2024. május 6. hétfő
Ma Ivett, Frida, Judit névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Sorsdöntő pillanat előtt áll az unió

Sorsdöntő pillanat előtt áll az unió

Az Ukrajna elleni invázió folyományaként rendbe kell tennie két alapvető gyenge pontját: meg kell válnia az egyhangú döntéshozatal elvétől, mert az az olyanoknak kedvez, mint Orbán Viktor, egyidejűleg pedig felül kell vizsgálnia a bővítés eddigi módját, mivel az növeli a háború veszélyét. Erre figyelmeztet Stefan Kornelius, a Süddeutsche Zeitung politikai rovatának vezetője... Ha nem Biden, hanem Trump lenne az amerikai elnök, az EU szétporladna az orosz nyomás alatt. A tagok nem tudnák megvédeni magukat, politikailag nem vennék őket komolyan. De már az igen nagy veszélyt rejt magában, hogy a Nyugat-Balkánon provokatívan lassan halad az új tagok felvétele. Hiszen Bosznia példája igazolja, hogy a tetű lassú eljárás miatt ezek az országok könnyen radikalizálódnak, sőt akár összeomlanak. Ugyanakkor az egyhangú döntéshozatal elve folytán az unió saját kezét kötötte meg és zsarolhatóvá tette magát, amint azt Orbán pár napja ismét csak fényesen bizonyította. Azaz a fennálló gyakorlat megbénítja a földrészt, a hosszadalmas és rugalmatlan csatlakozási procedúra pedig a peremet fenyegeti. Ha nem lesz változás, a következő széllökés elsöpri a szervezetet. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Neue Zürcher Zeitung

 

Magyarország azt kockáztatja, hogy elszigetelődik Európában, miután kiállt Kirill pátriárka mellett. A hét eleji csúcsértekezlet óta csak még zavarosabb a viszony az EU-val, mivel Orbán Viktor meglehetősen agresszívan igyekszik összeegyeztetni a gazdasági érdekeket, illetve az orosz-ortodox egyházzal fennálló ideológiai közelséget. A következmények azonban rendkívül vegyesek.

Ami azt illeti, tényleg vitatható, hogy nem jelenti-e a vörös vonal áthágását, ha tilalmi listára tesznek egy egyházfőt. Azon felül a magyar kormány azzal érvel, hogy Európában elszakítanák az orosz ortodoxokat saját egyházi vezetőjüktől, ha az nem hagyhatná el országát. Csakhogy itt olyasvalakiről van szó, aki pont nem a párbeszéd embere, emellett az oroszoknál elmosódnak a határok állam és egyház között.

A feltehetőleg kőgazdag pátriárka igencsak jelentős ideológiai támasszal szolgál az Ukrajna elleni agresszióhoz, mert azt szent háborúnak minősíti a nagyorosz birodalom helyreállítására, illetve azt hirdeti, hogy a küzdelem a nyugati értékek ellen folyik. Magyarország az utóbbi 5 évben kiemelten fontos kérdésként kezelte a kapcsolatokat az orosz-ortodox egyházzal, miután politikailag és gazdaságilag nyitott Moszkva felé. Miközben az országban Kirillnek mindössze kétezer követője él. De hát összeköti a KGB egykori feltételezett ügynökével, hogy egyikük sem kér a liberalizmusból.

Oroszország Európa és az USA bősz ellensége, a magyar külpolitika viszont ezen a téren ellentmondásosabb. Orbán a vallásdiplomáciával is kiszolgálja az orosz érdekeket. De pontosan tisztában van vele, hogy meddig ugrálhat, nehogy teljesen elszigetelje magát. Ám ez nehezebbé vált számára a háború miatt. Az embargó ügyében bemutatott zavaró manőverrel felpaprikázta fő szövetségesét, a lengyeleket. A Kirillnek tett gesztus pedig tovább fokozza a gyanút.

A húzás nem felel meg a kormányfő eddigi ravasz politikájának, ami felveti, hogy többről is szó van, mint az egyházfőről. A lengyel rádió jelentette, hogy Magyarország engedélyt akart kicsikarni az olcsó orosz olaj továbbértékesítésére is, amivel a MOL-nak kedvezett volna, ám felsült a próbálkozással.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Sorsdöntő pillanat előtt áll az unió, mert az Ukrajna elleni invázió folyományaként rendbe kell tennie két alapvető gyenge pontját: meg kell válnia az egyhangú döntéshozatal elvétől, mert az az olyanoknak kedvez, mint Orbán Viktor, egyidejűleg pedig felül kell vizsgálnia a bővítés eddigi módját, mivel az növeli a háború veszélyét. Erre figyelmeztet Stefan Kornelius, a lap politikai rovatának vezetője.

A kommentár kiemeli, hogy a közösségnek gyorsan kell cselekednie, szerencsére van igen gyakorlatias kiút mindkét kérdésben. Ami az elsőt illeti, azzal kapcsolatban megállapítja. nem igaz, hogy a szervezet csak akkor tud működni, ha tagjai mindig, mindenben egyetértenek.

A geopolitika kemény valósága megérkezett Európába, lásd a rendszerszintű vetélkedést Kína és Oroszország között, a jólétért és a forrásokért folyó elosztási harcot, az oroszok jelentette súlyos katonai fenyegetést, vagy akár a lengyel PiS-t, illetve Orbánt, a magyar autokratát és zsarolót. Mindezt a közösség már nem tudja kibekkelni - ha nem újul meg, a jelentéktelenségbe süllyed.

Ha nem Biden, hanem Trump lenne az amerikai elnök, az EU szétporladna az orosz nyomás alatt. A tagok nem tudnák megvédeni magukat, politikailag nem vennék őket komolyan. De már az igen nagy veszélyt rejt magában, hogy a Nyugat-Balkánon provokatívan lassan halad az új tagok felvétele. Hiszen Bosznia példája igazolja, hogy a tetű lassú eljárás miatt ezek az országok könnyen radikalizálódnak, sőt akár összeomlanak.

Ugyanakkor az egyhangú döntéshozatal elve folytán az unió saját kezét kötötte meg és zsarolhatóvá tette magát, amint azt Orbán pár napja ismét csak fényesen bizonyította. Azaz a fennálló gyakorlat megbénítja a földrészt, a hosszadalmas és rugalmatlan csatlakozási procedúra pedig a peremet fenyegeti. Ha nem lesz változás, a következő széllökés elsöpri a szervezetet.

Az alapszerződések módosításával kár próbálkozni, viszont mégis kéznél a megoldás, mert a Lisszabonban elfogadott alapdokumentum lehetővé teszi, hogy bizonyos területeken, mint a külpolitika, a szankciók, a közösségi eladósodás, ne legyen kötelező a kollektív határozatok elve. Így Orbán többé nem tudna zsarolni. Ugyanakkor megmaradna a nemzeti parlamentek vétójoga. Viszont ha nem változik a helyzet, az az unió végét okozhatja.

 

 

 

2022. június 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább