2024. május 9. csütörtök
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

No pasarán! – a szélsőjobbnak

No pasarán! – a szélsőjobbnak

Így most Spanyolország megtöri az európai irányzatot, mármint, hogy sorra erősödnek meg a radikális jobboldali pártok. Pedig az előrejelzések arra utaltak, hogy a tekintélyuralmi, idegengyűlölő, nacionalista erőknek áll a zászló, ahogy azt másutt is látni a földrészen. Ám e pillanatban szóba sem jöhet, hogy a Vox bekerülhet a kormányba., amire egyébként 1975, a demokrácia visszaállítása óta nem volt példa. A haladó baloldalnak ily módon van oka ünnepelni, mert nyugtalanító időszakon jutott túl. Sanchez ügyvezető miniszterelnök mondhatja, hogy bejött a húzása, amikor egy regionális vereség után előrehozott választást írt ki. Ám a jövő teljességgel bizonytalan. Kemény tárgyalások várhatóak a katalán függetlenségi párttal, amely királycsinálónak ígérkezik, noha éppen Sanchez ügyes manőverezésének köszönhetően sokat vesztett befolyásából. Az egyik fő lecke azonban mindenképpen az, hogy sokan látták helyben, mit csinál a Vox, no meg az illiberális következményeket is, így nem kértek belőle országos szinten. Ez azért különösen lényeges, mert a német CDU-nál Merz pártelnök éppen most engedélyezte, hogy pártja együttműködjön az AfD-vel regionális keretekben. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Presse

 

A szétesés fenyegeti a Visegrádi Csoportot, mert csak újabb és újabb viszályok szabdalják, így egyre nehezebb megtalálni a közös nevezőt. Diplomaták arról számolnak be, hogy a színfalak mögött ordítoznak egymással a részvevők, mivel igen élesek az ellentétek, de azokat sosem tisztázzák nyilvánosan.

Orbán azonban most fényes nappal nekirontott cseh kollégájának Tusványoson, amikor kijelentette, hogy Prága átállt a föderalistákhoz. Az új keletű nézeteltérések oka alighanem az EU új migrációs politikája. Úgy tudni, hogy a múlt hónapban tartott uniós csúcson Fiala késő éjszakáig győzködte a reform szükségességéről a magyar és a lengyel miniszterelnököt, de hasztalan. Környezetéből az szivárgott ki, hogy ezek után pálcát tört a másik kettő fölött.

Éppen akkor, amikor a csehek átvették a regionális szervezet soros elnöki teendőit. A kvartetten belül főleg Ukrajna ügyében erős a szembenállás a magyarok, illetve a másik három partner között.

 

FT

 

A múlt vasárnapi választás után politikai bizonytalanság vár a spanyolokra, viszont a Vox rossz szereplése kedvező a demokrácia szemszögéből, mert az emberek többsége nem kér a szélsőségességből és nem gondolja, hogy a párt alkalmas volna kormányzati szerepvállalásra. Így foglalt állást a szerkesztőségi vélemény, hozzátéve, hogy az amúgy is megosztott országban ezek után még nehezebb lesz stabil hatalmi viszonyokat kialakítani.

Aligha valószínű a németországihoz hasonló nagykoalíció, mert a két fő párt között túl nagyok az ellentétek. Az helyes, hogy a király először a Néppárt vezérének ad megbízást a kabinet létrehozására, hiszen a PP nyert. De mivel a Vox 19 helytől elbúcsúzhat, Feijóonak igencsak fel van adva a lecke.

Ha a konzervatívok a Voxot követik és vissza akarnák állítani a központosított közigazgatást, akkor tönkretennék mindazt, amit idáig Sanchez elért, hiszen lecsendesítette Katalóniát. Ha viszont az eddigi miniszterelnök lesz a végén a befutó, alighanem meg fogja fizetni az árát, hiszen rászorul a katalán és baszk szeparatisták támogatására. Szóval hosszú egyeztetés jön most, és még új választás sem kizárt. A két nagy pártnak kötelessége gondoskodni arról, hogy éles versengésük ne mélyítse a bizonytalanságot, mármint hogy ki irányítsa az országot.

 

Guardian

 

A vezércikk csak helyeselni tudja, hogy a spanyolok azt mondták a szélsőjobbnak: No pasarán! (Ez Dolores Ibarruri kommunista vezető híres jelszava volt a polgárháborúban – a szerk. megj.) Így most Spanyolország megtöri az európai irányzatot, mármint hogy sorra erősödnek meg a radikális jobboldali pártok. Pedig az előrejelzések arra utaltak, hogy a tekintélyuralmi, idegengyűlölő, nacionalista erőknek áll a zászló, ahogy azt másutt is látni a földrészen.

Ám e pillanatban szóba sem jöhet, hogy a Vox bekerülhet a kormányba., amire egyébként 1975, a demokrácia visszaállítása óta nem volt példa. A haladó baloldalnak ily módon van oka ünnepelni, mert nyugtalanító időszakon jutott túl. Sanchez ügyvezető miniszterelnök mondhatja, hogy bejött a húzása, amikor egy regionális vereség után előrehozott választást írt ki.

Ám a jövő teljességgel bizonytalan. Kemény tárgyalások várhatóak a katalán függetlenségi párttal, amely királycsinálónak ígérkezik, noha éppen Sanchez ügyes manőverezésének köszönhetően sokat vesztett befolyásából. Az egyik fő lecke azonban mindenképpen az, hogy sokan látták helyben, mit csinál a Vox, no meg az illiberális következményeket is, így nem kértek belőle országos szinten.

Ez azért különösen lényeges, mert a német CDU-nál Merz pártelnök éppen most engedélyezte, hogy pártja együttműködjön az AfD-vel regionális keretekben.

 

Wall Street Journal

 

Az újság úgy értékeli, hogy Spanyolország jobbra, de nem a szélsőjobb felé fordult az urnáknál, így most a konzervatívok jól teszik, ha alternatívát kínálnak és nem másolják főleg az eddigi kormány gazdaságpolitikáját. Az eredmény eltér a jelenlegi európai fő iránytól, mégis jó hír, mert újabb nagy középjobb párt bizonyította, hogy képes jól szerepelni, és tud alternatívát kínálni mind a baloldallal, mint a szélsőjobbal szemben.

A Néppárt 46-tal növelte mandátumainak számát, mert elnöke, Feijóo kifundálta, hogy a gazdasági növekedést kínálja híveinek, szemben a hatalmat gyakorló szocialisták osztogatásával. Azon kívül a nemzeti egységet hangsúlyozta. Ily módon viszont megnyesegette a Vox reményeit. Ám vissza tudta attól hódítani az elpártolt hívek egy részét.

Ok az ünneplésre, hogy Görögország után Spanyolországban is megújult a nagy konzervatív párt. A gazdasági élénkülést kell képviselniük, mert az mérsékli a szélsőjobb kulturális csatározásának hatásait. Megmutatták, hogy lehetséges.

 

Washington Post

 

A vezércikk úgy jellemzi az izraeli helyzetet, hogy repedezik a talaj Netanjahu lába alatt. A politikus hónapokon át kapta a figyelmeztetést, hogy mivel járhat, amit csinál, ám úgy tűnik, ahol ő van, onnan már nincs visszatérés. Hihetetlen válságot robbantott ki, ekkora veszély talán még nem is volt az ország történetében.

A lakosság jelentős része nyílt tiltakozásba kezdett, az elégedetlenség kiterjed a politikai elit több bástyájára is, sőt a kormányzó Likudra is. Nagyvállalatok és szakszervezetek leállást, illetve sztrájkot terveznek. Bizonyos, hogy a megmozdulások 30 hét után is folytatódnak. de hát itt arról van szó, hogy Legfelsőbb Bíróság a jövőben nem lehetne a végrehajtó hatalom ellensúlya. Azaz utána ajtó-ablak nyitva lenne pl. a Jordán nyugati partvidékének megszálláshoz.

Az pedig igen szomorú jövőt vetít előre. Ezért Netanjahunak azonnal tárgyalást kell kezdenie az ellenzékkel a kompromisszum érdekében, bár a jogszabályt még alá kell írnia az elnöknek is. Ha a koalíció keresztülviszi a maga akaratát, az nagy veszélybe sodorja az ország biztonságát, még jobban megosztja a politikát és csak tovább élezi a viszonyt Amerikával. A kormányfőnek kiutat kell találnia a válságból, nem szabad, hogy újabb olajat öntsön a tűzre.

 

Washington Post

 

Az egyik legnevesebb amerikai biztonságpolitikai szakértő úgy látja, hogy Izraelben Netanjahu jelenti a legnagyobb biztonsági fenyegetést. Max Boot, aki a Külkapcsolati Tanács nevű agytröszt vezető munkatársa, rámutat, hogy a jelek szerint a kormányfő számára teljesen közömbösek politikájának a következményei. Így az, hogy aláássa a demokráciát, kockára teszi az Amerikához fűződő szoros viszonyt, sőt beindíthatja akár a 3. palesztin felkelést.

Trumphoz hasonlóan két kézzel ragaszkodik a hatalomhoz. A radikális politika az ár, hogy egyben tartsa a szövetséget a szélsőjobbos pártokkal. Biden hiába próbálja figyelmeztetni. Ha megvonják a Legfelsőbb Bíróság jogkörét, akkor odalesz egy fontos ellensúly a többség zsarnokságában.

A miniszterelnök és a szélsőjobbos kabinet valószínűleg szabad kezet kap, hogy még többet váltson valóra ultranacionalista programjából, noha csak hajszálvékony előnnyel nyert a választáson. A következmények azonban rettenetesek lesznek, mert a palesztinok elvesztik reményüket, hogy valaha is önálló nemzetet alkothassanak. Még tovább gyengül a Nyugati-parton a Palesztin Hatóság. Arab szélsőségesek ezt máris kihasználták, főleg Dzsenin környékén.

Az amerikai elnök igyekszik a józan ész hangján beszélni izraeli kollégájával, de az nem hallgat rá. Az izraeliek és a palesztinok is alighanem nagy árat fognak fizetni azért, hogy a miniszterelnök politikája ennyire romboló és félresikeredett.

 

Washington Post

 

Ukrajna túléléséhez az kell, hogy az ország határozott és egyértelmű biztosítékokat kapjon, mert azt már megtapasztalta, hogy a bizonytalan ígéretek semmire sem jók. Hiszen ha annak idején nem hiszi el, hogy atomfegyverei feladásai fejében Oroszország nem fogja megtámadni, akkor ma valószínűleg nem kell a létéért harcolnia – mutat rá a vezércikk.

Szóval az ukránok pontosan tudják, hogy ha a biztonságról van szó, akkor érdemes szerződésbe foglalni a szövetségesek által vállalt kötelezettségeket. Ez úgy vetődött fel, hogy a G7-es minap közölték: fejlett fegyvereket adnak Kijevnek, megosztják vele a hírszerzési értesüléseket és kiképzik az ukrán katonákat. A nyilatkozat a nyugati stratégia kritikus eleme, azt kívánja alátámasztani, hogy a Nyugat kitart, miközben Putyin hosszú háborúra igyekszik berendezkedni, azt gondolva, hogy idővel megtörik a nemzetközi összefogás elszántsága és egysége.

Itt főleg az Egyesült Államokra hárul nagy felelősség, és jó lenne, ha a Fehér, illetve a Kongresszus megtervezné Ukrajna hosszútávú védelmét. Akár Izrael, akár Tajvan mintájára. Mert az ukránok küzdelme alapvető, hogy a Nyugat visszaverje az agressziót, amely a rendre épülő világ alapjait fenyegeti. 

 

The Times

 

A lengyel elnöki hivatal külpolitikai vezetője arra figyelmeztet, hogy a Kreml propagandája meg akarja törni az európai határozottságot. Marcin Przydacz szerint a legnagyobb veszély éppen az, hogy egy-két ország belefárad a háborúba, miután bombázza őket az orosz tömegtájékoztatás.

Emlékeztetett arra, hogy Németországban egyre népszerűbb az AfD, noha az azt hangoztatja, hogy Putyin nem háborús bűnös, és hogy azonnal békét kell kötni. Az orosz trollok pont arra játszanak rá, egyes nyugati társadalmak ne támogassák Ukrajnát.

 

Daily Telegraph

 

A brit hadsereg 1. páncélos ezredének volt parancsnoka nagyon is lehetségesnek tartja, hogy a Wagner-csoport rátámad Lengyelországra és így a Nyugat belekeveredik a háborúba. Hamish de Bretton-Gordon tudja persze, hogy a mintegy 15 ezer, könnyűfegyverzettel ellátott embernek esélye sincs, ha átkelne a határon, de taktikájuk mindig is a meglepetésre épült, ezért több ez, mint puszta fenyegetés.

Képesek zűrzavart okozni és kiterjeszteni a válságot. Hogy vezérük nem sót bányász Szibériában, vagy alulról szagolja az ibolyát, az rávilágít, mennyire meggyengült Putyin pozíciója. Így viszont adott a lehetőség a csapat számára, hogy visszamanőverezze magát az orosz politikába. Az erőviszonyok pedig sosem foglalkoztatták Prigozsint, bármikor újból mészárszékre küldené a katonáit.

Csak annyit ért a dolgokból, hogy nagy a kockázat, de mivel megrendült a központi hatalom, még önjáróbbak lesznek az ilyen töredékcsoportok. Ezért nem lehet kizárni, hogy a zsoldosok elszabadulnak. Ezt úgy lehet a legjobban megakadályozni, ha a NATO felfegyverzi Ukrajnát, azután pedig figyeli, hogy a sakálok miként falják fel egymást Moszkvában.

 

FAZ

 

A konzervatív újság főkommentátora kizártnak nevezi, hogy Oroszország megtámadja Lengyelországot, mert Putyin tisztában van a veszéllyel. Jacques Schuster szerint az elnök mindössze meg akarja félemlíteni Varsót, illetve próbál éket verni a lengyel és az ukrán vezetés közé. Erre azonban lazán kell reagálni, hiszen a NATO a szocializmus összeomlása óta nem volt ennyire erős.

Putyin történelmi fejtegetéseit ezúttal sem kell komolyan kell venni: be kell tenni a többi után – a papírkosárba. Hiszen bármit is mond: Lengyelország nem Sztálinnak köszönhetően jutott hozzá mai, nyugati területéhez, arról a Potsdami Konferencia határozott. Moszkva viszont máig nem nézett szembe a Molotov-Ribbentrop-paktummal.

De mit is lehet várni egy autokratától, aki már 7 éve azt szajkózta, hogy az orosz határok sehol sem érnek véget. Vagyis a jelenlegi fenyegetés csupán a lélektani hadviselés része. Szerencsére pontosan tudja, meddig mehet el.

 

Der Standard

 

Moszkva számára bumerángként üthet vissza, hogy fegyverként használja az ukrán gabonát – írja a külpolitikai elemző, Erich Frey. Hiszen az orosz elnök saját szövetségeseinek ártott, amikor kiszáll a szállítási szerződésből. Persze, hogy a megállapodás érvényben maradjon, az mindkét fél érdeke, csak a feltételekről vitáznak. A Kreml a szankciók enyhítését akarja elérni, a Nyugat viszont erre nemigen kapható.

Ugyanakkor az ilyen egyeztetések mindig különleges színezetet kapnak, ha az egyik oldalon egy olyan bűnöző ül, mint Putyin. Hiszen ő brutális módon él az erőszakkal. Az, hogy lebombázta az odesszai székesegyházat, arra emlékeztet, amikor a Keresztapában levágott lófejet küldtek az engedetlen producernek.

Az államfő ugyanakkor nincs jó helyzetben, mert a szállítások leállítása érint egy sor országot, amelynek pedig rá van utalva a jóindulatára és az árak máris emelkedtek. A szóban forgó kormányok közt található Kína. De a Kreml sérti Törökország érdekeit is. Csakhogy Putyinnak fontosabb, hogy a Prigozsin-lázadás után otthon erőt mutasson.

Ily módon a Nyugatnak lehetővé kell tennie számára, hogy valamennyire megőrizze az arcát és ne úgy látszódjon, hogy enged a zsarolásnak. Az embargó világpiaci hatása amúgy is korlátozott, mert sikerült új beszerzési forrásokat találni. Viszont Moszkva eljárása igazolja, mennyire ideges a háború miatt. Ha az ukránok áttörnek, az a gabonapiacon is változást hozhat. De az éhségfegyver mindenképpen tompább, mint a páncélosok és a lövedékek.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai azon a véleményen van, hogy Erdogan ugyan belement Svédország NATO-tagságába, ami nagyon jó, de nem szabad elfelejteni, milyen állapotban vannak Törökországban az emberi jogok. Az EU persze közeledett az elnökhöz, mert azt egyrészt újraválasztották, másrészt a török állam stratégiai helyzetét még jobban felértékelte a háború. 

A török gazdasági helyzet, ideértve a 100 %-ot meghaladó inflációt persze több külpolitikai irányváltást is szükségessé tesz. Idetartozik a kapcsolatok javítása Ukrajnával, illetve bizonyos eltávolodás Oroszországtól. Ám a brüsszeli engedmények erősítenék az autokrata pozícióját. Az államfő idáig is sorra a maga javára fordította a dolgokat, és mindenért ellenszolgáltatásra tartott igényt. Esetében szó sem lehet arról, hogy feladja az autoriter kormányzati stílust, és javítsa az emberi jogok helyzetét.

 

2023. július 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább