úgy ítéli meg: a hatalomnak esze ágában sincs komoly hálózatot létrehozni a humanitárius katasztrófa enyhítésére. Csak a pénzt igyekszik ilyen jogcímen lehúzni Brüsszeltől.

 

Furche

 

A magyar választásokat semmiképpen sem lehet szabadnak tekinteni, az ellenzék nem tud győzni egy olyan országban, amelyben több mint 300-szor módosították a választási törvényt. A rendszer azonban csak akkor omlik össze, ha az emberek ráébrednek, milyen tragikus állapotban van az oktatás és az egészségügy. Természetesen a felvilágosítás érdekében az EU-nak és az USÁ-nak gyámolítania kell a megmaradt pár független sajtóorgánumot.

Úgy becsülik, hogy Magyarországon az uniós pénzek 4 %-a szivárog el kézen-közön, hogy azután Orbán és kompániája zsebében kössön ki. A rendszerszintű korrupció részleteit nyilvánosságra kell hozni. Ugyanez vonatkozik a magyar-orosz viszonyra is. Orbán a putyini modellt koppintja.

Az üzenet a háború kirobbanása óta az, hogy az ukránok szegények és magyarellenesek. Az ábránd az, hogy a Kreml segédletével vissza lehet szerezni a Kárpátalját. Merthogy a hatalom nem fogadja el még ma sem Trianont és ezt minden évben nagydobra is veri. Budapesten a politikai kunszt kategóriájában tartozik, hogy tömeggyilkosok és zsarolók oldalára állnak, rubelben fizessék az energiahordozókat, hogy megtörjék a szankciókat. Továbbá eladósodjanak Moszkvánál, ugyanakkor megtűrjék a kémeit. Szégyen, hogy az ellenzék jelentős része ezt elfogadja.

Az osztrák katolikus lap helyzetösszefoglalója kitér arra, hogy a Fidesz idáig hozzávetőleg 13 millió eurónak megfelelő összeget adott a Mi Hazánknak. Az eredmény nem is maradt el, a nyíltan antiszemita és romaellenes párt hat képviselőt küldhet a Parlamentbe.

 

Le Monde

 

Nagy átfedések vannak Le Pen és Orbán elképzelései között, a két politikus egymást ösztönzi. A francia szélsőjobb elnökjelöltje csupán azt ismeri el, hogy nézeteik Európa kapcsán közel állnak egymáshoz, vagyis hogy erősíteni kell a nemzetállamokat. Ám programja arról árulkodik, hogy sok mindent kölcsönt vett a populista vezetőtől, a népszavazásoktól kezdve, a külföldiek jogáig. Olyannyira, hogy egyes pontok visszaköszönnek. Pl. a családtámogatási kölcsönöket a 3. gyerek megérkezése után nem kellene visszafizetni a franciáknál sem.

Balázs Ádám, a Fidesz nemzetközi ügyeinek felelőse úgy fogalmaz: Magyarország számára Franciaország korábban modellül szolgált, most viszont a Nemzeti Tömörülés nézi, hogy mit csinálnak a magyarok és ez jó. Ideértve, hogy a menedékkérelmeket külföldön bírálnák el. Az RN strasbourgi képviselőcsoportjának vezetője azt mondja, csupán azt igyekeznek átvenni, ami másutt már bevált.

Szerinte nincs szó arról, hogy pártját megkülönböztetett viszony fűzné a Fideszhez. De az óvatosság érhető, hiszen az Orbánhoz közelálló MKB Bank majdnem 11 millió eurós kölcsönt adott Le Pen kampányához, bár a miniszterelnöknek hivatalosan nincs köze az ügylethez. Ezt azonban nehéz elhinni, mert a magyar pénzügyi szektor igencsak közel áll a hatalomhoz. Hogy mást ne mondjunk, Mészáros Lőrinc az MKB Bank egyik fő részvényese. Az RN egyik EP-képviselője szerint a kapcsolat Magyarországon élő franciák révén jött létre, de neveket nem kíván elárulni.

Senki sem kétli, hogy Le Pen sikere nagyban szolgálná Orbán geopolitikai terveit. Pl. Franciaország is hasonlóképpen semleges lenne az ukrán válságban, mint Magyarország. A Nemzeti Tömörülés egyik szakértője úgy látja: a magyar vezető szerint meg kell akadályozni a teljes szakítást Oroszország és Európa között. Le Pen sikere ugyanakkor lehetővé tenné az uniós politikai módosítását, mivel az jelenleg túlságosan is az amerikai értékeket szolgálja.

Viszont ha a szélsőjobb venné át az irányítást Párizsban, az azt is magával vonná, hogy megtámadná a Magyarország ellen hozott szankciókat.

 

Libération

 

Orbán Viktor sok mindenben éceszgéber Marine Le Pen számára. Az ukrán háború ugyan szétzúzta a szélsőjobbos elnökjelölt tervét, mármint hogy egyesítse az európai radikális jobboldalt, ám maga az ötlet megerősíti, hogy szövetségesei és elképzelései az illiberális, nacionalista és eurofób táborhoz kapcsolják.

Nem véletlenül mondta azt Macron, amikor kihívója az első forduló után kizárta a Quotidien munkatársait a Nemzeti Tömörülés eredményvárójáról: Le Pen azt akarja utánozni, ami Magyarországon megy. Az összehasonlítás annál is inkább találó, mivel politikus frissen elkészült koncepciója a magyar és a lengyel illiberális demokrácia minden lényeges elemét felsorakoztatja.

Azaz csakis a többségi vélemény jut érvényre, a kisebbségi jogokat visszaszorítják, elnyomják az ellensúlyokat – mondja Sylvain Kahn professzor a párizsi Science-Po politikatudományi egyetemről. A különbséget ott látja a 30-as évek fasizmusához képest, hogy van választás, ellenzék, nincs cenzúra, viszont apránként véget vetnek a sokszínűségnek. Orbán pontosan ezt csinálja. A többség nevében megkérdőjelezi az alapjogokat. Így kell olvasni tehát Le Pen programját.

 

Guardian

 

Le Pen nem mondja ki, de célja a Frexit, illetve, hogy belülről döntse be az uniót. A szélsőjobbos politikus, ha hatalomra kerül a jövő vasárnap után, a gazdaság, a társadalompolitika, a bevándorlás területén egytől egyik megszegné a közös szabályokat, ennélfogva sikere végzetes lenne a szervezet szemszögéből. Merthogy megbénulna az EU működése.

Mujtaba Rahman, az Eurázsia Csoport kockázat elemzőtől úgy jellemzi a helyzetet, hogy Le Pen nem hagyja el a buszt, csak éppen lekormányozza azt a szikláról. Ily módon sokkal nagyobb veszélyt jelent Európa számára, mint amekkora a Brexit volt. Pascal Lamy, aki a korábbi bizottsági elnök, a legendás Jacques Delors stábfőnökeként dolgozott, ezt megtoldja azzal, hogy Trump nem okozott akkora sokkot az Egyesült Államoknak, mint amekkora most érné a földrészt.

Le Pen népszavazással kíván jogot formálni arra, hogy előnyben részesítse a franciákat az uniós polgárokkal szemben, pl. a bevándorlás kérdésében, ami összeegyeztethetetlen az unió értékeivel. Célja, hogy a nemzeti jog felülírja a közösségi szabályokat. Neki az ideálja az á la carte Európa.

Brüsszel aggódik, hogy egy Le Pen vezette Franciaország nagy lendületet adna a nemzeti-konzervatív magyar és lengyel kormánynak, Párizs összeállhat ezekkel a országokkal, amelyek régóta kétségbe vonják az uniós szabályok elsőbbségét. Gwendoline Delbos-Corfield, az EP magyarországi jelentéstevője azt fejtegeti, hogy ha az RN kerekedne felül, az lehetetlenné tenné, hogy Budapestet és Varsót letérítsék jelenlegi útjáról. Egyben vége lenne a jogállamnak, az értékeken alapuló EU-nak.

 

 

 

2022. április 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább