2024. május 7. kedd
Ma Gizella, Gusztáv névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin csendes forradalommal néz szembe a Kremlben

Putyin csendes forradalommal néz szembe a Kremlben

Egyre jobban elszigetelődik, mert a háború ügyében hozott hibás döntései miatt legfőbb munkatársai már korántsem tisztelik annyira, tekintélye megrendült. Tízezrek haltak meg a fronton, több százezren menekültek külföldre a sorozás elől. Brit hivatalos adatok szerint idáig az utóbbi két hét volt a legvéresebb orosz szempontból. Putyin, a mesterstratéga imidzse romokban, a politikus helyzete aligha volt ennyire gyenge az utóbbi 23 évben. Putyin annyira magára maradt, hogy az ortodox karácsony előestéjén egyedül vett részt a Kreml székesegyházában az imádságon, a híveket eltávolították. Közben folyamatosan megy a találgatás az egészségéről. A hivatalos propaganda szerint jól van, ám látni, hogy sántít és a tárgyalások során az asztal szélébe kapaszkodik. De sokan foglalkoznak a szellemi állapotával is. Sarokba szorult, de úgy véli, hogy nincs más választása: szét kell vernie az elfogadhatatlan fenyegetést, ami szerint a NATO-barát ukrán kormány részéről éri országát. Az ő világképében a Nyugatot terheli a teljes felelősség háború kiprovokálásáért. És béke csak akkor lehetséges, ha Kijev nem kap több külföldi segítséget. Az egész orosz elit úgy tekinti, hogy a háború létkérdés. Ezért ha Oroszország veszít, vagy csapások érik a Krímet, akkor lelkileg készek akár az atomfegyvert is bevetni. Putyin abból indul ki, hogy ha nem tesz semmit, akkor az orosz állam néhány éven belül megszűnik létezni. Egyedül azt sajnálja, hogy miért nem indította meg a csapatokat már korábban – teszi hozzá az elemző. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

New York Times

 

Európa nem tudja, mitévő legyen, miután az olasz kormányfő – sokak meglepetésére – pragmatikus politikát folytat, bár vannak, akik továbbra is félnek attól, hogy tekintélyuralmi fordulatot hajt végre. Az EU eleve arra készült, hogy Giorgia Meloni összeszűri a levet Magyarországgal és Lengyelországgal - mindkettő kétségbe vonja a szervezet alapértékeit. A külföldi befektetők leginkább piaci gondoktól tartottak.

Ám jó 100 nap elteltével a gyakorlatiasság jellemzi a politikust, bár ezért vannak dühös nacionalista felvillanásai. Az európai elit és a hazai ellentábor megkönnyebbüléssel fogadta a fejleményt, csak most azon töri a fejét, mennyire ölelheti magához a visszafogott bajkeverőt, vagy netán jobb, ha továbbra is kartávolságnyira tartja.  Maga Meloni megnyugtatta külső hitelezőket, a költségvetés kidolgozásakor az előd Draghi nyomdokain haladt. És a járványalapból korszerűsíteni igyekszik a gazdaságot.

Pedig pártja a fasizmus romjain kezdte meg pályafutását, az elnök asszony pedig ellenzékben olyan szélsőjobbosokkal állt össze, mint Orbán, aki kétségbe vonja a kontinens demokratikus normáit. De amint hatalomra került, nem ment olyan messzire, mint a magyar vezető. A különbség abból eredhet, hogy nagyon kellenek neki a brüsszeli milliárdok és ez mérsékletre ösztökéli.

Az EU kutyaszorítóba került, mert ha túlságosan is felkarolja Melonit, azzal legitimálhatja a kemény jobbot, illetve az illiberalizmust Európában. Ha ellenben elfordul tőle, akkor úgy tűnhet, hogy azért bünteti, mert az pont azt csinálta, amit Brüsszel kért tőle. Ez pedig rossz irányba terelheti a politikust, aki képes destabilizálni az egész Uniót és a világgazdaságot is.

Odahaza a liberálisok attól félnek, hogy a miniszterelnök most majd megmutatja, az igazi, tekintélyelvű arcát. Egyelőre azonban eloszlatta az aggályokat, hogy lerombolja a demokráciát. A középbaloldali vezető, Enrico Letta  ezzel együtt megpendíti, hogy Meloni jobbra viheti az egész kontinenst. Hiszen jobboldali szövetséget igyekszik összehozni Orbánnal a jövő évi európai választások előtt.

 

Bloomberg

 

A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy hiba volna, ha az EU egyhamar felvenné Ukrajnát, nem mellesleg a tagsági tárgyalások felgyorsítása nem segítene legyőzni Oroszországot. Létfontosságú persze, hogy Kijev továbbra is megkapja a fegyvereket, viszont veszélyesen elterelné a figyelmet a lényegről, ha nagyobb ütemre kapcsolna a belépési folyamat.

Európa tisztában van vele, hogy a segítségnyújtás erkölcsi és geopolitikai parancs. Ideértve, hogy az ukrán gazdaságot is talpra kell állítani a hatalmas orosz rombolások után. De a tét túl nagy ahhoz, hogy az uniós tagság kilátásával súlyosbodjon a válság – igazi ok nélkül.

Ha az ukránok nyernek, egy hatalmas és szegény országot mondhatnak a magukénak, bedőlt gazdasággal, intézményekkel és mélyen gyökerező korrupcióval. Ezért még akkor is csak nehezen tudná teljesíteni a brüsszeli feltételeket, ha nem vívna élet-halál harcot. Pont ezért sok tagállam nem is tartja időszerűnek a bővítést, de ez a kérdés megoszthatja a közösséget – pont akkor, amikor ekkora szükség van az egységre.

Taktikailag nem lenne bölcs erőltetni, hogy Kijev bekerüljön, mert Putyinnak csak még nagyobb lenne a vesztenivalója, még nehezebben tudná beismerni a vereséget. Viszont rövid távon semmit sem segítene az ukrán népen, ideértve hogy a belépés hatására netán keményebben tudna harcolni. Amíg zajlik a háború, Európának a segítség növelésére kell összpontosítania. Ez nem az az idő, amikor téma lehet az ukrán felvétel. 

 

The Times

 

Beavatott források szerint az orosz elnök csendes forradalommal néz szembe a Kremlben. Egyre jobban elszigetelődik, mert a háború ügyében hozott hibás döntései miatt legfőbb munkatársai már korántsem tisztelik annyira, tekintélye megrendült. Tízezrek haltak meg a fronton, több százezren menekültek külföldre a sorozás elől.

Brit hivatalos adatok szerint idáig az utóbbi két hét volt a legvéresebb orosz szempontból. Putyin, a mesterstratéga image-e romokban, a politikus helyzete aligha volt ennyire gyenge az utóbbi 23 évben. Tatjana Sztanovja moszkvai politológus azt mondja, a legfelső szinten aligha lesz bárki is elég bátor a nyílt bírálathoz, de sokan kiábrándultak a politikusból, már nem néznek fel rá.

A gazdaság megszenvedi a szankciókat, ideértve az olajársapkát. A múlt hónapban a költségvetés hiánya minden eddiginél magasabb, 1,76 milliárd rubel volt. Erre nem akad példa, amióta csak Putyin hatalomra került. A politikus azonban megvan győződve arról, hogy politikai küldetést teljesít, amikor Kijevet Moszkva ellenőrzése alá akarja vonni – mondja az Orosz Kül- és Védelmi Politikai Tanács igazgatója, aki időnként tanácsokat szokott adni a Kremlnek.

Putyin annyira magára maradt, hogy az Ortodox Karácsony előestéjén egyedül vett részt a Kreml székesegyházában az imádságon, a híveket eltávolították. Közben folyamatosan megy a találgatás az egészségéről. A hivatalos propaganda szerint jól van, ám látni, hogy sántít és a tárgyalások során az asztal szélébe kapaszkodik. De sokan foglalkoznak a szellemi állapotával is.

Nem sok remény van arra, hogy a veszteségek csökkentésére egyhamar kivonul Ukrajnából – mutat rá Sztanovaja. Sarokba szorult, de úgy véli, hogy nincs más választása: szét kell vernie az elfogadhatatlan fenyegetést, ami szerint a NATO-barát ukrán kormány részéről éri országát. Az ő világképében a Nyugatot terheli a teljes felelősség háború kiprovokálásáért. És béke csak akkor lehetséges, ha Kijev nem kap több külföldi segítséget.

Az egész orosz elit úgy tekinti, hogy a háború létkérdés. Ezért ha Oroszország veszít, vagy csapások érik a Krímet, akkor lelkileg készek akár az atomfegyvert is bevetni. Putyin abból indul ki, hogy ha nem tesz semmit, akkor az orosz állam néhány éven belül megszűnik létezni. Egyedül azt sajnálja, hogy miért nem indította meg a csapatokat már korábban – teszi hozzá az elemző.

 

Le Figaro

 

Magyarországot utolérte a gazdasági visszaesés, amit csak tetéz a rekord nagyságú, 26 %-os infláció. Technikai recesszióról van szó, ami a múlt év végén állt be, a cégek és a családok összébb húzzák a nadrágszíjat.

A rossz teljesítmény összefügg az áremelkedéssel, amit csak gerjesztett a háború. A nacionalista Orbán Viktor rendszeresen a brüsszeli szankciókat okolja a pangásért, noha ő maga is megszavazta az összes büntető intézkedést Moszkva ellen. Tűzszünetet és béketárgyalásokat akar. 

 

Bloomberg

 

Kelet-Európa csúszik vissza gazdaságilag, ennek az élén Magyarország áll. A magyar gazdaság a vártnál csak kisebb mértékben, 0,4 %-kal esett vissza a korábbi három hónaphoz képest, de Csehország után a régió második állama, amely recesszióba került.

A fogyasztói árak 25,7 %-kal ugrottak meg, ezzel kenterbe verik az összes több tagországot. A magyar háztartások és a vállalatok takarékoskodásra kényszerülnek. Az infláció annak ellenére nő, hogy a jegybank októberre az EU-n belül példátlanul magas szintre, 18 %-ra vitte fel az alapkamatot. Virovácz Péter az ING-től azonban csak rövid és csekély válságot vár, bár nem tartja kizártnak, hogy a GDP az első félévben ismét zsugorodik.

 

2023. február 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább