2024. május 5. vasárnap
Ma Györgyi, Irén névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Újabb szerződésszegési eljárást Magyarország ellen

Újabb szerződésszegési eljárást Magyarország ellen

A bajor keresztény szociálisok gazdasági ügyekben illetékes EP-szóvivője kezdeményezte, hogy a Bizottság indítson újabb szerződésszegési eljárást Magyarország ellen, ezúttal azért, mert a tekintélyuralmi Orbán-kormány kettős benzinárat vezetett be. Így még az uniós polgárok is csak emelt áron vehetnek üzemanyagot, míg a magyarok továbbra literenként 480 forintért jutnak hozzá. Ami átszámítva 1,22 eurónak felel meg - álomár a legtöbb európai számára. A rendelkezés az infláció letörését szolgálja és legalább a hónap végéig hatályban marad. Markus Ferber a belső piaci, valamint az igazságügyi biztosnak küldött kétoldalas levélben kiemeli, hogy a kettős ár sérti a diszkriminációmentesség elvét, mert a tagállamok között nem lehet különbséget tenni kül- és belföldi között. Emellett a lépés utat nyit további, hasonló módszereknek, és azzal fenyeget, hogy tartósan károsítja az uniós szabadságjogokat. Merthogy a külföldi autósok kénytelenek 40-60 %-kal többet leperkálni a magyar kutaknál. Erre pedig uniós szinten kell megoldást találni. Nem ez volna az első eset, hogy kötelességszegés gyanújával Brüsszel eljár a magyar vezetés ellen. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A bajor keresztény szociálisok gazdasági ügyekben illetékes EP-szóvivője kezdeményezte, hogy a Bizottság indítson újabb szerződésszegési eljárást Magyarország ellen, ezúttal azért, mert a tekintélyuralmi Orbán-kormány kettős benzinárat vezetett be. Így még az uniós polgárok is csak emelt áron vehetnek üzemanyagot, míg a magyarok továbbra literenként 480 forintért jutnak hozzá. Ami átszámítva 1,22 eurónak felel meg - álomár a legtöbb európai számára. A rendelkezés az infláció letörését szolgálja és legalább a hónap végéig hatályban marad.

Markus Ferber a belső piaci, valamint az igazságügyi biztosnak küldött kétoldalas levélben kiemeli, hogy a kettős ár sérti a diszkriminációmentesség elvét, mert a tagállamok között nem lehet különbséget tenni kül- és belföldi között. Emellett a lépés utat nyit további, hasonló módszereknek, és azzal fenyeget, hogy tartósan károsítja az uniós szabadságjogokat. Merthogy a külföldi autósok kénytelenek 40-60 %-kal többet leperkálni a magyar kutaknál. Erre pedig uniós szinten kell megoldást találni. Nem ez volna az első eset, hogy kötelességszegés gyanújával Brüsszel eljár a magyar vezetés ellen.

 

Bloomberg

 

Az új lengyel pénzügyminiszter úgy ítéli meg: erősíti a zlotyt, hogy az ország végre hozzájut az uniós támogatásokhoz, miután több mint egyéves tárgyalás-sorozat után sikerült tisztázni a jogállami vitát. Magdalena Rzeczkowska, akit alig egy hónapja neveztek ki, kijelentette: a nemzeti fizetőeszköz árfolyamának javulása kulcsfontosságú, hiszen az ország az utóbbi majdnem 25 év legmagasabb inflációjával néz szembe, vagyis égető szükség van a 36 milliárd euróra, mivel olcsóbb lesz az import. Szakértők szerint az összeg 0,6 %-kal növeli a GDP-t.

 

FT

 

Az ukrán-orosz viszály beharangozza a 2. hidegháborút, mivel az USA megint úgy látja, hogy Oroszország és Kína ellen küzd a világban. Ezért igyekszik tömöríteni a demokráciákat, hogy ellensúlyozza a Moszkva-Peking-tengelyt. Ám ily módon ismét előtérbe került a nukleáris háború eshetősége, továbbá egy sor ország ki akar maradni a konfliktusból – őket „globális délként” szokták emlegetni és mindkét fél hevesen udvarol nekik.

Az Egyesült Államok úgy ítéli meg, hogy a két rivális szét kívánja zúzni a szabályokra épülő világrendet. E küzdelem fő hadszíntere jelenleg Ukrajna. Ráadásul összekapcsolódik az Európa és Ázsia ellen irányuló biztonsági fenyegetés. Ez a megközelítés az első hidegháborút idézi, azzal a különbséggel, hogy Amerika szemében a másik oldalon most Kína a vezető hatalom. Washington mindenképpen igyekszik rávenni Pekinget, hogy ne segítse az oroszokat.

Japán, Dél-Korea és Ausztrália számára az a legrosszabb forgatókönyv, ha a kínaiak felbátorodnak és megtámadják Tajvant. A legjobb lehetőség pedig az, hogy megerősödik a nyugati szövetség és elriasztja Kínát Afrikában. Az amerikaiak azonban nem gondolják, hogy az ázsiai nagyhatalom feladta volna tajvani terveit. Inkább okulni igyekszik az orosz hibákból, tehát hogy jelentős katonai fölényt kell felmutatni az invázióhoz, és meg kell védeni a gazdaságot a várható szankcióktól.

Nagy bizonytalansági tényező ugyanakkor, hogy India hová helyezkedik a válságban.

 

FT

 

A háború megfordította az ukrán oligarchák szerencséjét, mert míg 8 éve, a Krím megszállása után kulcsszerepet töltöttek be az agresszió elleni küzdelemben és ez megerősítette gazdasági-politikai befolyásukat, addig most eléggé a margóra szorultak, erejük megrendült. A volt gazdasági miniszter egyenesen azt mondja: befellegzett a milliárdosoknak, hiába adnak óriási pénzeket a harcokhoz, igazából nem tudják, mitévők legyenek.

Akár tetszett neki, akár nem, be kellett állniuk Volodimir Zelenszkij elnök mögé. Pedig egyikük pl. 100 millió eurót folyósított humanitárius megfontolásokból, illetve a hadsereg céljaira. Viszont a gyárai neki is keleten vannak, ám ott dúlnak a leghevesebb harcok és ez súlyos károkat okozott neki. Úgy hogy 20 milliárd dollárra perli az orosz kormányt, mert az övé volt két hatalmas acélüzem Mariupolban, így az Azovsztál is.

Ezúttal nem segít a nagytőke kezén lévő sajtóbirodalom sem, mert a kormány utasítására azok kötelesek a hivatalos álláspontot képviselni – cenzúra van. Ezen felül az államfő egyre népszerűbb. A politikus biztonsági tanácsadója ugyanakkor azt mondja, hogy az oligarchák között vannak olyanok, akiket bíróság elé fognak állítani, ha eljön a béke.

Ezek az üzletemberek alighanem jelentős terveket kovácsolnak az újjáépítés kapcsán, csakhogy a pénz nyugatról jön, és az adományozók valószínűleg szorgalmazzák a reformokat, a korrupció visszaszorítását. A neves londoni elemző intézet, a Chatham House egyik szakértője azt jósolja, hogy a válság alaposan megnyirbálja az ukrán gazdasági elit mozgásterét.

 

Die Welt

 

A német labdarúgó válogatott úgy döntött, hogy játékosai is letérdelnek ma este, amikor Angliával játszanak - várhatóan telt ház előtt a müncheni Allianz Arénában, mert ők is jelzést akarnak küldeni a rasszizmus ellen. A hírt Ilkay Gündogan jelentette be, aki török származású német és a Wolverhampton játékosa.  A két együttes már egy éve, az EB negyeddöntőjében is ugyanígy járt el a Wembleyben, hogy tiltakozzon a faji megkülönböztetés, a diszkrimináció ellen.

 

2022. június 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább