2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Oroszország nagy pofont kapott a kercsi híd megrongálásával, így most a 3. világ élelmiszer ellátása ellen indít támadást

Oroszország nagy pofont kapott a kercsi híd megrongálásával, így most a 3. világ élelmiszer ellátása ellen indít támadást

Ennélfogva alighanem jó ideig nem fut ki több tankható a fekete-tengeri kikötőkből, miután a Kreml fegyvernek tekinti a gabonát. A következmények előreláthatólag ugyanolyan súlyosak lesznek, mint a novemberi blokád során. De Putyinnak ilyen ügyekben sosem voltak gátlásai. Tavaly novemberben a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Latin-Amerikában 47 millió ember szenvedte meg az orosz intézkedést. Egyben felnyomta az inflációt a fejlett államokban. Nem hozott ellenben semmiféle stratégiai előnyt a Kreml urának, és ez alighanem így lett most is. Az viszont reményt nyújt, hogy a török elnök még tárgyalásban van az oroszokkal. Moszkva ugyanakkor a tilalommal elriasztja a még megmaradt barátait. Feltehetőleg Kína sem támogatja, mert neki sem jó, ha megugranak az árak. Van rá esély, hogy a nemzetközi nyomás, illetve a kieső bevétel rákényszeríti Putyint a kompromisszumra. Az oroszokkal el kell fogadtatni, hogy török vagy nemzetközi egységek szavatolják a humanitárius folyosót a Fekete-tengeren. Az EU-nak lehetővé kell tennie, hogy több gabonát juttassanak célba a Dunán, illetve a kelet-európai vasúton keresztül. De a legfőbb, hogy rá kell venni az orosz államfőt a gabonaszerződés meghosszabbítására. Az jó, hogy Erdogan igen jó a reálpolitikában. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

A magyar kormány fokozza a harcot a nemi kisebbségek ellen. Így szigorítani kíván a törvényen, amely korlátozza a hozzáférést az LMBT-tartalmakhoz. A cél hivatalosan az, hogy kiskorúak ne találkozzanak nyilvánosan a homo- vagy transzszexualitás ábrázolásával.

A tempót az KDNP diktálja. A hivatalos bejelentés egyfajta válasznak tűnik, miután kiéleződött a vita és a hét végén lezajlott Budapesten a Pride. A mostani helyzetben többször is nyílt vagy burkolt bírálat érte a vállaltan meleg amerikai nagykövetet, mert a kormány szerint belügyekbe avatkozott be. Ugyanakkor hogy fóliába kell csomagolni a boltokban az inkriminált könyveket, az a cenzúra jelképe lett.

 

Frankfurter Rundschau

 

A kommentár lopakodó méregnek nevezi a populizmust, amely egyre jobban terjed és a demokráciát fenyegeti. Ma már nemzetközi mozgalomnak számít. Tim Spier politológus négy alapvető jellemzőt talált:

1. a kulcs a nép, amely homogén, e felfogás szerint egyáltalán nem sokszín

2. az identitást az határozza meg, hogy elhatárolódnak másoktól

3. karizmatikus vezető irányítja

4. nem pártokra támaszkodik.

 

Mind sűrűbben fordul elő, hogy a népet úgy állítják be: az elit áldozata. Trump már egészen kiélezte ezt a „mi – ők”-megközelítést. Az biztos, hogy teret nyer a populizmus, ami következményekkel jár. Megnehezedik éppen a nép gondjainak megoldása, ugyanakkor egy sor probléma keletkezik. Ékes példa rá a Brexit, amely egyáltalán nem fényes jövőt hozott. A briteknek évek óta nem ment ennyire rosszul a soruk.

Másfelől a demagógok haladnak a maguk útján: a politikai rendszer lényegét sebzik meg, lásd Magyarországot vagy Izraelt. Ennélfogva meg kell menteni a szabadságot, mert a legnagyobb veszélyben van.

 

Wall Street Journal

 

A Prigozsin-féle lázadás után az Egyesült Államok elgondolkozik azon, hogy hatalomváltás esetén, vajon jó kézbe kerülne-e a 6 ezer orosz nukleáris robbanófej. A szerző, David Gompert, aki korábban a Nemzeti Hírszerzés ügyvezető igazgatója volt, hozzáteszi, hogy az USA-nak semmi oka szurkolnia Putyin túléléséért, mert neki a Hágai Nemzetközi Büntető Bíróság előtt a helye, ám az atomarzenál sorsán még azoknak is el kell gondolkodniuk, akik az elnök bukását szeretnék, illetve jósolják.

Hatalmas válság robbanhat ki ugyanis, ha az államfő, vagy a parancsnoki lánc valamelyik tagja visszaél a hatalmával, esetleg bekattan.  Ráadásul amerikai források szerint az orosz szabályok értelmében a tábornoki kar is elrendelheti a nukleáris csapást, nem kell hozzá a politika felhatalmazása.

A Wagner-csoport vezetőjének érdeme, hogy felhívta a figyelmet a védelmi tárca vezetésének hozzá nem értésére. Nemigen lehet elképzelni ennél pancserebb katonai parancsnokságot, és ez felügyeli az atomütőerőt. Ezért Amerikának párbeszédet kell kezdenie Moszkvával a szóban forgó rakéták ellenőrzési rendszeréről, mert megnyugtató biztosítékokat kell kapnia, hogy ott semmi sem csúszhat félre. 

 

Die Welt

 

Ukrajna pontosan tudja, hogy nem képes katonai erővel visszavenni a Krímet, viszont átvette azt az amerikai elképzelést, amelynek eredménye az lehet, hogy az oroszok saját elhatározásból távoznak a félszigetről. A művelet három részből áll és már meg is kezdődött, a szerző Ben Hodges volt tábornok:

1. El kell szigetelni a területet, erre szolgál pl. a kercsi híd bombázása. Emellett át kell törni az Azovi-tenger mentén haladó szárazföldi hidat, mert akkor nem jut célba az utánpótlás – közölte a lappal Podoljak elnöki tanácsadó Kijevben.

2. Ha ez megvan, víz alatti drónokkal kell csapást mérni az orosz flottára, hogy az se tudjon segíteni a Krím ellátásában. A repülőtereket rakétákkal kell tönkretenni és akkor a légi szállítások sem jöhetnek többé szóba. Utána következik a katonai támaszpontok lebombázása. Ez már folyamatban van. A szándék az – mondta Hodges -, hogy az oroszok ne harcolhassanak és ne maradhassanak a területen. Ily módon a csapatok demoralizálódnak, a lakosság pánikba esik – teszi hozzá Podoljak. És akkor a katonák önként elmennek. Csak ehhez sürgősen további cirkálórakéták kellenek.

3. Ha megtörtént az elszigetelés és kiűzték az orosz alakulatokat, akkor jön a tényleges felszabadítás. Ennek elképzelését az ukrán elnök tanácsadója dolgozta ki. A legfőbb pont az orosztalanítás, hasonlóképpen, ahogyan az a nácikkal történt Németországban a világháború után. Taseva szerint minden orosznak mennie kell.

A Krím stratégiai fontosságú, mert az oroszok onnan továbbra is veszélyeztetni tudnák Ukrajnát.

 

Daily Telegraph

 

A brit hadsereg egyik volt ezredese úgy értékeli, hogy a kercsi híd elleni támadás igazolja: az oroszok sehol sem érezhetik magukat biztonságban Ukrajnán belül. Richard Kemp, aki a legkeményebb helyeken, Irakban, Afganisztánban, a Nyugat-Balkánon és Észak-Írországban volt zászlóaljparancsnok, a célpont megválasztását egyáltalán nem tartja véletlennek. Részben mivel lassan halad az ukrán offenzíva, így kézzel fogható sikert kellett felmutatni, részben pedig mivel a híd Putyin hatalmának fontos jelképe.

A létesítmény az utánpótlási útvonal kulcsfontosságú része, katonákat és hadfelszerelést visznek rajta keresztül a Krímbe. A logisztika megtizedelése igen lényeges, hogy csökkenjen a védelmi képesség az orosz védvonalakon. Ám ily módon egyúttal az orosz csapatok harci morálja is csapást szenvedett, miközben már így is fokozódik az elégedetlenség. Egyébiránt a híd az orosz visszavonuláshoz is fontos, ha áttörnek az ukránok.

Ukrajna azonban úgy harcol, hogy az egyik keze hátra van kötve, mivel a nyugati országok nem engedik, hogy kapott harceszközöket oroszországi célpontok ellen vesse be. Onnan viszont nyugodtan támadhatják. Ezért elsősorban most Amerikának kell rászánnia magát, hogy adjon ATACMS rakétarendszereket, mert azokkal csaknem 300 kilométerekről is csapást lehet mérni a frontvonal mögötti katonai létesítményekre.

 

Independent

 

Oroszország nagy pofont kapott a kercsi híd megrongálásával, így most a 3. világ élelmiszer ellátása ellen indít támadást – hangsúlyozza a szerkesztőségi állásfoglalás. Ennélfogva alighanem jó ideig nem fut ki több tankható a fekete-tengeri kikötőkből, miután a Kreml fegyvernek tekinti a gabonát. A következmények előreláthatólag ugyanolyan súlyosak lesznek, mint a novemberi blokád során. De Putyinnak ilyen ügyekben sosem voltak gátlásai.

Tavaly novemberben a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Latin-Amerikában 47 millió ember szenvedte meg az orosz intézkedést. Egyben felnyomta az inflációt a fejlett államokban. Nem hozott ellenben semmiféle stratégiai előnyt a Kreml urának, és ez alighanem így lett most is.

Az viszont reményt nyújt, hogy a török elnök még tárgyalásban van az oroszokkal. Moszkva ugyanakkor a tilalommal elriasztja a még megmaradt barátait. Feltehetőleg Kína sem támogatja, mert neki sem jó, ha megugranak az árak. Van rá esély, hogy a nemzetközi nyomás, illetve a kieső bevétel rákényszeríti Putyint a kompromisszumra.

Az oroszokkal el kell fogadtatni, hogy török vagy nemzetközi egységek szavatolják a humanitárius folyosót a Fekete-tengeren. Az EU-nak lehetővé kell tennie, hogy több gabonát juttassanak célba a Dunán, illetve a kelet-európai vasúton keresztül. De a legfőbb, hogy rá kell venni az orosz államfőt a gabonaszerződés meghosszabbítására. Az jó, hogy Erdogan igen jó a reálpolitikában.

 

Der Standard

 

Az elemzés arra a következtetésre jut, hogy a Tunéziával kötött uniós menedékegyezmény valamelyest segít, ám nem jelent megoldást. Merthogy az újabb korlátozások bizonyos mértékben visszavethetik az embercsempészetet, ám az alapproblémát nem érintik. Mindenesetre az egyetértési nyilatkozat rendelkezik arról, hogy az eddiginél könnyebben vissza lehet toloncolni mindazokat, akik nem kapnak tartózkodási engedélyt.

Így több ezer tunéziait, aki azért akar elmenekülni, mert az ország a csőd szélén áll, hála a tekintélyelvű elnöknek. Az Arab Tavasz kudarcot vallott. Tunézia az EU milliárdos segélyére szorul, hogy átvészelje az idei költségvetési évet. Egyébiránt az államfő idáig a migránsok ellen heccelte a lakosságot.

Viszont ameddig az Unió nem képes saját sorain belül egyezségre jutni a menedékpolitika ügyében, addig csak részsikert hozhatnak a külső megállapodások. Ha Tunéziában rendeződik a helyzet, a maffia továbbáll, de folytatja működését.

 

Washington Post

 

A vezércikk szerint meg kell fékezni az orosz zsoldosokat, akik destabilizálják Afrikát. Putyin éveken át úgy tekintett a Wagner-csoport tagjaira, hogy azok segíthetnek érvényesíteni a Kreml érdekeit a Közép-Keleten, valamint a fekete kontinensen, ezen felül igen jó bevételi forrást jelentenek.

Csak közben azzal vádolják őket, hogy sorozatban sértik meg az emberi jogokat, ideértve a kínzást, törvénytelen letartóztatást, nemi erőszakot, civilek legyilkolását. Úgy tűnik azonban, hogy Moszkva most szorosabb ellenőrzés alá kívánja vonni a csapatot. De még ha át is nevezik az egységet, az akkor is veszélyes tényező marad és felelősségre kell vonni.

Az Egyesült Államoknak nyilvánvalóvá kell tennie Oroszország számára, hogy a háborús bűnök kivizsgálása nem korlátozódik Ukrajnára, hanem minden területre kiterjed, ahol orosz megbízásból ténykednek fegyveresek. Senki sem úszhatja meg. A zsoldosokat a bizonytalan viszonyok éltetik. Ezért a Nyugatnak fokozott erőfeszítéseket kell tennie, hogy lehetőleg az Afrikai Unió lásson el békefenntartó feladatokat a földrészen.

Washingtonnak versengenie kell Oroszországgal és Kínával, mégpedig arra összpontosítva, amit a legjobban tud: építeni a demokrácia infrastruktúráját. Hosszútávon ily módon lehet a leghatékonyabban véget vetni az instabilitásnak, a szegénységnek, a korrupciónak. Meg beindítani a gazdasági növekedést. Akkor a törékeny országok vezetőinek nem kell zsoldosokat behívniuk.

 

Die Zeit

 

A német szerző, aki családi kapcsolatai révén maga is érintett az izraeli politikai válságban, nem ért egyet a neves történésszel, Yuval Noah Hararival, aki szerint Netanjahu miatt messianisztikus diktatúra fenyeget az országban, ám ily módon befellegezhet a világi zsidóságnak, mert az vagy elmenekül, vagy beolvad a vallási szélsőségbe.

Alan Posener elismeri, hogy a tömegmegmozdulások a Herzl Tivadar követőjének számító cionista civil mozgalom erejét bizonyítják. Ez a réteg uralja a hadsereget, a kultúrát, a tudományt, az ipar vezető ágazatát és az igazságszolgáltatást, ám csak kevés gyereke születik, így azonban többségbe kerül vele szemben az ultraortodox lakosság, amely családonként átlag 7 utóddal gyarapítja az országot. Márpedig ez döntő a demokrácia szempontjából.

Az igazságügy reformjával az a baj, hogy a demokrácia nevében korlátozni lehetne a kisebbségek jogait, sőt akár el is törölhetnék azokat. És a törvényhozás ellenőrizné a bíróságokat. A megoldás az, hogy több fék és ellensúly kell, így egy alkotmány, amely nem lehet vita tárgya. Csak éppen úgy tűnik, hogy megbénult a kormányfő, az egykori nagy korszerűsítő.

De ha a politikai közép nem tud számára elfogadható ajánlatot tenni, akkor vége lehet a térség egyetlen demokráciájának, és az következhet be, amit Harari jósolt. Az pedig tragédia volna, nem csupán a zsidó nép, hanem az arab szomszédokkal végbement közeledés szemszögéből is. 

 

FT

 

Erősen lelassult a kínai gazdasági növekedés, a 2. negyedévben az ütem mindössze 0,8 % százalék volt, szemben az első három hónap 2,2 %-jával – mutat rá a vezércikk. A befektetők azon tanakodnak, vajon véget ért-e ily módon a járvány utáni megélénkülés. A bajok több forrásból táplálkoznak:

 

1.      az exportvezérelt gazdaságot megviseli, hogy a magas kamatok miatt visszaesett a kereslet a fejlett államokban. Az emberek inkább étteremre és nyaralásra költenek jobb helyeken.

 

2.      Gyenge a kínai fogyasztók bizalma, kiábrándítóan alakul a kiskereskedelmi forgalom. De igen rosszul áll, 20 % körül van a munkanélküliség a fiatalok körében, a befektetések nyomottak. A bizonytalanságot csak fokozza, hogy Hszi elnök fellépett több élenjáró hightech cég ellen, meg hogy geopolitikai feszültség mutatkozik az USA-val.

 

A legtöbb elemző azonban úgy becsüli, hogy az idén 5 % felett lesz a fejlődés tempója, azaz az ország lefőzi mind az Egyesült Államokat, mind az euróövezetet. Ám a kormány számára kicsi a mozgástér a költségvetési ösztönzéshez. Miközben a gondokért javarészt a hatalom a felelős. Hiszen nem gondoskodott arról, hogy ne a befektetés, hanem a fogyasztás legyen a motor. Elszúrta az ingatlanpiacot és a járvány kezelését is. Így most gyorsan cselekednie kell. A pénzpolitika további lazítása mindazonáltal sokat segíthet.

 

2023. július 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább